Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlukta Derecelendirme ve Semboller Kabaladan alınmış olabilirmi?  (Okunma sayısı 1609 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 04, 2018, 10:54:00 öö

Araştırmalarım ve edindiğim birikimler sonucunda Masonlukta derecelendirme ve semboller kabaladan alındığı izlenimi bende uyandırdı.Tabi yaniliyorda olabilirim..Masonlukta derecelendirme ve semboller kabaladan alınmış olabilir mi?

Masonlar, derece sistemiyle verilen masonik eğitimi şöyle anlatırlar:“Ham taş insan zihnidir. Çekiç telkindir. Aslında iradeyi bilinçlendirip kıvama getiren telkinden başka bir şey değildir. Nasıl çekiç darbeyle ham taşı yontarsa, telkin de tıpkı onun gibi zihni yontar.” (Mason Dergisi, Sayı 23-24, sf. 45)

Masonlar ana düşüncelerini ve belirgin sembollerini Kabala’dan almışlardır. Amblemlerin pek çoğu da Kabala kaynaklıdır. Örneğin; Jakin ve Boaz sütunları Kabalist bir eser olan Chearé Ora’dan alınmıştır. Masonluğun, Kabala’nın felsefesiyle olan çok büyük benzerliği çok yerde belirtilmiştir.” (La Kabbala, Henri Seronya)

-“Kabala, bilinç altının kapılarını açan ve ruhu saran manevi değerlerinin dışarı çıkmasını sağlayan anahtardır. Masonluk, onu insanın yaşamı anlaması için gerekli görür.” (New Age, sf.31)
« Son Düzenleme: Şubat 04, 2018, 11:09:52 öö Gönderen: Farmakoloji »
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!