Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk ve Panteizm  (Okunma sayısı 1881 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 05, 2017, 04:31:43 ös

Hakikatlerin ; masonluk , panteizm gibi kavramlara sığdırılamayacağını düşünüyorum ama yine de sormak lazım:Masonluk panteist karakterli bir öğreti midir?
  Nereden yumurtladığımı sorarsanız söyleyeyim:
  Kötüyü iyi yapmak değil , iyiyi mükemmel yapma peşinde.Kötüyü bataklıktan kurtarmaktan ziyade iyiye tekamül katalizörlüğü yapma amacında.
  İnsanların hiç tanımadığı , yani kendinden olmayan insanlara sonsuz sevgi ve hoşgörü göstermesi zor ; Masonluk buna karşın yine de bu sevgi ve hoşgörüyü istiyorsa , insanların özünde bir olduğu iddiasındadır.
  Haklı mıyım ; Masonluk panteist bir öğreti midir?

Haziran 05, 2017, 08:16:30 ös
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Her şeyden önce Masonluk bir öğreti (doktrin) değildir.
Masonluğun bir öğretisi değil, öğretimi ya da anlatım ve aktarımı vardır.
Bu öğretimin özelliği, ilgili mason kuruluşunun masonik benimseyişine göre kapsamlaştırılmıştır yani aynı düzeydeki bir mason kuruluşundan diğerine farklıdır.
Aralarında dinsel ya da inançsal tutumu olanlar da vardır.
Fakat günümüzde bunlardan hiçbiri panteist yaklaşımlı değildir.
Ancak geçmişte öyle ritler görülmüştür. Bunlardan bir bölümü de Manyetik Masonluk genel terimi altında geçer.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Haziran 06, 2017, 03:18:40 ös
Yanıtla #2

Sayın ADAM ,
  Masonluk , insanlık için en iyisini istiyor ve bunlar için uğraşıyor ancak insanlık için iyi şeyler isteyen ve bunlar için uğraşan başka kurumlar da var ; bu kurumları birbirinden ayıran , dilekleri değil , dileklerine ulaşmakta kullandıkları yöntemlerdir.
  Masonluğun , dileklerine ulaşmak için öne sürdüğü fikir ve yöntemleri soramayacağım için , bunların panteist nitelikte olup olmadıklarını merak ediyorum.
  Aynı dilekteki kurumları ayıran yöntemler ise ; bir Masonluk kuruluşunun panteist olup , diğerinin olmaması , onları ayrı kurumlar haline getirmez mi?

Haziran 06, 2017, 04:28:51 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Yukarda denildigi gibi Masonlukta " Kötüyü iyi yapmak" diye bir ilke yoktur, ki Masonluga kabul edilen bir insan zaten kötü biri olmadigi icin veya kötü biri olmadigina inanildigi icin kabul edilmistir.

Ama Masonlukta " iyiyi mükemmel yapma" diye bir ilkede yoktur. Masonlukta iyiyi daha iyi yapma diye bir sey vardir.

Mükemmellik bir son haldir, daha gerisi yoktur, bir baska anlamda, en son asama veya noktadir ki ondan sonra duraganlik baslar.

Bu su anlama gelirki, mükemmellesen bir sey son noktadadir ve duraganliga gecmistir ve yok olup gidecektir.

Masonluk bilimi ve bilimselligi kendisine kilavuz kabul ettigi icin ve bilimdede mükemmellik ve ona bagli duraganlik olmadigindan, Masonluktata mükemmellik yoktur.

Haziran 06, 2017, 04:53:50 ös
Yanıtla #4

Sayın Tij ,
  Bu yüzden "mükemmel" sözcüğünü kullandım.Panteist öğretilerde iyi olanlar hareketlidir ; gittikçe daha iyi olur ve mükemmele evrimleştiklerinde durağan olurlar.

Haziran 06, 2017, 09:22:36 ös
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Öyle de olsa, Masonluklarda öğretim, günümüzde panteist nitelikli değildir.
Belki hâlâ olanı vardır da ben bilmiyorum. Bilen var da işaret ederse öğrenir, teşekkür ederim.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.