Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ülkemizde Göktanrı İnancına Dönüş  (Okunma sayısı 8464 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 21, 2017, 02:31:21 ös
Yanıtla #10
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Korkununda geldigi yer genelde insanin bilgisizligidir.

Bildigimiz seyden degil bilmedigimiz seyden korkariz.

O yüzden Kuran´in ücte biri tehdit ve korkudan ibaret degilmidir.
Tabiki öyledir Kuran 'ın 3/1 sana göre korkudur.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Eylül 21, 2017, 02:56:39 ös
Yanıtla #11
  • Seyirci
  • Uzman Uye

İnsanoğlu bir garip ,korku bir Çok felsefecinin ve son dönem ateistlerin üzerine çalıştığı bir kavram.
Doğrudur insan bildiğinden değil bilmediğinden korkar.
İsa boşa mı demiş bilgi seni özgür kılar diye.

Demekki korkmamak için bilmeliyiz.
Kendini bil ve kendini bilen rabbini bilir sözleride boş olmasa gerek.
Kısaca korkmamak için bilmek zorundayız.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Eylül 21, 2017, 03:26:26 ös
Yanıtla #12

Merhaba,

Bana kalırsa insanlar semavi dinlerin varlığından önce; sevgili Alşah'ın da dediği gibi korktukları ve bilmedikleri şeyden korktular. Fakat sanki semavi dinlerin varlığı, yaratıcının korkulası bir şey olmadığını gösterdi.

Dünyevi yaşamı düşünürsek, varlığımızı sürdürdüğümüz en küçük yapı birimi olarak aileyi ve ebeveynlerimizi ele alsak; tüm gelişimimiz boyunca bize bazı direktif ve nasihatlarla, bizim için iyi olduğunu düşündükleri eylemleri yapmamızı isterler. Örneğin; dersini bitirmezsen dışarı çıkamazsın, yemeğini bitirmezsen tatlı yiyemezsin, iş bulamazsan evlenemezsin.. Gel gelelim, birer yetişkin olarak hayatlarımıza; belli sorumluluklar almış halimize, dosyaları yetiştiremezsen mesaiye kalırsın, satış tutarlarını yükseltmezsen prim alamazsın, bu kıyafetle toplantıya katılamazsın..

Yaşamı ve yaşamayı çok iyi bildiğimiz, somut anlamda fiziki varlıklarımızla içinde bulunduğumuz dünyada biz farkında olmadan aldığımız direktif ve eylemlerimiz neticesinde karşılaşacağımız sonuçlar yüzümüze vursa dahi bundan korkmuyoruz, bunu bir tehdit olarak algılamıyoruz ? Şimdi yaşamın doğal döngüsü içinde yapmamız gerekenleri kağıdın bir yanına, yapmadığımız her satır için karşılaşacağımız sonucu ve etkisini aynı satırın karşısına yazsak; Kuran'dan çok daha tehditkar ve korku dolu olacaktır.

"Bir insan dilerse bir taşa bile tapabilir, yeter ki o taş benim başıma isabet etmesin."

Eğer bir yaratıcıya inanıyorsam ve
Bir yazılımı en iyi programcısı, bir evi en iyi annesi, bir icadı mucidi, bir sütunu mimarı bilebiliyorsa; bu dünyanın yaratıcısı da bu dünyayı en iyi bilendir. Bize bir yazılımcı, kırmızı tuşa basarsan program imha olur derse; kırmızı tuş bir tehdit midir ?

Sevgi ve saygılarımla,
Her söze "bu söz beni nereye götürür" sorusuna yanıt bularak başla.

Eylül 21, 2017, 07:54:33 ös
Yanıtla #13
  • Uzman Uye

Bence yine konuyu dagittik.

Sahi konumuz neydi?

Ha evet,  Ülkemizde Göktanrı İnancına Dönüş ve konuyu acan arkadas bu inanca ( ülkemiz özelinde ) bir yönelimin oldugunu söylemis.

Neden acaba?

Eylül 21, 2017, 08:00:11 ös
Yanıtla #14

İslamiyetten once eski Türkler bir çok dini inanışa mensup olmuşlardır. Çünkü İslamiyet kabul edilip yayılmadan önce toplumlar arası etkileşim nedeni ile bir çok dini inanca yönelmişlerdir.
Eski Türklerde en yaygın olan dini inanış biçimi Gök Tanrı inancıdır.
Gök Tanrı inancına göre Gök Tanrı; can veren, yaşatan ve zamanı geldiğinde de öldüren varlıktır. Bununla birlikte Gök Tanrı inancına göre Tanrı, insanlara yol gösterip onları hakimiyet altına almaktadır.
Gök Tanrı inancına göre;
Tanrı tektir ve soyut bir varlıktır.
Gök Tanrı inancında temizlik önemli bir unsurdur.
Gök Tanrı inancında kurban kesme adeti bulunmaktadır.
Bu dini inanç sisteminde din adamlarına yani din alimlerine “Kam” adı verilmiştir. Bu inanca göre Türkler ölen kişilerinin ardından yas tutarlardı ve ölüleri için “yuğ” adı verilen cenaze törenleri düzenleniyordu. Bu yuğ törenlerinde de “Yuğ aşı” adı verilen ziyafetler veriliyorlardı.
Eski Türkler, ölülerini “Kurgan” adı verilen mezarlara gömmüşlerdir ve ikinci bir ahiret hayatının olduğuna inanmışlardır bu nedenle de ölen insanları değerli eşyaları ile mezara gömmüşlerdir. Eski Türklerin en önemli kurganları ise “Esik” ve “Pazırık” kurganlarıdır.

Kurgan adı verilen mezarların başına “balbal” adı verilen taşlar dikilmiştir. Bu taşlar ölen kişinin hayatı boyunca öldürdüğü düşmanların sayısı kadar dikiliyordu. Bu taşların mezarlara dikilmesi de Türklerin savaşçı bir toplum olması ve bu özelliklerinin ön planda olduğu anlaşılmaktadır. Balbal taşları da mezar kültürünün olduğuna kanıt olarak gösterilmektedir.
Ayrıca eski Türkler, cennet (uçmağ) ve cehennem (tamu) varlığına da inanmışlardır.Kaynak:http://www.derszamani.net/gok-tanri-inanci-nedir.html
« Son Düzenleme: Eylül 21, 2017, 08:26:35 ös Gönderen: Farmakoloji »
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Eylül 21, 2017, 08:09:47 ös
Yanıtla #15

Bende gök tanrısı (Allah'a) inaniyorum.Eski Türk kültürümüzü hic bir zaman unutmadik.Kültürümüzü yaşatmak icin oba bey seçilir.Belirli dönemlerde türk kültürümüzü yaşatmak icin obada toplanır; Türk kültür yemeklerimizi ve Türk kültüründen kalma adetlerimizi sergileriz.Ezbere siiirler,ninniler yeni nesile aktarılır.Saygilarimla.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Eylül 21, 2017, 08:22:45 ös
Yanıtla #16

Sayin Anarchosa; Teşekkür ederim.Kitabi merak ettim.En kisa zamanda elimdeki kitaplar bittiği an temin edecem.Tarihci Yazar İlber Ortaylı'nin bir kitabi ilgimi cekti.Bu kitabida temin edip;okumayi düşünüyorum.. Saygılarımla.

Eylül 21, 2017, 08:29:21 ös
Yanıtla #17
  • Uzman Uye

Su Hazar Türkleri ve Yahudilik meselesine Erdogan Aydin´da " Nasil Müslüman Olduk" adli kitabinda bir cümle ile atifta bulunuyor.

Yalniz benim oradan cikardigim anlam söyleM; Hazar Türkleri kendi iclerinde her dine yasama hakki taniyorlarmis hatta zamanin Hakan´i her dinden bilginler cagirip sarayda günlerce sohbet ve tartismalar yapiyormus veya yapmalarina müsade ediyormus.

Bir süre sonra bütün dinlerin yasmasina izin ve her tür calismalarina müsade etiggi halde devletin resmi dini olarak Museviligi seciyor.

Erdogan Aydin daha cok Avrupa´daki Yahudileri bu Hazar Türkleri´nin devami olarak görüyor veya ben böyle bir anlam cikardim.

Eylül 22, 2017, 02:28:23 ös
Yanıtla #18
  • Seyirci
  • Uzman Uye

https://eksisozluk.com/erdogan-aydin--324086
Forumda son günlerde sıkça adı verilen yazarı incelemekte yarar var.
Forumda veriliş biçimi bir uzmanın yorumları şeklinde oysaki bir parça okuyunca sadece tek taraflı ve arkadan bakan bir göz görürsünüz.
Tıpkı ilhan arsel gibi,onunda kadın ve şeriat kitabını okudum oldukça kalın bir kitap sanırsın konu uzmanı lakin üst düzey bir hukukçu.
Kuranı inceleme biçimi bir savcı gibi,anlamadığı sadece dışarıdan biri gibi okuyup yorumlamıştı ilhan arsel.
Bu tip kitaplara itibar etmemek lazım.

EDMUND BURKE

Eylül 22, 2017, 04:18:59 ös
Yanıtla #19
  • Uzman Uye

Alıntı
gazeteci-yazar. gerçi hiç gazetede yazılmış bir yazısına rastlamadım ama öyle deniyor kendisine.

Verilen linkte su cümleyi okuduktan sonra, dedimki " Google sizin belanizi vermesin emi "

Hadi yukardaki cümleyi yazan sahis calihdi diyelim, bu linki buraya tasiyan arkadas niye google´ye " Erdogan Aydin yazilari " yazipta bir bakmadi.
http://www.gunlukkoseyazilari.com/e/erdogan-aydin-yazilari

Ama yinede verilen linki okuyun, birtane  ileti haric geri kalanlarin hepsi yazar hakkinda olumlu iletiler.

Sahi konumuz bu degildi.