Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlukta Gizlilik Abartılıyor mu?  (Okunma sayısı 2299 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 26, 2018, 12:25:01 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İnsanoğlu her zaman bilinmeyene karşı merak duymuştur. Görünmeyen, bilinmeyen devirli olarakhep gündemde yer edinmiştir. Masonluk bildiğimiz gibi gizlilik prensibiyle hareket etmektedir. Biz her ne kadar da durumun farkında olsakta bütün hariciler için bu durum aynı değildir. Masonluğu menfaatleri uğruna hedef gösterenler bunun bilinciyle algı operasyonları yapmaktadır. Masonlukta aydınlanma yolunda verilen sırların hariciler için bir yol gösteremeyeceği ve hor kullanılmasın diye gizlilik esasına dayandığını bilmekteyiz. Sebepleri daha da çoğaltabiliriz. Masonlukla ilgili araştırma içine girdiğimiz zaman bir çok ülkede ilgili kaynaklara veya ülkemize nazaran daha geniş bilgilere rastlayabiliyoruz. Gizlilik esasına anlam vermekle beraber, dışa kapalılığın bu derecede olması sadece ülkemize özgü müdür? Art niyetli insanların, tertemiz bir cemiyeti kendi pragmatik planları için hedef haline getirmesine bir sebepte bu değil midir? Gelişen dünya ve değişen yaşamları göz önüne alırsak, insanlara ve insanlığa tanıtmak ve anlatmak için kullanılan yöntemler kısıtlı değil mi? Bir çok konuya kendimce elbise giydirmiş olmama rağmen, kombini sağlayamadım bir çok soru mevcut. İlgili konuyla ilgili fikirlerimizi beyan eder ve devamını sağlanan için yardımcı olursanız sevinirim. Saygılarımla
Yaptığın işi gönlünde hissedersen, ırmaklar çağlar içinde. Mimar Sinan

Kasım 26, 2018, 12:34:01 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn @ANARCHOSA cevabınız için teşekkür ederim.  Bir çok soruma cevap buldum. Kattıklarınız için sağolun
Yaptığın işi gönlünde hissedersen, ırmaklar çağlar içinde. Mimar Sinan

Kasım 27, 2018, 11:47:28 ös
Yanıtla #2
  • Yeni Katilimci
  • *

Masonluğun gizlilik derecesi için  bir harici olarak yorumum,ilgililere yani Mason kardeşlere bile yetkisi dogrultusun da açıklık sunan yetkisi olmayanlara ise kendi içerisinde bile kapalı bir kurum,örneklemek gerekirse 1.Derece olan Çırak ile 14.Derece olan Yüce Üstat'ın bilgileri deneyimleri olgunluğu aynı düzeyde olmayacağından mutlaka bir kapalı konum 1.Derece Çırak için olacaktır.Ben bir harici olarak elbette Mason kardeşlerin arasındaki gizleri bilemem veya hangi derecede ne oluyor bunu bilemem, haddinden fazla bilgi istemi olur ve bence etik olmaz. Bu tamamen kişisel fikrim olup gizlilik kavramını kendi içinde kapalı deyimi ile değiştirmenin bende daha yerinde bir kavram olacağı fikrine sahibim.
Toplum da genel kanı ise Masonların gizli karanlık işler yaptığı doğrultusundadır ve antimasonik fikirler bunu büyüterek abartmaktadırlar.Ki Masonluk bence  Kamil insan olma yolunda alt kategoriler açacak olursak bir çok evrensel değeri kazandırmaya yönelik düşünsel bir yolculuğun noktasız bir şekilde sürekli virgüllerle süren öğrenme ve gelişme sürecidir.Bu yüzden bu öğrenme arzusu ve yeterliliği olmayan kişilerin alınmaması adına Masonlar oldukca bu konuya özen göstermektedir ve hassas davranmaktadır.Ama kişi kendi içerisinde bu yolculuğa çıkmak isterse,Mason olmak Sayın ANARCHOSA'nın bahsettiği gibi tek yol değildir.Zaten her insanın dünya için yaşaması gerekli duygudur erdemli olmak.Elbette ben dışarıdan ancak bu kadar görebilmekteyim Sayın ANARCHOSA'nın yaşadığı deneyimler var ki bu gizlilik veya kapalılık konusun da kelimelerinde buna değinmiş.Sonuç olarak ben şu anda Masonluğa  çok çok dışarıdan bakan birisi olarak aslında bu içe kapalı pozisyon biraz da beni daha fazla öğrenmeye araştırmaya da itiyor diyebilirim ama bu gizlilik derecesinin ne derece abartıldığı deneyimim olmadığı için yorum yapamam.
Sevgi ve Saygılarımla

Kasım 28, 2018, 03:02:00 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn.Byr,

Dış topluma kapalı bir kurum için gizlilik elbette normaldir.Sonuçta Harici Alem ve İçerideki bilgiler farklıdır. Bu bilgiler de elbette Mason olabilmeye çalışmak için üye olarak alınan Erkek bireylere verilmektedir.

Sonuç itibari ile örnek vermek gerekirse direk bir şirketin kapısına girip bana bilgilerinizi verin derseniz oradan bile siz kimsiniz? size niye bilgi verelim gibi ters bir cevap alırsınız.

Gizlilik yoktur gizlilik üyeler ile hariciler arasındadır.

Saygılarımla,
“Gerçek her zaman hakimdir ve üstündür; Kim onu sahiplenme cesaretini gösterirse, o üstün gelir… Çünkü zaman gerçekten yanadır…”

Kasım 28, 2018, 06:47:25 ös
Yanıtla #4
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bu bilgiler de elbette Mason olabilmeye çalışmak için üye olarak alınan Erkek bireylere verilmektedir.

Günümüzde Dünya'da ve ülkemizde Kadınlarda Mason olmaktadır. Türkiye'de KMBL isimli ciddi bir masonik kurum, gayet güzel çalışmalar yapmaktadır. Dolayısıyla tek yönlü verilen bu bilgiyi Erkek yerine insanlara yada Kadın ve Erkeklere diye düzeltme gereği duydum. Modern dünyada hiç başka şeylerin arkasına sığınmadan ağzımızdaki kadın erkek eşitliği sakızını çıkarıp, eylem ile de bunu göstermek gerekir. Kendi kurumlarımıza gelenekleri öne çıkararak kadınları üye kabul etmiyorsak bile başka kurumları göz ardı etmemeli, başka kurumlarda da bu çalışmaları yapan mason kadınlar varken sadece erkek diye cümlelerimizi daraltmamalıyız kanımca.

Söylenen söz çokta yanlış değil sonuçta lakin sizde haklısınız.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Kasım 29, 2018, 09:13:43 ös
Yanıtla #5
  • Yeni Katilimci
  • *

Sn.Byr,

Dış topluma kapalı bir kurum için gizlilik elbette normaldir.Sonuçta Harici Alem ve İçerideki bilgiler farklıdır. Bu bilgiler de elbette Mason olabilmeye çalışmak için üye olarak alınan Erkek bireylere verilmektedir.

Sonuç itibari ile örnek vermek gerekirse direk bir şirketin kapısına girip bana bilgilerinizi verin derseniz oradan bile siz kimsiniz? size niye bilgi verelim gibi ters bir cevap alırsınız.

Gizlilik yoktur gizlilik üyeler ile hariciler arasındadır.

Saygılarımla,

👍👍👍

Aralık 24, 2018, 01:37:32 öö
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Masonlukta gizlilik denilince gerçekten internette sürekli dolaşan aslı astarı olmayan bilgilerle, videolarla karıştırılıyor. Hatta en çok illuminatiyi masonluk ile aynıymış gibi düşünenler bile var. Halbuki gizlilik şu yönden şimdi örnek vereceğim masonluktaki sembolleri, veya ritüelleri masonluğu hiç bilmeyen birine gösterilse o kişi anlamayacak belki o ritüeldeki canlandırmalar kişiye garip bile gelecek. Bu yüzden zaten gizlilik olması demek değildirki o gerçek olmayan videolardaki olaylar var ve onlar saklanıyor. Bu sadece düşüncelerim. Hatam var ise şimdiden özür dilerim.

Saygılarımla.
🌿🌞🌿 Sit Lux Et Lux Fuit 🌿🌞🌿