Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Evren ve Rahip ( Sayin Alsah´a )  (Okunma sayısı 17149 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 05, 2020, 02:46:27 öö
  • Uzman Uye

Sayin Alsah diyorki:

Alıntı
Sayın Oğuz aynı yazısının bir başka bölümünde ; "Tarihte evrenin işleyişinin açıklanmasına büyük katkıları olan din adamları ve dindar insanlar olmuştur ." diye belirtmiş. Bu ifadesine de katılmadığımı üzülerek belirtmek isterim. Ben böyle din adamlarına rastladığımı hatırlayamıyorum. Varsa ve  sayın Oğuz bildirirse memnun olurum.

Her ne kadar söz sayin Oguz´a ise de sayin Alsahla olan 10 yillik forum arkadasligimizin hatrina güvenerek ve tabi sayin Oguzunda beni bagislayacagina  inanarak ..........

George Lemaitre

Gerisinide size birakiyorum sayin Alsah

Mayıs 05, 2020, 05:02:56 öö
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Siz bunu göndermeden çok önce , öbür konu başlığı altında yorumlarımı yazarken aklımda George Lemaitre vardı :) Mesajımı hazırlayıp o konu başlığı altında gönderdikten sonra bu gönderinizi gördüm.
Race of man!
The errors of a wise man make thy rules
Ye shall see
Rather than the perfection of the fool

Mayıs 05, 2020, 04:33:13 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Sayın Tij,  sayın Oğuzla aramızdaki yazışma konusuna her ne kadar istemeden girmiş iseniz de bence hiç bir mahzuru yok. Bilakis memnuniyetimi bildiririm.
          Aynen ben de nacizene, aramızdaki 10 yıllık form arkadaşlığına ve hoşgörünüze güvenerek, sayın Oğuz'un başlattığı konuya yazdığım cevabı okumanızı istirham edeceğim.
          Bu arada LAROUSSE'u incelerseniz, George Henri Lemaitre'nin, din adamı/ruhban değil, GÖKFİZİKÇİ ve MATEMATİKÇİ olduğunu da görebilirsiniz.
          Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Mayıs 05, 2020, 07:26:20 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu arada LAROUSSE'u incelerseniz, George Henri Lemaitre'nin, din adamı/ruhban değil, GÖKFİZİKÇİ ve MATEMATİKÇİ olduğunu da görebilirsiniz.
          Saygılar-sevgiler.

Kendisi bir din adamıdır.Kardinal Mercier tarafından 22 Eylül 1923'te rahip olarak görevlendirilmiştir.

"He was ordained a priest on 22 September 1923 by the Cardinal Mercier"

Lemaitre'nin bilime yaklaşırken hala hristiyan bir anlayış içerisinde olduğunu gösteren şu sözlerini kendi ağzından duyarsanız belki ikna olursunuz:

"We cannot end this rapid review which we have made together of the most magnificent subject that the human mind may be tempted to explore without being proud of these splendid endeavors of Science in the conquest of the Earth, and also without expressing our gratitude to One Who has said: "I am the Truth," One Who gave us the mind to understand him and to recognize a glimpse of his glory in our universe which he has so wonderfully adjusted to the mental power with which he has endowed us."

Georges Lemaître, The Primeval Atom (New York: D. Van Nostrand Company, 1950), 55
Race of man!
The errors of a wise man make thy rules
Ye shall see
Rather than the perfection of the fool

Mayıs 05, 2020, 07:46:34 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Sol kolum alcida oldugu icin fazla yazamiyorum bagislayin.

"Ne gördüğüm hakikati gizlemekten hoşlanırım, ne de bunu açıkça ifade etmekten korkarım. Aydınlık ve karanlık arasındaki, bilim ve cehalet arasındaki savaşa her yerde katıldım. Bundan dolayı her yerde zorlukla karşılaştım ve cehaletin babaları olan resmi akademisyenlerin yanı sıra kalın kafalı çoğunluğun öfkesinde hedef olarak yaşadım."

Giordano Bruno, İtalyan filozof, rahip, gökbilimci.

Acaba kilise bu güzel insani niye yakti?

Mayıs 05, 2020, 07:47:40 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Burasi forumun türkce bölümü lütfen paylasimlarimizi Türkce yapalim

Sevgilerimle

Mayıs 05, 2020, 07:59:28 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Anlaşıldı sayın Oğuz anlaşıldı. Sayenizde "Gökfizik ve matematik uzmanlarının" ruhban/din adamları olduğunu da öğrenmiş olduk. Şimdi sıra bilimin hangi dinlerin emrinde oldugunu öğrenmeye geldi. Oldu olacak, din olmazsa bilim de olmaz deyin de bu iş bitsin.
     Saygılar-sevgiler
"Vur ama dinle beni"

Mayıs 05, 2020, 08:18:20 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Dini kitaplara bakınca zerrece bilim gören ve din adamlarının bilimi anlattığını gören olursa bana da göstersin. Zira ben bu yaşıma kadar bir tane görmedim. Hatta yanımda olan birisinin bilimi komple şartsız şurtsuz reddettiğini gördüm.
Dinlere ve inananlara saygım var ama bu bahsettiğim gerçekleri değiştirmiyor.
Saygılar.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Mayıs 05, 2020, 08:31:23 ös
Yanıtla #8

Din adamı ve ya değil, bilime katkı sağlamış insanlar baş tacıdır.

Açıkçası başka dinlere inanan din adamlarının örneğini vermek yerine, ülkemizin çoğunluğunu temsil eden İslamiyete odaklanalım biraz. Diğer dinlere mensup din adamlarını da o dinlere bağlı bireyler tartışsın, daha sağlıklı olur.

İslamiyet özelinden gidersek, yüzyıllardır pozitif bilime katkı sağlamış pek bir din adamı yoktur... Dindar insan demiyorum dikkat edelim, din adamı yoktur...

Fıkıh, İslam hukuku, caizdir ve ya caiz değildir türü şeyler dışında bilime pek bir katkıları olduğu maalesef söylenemez. Keşke olsa ama yok. Ama tabiki eski din adamları ve filozoflar bir çok bilim alanında çalışmışlardır, buluş yapmışlardır. Yani konulara multidisipliner yaklaşmışlardır.

Uzun süredir multidisipliner din adamı hatta maalesef akademisyen çıkmamaktadır, çıksa bile oranı çok düşüktür.

Üzücü gerçekler...

Sevgiler
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Mayıs 05, 2020, 08:40:22 ös
Yanıtla #9

Bu arada sayın Tij’in bahsettiği Giordano Bruno, tasavvuf ehli sayılabilir, çünkü Vahdet-i vücutçudur. Bunu daha önce sayın ANARCHOSA’nın liderliğinde bir başlık altında konuşmuştuk.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci