Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk ve Fakirlik.  (Okunma sayısı 5431 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 10, 2020, 11:02:36 ös
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın @Alşah 'ın da konuyla ilgili bir çok açıklaması olmuştur.
Bu yazışmaya da kendisi katılsa çok da iyi olabileceğini düşünüyorum.
« Son Düzenleme: Mayıs 10, 2020, 11:29:35 ös Gönderen: Profesör »
Biz farklılıklara tahammül etmesini bilmeyen insanlarız. Sevdiğimizi severiz, başkalarının ise bizi sevmeme hakkının olmasına katlanamayız.

Mayıs 11, 2020, 01:16:38 öö
Yanıtla #11
  • ÖMBL Üyesi
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın Simorg, alıntınız kitabın hangi bölümünde / sayfasında geçmektedir acaba? Her ne kadar elimde 2015 yılında yapılan 1996 yılındaki ikinci basımın tıpkısından bulunsa da, çıkarılmış bir bölüm yoktur. Sayfa 'dan ziyade konu başlığı bölümünü alabilirsem, bütün olarak değerlendirmek isterim.

F.

Not: Hitabınız konusunda gerekli uyarılar yapıldığı ve tartışma bir noktaya ulaştığı için yorumda bulunmak istememekle birlikte, uyarıları yapan üyelerle aynı görüşte olduğumu belirtmeliyim.

Alıntı yapılan: simorg62 - Dün, 10:57:58 ÖS<blockquote>Sayın profesör yazdıklarınıza tamamıyla katılıyorum. Benim yukarıdaki alıntı yaptığım kitapta emeğinden başka değerlendirilecek bir şeyi olmayanın mason olması mümkün değildir ifadesidir. Unutulmamalıdır ki emek en kutsal bir olgudur emeksiz yemek olmaz. Yoksa tabiki bugün bir kanarya sevenler derneğine bile alırken üye aidatı ile birlikte başka bir üreticinin evet ben bu şahsı tanıyorum kendisi kuş üreticisidir diye tasdik etmesi gerekir. Benim bahsettiğim konu fakirlik veya maddiyatla ilgili değildir emekle ilgilidir. Saygılarımla
</blockquote>

- SIC LUCEAT LUX VESTRA

Mayıs 13, 2020, 04:54:44 ös
Yanıtla #12
  • Uzman Uye

Sayın Profesör, öncelikle ifadenizi iltifat olarak kabul ettiğimi belirtir, teşekkürlerimi sunarım.
          Şunu hemen belirteyim. Bu konu "Nasıl Mason  Olunur? Mason  Olmak  İçin  Neler  Gereklidir.?" konu başlığı altında çok uzun ve kapsamlı bir şekilde ele alınmış. Çok değerli katılımcıların çok değerli yazıları var.  Okumanız halinde faydalanacağınızı umarım.
         Ben fazla uzun uza diye yazmayı pek sevmiyorum. Yani "Arif olan anlasın" düşüncesinde olan biriyim.
         O konu başlığında 28 Mart 2019 tarihinde yine kısa bir yazı yazmışım. Yazım kısa ama anlayan ne dediğimi gayet iyi anlamıştır diye ümit ediyorum.
        O yazımdan kısacık bir alıntı yapıyorum.
        (Daha açık ifade edeyim, böyle anlatılar sadece oyalamadan başka bir şey değildir.
          Gerçek olan, Mason olabilmek o kadar kolay değildir. Ve önerilmeden Locaya kabul edildiğine pek ihtimal vermiyorum "Yüzdeye vurursak belki %5 civarında olabilir" ) demişim.

Bakın bu yazıma Mason olan sayın  Melchizidel nasıl yanıt vermiş.
       "Sayın alşah, size açık ifade etmek isterim ki,
         Burada bahsedilen, iyi insan olmak hayatını iyi bir insan olarak idame ve devam ettirebilmektir.
         Siz zaten iyi ve etrafınıza ışık saçan biri iseniz, bunun için fazladan bir görüşe gerek yok.
         Locamızda "oylama" diye bir şey söz konusu olmaz. Kabul edilirsiniz yahut edilmezsiniz.
         Bu arada verdiğiniz oranın doğrusu 10 binde 7'dir." Demiş.

Şimdi gene aynı noktaya geliyoruz. Siz, ben, bu formda bulunan veya bu formda olmadığı halde Mason olmak isteyen insanlar  hepsi mi kötü? İyi ve kötü gibi göreceli bir kavramı nasıl olur da kriter olarak değerlendirebilirsiniz? Size göre çok iyi hatta harika olan biri benim
 için veya bir başkası için son derece kötü bir insan olamaz mı? Yukarıdaki yazımda da belirttiğim gibi bu tip afaki söylemler  oyalamadan başka bir şey değildir.
         Hani "Kapıyı çalın, size açacaklardır" deniliyor ya! ben,  öneri olmadan kendiliğinden direkt müracaat edenlerin %5 civarında olabileceği düşüncesinde olduğumu belirtmem üzerine, sayın Melchizedek bu oranın 10 binde 7 olabileceğini belirtmiştir.
         Bu konuda bundan başka söyleyecek ne olabilir ki!.  Unutmayın ki, Masonluk bir kardeşlik kuruluşudur. Meramımı anlattığım düşüncesi ile;
         Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Mayıs 13, 2020, 06:55:12 ös
Yanıtla #13
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Şimdi gene aynı noktaya geliyoruz. Siz, ben, bu formda bulunan veya bu formda olmadığı halde Mason olmak isteyen insanlar  hepsi mi kötü? İyi ve kötü gibi göreceli bir kavramı nasıl olur da kriter olarak değerlendirebilirsiniz? Size göre çok iyi hatta harika olan biri benim
 için veya bir başkası için son derece kötü bir insan olamaz mı? Yukarıdaki yazımda da belirttiğim gibi bu tip afaki söylemler  oyalamadan başka bir şey değildir.
         Hani "Kapıyı çalın, size açacaklardır" deniliyor ya! ben,  öneri olmadan kendiliğinden direkt müracaat edenlerin %5 civarında olabileceği düşüncesinde olduğumu belirtmem üzerine, sayın Melchizedek bu oranın 10 binde 7 olabileceğini belirtmiştir.
         Bu konuda bundan başka söyleyecek ne olabilir ki!.  Unutmayın ki, Masonluk bir kardeşlik kuruluşudur. Meramımı anlattığım düşüncesi ile;
         Saygılar-sevgiler.

Sayın Alşah, forum eski üyelerindensiniz, hatta benden bile eski üyesiniz.

Foruma defalarca yazılan ve anlatılan konular var. Onlardan birisi de her iyi insanın Mason olması gibi bie zorunluluk olmadığıdır. Sadece Masonlar iyidir diye bir iddiamız yoktur, hatta Mason olmayan nice iyi insanlar vardır.

Önceki Büyük Üstad En Muhterem Remzi Sanver de televizyonda katıldığı bir programda aynı bu cümleleri söyledi.

Şimdi benim size sorum, forumun benden eski üyesi olarak, bütün bunları okumamış olmanıza imkan var mı? Defalarca bu konu konuşulmasına rağmen okumamış olma ihtimaliniz var mı?

Diğer konu da, kapıyı kendisi çalan Kardeşlerimiz vardır. Buna inanmıyorsanız o sizin bileceğiniz iş. Ben yüzde falan bilmiyorum ama kapıyı kendiniz çalınca kabul ihtimalinin zorlaştığını biliyorum. Mason olmanın kolay bir iş olduğunu kim söyledi ki?
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Mayıs 13, 2020, 07:56:00 ös
Yanıtla #14
  • Uzman Uye

Sayın Caliper, lütfen alınganlık göstermeyiniz!.
       Ben burada "iyi  insan " ifadesini kendim kullanmış değilim. Dikkat ederseniz bir Mason olan sayın Melchizedek'in ifadesinde geçtiği için alıntı suretiyle kullandım.  Ve böyle bir ifadenin  göreceli bir ifade olabileceğini, gerçekten değerlendirilebilecek bir kriter olmadığını belirttim. Şahsım olarak böyle bir iddiada asla bulunmam/bulunamam. İnsanları "iyi" "kötü" diye kategorilere ayırmam/ayıramam. Takdir edersiniz ki, bu tamamen göreceli bir kavramdır.
       Sözünü ettiğiniz, Sayın Önceki Büyük Üstad En Muhterem Remzi Sanver'in televizyon konuşmasını sonuna kadar dinlediğim gibi "Masonluk-Işığı Arayanların Hikayesi-" eserinin  de birinci baskısını yayınlanır yayınlanmaz almış ve defalarca da  okumuş biriyim.
       Diğer konu dediğiniz kapıyı Çalma ile ilgili ben kendi  bilgi ve düşüncelerim sonunda edinebildiğim kanaatimi ifade ettim. Kaldı ki benim kanaatim %5 iken Mason sayın Melchizedek  bu oranın 10 binde 7 olduğunu belirtti. Şimdi siz 10'de 7'yi normal mi yoksa anormal mi görüyorsunuz?.
        Her vesile ile belirttiğim gibi, hiç bir zaman Mason olmanın kolay bir iş olduğunu söylemedim/söylemem/söyleyemem.
        Belki bazıları bir vesile ile kolay  yoldan Mason olmuş olabilir , buna bir şey diyemem ama benim için öyle değildir.  Ayrıca kimse bana "Mason olmanın kolay bir iş olduğunu" söylemedi.
        Ayrıca, o kadar kolay olsa idi acaba bu kadar cazip olur mu idi ?.
        Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Mayıs 13, 2020, 08:37:19 ös
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben konuya kendi hayatım üzerinden cevap vermek isterim.
Özel bir şirkette Finans ve Muhasebe yöneticisi olarak çalışmaktayım. Pek yakında Mali Müşavir olabileceğimi düşünüyorum.
Neticesinde mason dernekleri de onlarca üyeleri olan ve düşündüklerimin üzerinde bir mali yapısı olan kuruluşlardır. Mali açıdan tabiki benim gibi birine ihtiyaç olabilir ama felsefi ve diğer açılardan pek tabiki ihtiyaç olmayacaktır. 
Neden dersek,  iyiyi daha iyi yapma yolunda, adı duyulmuş bir üniversite, maddi açıdan özgürlük, Mason akraba, arkadaş gerekli diye düşünüyorum.
Şöyle yaklaşmak gerek. Aslında bu, mason olmak isteyen kişinin bile ötesinde. Ailesinden gelme özellikleri olmalı bence. Tabiki düşündüklerimde yanılıyor olabilirim ama. Edebi, kültürel,  özgür düşünceli bir ailenin Ferdi olarak iyi ilk okul, düzeyin üzerinde bir lise ve üniversite tahsili olan birini almak varken derneğe, diğeri ile zaman kaybetmek boşa. Bu nedenle forumda yeni konular açmaktansa sayın ANARCHOSA' nın da söylediği gibi forum arşivinden yararlanmanın daha mantıklı olacağı kanısındayım.
Biz farklılıklara tahammül etmesini bilmeyen insanlarız. Sevdiğimizi severiz, başkalarının ise bizi sevmeme hakkının olmasına katlanamayız.

Mayıs 13, 2020, 09:00:42 ös
Yanıtla #16
  • Uzman Uye

Alıntı
Ferdi olarak iyi ilk okul, düzeyin üzerinde bir lise ve üniversite tahsili olan birini almak varken derneğe, diğeri ile zaman kaybetmek boşa.

Katılmıyorum kişi kendisini o ÖZEL OKULLARDA  tahsil yapmamış olabilir lakin o ÖZEL okullarda okuyup ta  oradan da Ukala ve kendini geliştirmeden de Mezun olabilir .  Gerçekten ADAM   olmuşlar mıdır sizce ?

Tarihte ABD  Mason locasının Üstadı bir KAPICI idi ...

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mayıs 13, 2020, 09:09:36 ös
Yanıtla #17
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kastım özel üniversite değil aslında sayın NOSAM33
Bir ODTÜ, Boğaziçi, Mimar Sinan, Galatasaray Üniversitesi gibi iyi üniversiteler.

Mayıs 13, 2020, 09:24:35 ös
Yanıtla #18
  • Uzman Uye

Alıntı
Bir ODTÜ, Boğaziçi, Mimar Sinan, Galatasaray Üniversitesi gibi iyi üniversiteler.

Masonlukta daha doğrusu Hayatta önemli olan İnsan kendini yetiştirmesi .Elbette bahsettiğiniz Ünüversiteler elbetle önemli ve saygıda duyarım .Hayat illaki Ünüversite değil .

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mayıs 13, 2020, 09:49:56 ös
Yanıtla #19
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Tarihte ABD  Mason locasının Üstadı bir KAPICI idi ...

Ülkelerdeki Masonluk birbirinde farklıdır, ABD'deki Masonluk ile ülkemizdeki Masonluğu birbiriyle karşılaştırmamak gerekir.
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.