Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Onluk kusanimi - Farklar  (Okunma sayısı 3872 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 19, 2020, 04:37:34 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **
  • İleti: 227
  • Cinsiyet: Bay

Masonik onluk, uzerine yuklenilen anlamlar ile bir ozgun kusanimdir. Masonlugun tarihi hakkinda oldugu gibi bu konu uzerinde de gerek efsanelere, gerekse tarihsel ve dinsel kaynaklara dayanilarak cesitli fikirler olusturulmustur.

Forumun farkli basliklarinda onlukler ilgili bilgiler paylasilmistir ve gorus alis-verisleri yapilmis olup farkli acilardan islenilmistir. Bunlari okurken iki nokta dikkatimi cekti.

1- Cirak onlugu ile kalfa ve ustat onlukleri arasindaki farklardan bir tanesinin komple beyaz olmasidir, yani etrafinda renkli bir serit yoktur; ve
2- cirak, onlugunu ucgen seklindeki kapak yukariya kalkik olarak takar.

Bu da gosteriyor ki ritualler ve uygulamalari ve selam sekilleri gibi kusanim da ulkeden ulkeye degisiklik gosteriyor.

Bazi ulkelerde sembolik derecelerin, yani cirak, kalfa ve ustat, onluk sekli ve etrafina dikilen serit rengi aynidir. Yani cirak onlugu ile kalfa veya ustat onlugu arasinda bir fark yoktur. Peki o zaman uyelerin dereceleri nasil, selam vermeden veya ziyaret ettigi locanin sorusturmasina tabi olmadan once, anlasilir. Gerci, localar arasi ziyaretlerin onceden bildirilme zorunlulugu vardir.

Bazi ulkelerde onlugun kusanim sekli, giyen uyenin derecesini gorsel olarak gosterir. Ornegin, cirak, onlugunun kapagini onlugunun arkasinda birakir. Bunun da sembolik bir anlami vardir... 


Temmuz 19, 2020, 06:54:31 ös
Yanıtla #1

Mason kardeşlerim konu için Tamer Ayan kardeşimizin Mason Önlüğü eserini inceleyebilir. Harici üyeler içinse çok önemli bir konu değildir, zira bu bilgiler tekristen sonra kimi zaman anlatılarak kimi zaman gözlemleyerek kendince keşfedilmelidir.


Geleneksel global uygulama çırak önlüğünün simgesel olarak düz beyaz ve kuzu derisi olmasıdır. Bunun dışında pek çok farklı uygulama vardır. Kapak çırakta kalkıktır, ama her yerde üçgen değildir!

Kalfa ve üstat süslemelerle belli edilme yanı sıra katlama usülüyle de ayrılabilir... Aşağıda Eski Iskoç sistem çırak, kalfa ve üstat katlamasını veriyorum. Bitmedi ülke ve obediyanslarda kendilerince katlama yöntemi kabul edebilirler. Ona da örnek görsel veriyorum. Bitmedi şerit renkleri farklı olabilir: mesela Türkiye'de mavi ve kırmızı kullanımı vardır!

Bitmedi, üzerinde rozet ya da başka simge kullanımı olabilir...

E peki bu kadar fark var, nasıl anlaşılacak derecesi? Merak etmeyin meslek mason mu değil mi, masonsa derecesi nedir anlamak, bilmek için pek çok yöntem geliştirmiştir. Aşağıdan bakan herkesi kendi derecesinde sanır. Yukarıdan bakan, sormadan rahatça anlar... Bu da meslek sırrıdır...
Alterius non sit qui suus esse potest


Temmuz 20, 2020, 09:07:42 öö
Yanıtla #2

selam vermeden veya ziyaret ettigi locanin sorusturmasina tabi olmadan once, anlasilir. Gerci, localar arasi ziyaretlerin onceden bildirilme zorunlulugu vardir.

Bazi ulkelerde onlugun kusanim sekli, giyen uyenin derecesini gorsel olarak gosterir. Ornegin, cirak, onlugunun kapagini onlugunun arkasinda birakir. Bunun da sembolik bir anlami vardir... 

Bir kaç düzeltme gerekliliği gözüme çarptı. Masonlukta ''selam'' diye bir şey yoktur. Kasıt buysa eğer ''İşaret'' vardır, ''Sözcük'' vardır ve dahası...

Localar arası ziyaret öncesi bildirme zorunluluğu yoktur. Kasıt buysa eğer başka obediyanslar için bu durum sözkonusudur. Aynı obediyansın localarından istediğinizin toplantısına derecenize uygun olduğu sürece katılabilirsiniz. İki istisna vardır: Loca aile toplantısı yapıyordur, loca üyeleri dışındakilere kapalıdır! ya da tören gündemli toplantılarda protokol gerektiren bir durum vardır, karşılıklı zor durumda kalmamak için bildirmek etiket gereği olandır.

Çırak önlüğün kapağı simgesel olarak bulunduğu sürece bunu ne kapatabilir ne de arkaya öne bırakabilir.

Bir de ek bilgi, şu anda İngiltere gibi kimi ülkelerde kardeşler kendi önlüklerini yanlarında taşısa da onun dışında genel uygulama BL demirbaş önlüklerin toplantı öncesi mabet girişine konulmasıdır. Yani orada çırak, kalfa ve üstat önlüğü öncesinde hazır bulunur. Herkes derecesine uygun olanı alır, kuşanır. Ancak diyelim ki üstat veya kalfa önlüğü kalmamış; o durumda çırak önlüğü takılabilir. Ancak dileyen kardeşler özel yöntemiyle yine çırak önlüğünde derecesini bildirir şekili verebilmektedir.  Fakat her halükarda çırak önlüklerinde şerit bulunmaz...
Alterius non sit qui suus esse potest


Temmuz 20, 2020, 11:40:28 öö
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **
  • İleti: 227
  • Cinsiyet: Bay

Sayin ANARCHOSA,

Duzeltme, bilgiler ve kitap onerisi tesekkur ediyorum.

Kasit isaret ve dahasi idi.

(Bazi) obediyanslarin tuzuklerinde ziyaretlerin bildirilme zorunlulugu belirtilmemistir ama bildirdiginiz gibi bicimi ve dahasi belirtilmistir. Yalniz, ozelde, uygulamada onceden bildirme durumu vardir. Bu ozellikle bir yukselme vb gibi bir oturum ise, ziyaretci (ler), onceden bildirilmemis ziyaretin, o aksam ki oturumun organizasyonunu (gereksiz) zor duruma sokabilecegini bilmesi gerekir. Ornek vermek gerekirse; ziyaretci(ler) bir Ustad-i Muhterem/Saygi- deger Ustad ise veya BL/BD’nun bir fonsiyoneri ise o aksam locada yeterli gereclerin hazir tutulmasi gerekir. Bir de akabinde olan KS’nin organizasyonu vardir. Ozetle, belirttiginiz gibi yazili zorunluluk degildir ama onceden bildirme adettir. Ulkeler-arasi ziyaretlerin gerekliligi olan onceden bildirme ve LoGS belgesi de tuzuklere bir zorunluluk olarak alinmamistir.

O zaman bunu yazili olmayan etik zorunluluklar( veya gereklilikler) olarak belirtebilirmiyiz?

Onceki bilgilendirmenizde onluklerin formlari ve katlanis bicimleri ulkeden ulkeye farklilik gosterdigini ogrendik. Yalniz sizin ‘Cirak onlugun kapagi simgesel olarak bulundugu surece bunu ne kapatabilir ne de arkaya one alabilir’ cumlenizi anlamadim sanirim. Ornegin Hollanda‘ da cirak onlugu ucgen kapak arkada tutulur ve cevresi mavi serit ile dikilmistir.

Ziyaretler genelde onceden planlanarak yapilir yani tahminimce pek spontane olmaz. Genelde hos bir heyecan uyandiran bir davranistir. Dolayisi ile ziyaretci kendi ihtiyaclarini beraberinde gotururse, ongorulmemis herhangi muhtemel bir aksamayi da engelleyebilir.

Ziyaretler uyelige renklilik katar, ozellikle Iskoc/Skoc bir locaya yapilan ziyaret ozel bir tecrube katar.

Saygi ile,

Temmuz 20, 2020, 12:13:18 ös
Yanıtla #4


Ziyaretler uyelige renklilik katar, ozellikle Iskoc/Skoc bir locaya yapilan ziyaret ozel bir tecrube katar.


Tekrar söylemek gerekirse, dünyanın neresinde olursa olsun, simgesel olarak önlüğe kapak konuldu ise, Çırak bu kapakları açık takar. Kalfa derecesinde kimi obediyanslarda kapak vardır ama aşağı salınır, kimisinde kapak yoktur, sadece sembolik dikişi vardır. Üstat önlüklerinde ise kapak ya kapalıdır ya yoktur.

Şu yukarıdaki cümlenizi ise anlamadım, İskoç/Skoç loca nedir? İskoçya'daki bir loca olsa bile hiçbir loca bu şekilde isimlendirilmez. Loca locadır. Belki takip ettiği riti kast ediyor olabilirsiniz. Onun ise simgesel derecelerde diğerlerinden pek bir farkı, ayrı bir söyleme gerek duyulacak durumu yoktur.
« Son Düzenleme: Temmuz 20, 2020, 12:21:53 ös Gönderen: ANARCHOSA »
Alterius non sit qui suus esse potest