Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ağır ağır çıkacaksın bu merdivenleri  (Okunma sayısı 2039 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 21, 2022, 02:32:32 ös
Yanıtla #20
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Dun yazinin baslangicina birsey eklemeyi unutmusum. O filmleri izleyip gorebilmem icin baska bir filmi iyi bir sekilde oncelikle izleyip gormem gerekir yoksa digerlerini sadece izlerim, o da tabi ki onlarin gosterildigi salona girebilirsem. O film de:

-   Umudun dili/ Persian lessons’ tir. Bir sozcuk hayat kurtarabilir, ayni zaman da hayatina da mal olabilir.

Saat simdi 12’ i gecti, saat denilince hatirima Normandiya’ daki Rouen gelir. Ben bu sehri cok severim. Orda 14.  yy’ da yapilmis cok guzel bir saat vardir. Saatin ustunde Pantheon’ da da olan bir oculus vardir, orda Ay’ in halleri gorunur, altta ise gunleri de gosterebilmek icin mitoljik alegoriler kullanilmistir.

Mimarlikta kullanilan avandanliklarin bazilari kadim uygarliklarda da alegorik anlatimlar icin ve sembolizmada kullanilmistir. Buna aslinda yapi sembolizmasi da diyebiliriz. Sayin Tik-Tak-Tik, Cin mitolojisine ait olan bir gorsel paylasmisti. Dr. J.F. Newton The builders kitabinda James Legge’nin The Chinese Classics kitabini referans gostererek sunu yazmis:

Konfucyuz’ un ogrencisi olan Mencius kitaplarinda soyle yazmistir: Bilgeligin erdemli ve hakkaniyetli yolunda yurumek istiyorsaniz bu yolda gonye ve pergeli gunluk hayatiniza sokmalisiniz…

Kadim Misir uygarliginda muazzam yapilar yapilmistir, ama sembolizmalarinda yapiciligin avandanliklarina rastlamiyoruz. Belki de yanlis biliyorum.

Hangi basamakta olursak olalim uzerinde oldugumuz merdiven, hala, aydinlikta gordugumuz zeminin ustundedir. Bu bir dongudur. Bu dongude surekli bir eylem, tefekkur, degerlendirme ve ayarlama olmalidir demistik. Bu fiiller de bazi olcutlere gore yapilmalidir. Denildigi gibi insaati yukseltmek istiyorsak tastan anlamamiz da gerekir. Burdan hareket ederek soyle bir yan notta koymak istiyorum:

Bir kisiden Masonluk’ a girmesi icin teklif goturulmez, ancak kendi istegi ile, kapiyi calmalidir. Birisinden katilmasi istendiginde, ona masonluk teklif edilir. Biri kendi istegi ile kapiyi caldiginda ise kendini Masonluk’ a sunar. Bu onemli bir farktir.

Ilk durumda, masonluk’ un onun icin orada oldugunu dusunerek kendisini Krali Sanati’ n uzerinde hissetmeye baslayabilir. Daha sonra, iyi bir masonun ne ve nasil olmasi gerektigi, kardesligin ne anlama geldigi ve Masonluk’ un gercekte ne ile ilgilenmesi gerektigi konusunda diger uyelere ders verebilecegini dusunur. Daha sonra masonluk’ u saftas olmasi gereken bir kabatas olarak gorur. O’nun icin bir kurum olarak Masonluk’ un kendisi insaa edilmesi gereken Ulku olur. O zaman Masonluk’ un ne oldugu konusunda tamamen zit bir gorusu vardir ve muhtemelen bu gorusunu bir daha asla da duzeltmeyecektir.

Bu kisi, eger ayni zamanda kendisine daha yakin hissettigi baska bir hayirsever kuruma da uye ise Masonluk’ u boyle bir organizasyona donusturmeye de calisacaktir.  Aslinda boyle bir kisiye, arayiciya Masonluk teklif edilmistir, o’nu icsel bir durtu ile arayip bulmamistir.

Bir kisi Krali Sanat'a baslamak icin kendisini hazir hissetmek zorundadir. O icsel durtuyu kendisi hissetmelidir. Ancak boyle olunca o kisi icin Masonluk bir anlam ifade etmeye baslayabilir ve o kisi bunun sirrini deneyimleyebilir.

Ara ve bulacaksin,
Sor ve sana verilecektir,
vur ve sana acilacaktir,

bosuna mi denilmis. Evet Pisa kulesi yamuktur, ama cok guzel taslarin sayesinde ve omuzlarinda hala ayaktadir.

« Son Düzenleme: Mart 21, 2022, 02:37:30 ös Gönderen: midyad »

Mart 21, 2022, 02:44:47 ös
Yanıtla #21

Dun yazinin baslangicina birsey eklemeyi unutmusum. O filmleri izleyip gorebilmem icin baska bir filmi iyi bir sekilde oncelikle izleyip gormem gerekir yoksa digerlerini sadece izlerim, o da tabi ki onlarin gosterildigi salona girebilirsem. O film de:

-   Umudun dili/ Persian lessons’ tir. Bir sozcuk hayat kurtarabilir, ayni zaman da hayatina da mal olabilir.

Saat simdi 12’ i gecti, saat denilince hatirima Normandiya’ daki Rouen gelir. Ben bu sehri cok severim. Orda 14.  yy’ da yapilmis cok guzel bir saat vardir. Saatin ustunde Pantheon’ da da olan bir oculus vardir, orda Ay’ in halleri gorunur, altta ise gunleri de gosterebilmek icin mitoljik alegoriler kullanilmistir.

Mimarlikta kullanilan avandanliklarin bazilari kadim uygarliklarda da alegorik anlatimlar icin ve sembolizmada kullanilmistir. Buna aslinda yapi sembolizmasi da diyebiliriz. Sayin Tik-Tak-Tik, Cin mitolojisine ait olan bir gorsel paylasmisti. Dr. J.F. Newton The builders kitabinda James Legge’nin The Chinese Classics kitabini referans gostererek sunu yazmis:

Konfucyuz’ un ogrencisi olan Mencius kitaplarinda soyle yazmistir: Bilgeligin erdemli ve hakkaniyetli yolunda yurumek istiyorsaniz bu yolda gonye ve pergeli gunluk hayatiniza sokmalisiniz…

Kadim Misir uygarliginda muazzam yapilar yapilmistir, ama sembolizmalarinda yapiciligin avandanliklarina rastlamiyoruz. Belki de yanlis biliyorum.

Hangi basamakta olursak olalim uzerinde oldugumuz merdiven, hala, aydinlikta gordugumuz zeminin ustundedir. Bu bir dongudur. Bu dongude surekli bir eylem, tefekkur, degerlendirme ve ayarlama olmalidir demistik. Bu fiiller de bazi olcutlere gore yapilmalidir. Denildigi gibi insaati yukseltmek istiyorsak tastan anlamamiz da gerekir. Burdan hareket ederek soyle bir yan notta koymak istiyorum:

Bir kisiden Masonluk’ a girmesi icin teklif goturulmez, ancak kendi istegi ile, kapiyi calmalidir. Birisinden katilmasi istendiginde, ona masonluk teklif edilir. Biri kendi istegi ile kapiyi caldiginda ise kendini Masonluk’ a sunar. Bu onemli bir farktir.

Ilk durumda, masonluk’ un onun icin orada oldugunu dusunerek kendisini Krali Sanati’ n uzerinde hissetmeye baslayabilir. Daha sonra, iyi bir masonun ne ve nasil olmasi gerektigi, kardesligin ne anlama geldigi ve Masonluk’ un gercekte ne ile ilgilenmesi gerektigi konusunda diger uyelere ders verebilecegini dusunur. Daha sonra masonluk’ u saftas olmasi gereken bir kabatas olarak gorur. O’nun icin bir kurum olarak Masonluk’ un kendisi insaa edilmesi gereken Ulku olur. O zaman Masonluk’ un ne oldugu konusunda tamamen zit bir gorusu vardir ve muhtemelen bu gorusunu bir daha asla da duzeltmeyecektir.

Bu kisi, eger ayni zamanda kendisine daha yakin hissettigi baska bir hayirsever kuruma da uye ise Masonluk’ u boyle bir organizasyona donusturmeye de calisacaktir.  Aslinda boyle bir kisiye, arayiciya Masonluk teklif edilmistir, o’nu icsel bir durtu ile arayip bulmamistir.

Bir kisi Krali Sanat'a baslamak icin kendisini hazir hissetmek zorundadir. O icsel durtuyu kendisi hissetmelidir. Ancak boyle olunca o kisi icin Masonluk bir anlam ifade etmeye baslayabilir ve o kisi bunun sirrini deneyimleyebilir.

Ara ve bulacaksin,
Sor ve sana verilecektir,
vur ve sana acilacaktir,

bosuna mi denilmis. Evet Pisa kulesi yamuktur, ama cok guzel taslarin sayesinde ve omuzlarinda hala ayaktadir.

Öyle güzel bir yazı ki, insanda koşa koşa masonluğa girme isteği oluşuyor. Çok samimi ve içten. Gerçi baştan beri tüm yazılarınız böyleydi sayın midyad.

Mason olmak istesem, beni masonluğa alırlar mı bilmiyorum. Kendimi UGLE(HKEMBL) ye ve sizin üyesi olduğunuz ezoterik yapıya daha yakın hissediyorum.

Sanırım kapıyı çalacağım.

Ama kısa bir süre oturup etraflıca düşünüp öyle kesin kararı mı vereceğim.

Sevgiler sayın Midyad.

Sizi çok seviyorum. (Tüm kardeş gördüklerinizi de)
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Mart 21, 2022, 06:15:24 ös
Yanıtla #22
  • Uzman Uye

Alıntı

Mutlaka bir Mason tarafından teklif edilmeni öneririm ...
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mart 21, 2022, 06:26:07 ös
Yanıtla #23

Alıntı

Mutlaka bir Mason tarafından teklif edilmeni öneririm ...
Saygılar

Dostum, sayın midyad'ın açıklamalarına bakıldığında, teklif gelmesindense, başvurmamın daha doğru olacağını düşünüyorum, benim için daha uygun. Kendimi adama fikri bana daha güzel geliyor. Çünkü fedakârlık yapmayı seviyorum.

Zaten alt üst ilişkisini eğitim ve çalışma hayatım boyunca tecrübe ettim. Başlangıçta ve bir süre, doğal olarak, çömezliğim olacak, bu sürece alışığım yani. Zaten forum avatarımdaki mottolarımdan biri de 'müzmin öğrenci'. Üstadları dinler, birşeyler öğrendikçe yolda ilerlerim.

Başvuru tam nasıl yapılıyor bilmiyorum ama bir pazar günü, HKEMBL'nin İzmir'deki şubesinin kapısını çalacağım. Belki kâbul ederler. Etmezlerse de en azından denemiş olurum. İçimde kalmaz.

Sevgiler Nosam33 dostum.
« Son Düzenleme: Mart 21, 2022, 06:32:32 ös Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Mart 21, 2022, 06:55:04 ös
Yanıtla #24

Gerçi hangi ezoterik yapıya daha uygun olduğumu dışardan beni gözleyenler daha iyi biliyorlardır. HKEMBL'YE başvuracağım, onlar muhtemelen benim için hangi yolun daha doğru olacağını söyleyeceklerdir.

Dip not; Kusura bakmayın arka arkaya çok yazıyorum. Biraz heyecanlandım. Ama mutlu bir heyecan.
« Son Düzenleme: Mart 21, 2022, 06:57:21 ös Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Mart 21, 2022, 07:07:36 ös
Yanıtla #25
  • Uzman Uye

Alıntı
Dostum, sayın midyad'ın açıklamalarına bakıldığında, teklif gelmesindense, başvurmamın daha doğru olacağını düşünüyorum, benim için daha uygun.

Sen bilirsin;  lakin tavsiye edilmeni öneririm ...

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mart 21, 2022, 10:27:39 ös
Yanıtla #26
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Avadanlıkları öylece bırakmalarının sebebi arkadan yetişen kişilerinde onları alıp kendi inşaalarını yapmaları için olabilir mi?

Bu şekilde bir yorumlamaya ne dersiniz?

Operatif masonlukta avadanlıklar gönye, pergel, mala vb. yapıcı aletleri iken Spekülatif masonluğun avadanlıkları nelerdir?

Masonluğa adım atmış birisi kendini inşa ederken neler kullanacaktır?

İlk basamaklarda avadanlık (inşa aletleri) var yapıcılara ait. Oraları inşa eden başkalarını resmetmemişler. Sadece avadanlıkları bırakıvermişler. Bu mesaj neyin mesajı olabilir ki?

Basamağını kendin inşa et, taşını kendin yont. Ne sen istesen bile kendisi istemeyen bir taşa yardımcı olabilirsin, ne de birisi senin taşını yontabilir. O yüzden hep birlikte aynı yöne doğru bir hareket olsa da bireysel bir tekâmül vardır burada diye yorumlayabilir miyiz?

İlk derecede keski (taşçı kalemi) çekiç, cetvel, pergel vardır genellikle çizimlerde. Bu da tek bir taşı işlemek, yontmak için gerekenlerdir.

İkinci derecede mesela aşağı ip sarkıtılan ve düşey ve yatay dengeyi gözeten başka avadanlıklar katılır. Bir anlamda tek bir taştan mabed inşa edilmeyeceği ifade edilerek diğerleri ile yanyana ya da üstüste dizildiğinde hizalanmayı, harmonize olmayı hatırlatır.

Bir sonraki derecede mala katılır avadanlıklara, herhalde ne kadar yontarsak yontalım her taşın aynı özelliklerde ve ölçülerde kusursuz biçimde olamayacağını, bunu da tolerans harcı ile ve malayla kapatarak taşları bir araya getirebileceğimizi işaret ediyor olsa gerektir.

Geleneksel Yapıcılığın yüzyıllardır kullandığı avadanlıklarla verilen bazı temel mesajlar üzerine de kafa yormuş olduk.

Tabi her bir basamak ve taş için daha detaylı irdeleme ve yorumlar yapılabilir. Örneğin her bir taş her yere uymaz, uygun olmadığın yeri istememek, ya da istediğin yere uygun olmak için çalışmak gibi farklı düşünceler üretebiliriz.

İlk basamakların çok temel ancak bir o kadar da önemli mesajları vardır duymak, görmek isteyenler için. Bu mesajları özümseyemeden basamakları, inşaatı yükseltecek olursak, Pisa kulesi gibi altı kumul olduğundan değil, bizim inşaat becerimiz zayıf olduğundan yapımız yamulmaya ve zayıflık göstermeye başlar.

Siz ne dersiniz?
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein