Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Forum ne içindir?  (Okunma sayısı 582 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 07, 2022, 08:35:39 öö

İnternette forum tanımı şöyle:

"bir konuda düzenlenmiş olan, konuşmacıların yanı sıra dinleyici durumundaki kimselerin de söz alabildiği toplantı."

Bu bir konuda kısmı bazen çok atlanıyor.

Şu an yazdığım bu forum özelinde konusu "Masonluktur", Mason üyeler yıllarca "mümkün olduğunca" "Masonluk Nedir ve Ne Değildir" konularını işlemiş, harici üyeler yine "Masonluk" ile ilgili sorularını yöneltmiş verilebilecek olanlarına cevaplar üretilmiştir.  15 yılını geçmiş forumda neredeyse tartışılmamış konu, sorulmamış soru kalmamıştır. Günümüzde artık eski yazıları, arşivi incelemeye üşenen üyeler aynı soruları tekraren sormakta, hatta kimi başlıklarda değindiğim bazı sebeplerden eski Mason üyelerin çoğunun olmayışı ve kimi üyelerin de forumu amacı dışına taşırması sebebiyle etkinliğini ve verimini oldukça kaybetmiş durumdadır.

Öncelikle Masonluk özelinde bir forum dedik diye, içinde Masonluk geçmeyen hiçbir başlık açılamaz, yazı yazılamaz değil elbette! Ancak Felsefe de, Sanat da, mitoloji de yani doğrudan ve dolaylı yoldan konular elbette işlenebilir, zaten grup başlıkları buna göre açılmıştır.  Fakat son başlıkta olduğu gibi "İslami Ezoterizm" başlığı altında da "oruç, namaz ve islamın şartları" gibi bir konuyu görünce bir sonraki adımın "sakız orucu bozar mı" olacağından korkuyorum.

Sayın Mandıra Filozofu'nu doğrudan mesajla bu konuda bilgilendirmiş ve ricada bulunmuştum. Ancak irade problemi var gibi görünüyor. O yüzden durumu burada da belirtmek istedim.

Genellikle son 20 mesajın 15-18'i kendisine ait oluyor. Bir konunun tartışılmasına izin vermeden sayısız ve genellikle de boş kalan pek çok başka başlık açıyor. Açtığı başlıklarda düşünülmüş tartışılmış ve biraz da demlenmeye bırakılmış yazılar yerine o an aklına ne gelirse yazıyor, bir kaç dakika sonra aklına yeni bir şey geldiğinde bir daha yazı ekliyor.  Ben ve muhtemelen benim gibi pek çok üye, son yazıları kontrol edip, okumaya yazmaya değer bir şeyler var mı oradan bakıyoruz. Bu son yazılardan önemli olan, tartışmaya ve genişletmeye değecek yazılar sürekli "sizi seviyorum" "affedin" "ben aslında" gibi forum üslubu ile uyuşmayan mesajlarla kesiliyor ya da görünmeyecek şekilde atılıyor aşağılara.

Öncelikle sayın @Mandıra Filozofu  'nu rencide etmek istemem, bu yüzden önce özel mesaj yazmıştım. Ancak bu yazdıklarım forum geneli için örnek olduğundan detaylandırmam gerekti.

Forumun eski her okuyanına keyif veren, sayfayı açmayı hepimizin iştahla beklediği haline döndürmek hepimizin elinde.

Bunun için öyle zannediyorum ki ilk yapılması gereken her aklına geleni yazmak yerine düşüncelerin olgunlaşmasını beklemek olur. "İnsanın akıllısı her düşündüğünü söylemez ama her söylediğini düşünür" diye bir laf vardır. Aklımıza geleni bir başka yere not edip, belki üzerinden bir kaç saat veya gün geçmesini bekleyebiliriz. Böylece yazım yanlışından varsa ekleme ve zenginleştirici içeriklere kadar yazımız olgunlaşır, böylece foruma taşıdığımızda yeniden onlarca mesajla tamamlama ihtiyacı duymayız.

8-10 yıl öncesinden gelen bir mesaja yıllar sonra foruma girip "size de merhaba" "ben de" "sanmam" gibi cevaplar yazarken, bu mesaja artık cevap vermek gerekli mi ya da yıllar öncenin bir başlığını tekrar gündeme getiriyorum ama bu değer mi diye düşünmek iyi olur.

Herhangi bir  başlığı açarken bu forumda daha önce tartışılmış mı diye bakmak, eğer öyle ise "benim yazacağım yeni bir katkı sunuyor mu" diye düşünmek faydalı olur. Tartışılan bir konu ile ilgili forum üyelerinin dikkatine eski bir yazı alıntılamak ya da başlığı getirmek elbette faydalıdır, ancak her adımımızda ben de bunu yaptım ama yapmamla yapmamam arasında bir fayda farkı oldu mu diye muhasebe bize burada belirleyici olacaktır sanki.

Bir diğer konu, kimi mesleki forumlarda örneğin muhasebe vb. konular işleyen yerlerde kişiler kendi kimlikleri ile yazabilirler. Ancak şu an yazdığımız forum özel bir konuya değinmekte ve üyelerini "nickname" kullanarak anonim tutmaktadır. Anonim olduğumuz yerde kimse kişilerle ilgilenmemektedir, ilgilenmemelidir. Geçmiş dönemde forumun efsanelerinden kimileriyle özel röportajlar yapılmıştı. Ancak böylesine özel durumlar için çalışmalar vardır yine de anonimliği bozmadan. Fakat kişilerin özel hayatlarındaki ilgi eksikliğini burada bir sosyal medya (facebook, instagram vb.) araç gibi kullanarak kendini tatmin etmesi anlamsızdır.

Başbakan da olsanız, Temizlik görevlisi de ben ne sorduğunuzla ne anlattığınızla ilgileniyorum. Sanırım çoğu üye de öyledir. Hal böyleyken şimdi yorgunum birazdan yazayım, şimdi nöbetteyim, evleniyorum, şöyle mutluyum/mutsuzum, sağlığımla ilgili şöyle özel durumlar var... Burada döküp saçmak anlamsızdır. Bunlarla ilgili kişisel blog açabilir isteyen. Ya da bu hizmeti veren beğeni, takip vb özelliklere sahip sosyal medya uygulamalrı tercih edilebilir.

Özel iletiler özellikle Mason olduğu sistemde görünen ya da görnmese bile bilinen ya da yazısından anlaşılan kimi üyeler için sıkıntıya dönüşmüş durumdadır. Sürekli bir tanışsak, bir çay içsek, beni de alın vb gelen mesajları pek çok kişi görmezden gelmekte. Ancak daha kaç kere anlatılabilir, daha ne kadar net söylenebilir bilmiyorum. Bu FORUM ÜYE VEYA OKUYUCULARINI MASON YAPMAK ÜZERİNE KURULMADIĞI GİBİ BUNLARDA KURALLARDA AÇIKÇA YAZMAKTADIR. HERHANGİ BİR ÜYE BEN MASONUM SENİ DE MASON YAPACAĞIM DİYORSA ANLAYIN Kİ BİR ÜÇKAĞITLA KARŞI KARŞIYASINIZ!!! İyi niyet ve samimiyete cıvımadan cevap vermek insanımızın zorluklarından.

"E iyi ama bu forumda üye iken sonradan Mason olarak gördüklerimiz ne olacak?"

Bakın bu forum arşivi çok güçlü bir kaynağa dönüşmüş durumdadır. Her ne kadar sulandırılmış ve çer çöp bilgide aralara karışıp esas bilgileri seyreltmiş olsa da, Masonlar da aday olarak düşündükleri tanıdıklarına girip bu forumu okumalarını salık verebilir. Yani o kişiler zaten bir aday olarak, teklif edilmiş olarak gelip burada okuma yapmakta olabilirler. "Burada öyle bir cümle kurdu ki, Mason biri hemen özel mesaj attı artık sen de hazırsın çekirge" dedi ve yakana karanfil takarak şu saatte şurada ol diyerek tanışmaya çağrıldı gibi bir durumun olmayacağını daha nasıl anlatabiliriz?

Öyle olunca da kişilerin kendi kendilerine gelin güvey oluşları ve hatta bunu başlıklarda belirtişleri komik kaçıyor. Ben ÖMBL yi seçtim, ben HKEMBL yi seçtim, ben bilmem hangi obediyansı kendime yakın buluyorum, şu konuda onlar haklı, bu konuda bunlar daha becerikli... Sizce bu forumun amacı bunlar mı? Sizin" aa bunlar farklı obediyanstan aralarını bozayım ya da öyle bir başlık açayım ki birbirlerine düşüreyim" dedikleriniz (böyle niyette olanlar var ise!), dışarıda birlikte kardeşçe buluşmalarında bir arada bu durumlara gülmektedir.

Valhasılı kelâm, gelin forum kurallarını da bir daha okuyalım, forumu eğer faydalı buluyorsak onu nasıl hepimizin okumak için sabah akşam açmaya heves ettiği hale dönüştürebiliriz ilk onu düşünelim. Katkı verelim, eğer veremiyorsak da gürültü kirliliği oluşmasın diye iyi bir okuyucu olmayı tercih edelim.

Bunları söylerken ben de sizin gibi normal bir üye olarak kişisel fikirlerimi beyan ediyorum.

Malum sayın MASON yok gibi, eski harici moderatörleri gören beri gelsin. Pek çok kardeş artık uğramıyor (belirttiğimiz sebeplerden), bir şekilde bana moderatörlük yetkileri verildi, şuranın okunası kalması, üyelere faydalı olması için gereksiz ve çıkarsız bir uğraş niyetiyle bunları belirtiyorum. Keşke bana gerek kalmasa...
Alterius non sit qui suus esse potest

Nisan 07, 2022, 02:21:25 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. ANARCHOSA çok güzel yerlere değinmiştir...

İnternet ortamında, Türkçe dilinde ve herkese açık şekilde Masonluğu bu site kadar kapsamlı ele alan başka bir yapı yoktur. Hatta daha da abartıyorum yanına dahi yaklaşabilen bir site yoktur. Haliyle bu site bulunduğu konum itibariyle oldukça değerli bir amaca hizmet ediyor. Masonluğu takma adlarla sitelerde hayal dünyasına göre tamamen sansasyonel yazan şarlatanları birbirinden güzel içeriklerle çürütmeyi başarıyor.

Bu site Türkçe dilinde Masonluğun wikipedia sı durumundadır.

Daha önce bu siteye herkes üye olabiliyordu. Ancak şimdi referans sistemi getirilmiş. Önceleri sadece HKEMBL üyeleri sitede Mason olarak deklare ediliyordu. Şimdi ise diğer obediyanslarda buna dahil edildi. Belli ki; Sn. ANARCHOSA'nın belirttiği üzere belli başlı güvenlik açıkları veya art niyetli yaklaşımlar böyle önlemleri yerine getirdi. Olması da gereklidir. Bende buna benzer çekincelerimi moderasyona iletmiştim.

Haliyle bir ansiklopediye dönüşmüş masonlar.org bunun bilincinde olarak doldurulmaya devam edilmelidir. Şu anda görüldüğü itibariyle yavaş yavaş amacından saparak frmtr.com 'a dönmeye başladı.

Ayrıca bu dönüşüm sitede aktif paylaşımlar yapma arzusunda bulunan, paylaşım yapmayı düşünen veya siteye üye olmayı düşünen Mason, Araştırması ve diğer insanları da siteden uzaklaştırıyor. Bu durum siteye ve amacına zarar veriyor...

Özellikle Sn. ADAM'ın aktif olduğu zamanlarda sitenin iki büyük derdi vardı. (Dilerim kendisi iyidir. Özledik...) Birincisi siteye üye diğer masonların paylaşımlara dahil olmaması diğeri de üyelerin arşivi aramadan sürekli aynı soruları sorması idi. Sitenin gidişatı o günleri mumla aratır pozisyona doğru gidiyor... Bu hiç hoş değil...

Bu değerli ansiklopedinin kızlarsoruyor.com a dönüşmemesi için sitenin değerli üyelerinin gerekli hassasiyeti göstermesini rica ediyorum...
Concordia Res Parvae Crescunt

Nisan 07, 2022, 06:13:59 ös
Yanıtla #2

Mantıksız başlıklar açmadığımı düşünüyorum. Geyik şiirler dışında başlıkların genelde iyi olduğunda ısrar etmek durumundayım. Buradaki bölümler sadece masonluk hakkında bilgi içeren bölümler değil ki. Felsefe, tarih, insan, sosyoloji ve hatta politik gündem ve siyaset başlığı bile mevcut. Ki başlıkları da ben belirlemedim. Üzerime bu konularda gereksiz gelindiğini düşünüyorum.

Bir diğer konu, burada yazı yazma nedenim forumun mason üyelerinden masonluğa girmek için yardım almak değil. Hele açtığım başlıklar nedeniyle burayı kizlarsoruyor sitesine çevirdiğimi iddia etmek çok insafsızca, el insaf diyorum.

Ya bu eleştiriyi yapan arkadaşımız bundan önce yazdıklarımı pek okumadı ya da okudu ama anlayamadı diye düşünmekteyim.

Ama diğer konularda sayın Anarchosa'nın eleştirileri doğrudur. Birşey diyemem. Önceden bir yazı olarak yazıp üzerinde düşünüp tamamladıktan sonra paylaşsam daha güzel olur. Ve bir konu paylaştığımda diğer üyelerin de bunun üzerine araştırıp yazmasını beklemem de gerek. Bu da hatadır. Yani arka arkaya konu açmam konuların üzerinde fazla durulmamasına ve konuların değersizleşmesine neden oluyor, doğrudur.

Neyse bu kadar sert eleştirilmeme rağmen sizleri seviyorum. Ben yine kendime dönüp sayın Anarchosa'nın bahsettiği haklı olan kısımları düzeltmeye çalışacağım. O da ne kadar başarabilirsem artık.

Sevgiler.
« Son Düzenleme: Nisan 07, 2022, 06:20:55 ös Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci