Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Lions ve Masonluk  (Okunma sayısı 88667 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 25, 2008, 06:16:02 öö
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Kermesler,panayırlar,toplantılar ...Doğru Lions aktiviteleriyle bir noktada varolmaya çalışıyor.Çalışıyor dedim çünkü yaptığı bu aktiviteler Lions topluluğunun tanıtımına,insanların önyargılarının giderilmesine yaramıyor. Oysa Türkiye'nin en aydın insanlarının bir arada olduğu bir topluluktur Lions.Ve bu özelliği ve dinamizmle tüm Türkiye'nin tanıdığı bir topluluk olabilirdi.

Ne zaman olabilirdi? Cevap..Lüks otellerin balo salonlarından indiği zaman.Bir plaket verme,rozet takma,onurlandırma geceleri yaparak değil.Türkiye'de herkes Lions aslanını gördüğü zaman telefon açabildiği ve yardım talep edebildiği zaman kimsenin arka bahçesi olmadığını aslında bir yardım kuruluşu olduğunu ve masonların da buna katkıda bulunarak toplumla içiçe olduğunu söyleyebildiği zaman bu tartışmalar ancak son bulurdu. Abant'ta lüks bir otelde hafta sonu geçirmek için ismini Lions Başkanlarının eğitimi verilerek gerçekleştirilmiş şık toplantılar düzenleyerek değil...

Deniz Feneri diye bir dernek var.İlk kurulduğu yıldan bu yana yakından takip ediyorum.Ramazanlarda bir kilo pirinç dağıtarak başladılar. Merak edenler Kanal7'nin arşivinden "Şehir ve Ramazan" isimli programı isteyip inceleyebilirler.
Bugün Türkiye'nin en büyük derneklerinden biri Deniz Feneri.Her görüşten insanın ortak oluşturduğu bir fon sayesinde Türkiye'nin dört bir yanına gidebiliyor Deniz Feneri. Araçları var..Büyük depolarda sakladıkları her türlü eşya(giyim,mobilya) var.Şu yada bu görüştendir.Kendilerince başarabildiler mi?Evet başardılar.

Kocasından dayak yiyen bir kadın evden kaçıyor "sağolsun bana Deniz Feneri bakıyor" diyebiliyor.Bunu daha 2 gün evvel duydum.

Lions genel sloganı nedir?"We Serve" Hizmet ediyoruz....Hizmet 1000 dolar verilerek ABD'den getirtilen Melvin Jones ödülünü bir baloda alıp eve getirmek ve ağaç üzerine pirinç işlemelerle adınızın yazdığı ödüle günlerce bakarak olmaz.

Bu bağlamda Lions kimsenin arka bahçesi değildir.Tekrar ediyorum bunu.Maalesef bu kuruluşlar belirli bir ekonomik güce gelmiş kimselerin kendini tatmin vesilesi haline gelmiştir.

Şunu da söylemek istiyorum bu çok önemli. Bu kurumlar ABD'de ,Avrupa'da çok daha etkindir.Ama Türkiye'de her şey olduğu gibi Lions'da Rotary'de yanlış uygulanmaktadır.

Kim olursak olalım ister Mason,ister Lion ya da Rotaryen takım elbise giyme sürelerimizi azamiye indirip,kolları sıvayıp bu milletin yanına inmeliyiz.Ülkenin bazılarının ellerine geçmesini engellemek istiyorsak bunu yapmalıyız.İşçi tulumunu artık giymeliyiz sevgili dostlar.Yoksa hep bizleri hedef tahtasına koyacaklar.Gazetelerinde "bunlar ne yapıyor" diyecekler.Dine düşman diyecekler.ABD için çalışıyorlar diyecekler.

Vakit elimizi taşın altına koyma vakti...

Sevgi ve Saygılarımla
                                                                                                       Blackbook
                                                                                              Eski bir Leo ve Lion
« Son Düzenleme: Nisan 25, 2008, 06:54:10 öö Gönderen: MYSTICPROVOCATEUR »

Nisan 27, 2008, 10:34:45 ös
Yanıtla #11
  • Aktif Uye

Eski bir Rotaryen olarak masonluğun arka bahçesindeki bir meyvemiydik bilemiyorum, ama bildiğim bir şey varsa Rotary iyi niyetli insanların oluşturduğu bir topluluktur.  Hatta toplumun ihtiyaç duyduğu  faydalı bir çok aktivitesinde  aktif görevler aldım. Bunlar gerçekten özverili ve iyi niyetli çalışmalardı. Lions kulüplerininde Rotary benzeri bir kuruluş olduğunu düşünüyorum.Lions'ların farkı, olsa olsa ritüellerinin fazlaca olması olabilir.Ayrıca kulüpler bir yardım derneği değil  iş ve meslek sahiplerinin üye olduğu  hizmet ve dostluk kulüpleridir.Ancak bu yanlış anlaşılmaması gereken bir konudur.Evet yardım ederler ama yardım kuruluşu değillerdir. Hizmet ederler çünkü amaç balık vermek değil balık tutmayı öğretmektir.En güzelide bir aktivite (okuma yazma kursu, iş başvuru teknikleri seminerleri, Lösemili çoçuklara yönelik yardımlar v.s.) sonucu bir kişide olsa birilerinin hayatının değişmiş olmasına tanıklık etmektir.

Rotary hakkında bir takım önyargıları olan benim Rotaryen olmam ve sonrasında edindiğim tecrübe ise; önyargıların insanları yanılgıya götürdüğüdür. Deneyimlemeden başka fikir ve yapılanmalar hakkında kesinlikle ahkam kesmemeliyiz. Eminim, bu tür dernek veya toplulukların toplantılarına katılan önyargılı insanların fikirleride değişecektir.

Ancak şunuda belirtmeliyim, Blackbook şu konuda haklı, Rotary-Lions  gibi kuluplerde artık geceler, balo v.s. gibi aktivitelerde bir denge bulunmalı ve bir gecede elde edilecek gelirle bir şeyler yapma yerine, üyeler taşın altına doğrudan eller sokulabilmelidir. Rozet ve ödül avcılığı yerine topluma hizmetin bir ödev olduğu unutulmamalıdır.Aksi durumda amaç biçime kurban olacaktır.Yanlış anlamalar v.b. bir çok şeyde açıklanamayacaktır.

Mesele masonluğun arka bahçesi olup olmamak değil, iletişim sorunudur.Kaldıki masonluk kötümü değilmi bunu yaşamadan kim nasıl bilebilir ki. Bu nedenlede net bir delil olmadan onu bunu karalamanın kime ne faydası var anlamıyorum. Farklı din, düşünce ve ırktan olmanın bence hiç bir önemi yok önemli olan birlikte çalışılarak ortaya çıkacak enerji ve bunun topluma pozitif yansımasıdır.

Eskiden bir çok şey hakkında önyargılı bir müslüman olan ben, eski düşüncelerimin saçmalığınada bazen üzüntüyle gülümsüyorum. Düşünmemize olanak vermeyen önyargıları dinmiş gibi bizlere işleyenlerinde büyük günahlar içinde olabileceğini düşünüyorum. Çünkü gereksiz munakaşalarla din yerine çobanların fikirlerini yaşar hale geliyoruz veya bazıları dinden uzaklaşıyor.

İçimden gelenleri sizlerle paylaştım. Doğaçlama olduğundan imla ve dilbilgisi hataları olduysa veya konu dağıldıysa özür.

« Son Düzenleme: Nisan 27, 2008, 10:40:56 ös Gönderen: dogudan »

Temmuz 02, 2008, 10:50:21 öö
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

okuduğum ve anladığım kadarıyla bir yardım kurumu gibi lions bireyleri değilde toplum genelinde faaliyetleri var. bu baloda pahalı rozet takma merasimine gelince bence çok göze batmamalı adamlar gerçekten yardım yapıyor yada toplumun sorunlarına yardımda bulunuyorsa bence hakediyordur.. Hee insanlardan para toplayıp balolarda rozet takıyorlarsa tasvip etmem tabiki. yukarıda okuduğum kadarıyla biliyorum yorumumda bu bilgi çerçevesi içindedir. Bilip bilmeden sallamış diyenler olabilir:)

Temmuz 12, 2008, 08:13:24 ös
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bir Lion olarak  Lions un ne olduğu konusunda basit bir araştırma yapalım derim... ekşi sözlüğü herkes biliyor..

Lions deyip aradığınızda yaklaşık 2 sayfa boyunca hakaret ve aşağılamaları , küçümsemeleri göreceksiniz...tamamen ön yargı ve cehalet meyvesi bu 2 sayfanın devamında ise yine pek çok sayfada Lions sayesinde yurtdışı eğitim , değişim progralarına katılan gençleri ve yorumlarını okuyacaksınız...ciddiyetle ele alınmış okuması size keyif veren yorumlar göreceksiniz...

demek ki yine önyargı , yine çamur atma , yine cehalet...

Dedikleri gibi bu kadar cehalet ancak tahsille mümkün...
Bilgili bir aptal, bilgisiz bir aptaldan daha aptaldır.
  Moliere

Kasım 05, 2008, 04:04:54 öö
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Bende ilk olarak bu konuları sadece dışardan takip ediyor yorumdan kaçınıyordum.
insanlar bilmedikleri şeylerden korkar ve bana göre bilgi cesarettir. bu insanların yaptıkları masonluk,lions kelimelerini bir korku unsuru gibi göstererek  bu cehalet korkusunu  aşma çabalarından baska bişey değildir... eğer gercekten karanlık seni korkutuyorsa ışık yakarsın eğer cehalet korkutuyorsa araştırır öğrenirsin. benim şahsi fikrim lions ve masonluk güzel çalışan bir sistem ve kardeşlik gibi kutsal bir değer var masonlukta bence onur verici... işini iyi yapan ve kendini arayan insanların buluşmasıdır. karşılıklı istemek güzellikleri birbirleri için tabikide gizlilik eğer böyle bir muzzam yapı ayaktaysa ve hala yaşatıla biliyorsa günümüzde saygı duyulmalı ve takdir edilmeli bunun içinde gizlik gerekli... sizlerin yorumlarını okumak istedim tanımak istedim. bu şansı buldum ve sadece sunu söyleye bilirim böyle bir aile bence hertürlü övgüye layıktır. Önyargılı olmaktansa birazcık okusunlar... 
saygı ve sevgilerle

Kasım 05, 2008, 04:16:40 öö
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

lions ve masonluk birbirlerine bağlı olmadıklarını biliyorum. bir mason lions olabilir milletvekilide olabilir. Böyle olması neyi değiştirebilrki?
neden hemen ilişki kurmaya çalısılıyor bunuda anlamış değilim. Mason olduğunu açıklayan insanlar alanında basarılı  ayrıca secilmiş insanlar bu vasıflara uygun karakteri bile incelenerek seçildiğini okumuştum. bu birlikteliktir yadırgamaya gerek yok bence

Ocak 22, 2009, 02:25:46 ös
Yanıtla #16
  • Aktif Uye

peki leolar konusuna nasıl bakıyorsunuz bir ara leolara giricektim gel dediler ama sonra caydım cunku ben mason olmak istiyordum ve leolarda kadınlarda var ama masonlugun kurallarından biri kadınların alınmaması ozmn dedim leolar aslında masonlugun bir uzantısı degil bende yolumu uzatma istemedım ve girmedim leoların arasına yaptıkları ıslerı begenıyorum ama ben direk masonluga kabul edılmek ıstıyorum ve suan onluksuz bir mason oldugumu dusunuyorum cunku insan ilk once kendini mason gibi hissetmeli davranmalı o bılıncte olmali

Ocak 22, 2009, 03:47:55 ös
Yanıtla #17
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

ama masonlugun kurallarından biri kadınların alınmaması ozmn dedim leolar aslında masonlugun bir uzantısı degil bende yolumu uzatma istemedım ve girmedim leoların

Bu yanlış bir bilgi, Romadan gelen tarihsel bir Dejenerasyon.tam tersine Masonluk dediğin Kült " Kadın Bilgeler " topluluğu olup süreç içerisinde ata-erkil düşünce erklerinin düşünce içerisine sızarak uydurmuş oldukları doğmalardır.

Ocak 22, 2009, 04:15:09 ös
Yanıtla #18
  • Aktif Uye

ama suan localara kadınlar alınmıyor

Ocak 22, 2009, 04:27:28 ös
Yanıtla #19

ama suan localara kadınlar alınmıyor

Sn Waldow,

Alıntı
Bu yanlış bir bilgi, Romadan gelen tarihsel bir Dejenerasyon.tam tersine Masonluk dediğin Kült " Kadın Bilgeler " topluluğu olup süreç içerisinde ata-erkil düşünce erklerinin düşünce içerisine sızarak uydurmuş oldukları doğmalardır.

Bu cümlenin gerçekle uzaktan yakından alakası yoktur.

Saygılarımla,
Omnia mors aequat