Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Nasil Mason olunur? Mason olmak icin neler gereklidir?  (Okunma sayısı 745001 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 18, 2014, 10:50:10 ös
Yanıtla #510
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1781
 • Cinsiyet: Bay

        Evet ben sayın skullG'nin Ahmet ve Mehmet hikayesini beğendim.  Bence de tercihin Ahmet'ten yana. İçten pazarlıklı biri ile birlikte yola çıkmayı hiç istemem.
        Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"


Nisan 19, 2014, 07:56:19 öö
Yanıtla #511
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7217
 • Cinsiyet: Bay

Tamam, masonlar da böyle düşünüyor ve böyle olmasını öngörüyor.

Fakat bir de bakıyorsunuz, masonların arasında hiç de mason olamayacak, olmaması gereken kimseler var. İçten pazarlıklılar... Çıkarcılar... Oportünistler... Art niyetliler... Üstelik bu kimseler kendilerini öylesine bir mason olarak satıyor ki, siz masonların tümünün öyle olduğunu sanabiliyorsunuz.

Peki masonlar nerede yanılıyor? Niçin yanılıyorlar?

Aslında yanılmıyorlar da yanıltılıyorlar.

Çünkü o içten pazarlıklı kişi, gerçekten de içten pazarlıklı ise, kendisinin içten pazarlıklı olduğunu saklamasını da çok iyi biliyor. Yoksa içten pazarlıklı olamaz ki... Masonluğa girmeden önce masonları bir güzel kandırıyor. İçten pazarlığı sonradan ortaya çıkıyor Karaman'ın koyunu gibi.

Masonların bu konuda yapabileceği bir şey yok.

Varsa da, o yapabileceklerini uygulamak çok uzun boylu bir iş; değmez diye düşünüyorlar.  Sonra bunun çok sıkıntısını çekiyorlar belki çekmesine de, anlaşılan katlanıyorlar çaresiz kendi düşen gibi...


« Son Düzenleme: Nisan 19, 2014, 07:59:04 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Nisan 19, 2014, 08:16:46 ös
Yanıtla #512
 • Seyirci
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 38
 • Cinsiyet: Bay

Nasıl mason olunacağı hâlâ anlaşılamadı mı? Ne kifayetsiz başlıkmış bu, sürüp gidiyor. :)
~ Alterius non sit qui suus esse potest ~


Nisan 26, 2014, 06:04:46 ös
Yanıtla #513
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 200
 • Cinsiyet: Bay

Değerli Üyeler;
Bu başlığın akibeti sonsuz sayıda mesaj yazılmasıyla ilalebet paidar olucaktır.
Çünkü her yeni üye başlığı okuyarak nezaketsiz ve amiyane bir tabir kullanıcağım mazur görünüz.. " isyanları oynıyarak belkide mason üyelerede saydırıabilir...içinden elbette..."
Örneklerini çokça görüyoruz. Hatta sayın yöneticileirmiz bir başlık altında gelen mesajları paylaştılar..
Keyfe keder arayışlarla girdikleri ve foruma üye olduklarında kolaylıkla mason olabileceklerini düşünen düzinelerce üye için bu başlık umutsuzluğun yada umudun kapısıdır.
Elbette bakış açısına bağlı bu söylediklerim.

Amaç sadece arayışa odaklanmak olsaydı bur forumdaki birçok üye çoktan mason üyelerin arasındaki yerini alırdı belkide.
Ancak amaç .... Neyse kimse farketmiyor ki siz bu forumu incelemeye okumaya; okudukça derinlere inmeye başladıkça zaten bu yola girmiş oldunuz.

Bir noktadan sonra belki biz hariciler için öyle bir an gelicekki masonluğun hem felsefi hemde fiziki yani dünyevi hayattaki birçok uygulamasını ve yaşam tarzını benimsemiş olacağız.
Bakalım bu noktaya gelindiğinde bizlere ne olucak..

Bunun için bir konu açmalıyım sanırım.
Bu soruya yoğunlaşacağım.. Muhtemeldir ki güzel bir konu ve tartışma olucak..
Hazırlanıp bu konuda bir başlık altında tartışma ve söyleşi başlatabiliriz sanırım.

Saygı ve Hörmetlerimle;

Kerberos..
« Son Düzenleme: Nisan 26, 2014, 06:08:41 ös Gönderen: kerberos »
Res Firma Mitescere Nescit


Mayıs 27, 2014, 02:38:46 ös
Yanıtla #514
 • Mason
 • Aktif Uye
 • *
 • İleti: 718
 • Cinsiyet: Bay

Konuya yeni bir perspektif getirerek, bu ışıklı yolda henüz yeni yürümeye başlamış bir kişi olarak, "zaman" kavramı üzerinde durmak istiyorum.

Evet, Masonluğa girmiş bir kişinin, bu mesleğe zaman ayırması, çalışması, verilen görevleri yapması gerektiği ve daha da önemlisi Loca toplantılarına aksatmadan katılması gerektiği daha önce kim bilir kaç konu başlığı altında yazıldı/çizildi. Bunun doğru olduğunu önceden de bilmekle beraber, bazı çevrelerin neden "ancak üst gelir seviyesindeki insanların" Mason olabilecekleri şeklinde iddialarda bulunduklarını şimdi çok daha net anladım.

Bu konunun onların iddia ettiği gibi "maddi yönden zengin olmakla" veya "üst düzey gelire sahip olmakla" alakası yok. Alakası yok ama bir çakışma (overlapping) durumu var. Anlatmama izin verin...

- Ayda iki kez akşam çok geç olmayan bir saatte loca toplantılarına ve bunu takip eden Kardeş Sofrasına katılmanız gerekir.
- Davet edilmeniz durumunda vakit ayırarak diğer bazı toplantılara katılmanız gerekir.
- Sunu, seminer hazırlayarak sunmanız gerekir.
- Müsaitseniz sosyal faaliyetlere katılmanız beklenir.

* Eğer bir de felsefi derecelerin olduğu kırmızı loca faaliyetlerine yönelecek olursanız bu dediklerimi ikiyle çarpın.

Şimdi düşünelim... Kamuda çalışan bir bürokratsınız... Veya özel sektörde çalışan bir elemansınız (işe yeni girmiş veya orta düzey yönetici). O kadar yoğunsunuz ki Masonluğa girmeniz durumunda, bu yukarıda yazdığım dört hususu yerine getirmekte zorlanacaksınız. Hatta diğer üçünü bir yana koyalım, sadece ilk maddeyi ele alalım. Akşam loca toplantısına katılmak için planınız var. Ama bir anda patron karşınızda bitiveriyor veya telefonla arıyor. Acil ve önemli bir iş çıktığını, derhal halledilmesi gerektiğini söylüyor. Bir başka gün loca toplantısıyla aynı saatte yine işinizin gerektirdiği bir toplantıya katılmanız yukarıdan buyuruluyor. Eğer çalışma şartlarınız buysa, sizin Masonik çalışmalarınız nasıl yürüyecek?

Peki şimdi hangi meslekte olanların bu tarif ettiğim iş şartlarına uymadıklarına bakalım. Yani kimler başkalarına sormadan ve başkalarının emirlerine tabi olmadan kendi zamanlarını yönetebilme şansına sahiptirler?

- Doçent ve üzeri öğretim üyeleri
- Kendi işini yönetenler (bu minik bir dükkan da olabilir, geniş bir iş yeri de olabilir)
- Genel olarak akşam geç saatlere kadar çalışma durumunda olmayanlar (örneğin bankacılar)
- Özel sektör üst düzey yöneticileri veya şirket ortakları
- Eczane işleten eczacılar
- Diş hekimleri
- Okullarda eğitim-öğretim veren öğretmenler
- Akşam belli bir saatten sonra muayenehanesinde hasta kabul eden doktorlar

Evet bu kişiler akşam loca toplantısına gitmek için binbir takla atmak, patron acaba arar mı ikilemini yaşamak zorunda değildirler. Bu nedenle gönül rahatlığıyla Masonlukla ilgili sorumluluklarını aksatmadan yerine getirebilirler.

Gelelim yukarıda bahsettiğim çakışma (overlapping) durumuna. Dikkat ederseniz yukarıda listelemiş olduğum meslekleri icra edenlerin büyük çoğunluğunun, en azından ortanın üst seviyesinde veya üst gelir seviyesinde olduğunu fark edeceksiniz. Bir başka ifadeyle genel olarak bu işlerle meşgul olanların gelir seviyeleri (lütfen listelediğim her bir mesleği tek tek irdelemeyin, genel konuşuyorum), doğal olarak toplumu oluşturan diğer segmentlere göre daha yüksekte seyretmektedir. Fakat bu durum listedeki her bir meslek için de geçerlidir diyemeyiz.

Genel durum böyle olunca da Masonluğu bilmeyen kişiler, Masonluğu bir zenginler klübü olarak görmekte ve bu asılsız bilgiyi yaymaktadırlar. Oysa burada vurgulanması gereken konu maddiyat değil zamandır. Zengin olan kişi değil, zamanı olan kişi Masonluğa girip aksatmadan devam edebilir. Zamanı olan kişilerin ise genellikle üst gelir seviyesinde olmaları, bu grubu oluşturan bireylerin tamamı için geçerli olmasa da, ülkemiz şartlarında Masonluk müessesesince planlanmamış (öyle olması istenmemiş), ama kendiliğinden oluşmuş sosyo-ekonomik bir olgudur.

Yukarıda anlattıklarım Spock'un kişisel gözlem ve düşünceleridir. Lütfen kurumsal bir atıf/referans aramayınız ve "aaa bak işte adam Mason, o diyo" şeklinde düşüncelere kapılmayınız.  :)
Live long and prosper.


Mayıs 27, 2014, 03:05:33 ös
Yanıtla #515
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 200
 • Cinsiyet: Bay

Değerli Spock çok güzel ve geniş şekilde açıklamış..
Elbette bu özellikleri taşıyan üyelerimiz mevcut olabilir.
Ancak halen çözümlenmesi gereken soru bu kişilerin mason çevrelerinin olmamasıdır.
:)
Mesaj açık ve nettir. Burada size aktarılan tüm özellik ve nitelikleri taşısanız bile ;
Mason'lar tarafından seçilmeniz ve masonluğa layık görülmeniz gerekmekte..:)

Saygı ve Hörmetlerimle;

Kerberos..
Res Firma Mitescere Nescit


Haziran 03, 2014, 12:25:40 öö
Yanıtla #516
 • Ziyaretçi

Merhabalar

Açıkça söylemek gerekirse ben bu gizemi yüksek topluluğa girmek istiyorum. Bütün şartları sağlamama rağmen referans kısmı konusunda ne yazıkki tanıdığım kimse yok sadece tahmin ettiğim bir iki kişi var. Referans olmadanda kabul işlemi olabilirmi.

Ayrıca 2. Sorum Türkiyenin en zenginlerinden yahudi kökenli bir iş adamının mason olma ihtimali nedir. Ancak bu soruya gercek bir değer alırsam sevinirim.
Teşekkür ederim saygılarımla


Haziran 03, 2014, 07:19:29 öö
Yanıtla #517
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7217
 • Cinsiyet: Bay

Günümüzde Masonluk hiç de sanıldığı kadar öyle "gizemi yüksek bir topluluk" değildir.

Dolayısıyla Masonluğa bu sanıyla yani birtatım yüksek gizemlere ulaşabilmek için girmek yanlış olur çünkü sonrasında düş kırıklığı gelir.

Masonluğa girmek isteyen kişi, Masonluğun amaçlarını benimsemiş, ilkelerini içselleştirmiş olmalıdır. Masonluğa, özgürlük ve eşitlik ortamında, bir ülkü kardeşliği edinerek çalışmak üzere girilmelidir.

Amaç böyle olursa, içtenlikle böyle niyetlenilirse, "referans" diye nitelenen fakat Masonlukta çok daha basitçe "önerici" ya da "rehber" olarak anılan kişiyi bulmak, onunla karşılaşmak pek zor olmaz. Bu bağlamdaki tek zorluk coğrafyadan ileri gelebilir; o da zorluk değil de zahmet gerektiren bir durumdur.

Mason olmak isteyen bir kişinin Türkiye'nin zenginlerinden olup olmadığı gözetilmez. Bu bir ölçü değildir. O zenginin Yahudi olup olmadığı da hiç önemli değildir. Bir Yahudi mason olacaksa, zengin olup olmadığı önemli değildir. (Örneğin rahmetli Üzeyir Garih masondu. Fakat ortağı İzak Alaton mason değildi. Türkiye'deki diğer Yahudi masonlardan acaba hangisinin onlar kadar zengin olduğu söylenebilir?)

Bu durum Yahudiler kadar Hıristiyanlar için de, Müslümanlar için de, başka bir dinden olanlar ya da hiçbir dinden olmayanlar için de ayrnen geçerlidir.
 
« Son Düzenleme: Haziran 03, 2014, 07:24:32 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Haziran 18, 2014, 08:10:04 öö
Yanıtla #518

Sevgili Adam cok guzel aciklamis yine . Evet zaten kendini kanitlayacak kisiye ulasacaktir rehber dogrusu da budur maddiyatin degil maneviyatin on planda olmasi gerekiyor bana gore bu secimde  zengin aptal cok oldugu gb orta duzey olup zeki insan da cok  bu ulkede ...
Ne gecenin dehşetinden korkarsın,
Ne gündüz uçan oktan,
Ne karanlıkta dolaşan hastalıktan,
Ne de öğleyin yok eden kırgından.


Haziran 30, 2014, 02:54:08 öö
Yanıtla #519
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 402
 • Cinsiyet: Bay

Merhabalar,

Aranıza yeni katılmış birisi olarak haddime düşmese de yorum yapmak istiyorum. Özgür Masonlar Büyük Locası üstadı ve Araştırmacı/Yazar Murat Özgen Ayfer'in http://www.uzmantv.com/konu/masonlukla-ilgili-merak-edilenler adresinde verdiği bilgilerden de anlaşılacağı gibi süreç çoğunlukla davet usülü ile işliyor. Fakat az da olsa başvurarakta mason olanlarda olabiliyor.


Forum admini sayın MASON'un "Masonluğa girmek isteyen, fakat hiçbir tanıdığı bulunmayan bir kişi ne yapar" adlı başlıkta belirttiği gibi "Kalbinizde zaten bir Mason iseniz, uygun goruldugunuzde teklif gelecektir."

Saygılarımla

Nosce te Ipsum


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
22 Yanıt
26283 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 25, 2018, 08:54:51 ös
Gönderen: karahan
8 Yanıt
11308 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 25, 2017, 09:17:18 ös
Gönderen: Felix Steiner
39 Yanıt
34989 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 25, 2017, 11:19:30 öö
Gönderen: gfeenatre
21 Yanıt
21082 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 03, 2013, 02:11:33 öö
Gönderen: NOSAM33
30 Yanıt
33733 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 06, 2019, 01:15:27 ös
Gönderen: TARIK KÖSEOĞLU
53 Yanıt
30316 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 05, 2017, 08:16:44 ös
Gönderen: ADAM
4 Yanıt
96357 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 28, 2016, 01:27:07 ös
Gönderen: Niko
12 Yanıt
22182 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 14, 2014, 12:56:34 öö
Gönderen: ThomasReid
21 Yanıt
27559 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 25, 2017, 11:20:43 öö
Gönderen: gfeenatre
10 Yanıt
8191 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 22, 2015, 03:13:42 öö
Gönderen: Risus