Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İDİL BİRET  (Okunma sayısı 5446 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 13, 2009, 10:34:18 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İDİL BİRET'E BÜYÜK DESTEK   
 Dün akşam Topkapı Sarayında muhteşem bir konser veren İdil Biret'in Topkapı Sarayı girişinde posterleri yakılıp portesto edilmişti. Kendini bilmez kalabalık yüzünden Sarayın arka kapısından konser alanına girebilen İdil Biret'e Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü İlber Ortaylı, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve Koreograf, sanatçı Erez Eğilmez'den de destek geldi...

Prof. İlber Ortaylı, olayların hemen ardından Murat Bardakçı'nın sunduğu "Tarihin Arka Odası" adlı programa telefonla canlı yayına bağlanarak olayları başlatanlar ve sorumlular hakkında soruşturma açıldığını söyledi... 

Murat Bardakçı, açık hava da çimenler üzerinde konser izlemenin ritüele aykırı olduğunu savunurken "İçki içmek isteyen meyhaneye gider" dedi... Pelin Batu, Murat Bardakçı'nın görüşlerinin tam tersini savunurken, İlber Ortaylı'da açık havada ritüel de yeme içme kültürünün Amerika da görülebileceğini söyledi.

Ünlü koreograf Erez Eğilmez, İdil Biret'in konserinde olduğunu belirterek yaşananlara tepki gösterdi...

Erez Eğilmez; "Yakışıksız çirkin ve ahlaksız olan bir grup kendini bilmez ve beyinlerinde ne Osmanlı tarihini bilen ne Topkapı Sarayı'nı nede Topkapı Sarayının müze olduğunu bilmeyen o beyinsizler istanbul'un 2010 dünya başkenti olacağı bir dönemde konseri basmaya kalkmaları posterleri yakmaları ve korku saçmalarıydı. Sağolsun güvenlik kuvvetleri olayların büyümesine engel oldu ya olmasaydı, düşünemiyorum nasıl bir olay olacağını. Allahın adını ağzına alıp, çıkan kelimelerle tekbir getiren bu grup ne yaptığını sanıyor... Açıp bir Osmanlı kültürünü saray ve davet kültürünü okusunlar herşeyden önce PEYGAMBERİMİZ HAZRETİ MUHAMMET NE DER; ''Bilgisizler içinde bir bilgili, ölüler içinde bir diridir. Ve kimki ilmi sanatı bu ahirette yayar oki öbür dünyada cennetliktir ''

İşte dünyaca ünlü bir sanatçımız ve dünyaca ünlü bir mekan Topkapı sarayı. Davetlilere şarap ikram edildiği için olan olaylar.. Burası islam cumhuriyeti değil burası bu yaşadığımız topraklar bu vatan için binlerce şehit vermiş bu vatanı düşmanlara satan osmanlı hanedanını sürgüne gönderip modern Türkiye Cumhuriyetini kurup bizleri Laik bir yaşama ve medeniyete doğru yol almamızı sağlayan ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜN ülkesidir. BU BÖYLE BİLİNE. BAZI GAZETE SAHİPLRİ VE YAZARLARI BİRKAÇ GÜN ÖNCE YAZDIKLARINIZDAN DOLAYI AKIL ALMAZ OLAYLAR GERÇEKLEŞSEYDİ SANIRIM VAY HALİNİZE.. BURDAN ŞAHSIM Erez Eğilmez olarak olaylara anında müdahale ettiren Kültür bakanımız Sayın ERTUĞRUL GÜNAY 'a sonsuz teşekkürler. TÜRKİYE CUNHURİYETİ LAİK'DİR VE SONSUZA KADARDA ATATÜRK'ÜN ÇİZDİĞİ YOLDAN YOLUNA DEVAM EDİCEKDİR" dedi.

AKP Isparta İl Kongresi'ne katılmak için Isparta'ya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, gazetecilerin sorusu üzerine, dün gece, dünyaca ünlü piyanist İdil Biret'in şarap firması sponsorluğunda Topkapı Sarayı'ndaki konserinin protesto edilmesi ve sanatçının afişlerinin yakılmasıyla ilgili sert konuştu. “Türkiye'yi geriye götürmek isteyen zavallıların bu tür saçma girişimlerine kimse müsaade etmeyecektir” diyen Bakan Günay, şunları söyledi: “Basından gördüğüm kadarıyla üzüntü verici bir davranış. Herhangi bir kurumsal kimlik altında böyle saçma bir davranışı kimsenin sergileyebileceğini düşünmüyorum. Oradaki topluluğun ne olduğu hakkında emniyetimiz gereken incelemeleri yapıyor. Türkiye’nin çağdaşlık yolundaki gelişmelerini, ilerlemelerini böyle kasıtlı biçimde engellemeye çalışanlara Türkiye Cumhuriyeti'nin hiçbir makamı hoşgörü göstermeyecektir. Bunu herkesin bilmesini isterim.” 

Konuyla ilgili İdil Biret'le görüşeceğini belirten Bakan Günay, “Dün akşam İdil Hanım veya izleyicilere karşı fiili bir olay olmadı. Ama sevimsiz bir girişim vardı. Yakından takip ettim. Telafisi imkansız bir noktaya gelmedik. Fakat böyle bir girişime kalkışılması fevkalade yakışıksızdır. İstanbul Avrupa kültür başkenti olmaya çalışıyor. Türkiye’yi geriye götürmek isteyen zavallıların bu tür saçma girişimlerine kimse müsaade etmeyecktir” diye konuştu.

Her şey bir adımla başlar...

Temmuz 13, 2009, 11:21:43 öö
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Gören duyan da,Topkapı sarayında ilk defa şarap içiliyor diye düşünebilir.O sarayda,tahta oturanların çoğu,şarap a oldukça meraklıydılar.Atalarının yolundan gittiğini iddia eden bu ucubeler,biraz olsun tarih okusalar,muhmelen birçoğu şarapçı olurdu.

Beni asıl kahreden,kendilerine "Alperen"demek suretiyle,gerçek hakerenlere yaptıkları zulumdür.Samimi olarak"alperen"kültünü inceleyerek benimseyenler,arapça dua etmeyi bile"zul"olarak adlederler.Siz kim,alperen olmak kim...Durduk yerde "dai"lerin kemiklerini sızlatıyorsunuz.Mafyacılık,çetecilik oynamanın yanı sıra camiye gitmekle alperen olunsaydı,muhtemelen bugün çok övündüğümüz,Anadolu Türk tarihi diye birşey olmaz,sizler ve büyükleriniz mecusi veya pagan olurdunuz.Allah bunlara fırsat vermesin.

Saygılarımla...
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Temmuz 13, 2009, 02:57:20 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Sayın ceycet Topkapı sarayında oturanların hepsi şarabın en iyisini içmişlerdir.Bu saldırganların çoğu da birbirlerinden ayrıyken şarabın en iyisini içerler.Biraz kaba tabir ama bunlar Dinime söven Müslümanlar işte.Birgün de adlarını iyibir olayla duysam şaşarım.Kurtlar Vadisinin bölümlerinden çok etkilenen insanlar bunlar.
Aydınlanmaya,kültüre,demokrasiye çok uzaklar.Hepsi için demiyorum ama geneli öyle.Oysa insanlar farklı fikirlerin etrafında toparlanabilerler ve saygı duyuyorum.Bu şiddete dönüşüyorsa o zaman bir durup tekrar düşünürüm.
Erez Eğilmezin hercümlesine sonuna kadar katılıyorum.Burası Osmanlı devleti değil Bağımsız Laik Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti.Hayretle izliyorum böyle olayları.Bu kadar mı tahammülsüzlük olabilir.Kim ne içerse içsin.Sadrazamları birden fazla kadınla zevki sefa ederken testi testi şarap içerken iyi,ama bunlar kötü.Eskiden devlet hakanları birbirine ziyaretlerinde önce adamları ile eniyi şaraplarından hediye gönderirmiş.Ama kime anlatıyosun ki...

Temmuz 13, 2009, 04:03:05 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Değerli Üyeler,

Sayın Bakan demiş ki, "İdil Hanım'la izleyenlere karşı fiili bir olay olmadı,telafisi imkansız bir noktaya gelmedik." Fiili'den kasıt nedir ? Daha ne olacak ???

Bu konulara yıllardır dikkat çekenler , yazan-çizen , kamuoyunu aydınlatan kişiler hep "paronaya yaşamakla""farklılıklara saygı göstermemekle" v.b. suçlandılar...

Bu yaşanan olay ,artık son , en son noktadır ...

Hep yazdığım ve yazmaktan asla ve kat'a bıkmayacağım gibi , bunlara hoşgörüyle bakılması diye bir konu olamaz veya bunlara hak veren ,şiddeti meşru kabul eden ve bu pespayelikte yer alanların icraatının  "demokratik tepki olduğunu" hiç utanmadan savunup teşvik edebilenlere yaptırım uygulanmaması ne ruhun ne aklın ne laik hukukun ne demokrasinin ne de midenin kabul edeceği birşeydir.

Laik demokrat çağdaş birey , bu ve benzeri olgu,topluluk ve teşebbüslere karşı tümüyle savunmasız bırakılmış durumdadır. Bu tip yapılanmalara , girişimlere sempati ile bakanlar , bunları savunanlar veya yardımcı olan/destek verenler , olmuş ve bundan sonra da olabilecek çok büyük faciaların uygulayıcılarıyla beraber sonuçlardan sorumludurlar.

Tarih bilmiyorlar,sosyoloji bilmiyorlar, reel teoloji ve din bilmiyorlar , sanat bilmiyorlar , pek savundukları ,müritvari edayla bağıra çağıra ,olabilecek en düşük varoluş düzeyiyle saldırdıkları Osmanlı Saraylarımızda istisnasız her padişah/halife dönemindeki "resmi tarih dışı" yaşantıları hiç ama hiç bilmiyorlar. 

Sayın Fazıl Say'ın kızını niçin ülkesinde ve ülkemizde büyütmek istemediğini anlıyor , kendisine son derece hak veriyorum.

Bu bir iç savaştır ve konu artık şirazeden tümüyle çıkmış durumdadır.

Saygılarımla

Quality has no fear of time ..

Temmuz 13, 2009, 04:30:26 ös
Yanıtla #4

Bağnazlık kuduz mikrobu gibidir.Erkenden aşılarsan iyileşebilir sonradan ne yapsan fayda etmez hem kendi kudurur,hem bulaştırır.Cehaletli eğitimle bir nebze giderebilirsiniz ancak bağnazlığı düzeltmenin, tedavi etmenin ne yazık ki bir yolu yoktur.Günümüzde ihanetin içinde olan bır kısım aydının halk tabiri ile yatacak yeri yoktur.

Saygılarımla,
Omnia mors aequat

Temmuz 13, 2009, 04:43:53 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Tüm arkadaşlarımın yazdıklarına ben de imzamı atıyorum , lâkin Sn. Nuvea hanım Fazıl Say bey'in görüşüne saygı duymakla birlikte ne olur siz çocuklarınızı bu ülkede büyütün bu vatanın gerçek vatanperver annelerin yetiştirdiği evlâtlara ihtiyacı var.

Saygılar , sevgiler...
Her şey bir adımla başlar...

Temmuz 13, 2009, 04:59:45 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Tüm arkadaşlarımın yazdıklarına ben de imzamı atıyorum , lâkin Sn. Nuvea hanım Fazıl Say bey'in görüşüne saygı duymakla birlikte ne olur siz çocuklarınızı bu ülkede büyütün bu vatanın gerçek vatanperver annelerin yetiştirdiği evlâtlara ihtiyacı var.

Saygılar , sevgiler...

Sayın Mericcan,

Müsterih olabilirsiniz.Sayın Nuvea'nın bu konuda geçmişte dile getirdiği, idealine yönelik vermiş olduğu bir sözü var.

Saygılarımla.
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Temmuz 14, 2009, 02:34:00 öö
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Günümüzde ihanetin içinde olan bır kısım aydının halk tabiri ile yatacak yeri yoktur.

İmza.

Temmuz 14, 2009, 03:30:43 öö
Yanıtla #8
  • Aktif Uye

Alperenlerden Ozur ve Cicek

Alperen Ocakları Genel Başkanı Abdullah Gürgür, Topkapı Sarayı’ndaki protesto nedeniyle İdil Biret’i telefonla aradı. Gürgür, telefona çıkan Biret’in eşi Şefik Büyükyüksel’e, "Tepkimiz organizatör firmaya ve afişe yönelikti. İdil Biret ve sanatıyla bir sorunumuz yok" dedi.

Büyükyüksel de, "Oradaki çocuklar İstiklal Marşı söyleyip Türk bayrağı açtılar. Marş ve açılan bayrak bizim bayrağımızdır. Biz Plevne’den geldik. Eşim de Kafkasya’dan Şeyh Şamil’in soyundan gelmiştir. Bunları bilip ona göre hareket etmek lazım. İndirilen afişte eşimin adı vardı, bu çirkindi" dedi. Büyükyüksel, daha sonra bir televizyonun canlı yayınına katılarak Alperen Ocakları’nın özürünü kabul ettiklerini bildirdi. Gürgür, bugün de bir buket çiçekle Biret’i evinde ziyaret ederek özrünü yineleyecek. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, konser sırasında yaşanan olaylara ilişkin inceleme başlattı.

Hurriyet

Acikcasi ozur dilemelerine sasirdim

Temmuz 14, 2009, 07:31:27 öö
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Tek kelimeyle DEHŞET...Yakında içkili mekanlara da saldıracak bunlar; ki gece kulüplerine gelen sigara

yasağını alkol yasağı izleyecektir...İslam faşizmi yavaş yavaş geliyor...Tabi tek gecede devrim yapılınca

halka uymuyor ya bazılarının tabiriyle , şimdi ne güzel sindire sindire  , pişe pişe , kabullenerek Arabistan

oluyoruz...Zamana yayılarak devrim bu olsa gerek....