Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Türkiye’de Masonluğa karşıt olanlar nasıl bir tutum takınır?  (Okunma sayısı 9238 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 15, 2009, 12:17:31 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Türkiye’de Masonluğa karşıt tutum ve girişimler, daha 18. yüzyılda başlamıştır. Ancak, o tarihlerde bunun nedeni, yabancıların bu ülkede kendi içlerine kapanık olarak, ne oldukları ve ne yapmaya çalıştıkları tam olarak bilinmeyen bir örgütlenmeye girişmelerinin hiç de uygun bulunmayışıydı.

19. yüzyılda Masonluğa girmiş olan Türk aydınları önce “gâvur” olmakla suçlanmış, daha sonra “Milliyet’e ve Mukaddesat’a muarız, dinsiz ve Allahsız kişiler” oldukları ileri sürülmüştü.

Batı ülkelerindeki gibi Türkiye’de de Masonluğa yapılan en güçlü saldırı “din ve inanç” konusundadır ama masonlar daha birçok bakımdan suçlanmıştır. Ancak çoğu suçlamaların ipe sapa gelir yanı yoktur. Bunlar, özellikle halkı Masonluğa karşı kışkırtmak amacını taşır.

Bu bağlamda en sık kullanılan suçlamalar “Masonluğun gizliliği” ve “Siyonizme hizmet” konusu üzerinedir. Ötekiler bunların yanında zayıf kalır.

İşin ilginç yanı şu ki, Batı ülkelerinde de Masonluğa saldırılar vardır; masonlara yöneltilen suçlamalar vardır ama hiçbirinde kapsam bakımından Türkiye’de yapılan türde saldırı ve suçlamalar görülmemektedir.

Bu bağlamda elbette sorulması gereken ilk soru şu olur: «Masonların, yapılan suçlamalara karşı söyleyecekleri hiçbir sözleri yok mu?»

Özellikle Türkiye’de Masonluğa yapılan saldırılar ve masonları hedef alan suçlamalar ya tümüyle art niyetlidir ya da bambaşka emellerle bir sansasyon yaratıp ilgi çekme amacını taşır. Gerek örgütsel boyutta olmak üzere mason kuruluşları, gerekse bireysel boyutta olmak üzere masonlar, yapılan suçlamalar üzerine kendilerini savunmayı gereksiz bulmuşlardır. Çünkü çoğu saldırı ve suçlamalar, genelde dayanaksız oluşlarının yanı sıra, yer yer kendi içlerinde tutarsız ve çelişkilidir. Yeterince kültür sahibi, aydın, aklını kullanarak düşünmesini bilen bir kişi, bu tutarsızlığın ve çelişkilerin hemen farkına varır.

Türkiye’de Masonluğa karşıt girişimlerde bulunanlara masonlarca söylenebilecek sözlerin özü, tüm bu suçlamaların tam anlamıyla birer “safsata” olduğu, yapılan saldırıların ya bilgisizlik ve bağnazlık ile ya da ön yargılara kapılarak yapıldığıdır. Çünkü Masonluğa saldıran kişi ya da zümrelerin savlarının hemen hiçbiri doğru değildir. Masonluk yanlış anlaşılmakta ve kasıtlı olarak yanlış anlatılmaktadır.

Bu forum alanında da değinilmiş olduğu üzere; yakın geçmişimizde bazı televizyon kanalları da zaman zaman Masonluk konusu ile ilgilenmiş ve programlar yayımlamıştır. Özellikle televizyon programlarında konunun saptırıldığı, demagoji yapılarak işin polemiğe döküldüğü, Masonluk hakkında gerçek aydınlatıcı bilgilerin bir yana bırakılarak masonların âdeta sorgulanıp güç durumlara sokulmasına çalışıldığı görülmüştür.

Durum böyle olunca, mason derneklerinin tüm basın ve yayın organlarından uzak durması, onları kendi yazıları ve programlarıyla baş başa bırakmaları daha uygun bir tutumdur.

Bir de ne gibi suçlamalar yapılmakta olduğuna ve bunlara aslında nasıl yanıt verilebileceğine bakalım.

- Masonluk gizli bir örgüttür. Localarda gizli kapaklı işler yapılır.

Hayır!... Masonluk bir gizli örgüt olmadığı gibi, localarda gizli kapaklı işler yapılmakta olması da söz konusu değildir. Masonluk ezoterik niteliklidir yani her mason örgütü çalışmalarını sadece masonların katılımı ile yapar. Bu "gizlilik" sayılmaz.

- Masonluk evrensel bir örgüttür; ulusal (millî) değildir. Türkiye’’de mason localarının varlığı Cumhuriyet yasalarına aykırıdır.

Her şeyden önce “Masonluk” bir örgüt değildir. Masonlukta evrensel olan amaçları ve ilkeleridir. Türkiye’deki mason örgütleri ulusal (milli) ve T.C. yasalarına tümüyle uygun olarak kurulmuş derneklerdir. İçişleri Bakanlığı’na bağlı devlet kurumları, diğer birçok dernek gibi mason derneklerini de zaman zaman denetler. (Nitekim bu denetlemelerin en geniş kapsamlısının geçtiğimiz yıl yapılmış olduğunu biliyoruz.)

- Masonluk. kökü ve yönetimi yurt dışında olan bir kuruluştur. Mason locaları, ulusal çıkarlarımıza aykırı çalışmalar yaparlar.

[size=11
pt]Diğer birçok kurum ya da dernek gibi Masonluğun özgün olarak kökeninin Türkiye’de olmadığı doğrudur. Fakat Türkiye’deki Masonluğun yönetiminin yurt dışında olduğu yanlıştır. Her ülkedeki mason örgütleri, kendi başlarına bağımsız, tümüyle ulusal kuruluşlardır. Bunun istisnaları vardır ama parmakla sayılabilecek kadar azdır. Türkiye’deki mason localarının ulusal çıkarlara aykırı herhangi bir çalışmada bulundukları görülmemiştir.[/size]

- Masonluk, tüm dinlere karşı çıkan bir gizli tarikat niteliğini taşır. Masonlar dinsiz ve tanrıtanımaz insanlardır.

Masonluk hiçbir dine karşı olmadığı gibi, bir gizli tarikat da değildir. Masonlardan kimileri dinsiz ve tanrıtanımaz olabilir ama bu kendilerinin bileceği bir iştir ve genelleştirilemez. Kaldı ki, bazı mason kuruluşları, masonların inançlı, hatta dindar kişiler olmalarını bile zorunlu görür.

- Masonluk Yahudilerin uydusu, Siyonizmin oyuncağıdır. Asıl yönetimi Siyonistlerin elindedir.

Masonluk hiçbir toplumun uydusu, hiçbir doktrinin oyuncağı olamaz. Çünkü ayrımcılığa ve dogmalara karşıdır. Siyonistlerin Masonluğun yönetimine egemen oldukları boş bir lâftır. Hiçbir kanıtı yoktur.

- Masonlar, vatan haini komünistler ve emperyalizm uşaklarıdırlar.

Bir ülkede kimine göre “vatan haini” sayılan bir kişiye başkalarınca “kahraman” niteliği verildiği çok görülmüştür. Komünizm’in egemen olduğu ülkelerde mason localarının kurulup çalışmalarına izin verilmez ki (Küba hariç) masonlar komünist olsun... Emperyalizm ise zaten Masonluğun temel ilkelerine aykırıdır.

- Mason locaları her yerde “iktidarı ele geçirmek” için uğraşır. Masonların, bu amaçla düzenlenen her silâhlı devrim (ihtilâl) eyleminde parmakları vardır.

Masonlar, evrensel Masonluğun amaçları doğrultusunda çalışırken politikacıları da etkilemeyi öngörebilir. Fakat Masonluğun devlet yönetimini elde etmek gibi bir savı, bir yaklaşımı yoktur. Tarihte, halklarının esenliği uğruna devrimlere karışmış olan masonlar görülmüştür; fakat bu örnekler, her devrimin ardında bir kurum olarak Masonluğun bulunduğunu göstermez.

- Masonluk Cumhuriyet yasalarına aykırı olarak sınıf ayrımı yapar.

Temel ilkelerinden biri “eşitlik” olan, ayırımcılığın her türüne karşı çıkan Masonluğun böyle bir sav ile suçlanması saçmadır. (Gerçi Batı ülkelerinde Masonlukta ayırımcılık görülmüştür ve günümüzde de görülmektedir ama böyle bir suçlama Türkiye’de Masonluğa yöneltilemez.)

- Masonlar her zaman ve her yerde birbirlerini korur ve birbirlerine destek olurlar. Mason dernekleri, üyeleri için bir “çıkar yuvası” niteliğini taşır.

Masonların birbirlerini koruyup birbirlerine destek olmaları masonlarca da gerçekleşmesi çok istenen bir kurumsal özelliktir. Bu, Masonluktaki “ülkü birliği”nin gereklerinden biridir ama böylesine bir maddi dayanışma, hiçbir ülkede hiçbir zaman sağlanamamıştır. Aynı okulun mezunları, askerlik arkadaşları, hemşehriler birbirlerine masonlardan çık daha fazla destek olur. Mason dernekleri hiçbir zaman bir “çıkar ortamı” olmamıştır.

Ben aklıma gelenleri yazdım. Belki forum katılımcıları katkıda bulunur ve onlar da birtakım sorular üretir. Özellikle Türkiye’deki Masonluğun niteliklerini daha iyi anlayabilmek bakımından karşıt görüşleri incelemek ve değerlendirmenin çok yararlı olduğu kanısındayım.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 15, 2009, 12:41:15 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Adam

Sizden beklediğim yazıyı yazdınız sonunda.Soru cevap şeklinde geçen aktarımınızda suçlayıcı olan sorulara verilen cevaplar bence aslında tatmin edici cevaplar niteliği taşımıyor.Nedenlerim ve hala meraklarım var.

Bir topluluğun gizliliği ve gizemlerinden bahsederken verilecek cevapların objektif olabileceğini düşünmek doğru olmaz sanırım.

Masonluk hakkında bildiklerimiz masonların şu ana kadar  bize anlattıkları ve bilmemizi istedikleri ile sınırlı.

Dolayısı ile kendi gizem ve sırlarını kendileri yaratan Masonların mevcudiyetlerini bu öğretiye dayandırdıklarınıda bir makalede okumuştum kuruluş aşamasında idi sanırım.

Sorulara verilen cevaplar çok yüzeysel ve sadece inkar yolu deneniyor.Ben tersi nasıl yapılır aslında onuda bilmiyorum.İnsanları bu kadar meraklandıran başka bir kapalı toplulukta olmamıştır sanırım.

Yukarıda verilen soru cevap şeklinde geçen tüm konuşmalardan benim çıkardığım sonuç belkide aklıma en yatkın gelen ve bu sitedeki yazışmalarla beraber tezim şu beni bu konuda yadırgamayın aklıma gelen en yatkın tez olduğu için yazacağım .

Masonluk her dine aynı mesafededir.Din'i görüşler ülkeden ülkeye değişir,ülkemizde mason olacak kişinin dindar olması tercih sebebidir.Ama benim çıkardığım ise masonluk içeriğinde herhangi dini öğeler barındırmayan temelini ahlak'a dayalı bir sistem ile insanlığın yeniden din merkezli olmayan farklı bir öğretinin içinde diye düşünüyorum.

Umarım anlatabilmişimdir.

Sevgiyle kalın.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Aralık 15, 2009, 01:46:02 ös
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Karahan'a kısmen katılırım, kısmen katılmam.

Bir kere bu bağlamda masonlara inanmamız gerektiğini düşünürüm... Neden onlara inanmıyoruz da ötekilere inanıyoruz ki?... Masonlara inanmamak için söylediklerinden hiç olmazsa birinin gerçek dışı çüıkması gerek. Böyle bir durum var mı? Oysa Masonluğa karşıtların iddialarında birçok gerçek dışılık görünüyor.

Mason karşıtlarına ellerinde iddialarını destekleyecek bir belge olup olmadığı sorulduğunda ya kem küm ediyor ya da aslında hiç de kanıt sayılamayacak belgeler gösteriyorlar. Örneğin bir mason çıkmış ve şöyle şöyle demiş; bunu hemen kanıt alıyorlar. Oysa o sadece o kişinin deyişi ve görüşü; ne bir örgütü bağlar ne bir kurumu. Kaldı ki belki öyle d6eyişinin ardında bir özel gerekçe var.

Bu kanıtların masonların gizemlerinde olduğu söylenip durur hep. Masonlar da kendi kurumlarının içeriğinde birtakım gizemler olduğunu söyleyerek buna çanak tutarlar. Böylece kendilerine bir paye kondurmuş olurlar; hani "Benim birtakım bildiklerim var senin bildiklerinin ötesinde ya da denininde" gibisinden. Aslında böyle bir şey yok.  Belki eski çağlarda vardı; günümüzde kesinlikle yok.

Buna karşın insanların niçin bu kadar ilgisini çekiyor?... Şundan: Tarihte olduğu gibi günümüzde de birçokr ezoterik kurum var. Bunlar kendi içlerine kapanık. Sedece kendi üyelerini kendilerince iyileştirmeye, geliştirmeye çalışıyorlar. Bunu Masonluk da yapıyor ama işi birey ile bırakmıyor. Topluma, giderek insanlığa yönelik bir amaç güdüyor.  Dolayısıyla kamuoyunda varlığı biliniyor ve bunun üzerine bir dünya senaryo yazılıyor.

İşin en ilginç yönü Batı ülkelerindeki bu senaryolar ile yurdumuzdakilerin pek farklı oluşu. Bunun nedeni de sanırım genel kültür düzeyi ya da anlayış farklılığı.

Sevgiler.

Aralık 15, 2009, 02:13:28 ös
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Adam

Alakasız olacak ama bir sorum olacak size Ahilik teki yapı mason'luğa çok benziyor.Acaba tapınakçıların dönemine kadar giden Ahilik bir alternatif oluşum olarak islamın içinden çıkmış olabilirmi.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Aralık 15, 2009, 04:59:28 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Sn.Adam

Alakasız olacak ama bir sorum olacak size Ahilik teki yapı mason'luğa çok benziyor.Acaba tapınakçıların dönemine kadar giden Ahilik bir alternatif oluşum olarak islamın içinden çıkmış olabilirmi.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sayın Karahan,

nedesem bilmem ki...?

Ahilik,tabiki masonluğa benzer,zaten bütün ezoterik oluşumlar birbirine benzer.

"Ahi"lık tabi ki İslam'ın içinden çıkmıştır...Büyük üstadları Nasreddin hoca idi dersem inanırmısınız....?

Tapınakçılarla,İsmaililerin,haşşaşilerin,fatımilerin,bütün İslam mutasavvuflarının,Arabi'nin,mansur'un,Hz Ali'nin,böhlücenin,nesimi'nin,daha da binlercesinin alakası olmasa,bizlerin bu forumda,masonlukla ne ilgisi olur du sanıyorsunuz...?

Herşeyi açıkça konuşmaktan imtina ettim bugüne kadar...

Belki,birileri yazılanlardan birşeyler anlar,araştırır,bizlere hakverir diye...

Arkadaşlar,çok rica ediyorum...Yazılanları iyi okuyun ve araştırın...Masonlar,enaz sizin kadar,enaz bizler kadar,hatta bizlerden daha fazla inanç sahibi insanlar...Bazı beyinsiz tayifesinin iddia ettiği gibi şeytana tapıyor olsalardı,bizlerin bu mekanda ne işi olurdu...?

Bundan böyle,bu forum ortamının birikimini incelemeden,safi önyargı ile iddiaları olan arkadaşları açıkça rencide edeceğimi söylemek zorundayım.Yoksa çatlayacağım...

Lütfen okuyun...

Saygılarımla

Ben"O"yum,"O"ben değil...

Aralık 15, 2009, 05:09:46 ös
Yanıtla #5
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bundan böyle,bu forum ortamının birikimini incelemeden,safi önyargı ile iddiaları olan arkadaşları açıkça rencide edeceğimi söylemek zorundayım.Yoksa çatlayacağım...

Sn.Ceycet

Umarım bu öfke yada sinir hali bana değildir.İnsanları çatlatmak için soru sormuyorum çünkü.Sorduğum konuyu okurken Masonlukla arasındaki benzerlik çok dikkatimi çekti  o yüzden sn.adam'a sordum.

Sizi bu kadar öfkelendiren sorummu?yoksa sorunun mantığımı anlayamadım yada çok öfkelenilecek bir sorumu idi.Sizi bugüne kadar hep ılımlı tasvir ettim kafamda ama nerede yanlış yaptım söylerseniz sevinirim.

Sevgiyle kalın.

EDMUND BURKE

Aralık 15, 2009, 05:22:49 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Sayın Karahan,

sözüm özellikle size değil;bunu öncelikle belirtmek isterim.Bilakis,sizin araştırmacı tutumunuzdan ve özellikle bana yakın olduğunu varsaydığım görüşlerinizden memnunum.

Bu forum ortamına bizleri sürükeyen ortak paradigmaları gözden geçirirsek.hem forum ortamını,hemde tartışılmaya değer konuları daha iyi analiz edebileceğimizi vurgulamak isterim.

Bizler gibi düşünen insanların mason olmak gibi bir sevdasının olmadığını varasayarsak,söylemek istediklerimizin daha net kavarayabileceğini düşünüyorum.

Antimasonik kimliğe sahip olduğunu,okuduğu birkaç makaleden masonlukla ilgili ziyadesi ile bilgi sahibi olduğunu varsayan,aynı zamanda müslüman kimliğini öne çıkarma gayretinde olan,ancak ettikleri kelamın kaynağını da sonunuda göremeyen arkadaşlar.bu ortamda,temsil ettiklerini düşündükleri inancı rüsüva etmektedirler.

Dolayısıyla bu duruma düşmüş arkadaşları uyarmanın gereğini,fazlasıyla luzumlu görüyorum.

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Aralık 15, 2009, 05:25:48 ös Gönderen: ceycet »
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Aralık 15, 2009, 05:39:43 ös
Yanıtla #7
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Açıklamanıza sevindim doğrusu.Mason olma gibi bir idealim olmadığı gibi mason karşıtlığı görüşlerimde çokta yoktur.Sitede bulunma sebebimde seviyeli tartışma yapabilen ,sağlıklı paylaşımları ve fikirleri olan insanların olduğunu bilerek burda olmaya çalışıyorum.İnanmayacaksınız belki ama hayatımda bu kadar değişik konuyu okuyup araştırmam doğrusu gerekmemişti bu güne kadar.

Masonluğu iyi yada varsa kötü yanları ile anlamaya çalışıyorum.Düşmanın dahi olsa tanımadan düşmanını yenemezsin.Masonluk hakkında birçok yazı okudum %90 ı olumsuz idi ve bu olumsuz  olan soruların cevaplarını bana sadece bu site verebilir.Ben hala masonluğun genel anlamları ile verilmiş anlatımlarını tatmin edici bulmuyorum.

Hiç bir oluşum bugüne kadar sadece temel bazı ahlak kurallarını ve felsefik söylemlerini geliştirmek ve toplumu daha yaşanışır hale getirmek için varolmamıştır.

Toplumların dinamikleri arasında varolma nedenleri sadece bu olamaz ve olmamalıda zaten.

Heleki işin içine insan faktörü girdiğinde durum çok daha vahim.Bende bulabildiğim ,anlayabilip algılayabildiğim ölçüde okuyup araştırıp katkı yapmaya çalışıyorum.Biliyorumki birçok sorunun cevabı asla verildiği kadar basit değildir.

Masonluktaki gizem tipik bir insan reaksiyonu korkulara dayanıyor.İlk çağlardan gelen rahatsızlık korkulardan kurulmak için saklanır sırlarımız olur,Masonluktakide sanırım böylesi doğal bir süreç.

Sevgiyle kalın.

EDMUND BURKE

Aralık 16, 2009, 08:31:36 öö
Yanıtla #8
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Karahan'a benden yanıt:

Bu yanıt Sayın Ceycet ile görüşmeleri üzerine değil, Sayın Karahan'ın Ahiler ile bağlantılı sorusu üzerine.

Bunu yapmak istemezdim ama Sayın Karahan'a bu bağlamda bir özel mesaj göndermiş olduumu da bilirtmem gerekti.

O konu bu başlığın konusu değildir. Bu başlık Türkiye'deki antimasonik girişimlerle ilgilidir. Şayet Sayın Karahan Ahiler ile Masonluk arasında bir bağlantı üzerine soru sormak istiyorsa, bir başka başlık açıp sormalıdır. O zaman belki Sayın Ceycet de kendi birikimiyle buna katkıda bulunur.

Sevgiler.