Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bir Masona göre Vatan sevgisi ya da Milliyetçilik  (Okunma sayısı 12579 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 26, 2014, 11:26:42 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Umarım kendisi rahatsız olmaz hatta bilgisi ile destek verir Sayın Adam'ın bir yazısına çok takıldım.

Aslında, işin kötüsü Masonlukta pek olmuyor. Yetersiz. Masonlar birbirlerini pek de kollamıyor. Masonluğu çoğunlukla sadece localarında yapmakla yetiniyorlar. Asıl eleştirilmesi gereken o.

"Bana göre Masonluk" başlığı altında Sayın Adam tarafından yazılmış bir pasajdan alıntıdır. Konuyu dağıtmamak adına merakımı buraya taşıdım.
Bana göre Masonluk paydaşların kendilerini korumasıdır da, haklı olduğuna inandığı bir Mason kardeşini kollamasıdır da, ancak bütün bunları gözetirken hak ilkesini ihlal etmemesidir de.

Peki bütün bunların altında bir Mason vatanını nasıl korur? Ona locasında ne öğretilir? Uluslararası bir örgüt bu konuyu nasıl olur da tek bir Vatan sevgisi altına gerçekleştirebilir? Geçmişte Masonların vatanlarını canı pahasına nasıl koruduklarını kendi geçmişimizde görüyoruz. Peki ya günümüzde?

Not: Bütün bunları Forum kuralları Madde 17 i ihlal etmeden irdelememiz gerekliliğini unutmamalıyız.
17.   Ayrıca özellikle belirtilir ki; Site içerisinde Masonik sir oldugu idda edilen herhangi bir bilginin art niyet ile açığa vurulması halinde ilgili üye yahut üyelerin üyelikleri hiçbir neden ve açıklama belirtilmeden silineceği gibi aynı anda server dan İP numarası yahut numaralarına da engel koyulacaktır. Bu durum vuku bulduğu takdirde ilişiği kesilmiş üye yahut üyelerden hiçbiri siteye ve foruma bir defa daha ziyaretçi olarak dahi giremeyeceklerdir.

Haziran 26, 2014, 11:35:15 öö
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Sayın ersin konuyu adapte olduğum sırada iletilerinin altına herkesin bilmekle yükümlü olduğu maddeleri yazarak dikkatimi o yöne çekmeyi başardın.

Saygılar.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Haziran 26, 2014, 11:39:51 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

O zaman iyi etmişim :)

Ama kuralları çiğnemeden bir şeyler paylaşılabilir kanısındayım. Vatan sevmek de suç değil, bunu paylaşmakta...Ayrıca paylaşılsın ki aksini iddia edenler sussun

Saygılar

Haziran 26, 2014, 12:25:13 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Masonluk çok geniş bir alana uzanıyor. Üyeleri politikacı, eski kurmay, albay,general yada bir silahlı çatışmada yaralanmış asker de olabilir. Üye topluma zarar vermeden neyi savunuyorsa Mason olduğunda da bu yine öyle kalır. Masonluğun benimsemiş olduğu siyasal bir politika yada askeri bir tavsiyesi yahut öğrettiği vatanını koruma diye bir belirtisi yoktur.

İyi Forumlar.
Dünya üstündeki en üstün yaşam formu olduğumuza ama yine de sözcüklere sığmayacak kadar mutsuz olduğumuza,çünkü başka hiçbir hayvanın bilmediği şeyi,ölmek zorunda olduğumuzu bildiğimize dair bir ironi

Haziran 26, 2014, 12:37:04 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kısacası bir askerin vazifesi gereği vatanını koruması tartışılmaz. Ancak ben bir Masondan bahsetmek istiyorum. Dışarıda ki bütün vazifelerini bırakıp önlüğünü giyen adamdan konuşmak istiyorum.

Saygılar

Haziran 26, 2014, 12:49:27 ös
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Tam olarak tarihini hatırlamamakla birlikte forumda bu konu ile ilgili ya bir başlık açmıştım ya da bir başlığın altında irdelemiştik, o zaman da söylemiştim galiba vatan koruma görevi, savaş durumu gibi durumlarda önlük giyen masonlarda her birey gibi yükümlülüklerini zaten bilmekte ve yerine getirmekle yükümlülerdir diye düşünüyorum. Bunun için ekstra bir bildiri vatan sevgisi aşılama ya da milliyetçi olmaya zannediyorum gerek yok. Yani nacizane düşüncelerim bunlardır.

Saygılar.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Haziran 26, 2014, 12:54:28 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bahsetmiş olduğumu tekrar tekrarlıyorum biraz daha açayım. Bir general Mason olabilir Mason üyesiykende halen general olabilir. Idealleri ve ilerleyeceği yol kendine kalmış.
Dünya üstündeki en üstün yaşam formu olduğumuza ama yine de sözcüklere sığmayacak kadar mutsuz olduğumuza,çünkü başka hiçbir hayvanın bilmediği şeyi,ölmek zorunda olduğumuzu bildiğimize dair bir ironi

Haziran 26, 2014, 01:48:15 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Peki, silinebilir ama konuyu açıklamak adına bir şey paylaşsam iyi olacak sanırım;
Bu yazıyı hepiniz biliyorsunuz. Büyük Mason Mahfili Derneği 15 Mart 2008 Büyük Üstad Bildirisinde şu sözler basında da yer aldı ve garip bir şekilde tepki çekti;

Geçmişi geri getiremeyiz ama yarınları yapılandırabiliriz. Biz masonlar, birlikte yaşama bilincini yaymak için neden çalışmayalım? Çağdışı tüm beklenti ve düşüncelere doğrudan direnemesek de, katılımcı demokrasi ve laikliğe dayalı sosyal hukuk devletinin tüm Akdeniz ülkelerine devlet modeli olması için neden yayınlar yapmayalım, araştırma merkezleri kurmayalım. Gerekirse adımızı da kullanmadan, neden bazı girişimlerde bulunmayalım?…
…Yapılacak işler çoktur ama önce söylemi canlı tutmaya devam ederek bir yerden de eyleme başlamak gerekir.

İşte bu vatan sevgisinden bahsediyorum ben.

Haziran 26, 2014, 05:06:30 ös
Yanıtla #8
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Ersin Baltalı’nın verdiği alıntının neresine ve niçin takılmış olduğunu doğrusu ben pek anlayamadım. Zaten bir yazı ya da konuşmanın bütünü içinden sadece bir alıntı verilince böyle anlamsız olabiliyor çünkü o bütünün nerede ve ne vesileyle yazılmış/söylenmiş olduğu da önemli. Niçin tepki çekmiş? Kim tepki göstermiş?

Masonluğun amaçları doğrultusunda ve ilkeleri çerçevesinde yurtseverliğin kaçınılmaz bir öğe olduğunu bilmem tartışmaya gerek var mı?... Bu konuda bu Forumda da çok söz etmiştik. Gerekiyorsa yine ederiz. Ancak sayın Ersin Baltalı’nın vermiş olduğu bu alıntının vatanseverlik kaygısıyla bir bağlantısını ben kuramadım.

Bu konu beni hiç de kızdırmaz. Ancak neden söz ettiğimizi bilelim.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Haziran 26, 2014, 05:31:07 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Aslında Masonluğa uluslararası demek yerine "Çok Uluslu" demek daha doğru bir yaklaşım olur. Kullanılan kelime aynı gibi gözükse de çok farklılıklar vardır. Kurumsal yapısı "gerçekten" oturmuş organizasyonlara baktığımızda "çok uluslu" "multi national" kavramını görürüz. Ülkemizdeki 2 obediyansa baktığımızda bunlar devlet statüsünde tamamen bağımsız T.C. yaşayan vatandaşlar tarafından kurulmuş birer dernektir. Bu dernekler yasal olarak ne UGLE nin ne de CLIPSAS'ın bir şubesi değildir. Bu iki dernek iç işlerinde ve dış işlerinde tamamen bağımsız olup sadece kendi rızaları olduğu ve belli başlı kriterlere uygun oldukları için "ULUSLARARASI" bu organizasyonlar tarafından üyeliğe kabul edilmişler. Uluslararası ve çok uluslu kavramlarının farkını istenirse ayrıca bir konu olarak da paylaşabiliriz.

Genel olarak baktığımızda sistem aynı gibi gözükse de ülkelerin toplumsal yapısı, jeopolitik konumu vs.. uyarınca birbirinden farklılaşması gayet normaldir. Bu ülkede 30'lu derecelere ulaşmak 20-25 yıl gibi bir süre alırken ABD'nin işleyiş yapısına bakıldığında 2 yıl gibi kısa süre de bunu başarmak mümkündür.

Diğer yönden ve tabi ki bence bir masona göre vatan sevgisi kavramı ve milliyetçilik kavramını açıkça irdelemeye gerek var mı ? Sorusu aklıma geliyor.  Şu şekilde masonlar herşeyden önce birer insandır. Masonlar hakkında konuşulurken, önerilen kişilerin özenle seçildiği, dikkatle soruşturulduğu ve çevresince iyi ve düzgün bir insan olarak bilinmesi gerekliliğinden bahsedilir. Peki burdan yola çıkarak karakterli her insan öncelikle üzerinde yaşadığı evine, bağlı bulunduğu ilçe-il-ülkeye sever ve saygı gösterir. Aksini düşünen veya daha kötüsü yaşayan birisi hayattan nasıl bir zevk alabilir ki ? Genelde duyular laflar arasında "Aslında şu ülkeyi sevmiyorum ama orda mecburen çalışıyorum. İş bulamadım parası iyi vs.." Kusura bakma ama senin sevdiğin tek şey "daha çok para"... Kendi ülkende para kazanamadığın için ülkeni sevmiyosun... Diğer ülkeyi de para kazanıyosun ama yine işine gelmiyor... Şimdi böyle bir karakter veya insan belki bir mason derneği üyesi olur da bir yolunu bulup... "MASON" olamaz...

Başka bir konu sanırım bu sitedeki herkes öyle yada böyle ya biryerler de çalışıyor veya okuyor. Şimdi çalışanlar için biri sizin gözünüzün önünde kartvizitinizi yırtsa veya firmanızın kataloğunu yaksa hoşunuza gitmez. Neden ? O kartvizitte yazan ünvanı almak için didinmiş bir yerlere gelmişsiniz. Emek harcamışsınız... Dolayısıyla bunun karşılığında saygı beklersiniz doğal olarak...

Aynısını daha büyük ölçekte düşünün...Türkiye'nin bayrağı... Kırmızı renk, neden ? Kan rengi... Savaşta ölen şehitlerimizin kanı... Yani onların kartvizitlerinde yazan kariyerlerinin zirvesi "şehit olmak"... Onların zamanında böyle olması gerekiyordu ve oldu. Bu zamanda başka şeyler oluyor. Dolayısıyla her karakterli kişi yaşadığı hayatın bir anlamı olmasını istiyorsa... Önce kendini sevecek ve sayacak... çevresini ve çalıştığı yeri sevecek sayacak ve kollayacak... Sonra yaşadığı ülkeyi sevecek sayacak ve kollayacak... Tabi anlamlı bir hayatı olmasını istiyorsa... Bunun ulusalcılık veya milliyetçilik ile de alakası yok... Gerçekten bir insan olmak ile alakası var.

Masonlar insanlardan oluşuyor... Nasıl olması gerektiğini siz söyleyin...

Saygılarımla,

Concordia Res Parvae Crescunt