Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Simya Nedir?  (Okunma sayısı 58100 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 16, 2009, 09:28:28 ös
Yanıtla #30
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu çok doğru adım.

Şubat 08, 2010, 06:02:32 ös
Yanıtla #31
  • Ziyaretçi

Sevgili Arkadaşlar;
Benim merak ettiğim simya maddeyimi değiştiriyor yoksa kişinin kendisini ve görme açısınımı? Yani simya çalışanlar farkındalıklarınımı geliştiriyorlar. Eğer yoktan var olan yoksa, var olan farkındalıkla ortaya çıkıyorsa, bu sadece bakırdan altın üretimi değil de kimyaya dair her ne var ise bunu araştırılması ve gün yüzünemi çıkartılmasıdır ? çünkü hiç bilinmeyen bir şeyin gün yüzüne çıkartılmasıda bir nevi simya değilmidir? Bu bağlamda bilim adamları günümüzün simyacıları sayılmazmı? Biz kelimelerin sözlük anlamlarına takılıyoruz gibime geliyor. Öze inmeye çok gayret harcamıyoruz. Bir hasta için bulunan bir ilaç altından kıymetli değilmidir sizce? Bu konuda sizlerin değerli fikirlerinizi merakla bekliyorum.
Saygılarımla

Şubat 08, 2010, 08:09:35 ös
Yanıtla #32
  • Orta Dereceli Uye
  • **

'' Simya, Alşimi (veya ars chemica) on ikinci asırdan itibaren Batıda, basit metalleri altına çevirmek, evrensel şifa ve ölümsüzlük iksiri gibi ortaçağı arayışlar olarak gözükmektedir. Kelimedeki Çem, (sim, kim) kökü halen tatmin edici bir şekilde açıklanmamıştır. Çin, Hint ve Grek metinlerde simya "Sanat" veya radikal ve faydalı değişim, örneğin dönüşüm olarak tanımlanır. Yakın zamanlara dek, bilim tarihçileri simyayı ilkel kimya, yani olgunlaşmamış bilim olarak görüyorlardı. Aslında "Sanat"ın uygulayıcıları aynen ilk kimyagerler gibi laboratuar ve belirli aletlerden faydalanıyorlardı. Daha da önemlisi, simyagerler sonradan kimya biliminin gelişmesinde rolü olacak buluşların kaşifleriydi. Sadece bir kaç örnek verecek olursak, M.Ö. 300 yılında cıvanın izole edişi, on 13. asırdan önce aqua vitae (alkol) ve madeni asitlerin keşfi ve vitriol (zaç yağı, sülfürik asit) ve şapların hazırlanması.

Ancak erken kimyagerlerin yöntem, ideoloji ve amaçları simya geleneğini uzatmaya yönelik değildi. Simyagerler doğanın bilimsel incelenmesi ile ilgilenmiyorlardı -- veya belki sadece tali olarak. Eski Grek zihni kendini bilime verdiğinde olağanüstü bir gözlem ve tartışma sergilemektedir. Oysa Grek simyagerler işlerinin fiziki-kimyasal olguları konusunda anlaşılmaz bir ilgisizlik gösterirler. Bir örnek vermek gerekirse, sülfür, kükürt ile çalışan hiç kimse onun "eritilip birleştirilmesi ve takip eden sıvının ısıtılmasını eşlik eden garip olguyu görmemezlikten gelemez. Sülfür Grek simya metinlerinde yüzlerce kez söz edildiği halde, onun özgün özellikleri konusunda hiç bir ima verilmemektedir" (Sherwood Taylor, Eliade'de alıntı 1978, sayfa 147).  ''
Mircea

Simyagerlerin en çok bilinen iki hedefi madenlerin altına dönüştürülmesi ve bütün hastalıkları iyileştirecek ve hayatı sonsuz biçimde uzatacak "pancea" (ölümsüzlük iksiri) yaratılmasıdır. Simyagerler, yıllarca saygınlık görmüşlerdir ve gördükleri saygınlık ve desteği nedeni zamanında kimya endüstrisine yapmışlar oldukları katkılarındandır. Bu katkılar arasında barutun keşfi, madenlerin test ve rafine edilmesi, metaller üzerindeki çalışmalar, mürekkep, kozmetik, boya üretimi, deri boyanması, seramik ve cam üretimi, likör ve esans üretimi vb. sayılabilir.

Şubat 09, 2010, 07:39:30 ös
Yanıtla #33
  • Aktif Uye
    • Yok site mite...

Sevgili Arkadaşlar;
Benim merak ettiğim simya maddeyimi değiştiriyor yoksa kişinin kendisini ve görme açısınımı? Yani simya çalışanlar farkındalıklarınımı geliştiriyorlar. Eğer yoktan var olan yoksa, var olan farkındalıkla ortaya çıkıyorsa, bu sadece bakırdan altın üretimi değil de kimyaya dair her ne var ise bunu araştırılması ve gün yüzünemi çıkartılmasıdır ? çünkü hiç bilinmeyen bir şeyin gün yüzüne çıkartılmasıda bir nevi simya değilmidir? Bu bağlamda bilim adamları günümüzün simyacıları sayılmazmı? Biz kelimelerin sözlük anlamlarına takılıyoruz gibime geliyor. Öze inmeye çok gayret harcamıyoruz. Bir hasta için bulunan bir ilaç altından kıymetli değilmidir sizce? Bu konuda sizlerin değerli fikirlerinizi merakla bekliyorum.
Saygılarımla
Cok ilginc...
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlari sevmiyorum.

Şubat 09, 2010, 07:59:11 ös
Yanıtla #34

Sevgili Arkadaşlar;
Saygılarımla
Yaklasim aciniza hayran kaldim.
Spes mea in Deo est

Ağustos 03, 2011, 12:24:15 öö
Yanıtla #35
  • Ziyaretçi

Güzel bilgiler teşekkürler

Kasım 23, 2011, 12:03:21 ös
Yanıtla #36
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Simyacıların en büyük sırrı,madenlerin altına dönüştürülmesiydi.Yaşadığımız dünya da ki görevimiz ise,kötü,yani adi metalleri(hata ve kusurlarımızı)saf altına(üstün niteliklere)dönüştürmek olduğu anlaşılmalıdır.
Saygılarımla....
Tek bildiğim hiçbir şey bilmediğimdir.
(Socrates)

Temmuz 24, 2013, 12:35:52 öö
Yanıtla #37
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Foruma alınan reklemların parasıyla forumun ihtiyaçlarının karşılandığını biliyoruz. Ama madem burada simya bölümü var el ele verirsek  server harcamalarını altın olarak da ödeyebiliriz. :)
şaka bir yana gördüğüm kadarıyla simya çeşitli ilimlerin bir birleşiminden oluşuyor. Direk adı geçmese de benim naçizane yapmaya çalıştığım self-hipnozla da sanki bir akrabağlık durumu var.

Mayıs 26, 2014, 11:52:21 ös
Yanıtla #38
  • Yeni Katilimci
  • *

Günümüzde ki modern Kimya biliminin temelleri atılmadan binlerce yıl önceden başlayıp 17.yüzyıla kadar etkileri devam eden, maddeleri birbirlerine karıştırıp, değiştirmeye çalışan simyacı, insanların yaptıkları çalışmalara verilen genel ada da simya denir. Simya ilk olarak Mezapotamya, Khemet, (Eski Mısır) İran, Hindistan ve Çin'de uğraşılmaktadır. Önemli İslam başkentlerinde sık sık simya yapılmış ve bu alan da çalışmalar yapılmıştır. Daha sonra Avrupa'ya doğru simya kültürü başlamıştır. Ünlü simyacılar: Isaac Newton, Thomos Norton, Ebu Musa Cabir Bin Hayyan dır. ve tüm simyacıların ortak hedefleri vardır; metallerin altın ve gümüşe dönüştürülmesi, ölümsüzlük iksiri yaratılması, insan hayatının dönüştürülmesidir. Merak edenler ve uzun uzadıya simyanın ne olduğunu anlamak isteyenler için, ben ''Simyacı'' kitabını okumalarını öneririm.
Abysus abyssum invocat