Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Sizce  Ayasofya ibadete açılmalı mı?

Evet cami olarak açılmalı
Evet kilise olarak açılmalı
Hayır müze olarak kalmalı
Kararsızım

Gönderen Konu: Sizce Ayasofya ibadete açılmalı mı?  (Okunma sayısı 11401 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 28, 2012, 09:52:40 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Bu konuyu çokça tartışmıştık. Sayın SkullG'ye katılmamak çok zor fakat gündemi işgal eden bu gibi konular hakkında fikir alışverişi yapmak da ihtiyaç gibi duruyor. Aksi taktirde bu kadar rağbet görmezdi. Sadece masonluk hakkında yazı okumak sıkıcı oluyor, hatta antimasonik iddialar daha keyifli entrika içerdiği için sanırm. Arada sırada entrikalar, siyaset de işin magazin boyutunu sağlıyor siteye heyecan katıyor diye düşünüyorum.

Ayasofya kiliseyken fetihle birlikte müslüman Türkün malı oldu ve  camiye çevrildi. Anadolu bir zamanlar bizimdi veya istanbul bir zamanlar bizimdi diyen rum, ermeni, vb. kutsal metinlerde bize vaadedilmiş diyorlar diye israile vb. milletlere toprakları verip çekilmediğimiz gibi Ayasofya'yı da tekrar klise yapmaya izin vermezler. Fakat artık Atatürk'ün sahte imzasıyla mı yapıldı bilinmez Ayasofya cami sıfatını da yitirerek bir tarihi esere dönüştürülüp dini kimliklerinden sıyrılarak aslında ortak bir doku halini almış güzel bir netice doğmuş.

Bence de bu haliyle kalmalı. Rahmetli Fatih de hata yapmış olabilir bu viraneyi camiye çevirerek. Cami oldu kıymete bindi. Masraflara yazık olmuş diyorum.

Saygılarımla.

Mayıs 28, 2012, 11:40:44 ös
Yanıtla #11

Sayın Skull G haklı, çünkü buradaki iş üzüm yemek değil bağcı dövmek.

Bir kısım dindar cami olsun diyor. Bir kısmı müze kalsın. Bir kısmı da -burada ilk defa rastladım, ama gayet doğal- orjinal şekline, yani kiliseye dönüştürülsün istiyor.

Tüm bu isteklerin, manevi bir ihtiyacı karşılamaktan çok, bir kapışmanın ürünüdür diye düşünüyorum. Sembolik, siyasi bir şey var işin içinde. Tartışma büyürse, ki birileri eylem yapacakmış yarın, kavgaya kadar gidecek bu iş. Kimse orada namaz kılmadığı veya pazar duası etmediği için kendinden bir şey kaybetmedi.

Yalnız iş orijinale dönmekse şayet, ayasofya'dan evvel orada ahşap bir pagan mabedi olduğu bilgisine dayanarak, paganlara bırakılsın demek daha doğru olur :)

Yarın eylem yapacaklara gelince. İnanmışlar Fatih Sultan Mehmet'in lanetine. Nasıl olsa hadisi şerifte buyurulmamış mı. Ne güzel asker, ne güzel komutan ya Fatih Sultan Mehmet... Ben inanmıyorum. Tarihte büyük zaferler öncesi halka ve askere moral vermek için uydurulmuş söylentiler mucizeler var.

Eyüp Sultan'ın mezarı açılmış mı Fatihten beri? Sorgulamak lazım ama oraya kazmayı vurduğunuz anda ülkede kıyamet kopar.

Haçlı orduları Kudüs'e gelmeden evvel, Hz. İsa'yı yaralayan mızrağı bulmuştu hani. Bunlar yönetim erkinin uydurduğu şeyler olmasın? Bunu düşünüyorum çünkü bir peygamberin ta önceden bir insana kefil olabilmesi çok riskli bir iştir. Nitekim Fatih Sultan Mehmet, tahtı ele geçiren kişinin diğer kardeşlerini boğdurmasına onay vermiştir. Sonuç? Beşikte öldürülen bebekler.
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Haziran 01, 2012, 11:45:29 öö
Yanıtla #12

Sayın popperist'in yazısı üzerine, aklıma Fatih'in Avni mahlasıyla yazdığı şiirleri geldi. Konumuzla ne derece alakalı bilmiyorum ama yine de paylaşmak isterim:

Bağlamaz Firdevs’e gönlünü Kalâtâ’yı gören,
                            Bir Frengi şiveli İsa’yı gördüm anda kim.
                            Lebleri dirilmişi der idi İsa’yı gören,
                            Akl’ü fehmin dini imanün ince zapteylesin.
                            Kâfir olur mu müselmanlar o tersayi gören
                            Kevseri anmaz o içdüği mey’İ AB’İ İÇEN,
                            Mescide varmaz o vardığı kilisâyi gören.
                            Bir frengi dilber olduğın bilûrdı Avni’ya,
                            Bal’ü boynunda o zünnâr’ü çelipâyı gören!

“Galata’yı gören cenneti istemez. Orada o servi yürüyüşlü sevgiliyi gören serviyi hatırına getirmez//Orada işveli bir Hıristiyan güzeli gördüm. Onu gören Hazret’i İsa gibi dudaklarının hayat verdiğini anlar//Akıl, anlayış, sin ve imânı nasıl elde tutsunlar? O Hıristiyan güzelini gören Müslümanlar kâfir olurlar//Onun içtiği temiz şarabı görenler cennetteki Kevser’i anlamazlar. O güzelin gittiği kiliseyi görenler mescide gitmezler.//Ey Avni! O sevgili belinde ve boynunda papazların kuşandıkları ipi ve haçı görse kâfir olduğuna inanmış olurdu!”

Bir güneş yüzlü melek gördüm ki alem mahıdur.
                          Ol kara sünbülleri aşıklarınun ahıdur.
                          Karalar geymiş meh-i taban gibi ol serv-i naz,
                          Mülk-i efrengün meğer kim hüsn içinde şahıdur.
                          Ukde-i zünnarına her kimse kim dil bağlamaz,
                          Ehl-i iman olmaz ol aşıklarınun güm-rahıdur.
                          Gamzesi öldürdüğine lebleri canlar virür,
                          Var ise ol ruh-bahşün din-i İsa rahıdur.
                          Avniya kılma güman kim sana ram ola nigar,
                          Sen Sitanbul şahısun, ol (da) Kalata şahıdur

“Alemi ay gibi aydınlatan güneş yüzlü bir melek gördüm/Sünbüle benzer siyah saçları âşıklarına âh ettirmede/siyahlıkların çevrelediği parlak bir ayı andıran o naz servisi, Frenk ülkesinin güzellik şahıdır/belindeki papaz kemerinin düğümüne gönüllerini bağlamayanlar iman ehlinden değil,yolunu şaşırmış âşıklardandır/gamzesi ile öldürdüklerine dudaklarıyla canlar verip ruhlar bağışlayan o güzel ,İsa’nın yolundan …ey Avni!O güzelin sana teslim olmasını bekleme..Sen İstanbul’un şâhısın,o ise Galata’nın..”

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus