Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Taş atan sözde çocuklar.  (Okunma sayısı 11089 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 07, 2009, 12:46:52 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

türkiye bu görüntülere hiç layık degildir. konu  kompleks bir konudur . çok boyutlu bir konudur dahası ciddi bir konudur. yetkililer konunun çiddiyetini görür ve tedbirlerini bir an önce almadırlar. yoksa bunun faturası top yekün bu millet öder hemde çok agır bir bicimde.

Aralık 07, 2009, 06:01:53 ös
Yanıtla #11

Doğu ve Güneydoğuda yaşayan Çocuklarımızın diğer çocuklardan bir farkı olmayıp, çocuk statüsünde değerlendirilip, mevzubahsi olayın diğer ilintili yönlerini Çocuklarımıza maletmek, işin ucunu bu tarafa bile kaydırmak, kaydırabilmek ne yazıkki görülen en acı gerçeklerdendir. Taş atan Çocuklarımız ne kadar çabuk bir biçimda başka bir profile girdirilebiliniyor. Demekki Ulusal bilince kadar ulaşmış bu Çocuklarımızın hala park-bahçe vs. gibi yerlerde oynayan çocuk profilini çok gerilerde bırakmış oldukları da görünen en bariz simgedir.

Sayın Isis; bazı noktalara katılmasam da gerçekleri olduğu gibi aktarabilme cesaretiniz yüzünden Sizi, hem bir hemcinsiniz olarak hem de bir birey olarak Kutluyorum.

Kimseyle tartışma yapmak istemiyorum diye de basmakalıp sözleri sarfetmekten bir hayli bıkkınlık yaşadığımı da belirtmeliyim.

Ne olursa olsun, Çocuklarımız hakkında böylesi basit bir ibare kullanılması, kullananları da aşağılar niteliktedir. Basitliğin en had safhasıdır. Bu gibi düşüncelere sahip olanların, sadece at gözlükleriyle olayları tek taraflı olarak ele alıp değerlendirmeleri haliyle de çok taraflı düşünme yeteneklerinden yoksun kaldıkları için ve ne yazıkki Insancıl duygularından eser bile kalmamış, kin- öfke ve devamı duygularıyla adeta gözü dönmüş cani şeklini rahatlıkla alabilenlerin sarfettiği çirkin sözler de haliyle kendi iç dünyalarının ne kadar bataklıkta, karanlıkta ve bir o kadar Işıktan yoksun kaldıkları da besbellidir.       

O yüzden o çirkin sözleri yakıştırmayıp, taş atan çocuklara 'Bizim Çocuklarımız' diyorum. 

Olayların perde arkasını göremeyecek kadar kör ve sağır olan, merhamet duygusu taşıyamayanlara da gerçekleri kendimde saklamayı ancak onlara ifade etme seviyesine kadar inmeyerek kendi bildiklerimle yaşamayı yeğliyorum.

הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Aralık 07, 2009, 06:17:24 ös
Yanıtla #12
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.İsabel

Yazınız tamamen doğal olarak kadın ve anaç dürtüleriyle donanmış durumda diğer yazılarda ise erkek duyguları var ki çok normal bence.

Duygularınızla baktığınız pencerenizden gördüğünüz manzaraya katılıyorum,ama bugün otobüs'e molotof atan çocukta 17 yaşında idi ve masum kız çocuğu öldü bu sabah ana babasını en derin kederlerle bırakarak.

Ozaman meseleye bir başka gözle bakma zamanı değilmidir artık.Devletin tüm birimleri çocuklar için ana babaları devamlı uyarmaktadırlar.Maalesefki doğunun halkının aile kavramı sadece çocuk yapmak olarak gördükleri gerçeği var.Okadar küçük ve masum dediğimiz çocukları toplumun içine artık nerde ise birer canavar olarak çıkartılırken nerede bu kendilerine ana baba diyen sorumsuzlar,sormak isterim.

Çoğu ne yaptıklarının bilincinde değil evet haklısın masımdur onlar diyelim ama nereye kadar.Bu işin sonu nereye gider bu şekil soran yok.Çocukta olsa devlet artık bir şekilde bu sorunu çözerek benim can güvenliğimi sağlamak zorunda.Bedeli ödemesi gerekene muhakkak ödetmeli devlet.Çözümmü alın ilk çözümü ben yapayım size.

Derhal bir kanun çıkarılmalı bu çocuklar için.Hukuk onları reşit görmediğinden ana baba himayesinde yani sorumluluğunda sayar.O zaman bu bakış açısına göre suç işleyen bir çocuğun ana ve babasını tutuklarsın çocuğunun işlediği suçun cezasınıda hamisi olduğu için onlara ödetirsin.Bence tek çözüm yolu budur.Bakın o zaman analar babalar çocuklarının peş,nden gidiyormu gitmiyormu.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Aralık 07, 2009, 06:49:30 ös
Yanıtla #13
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

sn. karahan,

suç ve cezada kanunilik ilkesi var. çocuk şuç işlemişse anne-babaya o suçu işlemiş gibi ceza verilir mi?  
ama surası bir gerçek anne ve babanın çocuk üzerinde velayet hakkı ve yükümlülüğü vardır.5237 s. TCK'nun tasasrısında çocuklara özgü güvenlik tedbirleri başlığında 56. madde de ve Velayet hakkının kaldırılması, vasi tayini ve nafaka yükümlülüğü başlıklı 57. maddesinde bu konuyla ilgili çok yerinde düzenlemeler yer almıştı. Ancak Yasa velayet hakkının kaldırılması başlıklı 57. madde metinden çıkartılarak ve 56. madde Çocuklara özgü güvenlik tedbirlerinin neler olduğu ve ne suretle uygulanacakları ilgili kanunda gösterilir şeklinde değiştirilerek kanunlaştı. Benzeri hükümler 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanununda düzenlendi. Ama TCK Tasarı m.57deki gibi çok açık değil. nihayetinde devlet, bu cocukları ana babalarından alıp koruma ve denetim tedbiri uygulayabilmektedir.
çözüm yolları yasalarda mevcut. yoksa çözüm, sokak ortasında nişan almak suretiyle ateş ederek sırtından vurup öldürmek değil. nasıl bir öfke hali olursa olsun, bir devletin kolluk gücü personelinin boylesi fevri bir harekette bulunma hakkı yoktur. olaylar bu tip hadiseler sonucu daha da şiddetlenmekte... bugün ne yazık ki, serap'ın ölüm haberini aldık... 17 yaşında yakıldı serap, buna bir çözüm bulunmalı evet ama bu çözüm diyarbakırda adam öldürmek olmasa gerek... iş gittikçe sarpa sarmadan evvel herkes çözüm aramalı bulmalı, yoksa ölürüz teker teker ve artık yeter diyecek birisi bile kalmaz.

Aralık 08, 2009, 10:19:39 öö
Yanıtla #14
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.SKULLG

Benim bahsettiğim çözümün mantığı aslında çok basit ve örnekleri var.2 türlü örneği var bunun görebileceğiniz ilki ilahi sistemde mevcuttur evlat ile ana baba arasındadır.Burda sistem şu Allah evlat verdiği ana babaya aslında sorumluluk veriyor o evladı her yönü ile yetiştirip topluma faydalı bir insan olarak yetişmesini istiyor bu sorumlulukta ana baba ölene kadar üzerlerinden kalkmıyor.

2.ncisi ise Askeriyedeki sistemdir.Tıpatıp nerde ise bu ilahi sistem uygulanır herkes birbirine tapulanır askerde en ufaktan en büyüğe doğru.Bu tapulanma yazışma ilede sabittir.Herşeyden sorumlu en üst bölüğün kedisinden bile sorumludur ve hesap ondan sorulur.

Ben bu mantık içinde önerdim o taş atan çoukların suçlarının bedelini aileleri ödemelidir.Hemde sanki bir reşit o suçu işlemişçesine ceza verilmeliki başkasının serapları ölmesin.O ana babalarda sorumluluğun ne demek olduğunu anlasınlar.Bence yanlış bir mantık değil.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Aralık 08, 2009, 11:58:53 ös
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Taş atan çocuklara bakacaksak işimiz var arkadaşlar.
Bu çocuklara emri veren çeteleşmiş abileri vardır. ,Bu abilerine emri veren örgütün cahil adamları vardır.
Örgüte de rica eden birileri vardır. Olay burada başlıyor.
Bu birileri dediklerimiz hakikaten de truva atlarıdır. Örgüte maddi desteğı bunlar sağlar. Silah verir, para verir, uyuşturucu pazarı, bavul ticareti vs. için hak tanırlar.. Bunlar küçük hamleler.. Silahdan ilaç pazarına kadar bu işten çıkar sağlayan çok...

Ama bunu bilen bürokratlarımız devlet görevlilerimiz var. Bilipte dokunamadıkları var. Dokundukları olsa bile bu dokunduklarının dışarıda ki(özgür) ahbapları var. Bakalım onlarda içeri girecekler mi? Tayyip bu konuda bugün açık ama altdan altdan mesajı gönderdi.
Öyle böyle bu birilerinin büyük başları dengeyi kurmuşlar. İşlerine çıkarlarına nasıl geliyorsa oyunu öyle oynuyorlar.
Ordu'nun içinde kirli eller dolaşıyor. Askerimiz, bir pkk lı gördüğünde ona vur emri kimse veremiyor. 2 milyon Türk askeri 5-10 bin tane çapulcuya kendini küçük düşürüyor. Bu TSK'nın onurunu zedelemeli(!) Ne yazık ki TSK bünyesinde veya emekli birçok paşa sanki bu ülkenin askeri/askeriydi değil gibiler...
100 yıl evvel ki bir Topal Osman, bir Yörük Ali, bir Çerkes Ethem şimdi olsa bu pkk nın kökünü temizlerdi... Atatürk olsa bu günkü hükümetin de ordununda yargınında bürokratlarında yüzüne tükürürdü de onlar bunlara bile layık değil! Tertemiz emanet edilen bir ülkeyi ne hale getirdiler! Koca TSK, pkk ı silahla bitiremiyoruz diyor... İşte ben buna gülerim. Noldu dünyanın en güçlü ordularından TSK'a... Hayatında eline silah almamış, eli kalem, kitap tutması gereken 20 yaşında gençlerin eline silah verip, terörün kucağına atan zihniyete ben ne diyeyim ki? Adam gibi ordu olsa, 3 günde bordo berelileri ile o teröristlerin leşlerinden dağ yapardı dağ!

Acırım acırımda vatan hainleri orda burda gösteri yaparlar serbest serbest gezerler, onurumuzla oynarlar.
Bu ülkede nice aydınlar kendi öz milletimizden bir birey oldukları halde sadece düşünceleri yüzünden sınır dışı edildiler.

Bu millet ancak, apo idam edilip, pkk, pkk yandaşçıları, pkk sözcüleri(dtp) sınır dışı edildiği gün sağlıklı düşünmeye başlar.
Bu söylediğim devlet bir bütün olduğu taktirde bir hayal ürünü olmaktan çıkarılacak bir durumdur. Gerçi devlet bir bütün olsaydı bu sorunlar olurmuydu sormadan edemiyorum...
İşin özü, Kürtlerle bir problemi olan yoktur. Sorun pkk ve onun yandaşçıları iledir. Fakat bu açılımı vs. pkk ile Kürtlüğü özdeşleştirmektedir. Tayyip Erdoğan'da biraz olsun liderlik vasfı olsaydı bunların olacağını anlardı. Kendi kendini bataklığa gömüyor.
Herşeyi geçtim de gerçek bir lider devletinin 1 asırlık selametini düşünür. Şuanda bu açılımdı vs. idi herşey yolunda bile gitse hiç mi düşünmez insan bu daimi kalmaz birgün patlak verir diye(!) Sür şunları ıraka devlet mi kuruyolar napıolarsa yapsınlar...
90 larda Özal yüzünden bunları ülkemize doldurduk ya geri gönderelim olsun bitsin!
herşeye kolaydı demek kadar kolay birşey yok...

Bu yazı içimden geçenleri biçimsiz şekilde anlatıyor.. Fazlasıyla öfke kin mevcut ama hiçbir art niyet yoktur.
« Son Düzenleme: Aralık 09, 2009, 12:01:23 öö Gönderen: Barbaros »

Aralık 09, 2009, 10:17:23 öö
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

sayın karahanın dedigi gibi aile , egitimi çoçuklarına vereçek  peki aileye egitimi kim verecek. aileye egitimi ise uzmanlar verecek.  peki aile egitimi nerede alacak ,aile egitimi ise okullar geceleri ve yazın okullar musait iken  basın, yayın kitle iletişim araçları  parti programlarına giren vaatler tv vs ile. uzmanlar tarafından alacak.

Aralık 10, 2009, 03:56:08 ös
Yanıtla #17
  • Uzman Uye

Sayın skullG

Yazımda da belirttiğim gibi ben bir hukukçu değilim, ancak sözlerimin dayanağına gelecek olursam; Bahsetmiş olduğum "yürüyüş ve mitinglerde maske takmanın, terör suçu olarak yargıya tabi tutulması" sözüm, üniversite yıllarında, siyaset hocamın, türkiye üzerine stratejik analizler konusunu inceleyip bunun üzerine projeler hazırladığımız derslerde belirtmiş olduğu bir konuydu.

Kendisi bu yasasının İngiltere'de olduğunu söyledi,

Sn Rigormortis,

Avrupa ulkelerinin cogu Turkiye gibi yazili anayasasi olan ulkelerdir. Oysa Ingiltere'de yazili anayasa olmadigi icin içtihatlar hukuku, anglosakson hukuku ulkesidir. Vakia yazili olmayan ancak hukuki yaptirimi olan "conventions" i goz onune aldigimizda, yazili mi degil mi konusu halen hukukcular ve akademisyenler tarafindan tartisildigi icin bazilari da kismen yazili, kismen degil seklinde yorum yapanlar var. Hukuk prensipleri bu sebeple davalarin gidisati ile ortaya cikmistir ve gun gectikce de ortaya cikan yeni davalarin seyrine gore yasalasmaktadir. Ornegin Factortame davasiyla birlikte yargi, Avrupa Birligi Yasalarinin, milli hukuktan daha ustun oldugunu kabul etmis ve boylelikle bu bir yasa haline gelmistir.

Sizin, bahsini ettiginiz Ingiltere'de yuruyus ve mitinglerde maske takmanin yasak oldugu ile ilgili bir dava bulamadim. Sonra bolum baskanimiza sordum ancak boyle bir yasa olmadigini soyledi. Kamu Duzeni Yasasi (1986)'na  baktim. Orada da protestocularin polisi ve etrafi provoke edici, sozlu veya fiili bir hareketinde polisin goz altina alma hakkinin oldugundan baska, yuruyuslerde maske ve benzeri pece gibi yuzu orten seylerle ilgili bir tahdit soz konusu degil. Fransa'yi ise bilemiyorum.
« Son Düzenleme: Aralık 10, 2009, 04:00:40 ös Gönderen: Isis »

Aralık 10, 2009, 04:00:28 ös
Yanıtla #18
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Isis,

Çok teşekkür ederim. Ben de kaç gündür yana yakıla böyle bir düzenleme var mı yok mu onu araştırıyordum. Bahsettiğiniz  taşkınlık, huzuru bozma, polise mukavemet vs. durumlarında polisin gözaltı yetkisi bizde de var.

Saygılarımla.

Aralık 10, 2009, 04:36:27 ös
Yanıtla #19

Sayın Isis

Daha önceden de söylemiş olduğum gibi benim bölümüm ve dolayısıyla ilgilendiğim konular daha farklı yönlerde. Ancak yanlış bildiğim bir konu üzerinde beni bilgilendirdiğiniz için bende teşekkür ederim...

Kim bilir belkide üniversitede ki hocam kendi ütopyasını paylaşmıştı bizlerle. Açıkçası, bana o zamanda ve şuanda da oldukça mantıklı geliyor bu fikir.

Yürüyüş ve mitingler, toplulukların düşünce, fikir ve taleplerini duyurmak ve protesto amacıyla yapılan demokratik haklardır dolayısıyla demokratik ve insan haklarına uygun yapılması gerekir değil mi?

Yürüyüşte kendini saklamak istiyorsan, o yürüyüşe çıkmamalısın. Protestonda birilerine zarar verecekse bunun adı da protesto değil şiddet ve suç olur haksız mıyım?

SAYGILARIMLA...
Ben, ben olanım