Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Takvim Gazetesi Masonluk Yazı Dizisi Bölüm 7  (Okunma sayısı 3587 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 13, 2013, 05:58:57 öö
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

8'in sırrı
Mason locaları, yılda 4 resmi 4 de gizli toplantı yapar.. Burada alınan kararlar, devlette veya büyük şirketlerde görev yapan Masonlar'a detaylı bir şekilde anlatılır...

8'in sırrı
Masonların loca toplantıları, büyük önem taşır... Bu toplantılar, locanın bulunduğu ülkelerdeki olağan gelişmelere göre artı veya eksi gelişmeler gösterir. Türkiye'de genelde 4 resmi 4 de gizli toplantıların yapıldığı düşünülmektedir. Elbette bu her yıl değişiklik gösterebilir. O toplantılarda çok önemli kararlar alınır.

İTALYA'NIN EN ÜNLÜSÜ P2
Özellikle devlette görevli Masonlar, locadaki toplantılarda özel bilgilerle donatılır. Ardından devlette alınması istenilen kararlar açıklanır. Bu sadece üstatların bileceği bir sırdır. Ardından görevi alan Mason, devletteki çalışmaları locanın isteği doğrultusunda yönlendirir. Yurt dışındaki localar, Türkiye'nin aksine çok derin bir yapı olarak devlet işlerinde söz sahibi oldular. Özellikle İtalya'daki ünlü P2 Mason Locası, dünyanın en etkin iki locasından biri olarak operasyonlar yaptı. Potomac Locası ve P2 Mason Locası, Cumhurbaşkanları ve Başbakanları atadı. Tekrar loca toplantılarına gelirsek, eğer bir çırak, kalfa veya usta bu özel toplantılardan birini kaçırırsa, alacakları ceza sert olur.

TOPLANTIYA KATILMAYINCA
İşte bu konuda TAKVİM'e konuşan 23. derecedeki bir Mason, şu detayları verdi: "İstanbul'daki locada birçok toplantıya katıldım. Ardından özel görevle Malta'ya gittim. Oradaki loca toplantılarında hazır bulundum. Ancak ağır hasta olduğum için gizli bir toplantıyı kaçırdım. Bu hata, bana 3 yıla mal oldu. Kendimi affettirmek için ailemi aylar boyunca feda ettim. Çok önemli görevleri hatasız yerine getirmek zorunda kaldım. 3. yıl sonunda, tekrar eski dereceme getirildim. Toplantıya katılmama nedeniniz ölümse, o zaman problem olmaz..."

'KARDEŞLER' KÜS KALMAZ!
Masonlar, üstadın izni olmadan komite kuramaz.
Uygunsuz bir konu hakkında konuşan cezalandırılır.
Üstat veya Nazır konuşurken, araya girmeye çalışan cezalandırılır.
Kardeşlerin cezaları, loca mahkemelerinde verilir...
Masonluğu ilgilendiren konularda mahkemeye gidenler, çok ağır şekilde cezalandırılır.
Eğlenceleri abartmamak önemlidir.
Loca dışında küs olan 2 kardeş, toplantılarda yakın ve samimi olmak zorundadır.
Locanın refahına olmayan her hükümet ve her kanuna karşı birlik sözü verilir...

BİR DAHA ASLA İŞ BULAMAZLAR
Localarda görevli Masonlar için de önemli kurallar vardır. Bu kişiler, Mason olarak kabul edilse de onların görevleri loca içinde başlar ve biter. Aldıkları ücretler hakkında olumsuz bir tavır sergilemek, bu kişilerin sonu olur. Anında locadan gönderilen bu kişiler uzun süre iş bulamaz. Üstadın her kararına uymak zorunda olan bu kişilerin, Loca dışında herhangi bir bilgi paylaştığı saptanırsa ağır cezalar verilir.
Live long and prosper.

Aralık 18, 2013, 08:33:40 öö
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

8'in sırrı
Mason locaları, yılda 4 resmi 4 de gizli toplantı yapar.. Burada alınan kararlar, devlette veya büyük şirketlerde görev yapan Masonlar'a detaylı bir şekilde anlatılır...

8'in sırrı
Masonların loca toplantıları, büyük önem taşır... Bu toplantılar, locanın bulunduğu ülkelerdeki olağan gelişmelere göre artı veya eksi gelişmeler gösterir. Türkiye'de genelde 4 resmi 4 de gizli toplantıların yapıldığı düşünülmektedir. Elbette bu her yıl değişiklik gösterebilir. O toplantılarda çok önemli kararlar alınır.

Hayır!

Bir kere mason localarının resmi toplantı ve gizli toplantı diye bir şeyi yoktur. localar genellikle iki haftada bir toplanır; dolayısıyla yılda 20 dolayında toplantı yapar. Fakat burada loca denirken galiba yine aslında “büyük loca” denilmek isteniyor. Büyük loca bir yıl içinde duruma göre 2-3 toplantı yapabilir. Eğer buna Yönetim Kurulu toplantılarını da eklersek (gizi denileni belki de o, o zaman toplantı sayısı 8’i bulabilir de, geçebilir de.

Büyük Loca genel kurulunda alınan kararların önemli noktalara elbette ilgili büyük locaya bağlı tüm localara duyurulur. Localar da kendi üyelerine duyurur. Öyle devlette ya da büyük şirketlerde çalışan masonlara bildirmek diye bir şey yoktur.

Bütün bunların üzerine 8’in sırrı diye bir şey de yoktur.

İTALYA'NIN EN ÜNLÜSÜ P2
Özellikle devlette görevli Masonlar, locadaki toplantılarda özel bilgilerle donatılır. Ardından devlette alınması istenilen kararlar açıklanır. Bu sadece üstatların bileceği bir sırdır. Ardından görevi alan Mason, devletteki çalışmaları locanın isteği doğrultusunda yönlendirir.

Böyle bir şey yoktur. bu uydurmacılığın ötesinde saçmalamak olmaktadır.

Yurt dışındaki localar, Türkiye'nin aksine çok derin bir yapı olarak devlet işlerinde söz sahibi oldular. Özellikle İtalya'daki ünlü P2 Mason Locası, dünyanın en etkin iki locasından biri olarak operasyonlar yaptı.

İtalya’daki o P2 Locası olayı Masonlun dünya çapında karşı karşıya gelmiş olduğu en büyük skandaldır. Üstelik bu skandal, İtalya ile de sınırlı kalmamıştır. Fakat şunu da bilelim: Bu olay, bir locanın, başındaki kişi tarafından tümüyle yozlaştırılması, çalışmaları sanki masonikmiş gibiyken büyük locanın da bilgisi dışında bambaşka birtakım dalaverelere ve entrikalara yöneltilmesidir.

Potomac Locası ve P2 Mason Locası, Cumhurbaşkanları ve Başbakanları atadı.

Potomac adlı loca ile P2 adlı locayı birbirine karıştırmamak gerekir. Birisi ABD’nin eski bir locası, diğeri İtalya’nın 20. yüzyılın ilk yarısında kurulmuş bir locasıdır. Potomac günümüzde masonik çalışmalarını yürütmekte olan, bir web sitesi bile bulunan bir locadır. P2 ise artık yoktur.

Ancak bu büyük locaların Cumhurbaşkanı ve başbakan atamaları gibi bir iş ise tümüyle uyduruktur.

Bu başlık altındaki sonraki konular hayli farklı olduğu için, bu eleştiri ve düzeltmeleri şimdilik burada bırakalım. Bu konuların ayrıntılarına da girilebilir. Ancak Takvim Gazetesi’nde öyle ayrıntılara girilmemiş olduğu için burada da en azından şimdilik bu kadar yazılmasıyla yetinilmiştir. Takvim Gazetesi’nin bu bağlamdaki iddialarını kanıtlayabilecek tek bir belgesi bile yoktur. Sadece genel olarak Masonluğa bir kuru suçlama yöneltilmektedir. Son zamanlarda yurdumuzda kimi savcıların yaptığı gibi…

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 19, 2013, 01:18:46 ös
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Tekrar loca toplantılarına gelirsek, eğer bir çırak, kalfa veya usta bu özel toplantılardan birini kaçırırsa, alacakları ceza sert olur.

Masonlukta böyle bir şey yok. Toplantıya katılmayışın cezası yoktur ve olamaz da. Sadece derece almak için önceki derecede ya da yıl içindbelli sayıda toplantıya katılmak gerekli görülebilir.

TOPLANTIYA KATILMAYINCA
İşte bu konuda TAKVİM'e konuşan 23. derecedeki bir Mason, şu detayları verdi: "İstanbul'daki locada birçok toplantıya katıldım. Ardından özel görevle Malta'ya gittim. Oradaki loca toplantılarında hazır bulundum. Ancak ağır hasta olduğum için gizli bir toplantıyı kaçırdım. Bu hata, bana 3 yıla mal oldu. Kendimi affettirmek için ailemi aylar boyunca feda ettim. Çok önemli görevleri hatasız yerine getirmek zorunda kaldım. 3. yıl sonunda, tekrar eski dereceme getirildim. Toplantıya katılmama nedeniniz ölümse, o zaman problem olmaz..."

Saçmalık… Öyle gizli toplantı falan yoktur. Bu düpedüz bir ylandır.

'KARDEŞLER' KÜS KALMAZ!
Masonlar, üstadın izni olmadan komite kuramaz.
Uygunsuz bir konu hakkında konuşan cezalandırılır.
Üstat veya Nazır konuşurken, araya girmeye çalışan cezalandırılır.
Kardeşlerin cezaları, loca mahkemelerinde verilir...

Bunları uydurup anlatanlar mason localarını nasıl bir yer sanıyor? Askeri falan mı? Bu saçmalıkları nereden çıkarıyorlar? Tamam, masonlar kendi kafalarından komite kuramaz, uygunsuz bir konu üzerinde konuşulmaz, başkası konuşurken araya girilmez ama bunlar her uygar kurumda görülen etik gereği kurallardır. Bunlara uymayanlara karşı loca mahkemesi yoktur. Aykırı davrananlar elbette uyarılır ve bunun sürdürülmesi durumunda “disiplinsizlik” işlemi yapılır. Mason locaları büyük locaların dernek tüzüğüne uymak zorundadır. Aksi bir işlem yapılamaz.

Masonluğu ilgilendiren konularda mahkemeye gidenler, çok ağır şekilde cezalandırılır.

Masonluğu ilgilendiren konularda mahkemeye gidilmemesi gerektiği doğrudur. Fakat işte pek yakın bir tarihte Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası Derneği kimi üyelerini (Büyük Üstat Kaya Paşakay dahil olmak üzere) mahkemeye verdi. Ne oldu? Çok ağır bir şekilde cezalandırıldılar mı? Nedin bu çok ağır ceza denilen? Bu cezayı kim, nasıl, hangi yetkiyle verir?

Burada Masonluk birtakım başka örgütlerle karıştırılıyor galiba.

Eğlenceleri abartmamak önemlidir.

İşte bu doğru.

Loca dışında küs olan 2 kardeş, toplantılarda yakın ve samimi olmak zorundadır.

Zorunda değildir. Masonlukta zorunluluk yoktur. İnsan yakın ve samimi olmaya zorlanamaz. Zorlanırsa, öyle gibi görünür sadece. Ancak loca dışıondki bir anlaşmazlığın locaya getirilmemesi gerekir, hepsi bu.

Locanın refahına olmayan her hükümet ve her kanuna karşı birlik sözü verilir...

Yok böyle bir şey… Bunları nereden uyduruyorlar? Böyle bir şey o kuruluşun mahkeme kararıyla kapatılmasını gerektirir.

BİR DAHA ASLA İŞ BULAMAZLAR
Localarda görevli Masonlar için de önemli kurallar vardır. Bu kişiler, Mason olarak kabul edilse de onların görevleri loca içinde başlar ve biter. Aldıkları ücretler hakkında olumsuz bir tavır sergilemek, bu kişilerin sonu olur. Anında locadan gönderilen bu kişiler uzun süre iş bulamaz. Üstadın her kararına uymak zorunda olan bu kişilerin, Loca dışında herhangi bir bilgi paylaştığı saptanırsa ağır cezalar verilir.

Ne saçmalık!... Bir locadaki görevlilerin ücret karşılığı çalıştığını mı sanıyor bu kurguyu yapmış olan kişi?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.