Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

İŞİD Kürtler'in elinde olan bu kantonu aldıgı takdirde önü durdurulamayacaktır . Sizce Türkiyenin politikası ne olmalıdır ?

Kobane'ye yalnızca insanı yardım göndermelidir .
Kobane politikası konusunda Koalisyon güçlerine dahil olmalıdır .
Kobane'ye yakın olan sınırları açmalıdır .
Kobane konusunda Kürtleri kendi halinde bırakmalıdır .
Koalisyan güçleri dışında kendi başına askeri harekatta bulunmalıdır .
Bu Türkiye'nin savaşı değil hiçbir şekilde karışmamalıdır .
Bu savaşta İŞİD tarafında olmalıdır  .

Gönderen Konu: KOBANE  (Okunma sayısı 5374 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 29, 2014, 08:05:12 öö
Yanıtla #10
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Çelişkiler Dünyasında insan sıfatını gerçekten taşıyabilmek için şefkatli olmak ve yeri gelince düşmanımızı bile barımıza basmak zorundayız .

Hiç kimse için kolay değildir ama ortada bir realite var .

Ve insanlarımız bu realiteyi birinci ağızdan duysalar dahi ,  tatminsizliklerini koruyarak Kürtler'in bağımsızlık  peşinde koştugunu söyleyecektir .

Amberin Zaman'ın Cemil Bayık'la Kaldil söyleşisi : Eylül 2014

Cemil Bayık: 

Biz bugüne kadar tek taraflı olarak 93’ten beri 9 kez ateşkes ilan etmişiz.
2013 Newroz’unda hiç bir pazarlık yapmadan elimizdeki tüm esirleri bıraktık.
Savaşı durdurduk, gerillayı geri çektik. Kimsenin toprağına göz dikmiyoruz.
Bağımsızlık talep etmiyoruz. Biz sadece kendi kimliğimizle, kültürümüzle, değerlerimizle özgürce demokratik koşullarda yaşamak istiyoruz.

http://www.al-monitor.com/pulse/originals/2014/09/turkey-pkk-commander-bayik-threatens-resume-war.html
« Son Düzenleme: Eylül 29, 2014, 08:08:00 öö Gönderen: Dor »
"Bu ıssız dağları, şükranlarını dile getirmeksizin terk edemezsin"

Eylül 29, 2014, 06:41:23 ös
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Işid, Suriye üzerinde hakimiyet kurduğu zaman Türkiye'ye dayanmayacak mı sanıyoruz? Işid'in öldürdüğü Türkmenlerin haddi hesabı yok... İlerleyen zamanlarda her şey cevabını bulacak ama buralarda bir patlak, III. Dünya Savaşı'nın çıkması gibi bir sorun da oluşturabilir, olamayacak şey değil. T-shirtteki minik deliğin tellere takılıp t-shirtü toz bezine çevirmesi gibi bir durum olmaz umarım.
Serius est quam cogitas.

Eylül 29, 2014, 08:53:53 ös
Yanıtla #12
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Merhaba dostlar;
Herkes o kadar Güzel konulara değinmiş,ve konuya o kadar insani duygularla yaklaşmışlar ki.keşke herkes bu denli mahsum düşünse demekten kendimi alıkoyamıyorum.lakin ben tek bir cümle ile konuya farklı bir açıdan yaklaşmak istiyorum,yada sadece sesli düşünüyorum diyelim.sizce işid ve orta doğudaki işid mücadelesi pkkyı silahlandırma kampanyası olabilir mi ?

En içten sevgilerimle.
Sır Bekcisi

Ekim 22, 2014, 01:27:20 öö
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

Türk askerine kafa tutan pkk işd'e kafa tutabilir.Türk askerini kurşuna düzen pkk işid militanlarinida kurşuna düzebilir.Hem nasil olurda türkiye'den yardim istemekteler 30 yıl boyunca bir ülkenin maddi ve manevi hertürlü saldiri yapican sonra yardim isticeksin kimse kusura bakmasin buna yüzsüzlük denir.

Ekim 22, 2014, 04:21:06 öö
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Orada yapılanlar insanlık dışı evet ama kürtlerin tepkisi daha da insanlık dışı. İşlerine geldi mi asker bize karışmasın,asker dahil olmasın işlerine gelmedi mi asker karışsın,asker kobaniye girsin. Sen 30 yıldır ekmeğini yediğin,suyunu içtiğin,yaşadığın vatana ihanet et,pkk yı besle sonra yine gel o devletten yardım iste. Ve bu yardım istemeyi de yine otobüs yakarak,polisimizi taşlayarak,dükkan yağmalayarak yapıyorlar. Kobanide az mı kadın,çocuk demeden eylemlere çıktılar. Abdullah Öcalan yıllardır atıp tutuyor 'vay efendim 40 milyon kürt yandaşımız var,vay efendim şu kadar milyon pkklı militanımız var,vay efendim istesek Türkiye'yi başlarına yıkarız' hadi bakalım görelim şimdi o 40 milyon vatandaşı kobanide. 25 yılda benim binlerce askerimi şehit ettiler. Madem bu kadar güçlüler gidip savaşsınlar ışidle. Sağda solda otobüs yakacaklarına kobaniye gitsinler. Hiç kimse kusura bakmasın. Ben orada ki insanlara filistinde,mısırda,suriyede nasıl üzüldüysem öyle üzülüyorum. Ancak ne pkk yı bağrıma basarım ne onları besleyenleri.

Ekim 22, 2014, 04:47:40 öö
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Yıl 2014 neredeyse 2015.
Bizler zor coğraflarda hayatlarini surduren ulkeler, insanlar, toplumlariz bu cok acik ortada.Avrupa'nin bir cok ulkesi gibi gundelik konularimiz ve cozulmesi gereken ufak konularimiz hic olmadi, belki olamayacakta.Ama aklima yatmayan, insanligimdan suphe ettigim tek sey her zaman bu konu oluyor.Haklisi, haksizi, guclusu, zalimi, yahudisi, hristiyani, muslumani, kürdü, türkü hicbirimizin birbirimizden farki yok.orda kimin cani yaniyorsa, yakanin affi yok."yakanin yakmaya hakki yok." Evet tekrarliyorum yil neredeyse 2015 Dunyanin baska baska yerlerinde insanlar tıp icin insan sagligi icin cozumler uretmeye calisiyor, teknoloji konusunda nekadar ileriye gidebilirler diye yaris icindeler, dogayi nasil koruruz diye gunlerini gecelerine katiyorlar, hatta dunyayi degil artik baska gezegenleri inceliyorlar.Bizler ise, hala din, dil, toprak icin hic birimizi saymadan, karsimizdakinin tasidigi cani hice sayarak, kendi cikarlari ugruna yapilanlara sahit oluyoruz. Çözüm var mi, evet bence var.Ama bu koalisyona katilarak, silah destegi yaparak olmasi mumkun mudur?Cözüm, bizlerin insanligimizi tekrar sorgulamamiz ve vicdanimizi goz ardi etmememiz ile baslamali. Keske bugun burda bizlerde sinirimizdaki sorunlari konusmak yerine, gelistirilen tibbi ilaclari, teknolojik araclari veya ekolojik yontemleri konussaydik.Nacizane kisisel dusuncelerimdir.
Saygilar.

Ekim 22, 2014, 10:47:47 öö
Yanıtla #16
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Her politik konuda olduğu gibi bu konuda da empati geri planda,önyargı ise hep önümüzde bulunmaktadır.Herkes görüşüne göre fikirlerini sunarken eleştirel olmali,hakaret olarak algılanacak veya küçümseyecek kelimelerden kaçınılması gerektiğini düşünüyorum.

Türk olmak,kürt olmak bizlerin seçimi değil ama isid sempatizanı olmak bir seçimdir.Isid bugün türkmenlere,yezidilere de zarar vermektedir.Bizim gündemimizde ise sadece kürtlerin ön planda gösterilmesi, siyasi rantın bir parçası değil midir?

Türk, kürt, müslüman ya da hristiyan ol.Ortada herkes için yanlış olan isid.Bu sorun ortadan kaldırılmak isteniyorsa milletin,dininin ne olduğunun önemi bir kenara bırakılarak sorun çözülmelidir.

Ortada herkes için ciddi bir sorun varken,geçmişte yaşanılan anlaşmazlıklardan dolayı "kobani" adı altında bir sorun daha yaratmak kime yarar sağlayacaktır.Bir Türk olarak bize yararı olmayacağını söyleyebilirim.

Isidin ölüm listesine baktığımız zaman yahudi,müslüman, hristiyan,türk, kürt. . her millet ve dinden birçok kişi olduğunu görürüz.

Bu durumda gerekli olan birleşip sorunu bitirmekse,önyargılar bir kenara bırakılarak sorun çözülene kadar yeni sorunlar yaratmamak en doğrusudur.
Görmek, varlığın yükselişidir.

Ekim 22, 2014, 04:24:56 ös
Yanıtla #17
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Her politik konuda olduğu gibi bu konuda da empati geri planda,önyargı ise hep önümüzde bulunmaktadır.Herkes görüşüne göre fikirlerini sunarken eleştirel olmali,hakaret olarak algılanacak veya küçümseyecek kelimelerden kaçınılması gerektiğini düşünüyorum.

Türk olmak,kürt olmak bizlerin seçimi değil ama isid sempatizanı olmak bir seçimdir.Isid bugün türkmenlere,yezidilere de zarar vermektedir.Bizim gündemimizde ise sadece kürtlerin ön planda gösterilmesi, siyasi rantın bir parçası değil midir?

Türk, kürt, müslüman ya da hristiyan ol.Ortada herkes için yanlış olan isid.Bu sorun ortadan kaldırılmak isteniyorsa milletin,dininin ne olduğunun önemi bir kenara bırakılarak sorun çözülmelidir.

Ortada herkes için ciddi bir sorun varken,geçmişte yaşanılan anlaşmazlıklardan dolayı "kobani" adı altında bir sorun daha yaratmak kime yarar sağlayacaktır.Bir Türk olarak bize yararı olmayacağını söyleyebilirim.

Isidin ölüm listesine baktığımız zaman yahudi,müslüman, hristiyan,türk, kürt. . her millet ve dinden birçok kişi olduğunu görürüz.

Bu durumda gerekli olan birleşip sorunu bitirmekse,önyargılar bir kenara bırakılarak sorun çözülene kadar yeni sorunlar yaratmamak en doğrusudur.

Sayın mbulut, maalesef bu konuda önyargıları ön planda olarak sizi görüyorum. Kullandığınız cümlelerle ilgili bazı şeyler söyleyeceğim. Umarım kişisel olarak almazsınız. Sizi tanımıyorum ancak söyleyeceklerim bu cümleleri kuran "herkes" için genel ifadeler.

İlk yanlışınız konuyu Türk olmak- Kürt olmak diye ayırıp, "bu bizlerin seçimi değil" diyerek devam etmek. Elbette bu bizlerin seçimi değil. Ancak konu bunlar da değil. Konu Kürt olmak değil. Bunu hala anlamak istemeyen bir kesim var. Konu PKK'lı olmak, konu PYD'li olmak, konu bölücü olmak. Konu askere kurşun sıkmak, konu karakol baskını yapmak, konu karakolları tarayıp kaçmak. Konu 30 yılda binlerce polis ve binlerce askere kefen giydirmek. Konu şehrin ortasında bomba patlatarak sivil halka dahi saldırmak. Konu otobüs, ambulans yakıp atmlere molotof atmak. Konu çocukları ön tarafta toplayıp "birisine bir şey olsun, birisi ölsün de bizde çocuğun ölüsünden yararlanıp haklı çıkalım" zihniyetine sahip olmak. Hala Kürtlük tatavası yapmasın kimse. Bütün Kürtler PKK'lı PYD'li değil. Bu algıyı yukarıda saydıklarımı yapanlar ve onları destekliyen zihniyettekiler yaratmak istiyor. Hala bizi tehdit ediyorlar. Tek tek şehir isimleri sayıp şurasını yakarız, şurasını karıştırırız, burayı bitiririz diyorlar. Ama hayır, bütün Kürtler onlar gibi terörist değil. Hatta benim tanıdıklarım PKK'ya da PYD'ye de küfür ediyorlar. Yıllardır kendi insanına verdiği zararlar için. Onlardan en çok zarar görenler yine Kürt halkı oldu.
PKK'nın da PYD'ninde halkı düşündüğü yok. Halkı temsil ettiği yok. Bunlar kim halkı düşünmek kim. Bunlar kendi halkına verdiği zararı kimseye vermiyor. Bölgeden 1 milyonu geçkin kişi geldi sınıra. Kobani dediğiniz bir kasaba. Kaç nüfusu olacak? Kobani ve çevresindeki pek çok sivil çoktan buraya geldi. Şuan orada sadece PYD ve onların gelmesine izin vermediği aileler var. PYD sivilleri kullanarak provakasyon yapıyor. Halk umrunda değil. Ne zaman umrunda oldu ki halk. Kobani PKK ve PYD için önemli bir terör yuvası. O yüzden kaybetmek istemiyorlar. Bütün dertleri bu.

Ayrıca "geçmişte yaşanılan anlaşmazlıklardan dolayı "kobani" adı altında bir sorun daha yaratmak" kısmına da katılmıyorum. Geçmişte yaşanılan derken? Bu olan geçmişin sorunu değil bugünün sorunu. PKK ve PYD hala bölücü ve terörist örgütlerdir. Hala fırsatını bulduklarında karakol baskını yapacak, hala sivil öldürecek, hala ülkeyi bölmek için faaliyet gösteren terör örgütleridir. Geçmişin değil günümüzün sorunlarıdır. Ne geçmişte kaldı? Kefen giyen binlerce asker ve binlerce polis mi geçmişte kaldı? İyi git konuş şehit aileleriyle. Geçmişte kaldı babacım de, geçmişte kaldı annecim de. Hazneder meydanına koydukları bombada ölen gencecik siviller mi geçmişte kaldı? Ölen çocuklar mı geçmişte kaldı? Yakılan ambulanslar otobüsler mi geçmişte kaldı? Hangi biri geçmişte kaldı?

Son cümleniz de yanlış.
"Bu durumda gerekli olan birleşip sorunu bitirmekse,önyargılar bir kenara bırakılarak sorun çözülene kadar yeni sorunlar yaratmamak en doğrusudur."
Sorunu bitirmek demek PYD'ye yardım etmek demek mi? Askerimiz gitsin Işid ile savaşsın ölsün sonrada bölgeyi PYD'ye bıraksın. Bu mu sorunun çözümü? Amerika gibi PYD'ye silah yardımı yapmak mı çözüm? Sorun ne ara Işid oldu ki? Medyanın sonradan türettiği ve pompaladığı bir sorun bu. Asıl sorun 30 yıldır PKK değil mi? Sorun 4 yıldır Esed değil mi? Bunca olay Esed yüzünden meydana gelmedi mi? Sınır kontrol noktalarında erkek çocuklarına bile tecavüz eden Esed askerlerinin haberleri yapılmadı mı? 4 yıldır Esed sorunken şimdi operasyon yapılıyor ama Esed işin içine dahil edilmiyor, PKK ve PYD dahil edilmiyor. Bu mu sorunu çözmek? Bu sorunu çözmek falan değil birilerinin ekmeğine yağ sürmek. Sorunu çözmek isteyen samimi birisi PKK ve PYD'yi de bitirmek gerektiğini söyler. Sorunu çözmek isteyen birisi tüm bu bölgenin bu hale gelmesinde ve Suriye'de binlerce sivilin ölmesine neden olan Esed'in de bitirilmesini söyler. Ortak düşman aramaksa mesele, PKK'dan, PYD'den, Esed'den büyük düşman yok. Işid kimmiş bunlara rakip bile olamaz. İlla sorunu çözmekse mesele, önce Irak'a girip 1,5 milyon insanı öldüren, Suriye'yi siyasi olarak karıştıran, bu bölge üzerinde sürekli kanlı planlar yapıp ortalığı karıştıran emperyalistlerin artık bu topraklara göz dikmemesi sağlansın. Bakın sorunu çözmek için pek çok basamak var. Ama Işid'i ortak düşman ilan et, Esed'i ve PYD'yi es geç, askerini ölmesi için gönder, bölge temizlensin ve senin gerçek düşmanın PYD'ye PKK'ya kalsın, sonrada sorunu çözdüm de. Bunun "sorunun çözümü" olduğunu söyleyenler ya gerçekten Türkiye'nin menfaatlerini düşünmüyor, ya başkalarına hizmet ediyor, ya da gerçekten kandırılmış.
Fikirlerinizden nefret ediyorum. Ama onları savunabilmeniz için hayatımı feda etmeye hazırım. -Voltaire

Ekim 22, 2014, 07:27:26 ös
Yanıtla #18
  • Orta Dereceli Uye
  • **

kobaninin bu kadar çok gündeme gelmesinin oyun olduğunu değerlendiriyorum, koalisyon güçleri kobani üzerinde yoğunlaşırken  islam devleti ırak ve suriyede pek cok kenti ele geçirdi, kooalisyon güçleri bombardıman adına her gün saat 09-11 arasında kobaniye rastgele  bombardıman yapıyor ve gidiyor sonuç doğru düzgün ölen yok, kürtler açısından kobanide zaten doğru düzgün sivil kalmadı fakat sivil halk mağdur gibi gösteriler kürtler uluslar arası kamu oyuna hiç olmadığı kadar önemli bir konuma geldi, bu savaşın tek kaybedeni türkiye

fırtınanın şiddeti ne olursa olsun martı sevdiği denizden asla vazgeçmez

Ekim 22, 2014, 07:56:42 ös
Yanıtla #19
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • Burada Olabilir ?

Kobane'de yaşananlar tamamen bölgesel Kürt yönetimi (Peşmerge-PYD) ve Suriye (IŞİD-ESED) arasında yaşanan bir meseledir.

Türkiye'ye mâl edilmeye çalışılması, saçmalık olmakla birlikte Türkiye'nin sorumluluğunda olan bir mesele değildir.
Türkiye'nin sınıra askeri yaptırım da bulunması tamamen sınır hatlarını korumak içindir. ("Askeri Müdahale Söz Konusu Değildir.")
Amerika'nın ve Avrupa'nın Kendi Kıtaları dışında kalan bu olaylara müdahale de bulunması da ayrı bir saçmalıktır.

İnsani yardım bakımından Türk Devleti binlerce yıldır olduğu gibi darda olanın her zaman yanında olacaktır.
Yapılan insani yardımların AB Sözleşmeleri yada diğer prosedürlerle hiç bir alakası yoktur, tamamen vicdanidir.

Bu durumlar dan Şirketlerin, Şirketlerin güdümünde ki Ülkelerin, nemalanmaya çalışması da ayrı bir mide bulandırıcı durumdur.
Benim Ülkem Dünyadır,
Tüm İnsanlar Benim Kardeşimdir,
İyiyi ve Doğruyu Yapmak Benim Dinimdir.

Kadim Her Daim Buradadır.!

www.Masonlar.org