Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: TANRI'dan MEKTUP  (Okunma sayısı 24004 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 18, 2011, 09:00:34 ös
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben mayamı yaparım....ya tutarsa :))
Eger ki evrenselikten bahsedersek o zaman ilk basamakta Dunyada evrensellesmeniz gerekli ,tüm dinleri kapsayan bir algınız olacak,sonra da Dunya dısına tasacak BİR bilinc seviyesi ister bu ve ozaman din diye bir kavrama gerek olmadıgını goreceksiniz.

Ağustos 18, 2011, 09:05:11 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Sayın ADAM'a medeni cesaretinden ötürü tebrik etmemiz gerekiyor, inanan insanlar kadarda inanmayan insanlarında söz hakkı olması gerektiğini düşünmekteyim...
malesef ülkemizde bu tarz şeylere sıcak bakılmıyor demekki medeni değiliz yeterince bu tarz konuşmayı bir tv kanalında yapsa büyük olasılık saldırıya uğraması muhtemel Sayın ADAM'ın...
bu Tanrıdan mektup kısmında belli hatalar var, bunu kim yazdıysa daha profossiyonel şekilde yazabilmesi muhtemeldir, fakat biraz baştan sağma mantık hatalarıyla yazmış, tuğran dursun okuduğum dönemde tuğran dursundada çok hata yakaladım okurken ama çoğu şeyi mantıklı geliyordu... bunuda o bazda almak daha mantıklı...,
bence bunu daha profossiyonel yapan ömer hayyamdır,
-----------------------
ırmaklarından şaraplar akacak diyorsun
cennet-i ala meyhane midir
her mümin'e iki huri vereceğim diyorsun
cennet-i ala kerhane midir?
-----------------------

Saygılarımla,
418

Ağustos 18, 2011, 09:42:25 ös
Yanıtla #12
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ömer hayyam gelirde Harabi gelmezmi:)

Daha Allah ile cihan yok iken
Biz anı var edip ilan eyledik
Hakk'a hiçbir layık mekân yok iken
...Hanemize aldık mihman eyledik(konuk, misafir.)

Kendisinin ismi henüz yok idi
İsmi şöyle dursun cismi yok idi
Hiçbir kıyafeti resmi yok idi
Şekil verip tıpkı insan eyledik

Allah ile burda birleştik
Nokta-i amaya girdik birleştik
Sırr-ı Küntü kenzi orda söyleştik
İsmi şerifini Rahman eyledik

Aşikar olunca zat ü sıfatı
Kûn dedik var ettik bu semavatı
Birlikte yarattık hep kainatı
Nam ü nişanını cihan eyledik

Yerleri gökleri yaptık yedi kat
Altı günde tamam oldu kainat
Yarattık içinde bunca mahlûkat
Erzakını verdik ihsan eyledik

Asılsız fasılsız yaptık cenneti
Huri gılmanlara verdik ziyneti
Türlü vaidlerle her bir milleti
Sevindirip şad ü handan eyledik

Asılsız fasılsız yaptık cenneti
Huri gılmanlara verdik ziyneti
Türlü vaidlerle her bir milleti
Sevindirip şad ü handan eyledik

Gerçi Kün emriyle var oldu cihan
Arş-ı Kürsü gezdik durduk bir zaman
Boş kalmasın diye bu kevnü mekan
Ademin halkını ****** eyledik

İrfan olan bilir sırrı müphemi
İzhar etmek için ism-i azamı
Çamurdan yoğurduk yaptık ademi
Ruhumuzdan bir ruh revan eyledik

Adem ile Havva birlik idiler
Ne güzel bir mekan bulduk dediler
Cennetin içinde buğday yediler
Sürdük bir tarafa puyan eyledik

Adem ile Havva'dan geldi çok insan
Nebiler Veliler oldu mümayan
Yüzbin kerre doldu boşaldı cihan
Nuh Naciyullah'a tufan eyledik

Salih'e bir deve eyledik ihsan
Kayanın içinden çıktı nagehan
Pek çokları buna etmedi iman
Anları hak ile yeksan eyledik

Bir zaman Eshab-ı Kefh'i uyuttuk
Hazreti Musa'yı Tur'da okuttuk
Şit'i çulha yaptık bezler dokuttuk
İdris'e biçtirip kaftan eyledik

Süleyman'ı Dehr'e sultan eyledik
Eyyub'a acıdık derman eyledik
Yakub'u ağlattık nalan eyledik
Musa'yı Şuayb'a çoban eyledik

Yusuf'u kuyuya attırmış idik
Mısır'da kul diye sattırmış idik
Zeliha'yı ona çattırmış idik
Zellesinden bendi zindan eyledik

Davut peygambere çaldırdık udu
Kazadan kurtardık Lût ile Hûd'u
Bak ne hale koyduk nar-ı Nemrud'u
İbrahim'e bağ u bostan eyledik

İsmail'e bedel cennetten kurban
Gönderdik şad oldu Halil ür rahman
Balığın karnını bir hayli zaman
Yunus peygambere mekan eyledik

Bir mescide soktuk Meryen Ana'yı
Pedersiz doğurttuk orda İsa'yı
Bir ağaç içinde Zekeriyya'yı
Biçtirip kanına rızan eyledik

Beyt-i Mukaddes'te Kudüs şehrinde
Nehri Şeria'da Erden nehrinde
Tathir etmek için günün birinde
Yahya'yı, İsa'yı üryan eyledik

Böyle cilvelerle vakit geçirdik
Bu enbiya ile çok iş bitirdik
Başka bir Nebi'y-yi zişan getirdik
Anın her nutkunu Kur'an eyledik

Küffarı Kureyşi ettik bahane
Muhammet Mustafa geldi cihane
Halkı davet etmek için imane
Murtaza'yı ona ihvan eyledik

Ana kıyas olmaz asla bir nebi
Nebiler şahıdır Hakk'ın habibi
Biz anı Nebi'y-yi ihsan eyledik

Hak Muhammed-Ali ile birleştik
Hep beraber Kabe-kavseyn'e gittik
O makamda pek çok muhabbet ettik
Leylerel esrayı seyran eyledik

Bu sözleri sanma her insan anlar
Kuş dilidir bunu Süleyman anlar
Bu sırrı müphemi arifan anlar
Çünkü cahillerden pinhan eyledik

Hak ile hak idik biz ezeliden
Ta ruz-i Elest'te Kalubeli'de
Mekan-ı Hüda'da bezm-i celide
Cemalini gördük iman eyledik

Vahdet alemini bilmeyen insan
İnsan suretinde kaldı bir hayvan
Bizden ayrı degil Hazreti Süphan
Bunu Kur'an ile ayan eyledik

Sözlerimiz bizim pek muhakkaktır
Doğan ölen yapan bozan hep Hak'tır
Her nereye baksan Hakk'ı mutlaktır
Ahval-i vahdeti beyan eyledik

Vahdet sarayına girenler için
Hakkı hakkel yakın görenler için
Bu sırrı Harabi bilenler için
Birlik meydanında cevlan eyledik

Ağustos 18, 2011, 09:55:26 ös
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

Sayın Tij,

Allah'a kesinlikle inanıyorum hatta La ilahe İllallah(Tanrı yoktur,Allah vardır) diyorum.Ancak Kur'an'da Allah'ın yöneticiliği yine yoruma açık;benim anladığım bir yöneticiliğin değil bir bilgisayar programı gibi bir yazılım,bir sistemin olduğu ve buna göre eylemler karşılığında alınacak karşılık sistem tarafından belirleniyor.Tabi bu Allah'ın insiyatif kullanmadığı anlamına gelmiyor ancak müdaheleci bir Allah olduğunu düşünmüyorum.Aksi halde Allah'ın idareci olduğunu düşündüğümüzde dünyada olanlar karşısında sınav diyerek işin içinden çıkmak bana çok inandırıcı gelmez.

Ağustos 19, 2011, 12:00:46 öö
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. ADAM

Okurken gerçekten çok güldüm. Farklı açılardan bakılmış konuya.

İnançlı biri olarak sevdim bu e-postayı.

Farklı perspektiflerden bakmak güzeldir tabi. Ama inancımda en ufak sarsılma olmadı. Ne de olsa yukarıda e-posta Heterodoks İslam baz alınarak atılmış.

Ah, şu Heterodoks İslam. Bizi bir türlü düze çıkarmadı. M. Kemal'in en çok çektiği şey de bu değil mi zaten?

Saygılarımla...

MMT
Size ne yapacağınızı söyleyebilirler ama ne düşüneceğinizi asla!

Ağustos 19, 2011, 02:20:17 öö
Yanıtla #15
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

sevgili MMT, bana ortodoks anlayışı eleştiriyor gibi geldi. Heteredoksiye islam dini çerçevesinde örnek bektaşilik, kalenderilik, şeyh bedrettin verilebilir. ortodoksi islam ya da sunni islamın katı yorumları, tanrıyı belli bir form içerisinde kabul etme ve insanı da o formun bir yaratımı olarak düşünmeksizin takliden inanmaya zorlayan anlayışı ve tanrı algısına daha çok uyuyor o eleştiriler.   islamdan örnek verdim ama bana göre yazı islam inancından da çıkış almıyor daha genel teistik tanrı algısına karşı bir duruş.

Ağustos 19, 2011, 07:55:09 öö
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Deizm veya ateizm ruhsal anlamda insanı tatmin edebilir mi? Sosyal açıdan da Ahirete ve hesap gününe inanmayan bir insanın hataya ve suça düşme oranı artmaz mı?

Örneğin tasavvufçulara göre namaz, oruç, zekat vb. gibi şeriat kurallarını uygulamadan ve  bağlılık olmadan ne kadar zikir vb. ritüellerle uğraşırsanız uğraşın ruhsal gelişim yapamazsınız. Ki bu tarz ritüeller her keze iyi gelmeyebilir yani metafizik perdeler kalkarsa  delirebilirler. Fakat namaz gibi şeriat kurallarının bir riski yoktur. Ayrıca metafizik alemin tehlikelerinden ve şeytani tuzaklardan sıyrılabilmek için de güçlü olmak gerekiyor. Bu güç de onlara göre şeriata bağlılık ve ibadetle mümkün.

Saygı duymakla beraber bu tür mantıkların insanların kendi ürettikleri değil  şeytani vesveseler olduğu kanaatini taşıyorum.

Nefsiyle hareket eden insanoğlunun yaptığı hataların kaynağının din olduğunu savunmak ve dini çöpe atmaya uğraşmak kolaya kaçmak gibi duruyor.

Bu tarz teorileri savunan veya bu konuda kitap web sitesi hazırlayan insanlara engel olmamak gerekir. Hatta faydalanmak gerekir çünkü dindeki insanlar tarafından yapılan tahrifatları tarafsız bakış açısıyla çok güzel  ortaya koyabiliyorlar.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Ağustos 19, 2011, 08:20:14 öö Gönderen: Masor1976 »

Ağustos 19, 2011, 10:19:37 öö
Yanıtla #17
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn Adam

Kuran da da Allahın en çok tekrarladığı cümledir AKIL. İnsana ise bahşedilen  en üstün meziyettir,insandan ilk istenen şeydir aklını kullanması.Bu E-Postanın tek özeti var bana göre Kullarına İsyan eden  bir Allah motifi,bizle olan problemlerine bir nebze olsun parmak basmış e postada.Ana fikirden bakacak olursak allah mutlak kudret ve idrak sahibidir,bu özelliği yarattığı bizlerede vermiş mutlak kudret kısmı ise becerilerimiz tabiki yaratıcılık değil sanatçıların deyimi ile.

Buradaki tek sorun bizim tam idrak sahibi olamamamız tam anlatılanları anlayamamamız ve bundan dolayı yaratılış fıtratımızda olanları sergileme düşümüz.Yani yaratıcının bize verdiği vasıfları biz ona karşı kullanıyoruz hep.Nedense hep aklımda yer etmiştir kudret o kadar büyük ve yüce bir duyguki insan eline imkanı geçirdiği an o kudreti sonuna kadar en acımasız en gaddar en vahşi şekilde kullanabiliyor kudretini pekiştirmek için işte o anlamda allah ile kul arasındaki kudret farkı ortaya çıkıyor bence.Kul yeryüzünde Ademden beri hep tanrı olma hayali ile o kudreti kullanmıştır bu sorun hep öze müdahale şeklinde gerçekleşmiştir.

E posta güzel bir konu daha çok su kaldırır çok konuşulur allaha inananında inanmayanında çok söyleyecek sözü vardır,Ama bazı dini genel kavramlar ortaya konmadan ve anlaşılmadan çokta mantık hatalı yazılar çıkacaktır.Umarım bu kavramsal hatalara düşülmez ve herşeyin merkezinde insan olduğunu ve insanında ne tip bir varlık olduğu bilincinde olarak varsa bir cevabınız allaha bu çerçevede yazabilirsiniz.

Şimdilik bu kadar  sn.adam'ada bu enteresan konu için teşekkür ederim

Saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 19, 2011, 10:40:30 öö
Yanıtla #18
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konuda bana söz düşer mi, düşmeli mi, bilmem.

Ben sadece bir aktarımda bulundum. Yorum yapmadım.

Kimileri beni inançsız sanabilir. Sansınlar. Benim onlardan farkım, onların inandığına inanmakta olmamaktır.

Herkesin aynı inanç sahibi olması zorunluluğu diye bir şey yok.

Özgürce düşünebilen, buyrultusunu kullanabilen, başkalarının inanıp da inanç diye empoze ettiklerine değil kendi bulgu ve duygularının yönelttiğine inanır.

Kimileri inanç ile yetinemez; yeterli gücü de yoktur; gider başkalarının kurduğu bir dine inanır. Başkalarının yazmış olduğu bir kitabı, anlasa da anlamasa da, kendinden daha iyi bildiğine güvendiği kimselerin açıklamaları üzerine "kutsal" olarak benimser.

İsteyen öyle yapar ama öyle yapmayanı ya da başka türlü yapanı küçümseme ya da yermeye hakkı yoktur.

Ne yazık ki insanlar bu küçümseme ya da yermeyi kendilerinde bir hak olarak görüyor. Kendi inançları uyarınca başka türlü inançları berhava etmek gerekiyor.

Sonra çatışmalar...

İnançlarının yanlışlığını ve bu dünydaki insanlara nasıl eza çektirdiğini umarım o yükselecekleri gökyüzünden izler de, gerçeği öğrenir, anlar, bu dünyada iken ne kadar yanlış bir tutum takınmış olduklarını kavrarlar.

Biraz geç oldu ama onlar için yapabileceğimiz başka bir şey yok Tanrı'ya onları da bağışlaması dileğimizi iletmekten gayrı.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 19, 2011, 11:09:15 öö
Yanıtla #19
  • Seyirci
  • Uzman Uye

SN.Adam

Size aynen katılıyorum söyledikleriniz okadar netki.İnsan hiç düşünmeden araştırmadan bir başkasının yazdığı senaryoyu aynen aklına yatmışsa eğer uyguluyor.Bir film setinde gibiyiz aslında tasavvufi boyuttada bu hayatı bir hayal mahsulü olarak görürler ve aldanılmaması istenir.Bir senaristte çektiği filmi burada geçen olaylar tamamen hayal mahsülüdr der ama filmden etkilenenler gıyabında cenaze namazı kılarlar.

Size ilginç bir örnek vereceğim.Şu an okumakta olduğum kitaptan bir anlatım Kitabın adınıda vereyimde ( oku ama neyi)
Yazarı taşkın tuna.
Okuduğum bölümde erkeğin tek şahitliği geçerli iken neden kadın için 2 şahitlik gerekiyor sorusuna verdiği cevap.Çok tartışılan farklı pencerelerden bakılan ve zorlaştırılarak içerisinden tuhaf fikirle çıkarılmış bir soru idi hep bu bakış açısı ilginç ve güzel geldi bana.

Diyorki yazar Allah yeryüzünde herşeye Esma hüsnasını hakim kıldı ve tecelli ettirdi.Erkekteki esma ile kadındaki malumunuz farklıdır,erkekte genelde beceri,güç, gibi esmalar hakimken kadında ise genelde duygusal esmalar mevcuttur
Analık ile sahip olduğu bu duygusal üstünlük bir şahitlik esnasında duygularına kolay yenilebileceği ve vereceği kararın bu içgüdüler ile verileceğinden kadına yardımcı olsun doğru kararı verebilmesine yardımcı olsun diye bir kadının daha şahitliği istenmişki karar sağlıklı olsun.

Çok doğru bir tesbit aslında ama çok sulandırılanda bir konudur ve durumdur kuranda bu.Bir olayı o kadar çok farklı pencereden bakarsanız o kadar çok değişik sunumunuzda olur.

İnsanın inanç problemi kul ile allah arasındadır bir başka insanın o konu hakkında karar ve hüküm vermesi kendi eksiğini dışa vurmasıdır.İnsanlar sizinde dediğiniz gibi okuma ve araştırma zahmetine girmediğinden genelde hep inanıp güvendiği insanların söylediklerini baz alıyorlar.İlahiyatçılar bir teravih namazında anlam ve söylem aynı olduğu halde yine bir araya gelemiyorlarsa hiç okumayan insan için bu konu ne anlam ifade ederki.

Hayatta hep bilgi önde gitmiştir sürü arkadan gelir.Kutsak kitabımız hiç bilenle bilmeyen bir olurmu diyerek o ayrıma parmak basmış.İnsanın bu hayata tek geliş gayesi var oda kutsal kitaplarda belirtile o muhteşem sözdür (tanrı bilnmeyi istedi)Bilinmeyi istedi ise bilinmenin yollarını bilmesini istediklerine aktarmıştır biz insanlarada düşen bilmek için gerekli olan şeyi yani aklı hep önde tutup bilmeyi öğrenmektir.
Hz. isanında dediği gibi gerçekleri bilmek seni özgür kılacaktır.

Saygıalr
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo