Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Benim Anladığım  (Okunma sayısı 41026 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 22, 2011, 11:40:47 öö
Yanıtla #20
  • Aktif Uye

Bir suç işlendiğin de olay yeri inceleme ekibi gelir, ''püsküllü bir şeyi vardır ellerinde'' o nu boyaya batırarak parmak izi, ayak ,izi vs kanıt toplar. Ben de onlar gibi oldum klavyeme bastıkça kanıt fışkırıyor. Site de Mason olanların malum  tarikat ve cemaatleri olduğu iki klavyeye basınca belli oluyor. Şaşırdım mı? hayır şaşırtırım.

25 yaşıma kadar illa ben de bir kalıba oturmak istedim. Sonra farkettim ki ben kalıba dökülüp orada duracak biri değilim. Masonluk mu? o kalıp Mason olup , ''ben hala mason olamaya çalışıyorum'' diyenlerin olsun. ben Muson olmayı tercih ederim. ''Kaynak göster'' diyen özgün düşüncelere kapalı kişilere Muson yağmuru hakkında vikipedi tanımı kaynak olsun.Muson iklimi: tropikal iklim özellikleri taşıyan Güney, Güneydoğu ve Doğu Asya?da etkilidir. Görkemli yağmur bulutları, aralıksız yağış ve güçlü rüzgarları başta gelen özelliğidir.

Ben Musonum
 Sitede ki Mason olmayıp Masonluğu savunan arkadaşlar benden uzak olsunlar. Sebep şemsiyeleri yok .

Kaynak Tevrat :
   Bir gün İsrail oğullarından musevi bir aile ''aynı zamanda çevresi geniş bir aile''  göç ettikleri yerden tekrar evlerine dönerler. Yaşadıkları yere az bir mesafe kala  bir köyün efendisi,aileden bir kıza tecavüz eder. Bunu duyan baba köyün efendisine varıp tartışır. Köyün efendisi ''kızı çok sevdiğini kendisiyle evlenmesini'' teklif eder.
Baba : kızımla evlenmek istiyorsan biz sünnetliyiz, tüm köyün erkeklerini sünnet et kendin de sünnet ol düğün hazırlıklarına başla biz kısa vakitte burdayız, elini çabuk tut der.
Bunun üzerine köyün efendisi, ahali ye seslenerek : Çok soylu ve zengin bir ailenin kızıyla evleneceğim, hem artık İsrail oğullarıyla ticaret yapıp zengin olacağız, hem de birbirimize kız alıp vereceğiz. Fakat bir şartları var tüm erkekler  sünnet olmak zorunda.
der ve köyün tüm erkekleri sünnet olur.
Ertesi sabah tüm adamlarını toplayan baba, kılıçlarla köyü basmaya gider. Eli kılç tutan tüm erkekler sünnetli olduğu için ve yaraları taze olduğu için hiç bir varlık gösteremezler. Köyün efendisi de dahil hepsi kılıçtan geçirilir.

Zekaya şapka çıkarılır. Ben Hacamat olarak bu zekaya hayranım.

Konuya dönecek olursam Yahudilerdeki bu zeka, kendinden olmayana çok acımasız ve o zekası sayesinde tuzaklar içeriyor.

Türk'ü Mason yapacaklar : siz onlara bir şey vermelisiniz ki onlar da size sahteden Mason olma ünvanını versin'' imtiyaz ''. Arkadaşlar doğru söylüyormuş sahte Mason ibaresi saçma oluyor İmtiyaz sahibi yapıyorlar diyelim.

Görülüyor ki nereye bakılsa Kaynak adeta fışkırıyor. Kaynaklar benim bu teorileri mi elbet sizin gözünüze gözünüze batacak netlikte olmayacak. Siz çıkarımlarınız sayesinde kanılar geliştireceksiniz. aksi halde ben adıma ''Hasan'' desem, bunu yazsam siz buna inanırsınız. 'Evet Hacamat, Hasan ikisinin başında da HA var'' mı diyeceksiniz? Tüm resme bakalım lütfen.

Saygılarımla
Hacamat
« Son Düzenleme: Nisan 22, 2011, 12:26:29 ös Gönderen: Hacamat »
Saygılarımla

Nisan 22, 2011, 01:39:05 ös
Yanıtla #21
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. skullG; ''Bir Musluman ne kadar Masonsa Musevi de o kadar Masondur'' Bu gerekçe bana ait değil gerekçeyi sunan Sn.potantane benim dediğim Türk kimliği olan kişinin gerçek Mason olamadığı zaten. bu sorunun yanıtı olarak sizin tüzük de''Bir Musluman ne kadar Masonsa Musevi de o kadar Masondur'' denmesi üzerine mevzu oraya kaydı. Elbet iddanın sahibi olarak ben Türk kimliğini kastetmiştim.
Zengin olma mevzusuna gelince o da sizin sitede bugükü ''Hür Köşede''  yazıyor. Bu sizin sitede Mason olma kuralları arasında yazıyor.
 Saygılarımla

Sn. Hacamat,

Herşeyi birbirine karıştırıyor ve kendince bir teori üretmeye çalışıyor. Olsun bakalım böylesi de olabilirmiş demek ki diyebiliriz ancak.

İlk olarak SEvgili Kardeşim Potentate, Hacamat'ın sadece museviler Mason olur önermesine karşı bunun yanlış olduğunu belirterek bir cümle kurmuş. Öncesinde de tüzüklerimizden bahsetmiş.

Sn. Hacamat durduk yere sanki bizim Tüzüklerimizde "Bir müslüman ne kadar Masonsa bir Musevi de o kadar Masondur" gibi bir ibarenin geçtiği zannına kapılmış. Yanlış okuma, yanlış çıkarım. Sonra ben cevap veriyorum. diyorum ki Tüzüklerimizde böyle bir şey yok. Ki zaten biz kişinin hangi dinden olduğunu da araştırmayız. Ama buna rağmen ısrarla Hacamat yok diyor sadece Museviler Masondur, diğerleri değil.

Fazla komplo teorisi ve çok fazla yanlış bilgi sonucu ortaya çıkmış yanılgılı çıkarımlar. Ama şimdi onun bir imkanı var www.Masonlar.org . Pek çok doğru bilgiyi barındırıyor. Ama bunun için de doğru okumak gerekir.

Örneğin; Fakirler Mason olamaz denmiş. Doğrudur olamazlar. Ama bu zenginler Mason olacak demek de değildir. Hayatını geçindirebilecek ekonomik düzeye erişememiş olanlar Mason olamazlar, olmamalıdırlar da. Onlar hayatlarını hal yoluna koymalıdırlar. Çünkü Mason olan birisinin hem zamanı müsait olmalıdır hem de ekonomik yükümlülüklerini zorlanmadan yerine getirebilmelidir. Hür Köşede yazıyor diyorsunuz zengin olma şartı. Baktım göremedim. Orada en son benimle yapılmış bir röportaj yayınlanmış. Ben bir cevap vermişim. " bir Mason, zengin ya da fakir olsun erdemli olan tüm insanları sever ve aralarında bir ayrım yapmaz, onların da kendisini sevmesi içn çaba gösterir." Anlaşılmıltır herhalde.

Türk MAsonluğu, dünya MAsonluğunda son derece saygın bir yerdedir. Bize herhangi bir başka ülke Mason olma izni vermedi. Biz herhangi bir başka ülkeye bağlı değiliz. Ben Türkiye Büyük Locasının çatısı altında çalışan, onu oluşturan Localardan bir Locada MASON oldum. Dolaysıyla biz başka bir kuruluşa ya da ülkeye hiçbir şey vermeyiz, vermedik de. Bizler Türk Masonlarıyız. Bu ülke için bir zamanlar eylemli Büyük Üstadımızı şehit bile verdik.

Son sözüm, sn. Hacamat diyor ki sitede MAson olmayıp Masonluğu savunanlar benden uzak dursun. Bu sözüyle kimi ima ettiğini bilmiyorum. Ama emin olun ki bu sitede Mason olmayıp da DERYA olan ADAMlar var. Bizler onların ışıttıkları Hakikat Nurundan da feyz alıyoruz. Ve o ADAMların burada olmasından da son derece mutluyuz. İyi ki varlar. İyi ki yazıyorlar. Kimin söylediğine bakmayın fazla. Söylenene bakın. Yo eğer illa söyleyene de bakmak istiyorsanız. İlla bir Mason'un söylemesini istiyorsanız. Ben söyleyeyim:

Milattan önce bilmemkaçıncı yüzyılda Mısır'dan çıkışlarının Tevrat'ta öykülendiği Museviler, hiçbir zaman kendi ulusal yapılanmalarında kişilere "mason" dememişlerdir. Böyle bir şey olmadığı gibi, Masonluğun Musevilerin Mısır'dan çıkışıyla ilgisi de yoktur. Mason sözcüğü, ilk kez Orta Çağda Avrupa'da kullanılmıştır. (Forumda bunun etimolojisiyle bağlantılı bir yazım var.) Günüamazdakie Masonlukta ise ona haksız bir şektilde sahip çıkılmıştır sonradan. (Bunu da uzun uzun anlatmıştım forumda.)

Günümüzdeki Türk masonlarının gerçek mânâda mason oldukları niçin şüpheliymiş?... Gerçek mânâda mason olanlar kim? Gerçek mânâde mason olmak ne demek oluyor. başımızda bir muntazam kavramı vardı; şimdi bir de gerçek mânâ kavramı var. Açıklanırsa, benim gibi olasıdır ki anlamamış olanlar anlamaya çalışır sanırım.  

Türk masonları niçin bir kandırmaca içindeymiş?... Onları kim kandırıyor?... Bu nasıl bir kandırmaca ki, kendileri bunun farkında değil de (zaten kandıorılıyorlarsa farkında olamazlar) diğer birtakım bilgi, eğitim ve erdem düzeyleri rahatça sorgulanabilecek birtakım kişiler bu kandırmacaları biliyor. Neymiş bu kandırmaca?... Çok mu gizli?  

Masonluktaki yapıyı Museviler inşa etmiş değildir. Böyle bir şey yoktur. Bu bir safksatadır. Öylesine yoktur ki, bir zamanlar Avrupa'da Museviler özellikle Masonluğa kabul edilmedikleri bir dönemden bile geçmişlerdir. Öylesine yoktur ki, günümüzde İsrail'de Masonluğun yaşayabilmesi, mason localarının etkinliklerini sürdürmeleri, Türkiye'deki mason örgütlerinden bile çok daha zor koşullar altında yürüyebilmektedir. Yuksa Museviler derken, Yahudilerin dışındaki Musevilerden mi söz ediliyor?

Firavun döneminden kalma o kadim bilgiler nedir?...  Mısır misterleri ve Hermetizm'den farklı şeylerden mi söz ediliyor? Bunlar genel kapsam bakımından ortaya konmalı ki, bakalım özel olarak Museviler ne denli bunların sahibi olabiliyormuş, görelim.

Demek kimileri tutarlı zenginleri topluyor. Olabilir. Toplasınlar.  Sonra?

Demek onları bir finans denetimi altında çalıştırıyorlar. İyi de, kim yapıyor bunu?

Dünyanın çeşitli yerlerinde toplantılar yapıp insanları kaynaştırıyorlar demek. Ne iyi! İnsanların kaynaşması güzel. Gelecvek için umut verir.

Sınırlı bilgileri onlarla paylaşıyorlar. Kim?... Hangi snırlı bilgiler?

Bu insanlara kendilerinin mason olduğu düşüncesini veriyorlar... Hoppala!... Bunların Masonluk ile ne ilgisi var? Yoksa bilmediğimiz ya da belki bildiğimiz ama böyle anlatılınca çıkarsayamadığımız bir başka kuruma (örneğin Beni Berith gibi) Masonluk adı mı verilmeye çalışılıyor? Buna benzer yanılgıları ara sıra bu forumda bile gördük.  Bugüne dek böylesine hiç denk gelmemiştim. Nerede yazılmış tüm bunlar? İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca fark etmez; nerede, hangi kaynakta?

Yoksa kaynaksız, özgün düşünce ve yorum mu? Öyleyse mesnedi nedir?

Hiçbirinin mason olduğunu söyleyemediği ya da söylemediği, öyle demediği ve mason olmaya çalıştığını söylediği doğru... Öyle diyorlar. Bunun anlamı nedir? Ne demek istiyorlar? Bu bir oyalanma falan değil, kendini bilme felsefesinin başlangıcı. Bunun anlamı nedir? (Bu bağlamda bir yazım var benim forumda "Mason kimdir, kim masondur?" başlığı altında. Acaba bu konuda o yazının bir katkısı olabilir mi?)

Sayın Hacamat, hoşgörü sığınağı arıyor.

Yo hayır!...  Bu bir hoşgörü sorunu olamaz; ancak tolerans zorunu olabilir. Ben sayın Hacamat'ın yazdıklarını toleransla karşılıyorum. Kim bilir, belki haklıdır. Benim onu ikna etmeme gerek yok. Belki o savlarının kanıtlarını ortaya serer ve beni ikna edir onun doğrularını benimsemem yolunda.

Beklerim.

Bu başlık altında damdan çardaktan tartışmalar yapıldı.

Yapılsın. Bir diyeceğim yok. Burası bir forum elbeitte tartışma yapılacak ve kimi zaman bunlar damdan çardaktan olacak; zaten oluyor. Sonra belki biri çıkar bunları toparlar; toparlanmasa da olur, her katılımcı ve izleyici kendi toparlamasını yapar.

Dolayısıyla benim de niyetim toparlamak değil, başa dönmek.

Sayın Hacamat diyor ki:

1- Tarihin bir döneminde, Mısır'da, antik Mısır gizemlerini öğrenmiş olup Musa'nın peşine takılarak Kenan ülkesine yönelenler yani Museviler asıl masonlardır ve Masonluğu onlar oluşturmuştur.

2- Oluşturdukları bu sistemi yüzyıllar boyunca dünya yüzünde farklı isimler altında ve farklı örgütsel kalyıplarda yaşatmışlardır.

3- Orta Çağ sonrdasında bunu tek bir örgüt çerçevesinde topqlayıp organize tmeye girişmişlerdir.

4- Bu örgüte aldıkları kişilere asıl gizleri hiçbir zaman vermemişler, onları sınırlı bir bilgi ile donatarak, keandilerini çok bilmiş sanmalarını sağlamışlardır.

5- Kendi amaçlarını inanse edebilmek için bu örgüte zenginleri almış ama sadece onlarla yetinmeyerek ötekileri de piyon gibi kullanmış ve kullanmaktadırlar.

6- Böylece bir mason örgütüne alınan herhangi bir kişi, kendisine "mason" sıfatı verilmekle kendisini sahiden de mason sanmakta am aslında perde arkasından asıl masonların oyunları uğruna kullanılmaktadır.

Sayın Hacamat'ın ortaya koymuş olduğu tez ya da günümüzdeki Masonluğun bir tezi varsa antitez, fark etmez, özetle böyle mi? Eksikleri olabilir. Onları Sayın Hacamat tamamlayabilir. Fazla şeyler yazmış olabilirim, o zaman Sayın Hacamat o fazlalıkları çıkarır.

Şimdi ben derim ki:

Şayet Sayın Hacamat da uygun görürse, bu tezi (ya da antitezi) şöyle belirgin bir şekilde ve açık seçik bir biçimde ortaya koyalım. Şimdilik dahasını yapmayalım. Önce bunu açıkça, iyi anlaşılır bir biçimde ortaya koyalım da sonrasına sonra gelelim.

Uygun mu?

Uygunsa, söz Sayın Hacamat'da.

Nisan 22, 2011, 02:40:50 ös
Yanıtla #22
  • Aktif Uye

Kişiselleştirmeden  ortaya yazıyorum; Ben bu teoriyi ortaya yazdığım da  tersini ispatlamanız için kaynak istedim.Bunun devamın da kaynak olarak TÜZÜK dendi. ''E tamam tüzüğü söyleyin'' dedim. ''Söyleyemeyiz'' dediniz. ''Ben de fakirim ama Masonum'' diyenlerle, sitede yazan ''fakir mason olamaz'' gibi olay tuaf yerlere gitti. Bu durumun sorumlusu tek ben değilim.
Tüm sorularınızın cevabını ADAM akıllı verdim kanısındayım. Ama sorularınız çok uzun, el insaf hepsinin cevabı var isterseniz Telefon açın.....

Saygılarımla
Hacamat
Saygılarımla

Nisan 22, 2011, 02:48:49 ös
Yanıtla #23
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Bakın sn Hacamat, kelimeleri yanlis algılıyor ve yanlis anlıyorsunuz. Ben zengin bir adam degilim demek ben fakirim demek degil. Fakir degilim. Hayatımı ve bakmakla yükümlü olduklarımın hayatını insan onuruna yaraşır bir düzeyde gecindirebilecek ve bunun yani sıra ekonomik yükümlülüklerimi karşılayabilecek bir gelire sahibim. Ama zengin de degilim. Anlayabilmissinizdir umarım.

Nisan 22, 2011, 03:00:23 ös
Yanıtla #24
  • Aktif Uye

Sayın skullG                                                          ''Mesela ben zengin birisi degilim''
cümlesi bana zengin olmamayı çağrıştırmış ,hata benimmiş doğru. Hatta ''zengin olmayan'' karşıt cümlenin bende ''fakir'' olarak algılanması da benim cahilliğimmiş. Hatta belki siz zenginlikten bahsettiğinizde gönül zenginliğini kastediyordunuz. Benim dikkatimden kaçtı o da mümkün çok özür dilerim.

Saygılarımla
Hacamat
Saygılarımla

Nisan 22, 2011, 03:44:09 ös
Yanıtla #25
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Sn Hacamat

Kelime oyunları ile polemik yapmak için yanlış, bilgi edinmek için doğru bir sitedesiniz. Keşke buna uygun hareket etseniz. Oysa siz ben zaten biliyorum diyorsunuz. Masonluk öyle ilginç bir uğraşı ki ne hikmetse içerisindekiler hep bilmiyorum diyor dışarıdakiler de maşallah her şeyi biliyor.

İçeridekilerin bilmiyorum ve 'mason olmaya çalışıyorum' ' u tevazudan. Bunu anlayacak kadar bu işin içerisindeyim Fakat harici alemdeyken ve bu işe çok meraklıyken de "Masonlar bilmiyor ben biliyorum!" gibi bir söylemim olmadığından sizi anlayamıyorum.

Zenginlik gibi göreceli bir kavramda dahi sizin için "siyah" ve "beyaz"dan başka bir alan olmadığını görünce bu açıdan şaşırmadım.

Zira hayatın grilerle dolu, grilerin nüans işlemesinde ton ton olduğunu gözlemleyen biri olarak ne zaman bir kişi bu standartlarda konuşsa gülümsüyorum.

Ben (de) zengin değilim...merakınız Masonların ortalama zenginliği ise. Fakat bu benim fakir olduğum anlamına da gelmiyor. Bir çok kişi açısından  zengin diye değerlendirilebileceken bir kısım insana göre çok az kazanıyorum.

Bu kadar detay tanıma, zenginliğin ve fakirliğin göreceli olduğunu anlatma seviyesine de bu forumda ilk kez iniyorum.

Son olması dileklerimle...

Saygılarımla,
Tempus fugit...

Nisan 22, 2011, 04:02:21 ös
Yanıtla #26
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sanırım bu konu başlığı bu noktada takılıp kalmış artık.

Sayın Hacamat "Masonluk" konusu üzerine bir tanım yaptı ve kendi deyişiyle teorisini yerleştirdi.

Bu teorinin, tartışmasız doğru olduğunu belirterek. yanlış olduğunu ileri sürenlerin bunu kanıtlamasını istedi. Hani Engisizyon birisini suçlar da suçlanan suçlu olmadığını kanıtlamak zorunda tutulurmuş ya, onun gibi. Geçerli yöntem bu.

Sayın Hacamat'ın teorisi doğrudur. Ey Masonlar, bu teorinin yanlışlığını kanıtlayın.

Belki bunu yapmak istemezsiniz. Tamam, işte, kendinizi ele vardiniz. Söyleyebileceğiniz, ortaya koyabileceğiniz hiçbir kanıt yok. Asıl masonlar Musevilerdir. Onların dehşetli bilgileri ve güçleri vardır. Sizi kandırıp kullanıyorlar.

Fakat bakın, içinizden biri, üstelik bu sitenin yöneticilerinden biri, adı ne o kişinin, SkullG, bu işlerin hiç de böyle olmadığını, Türk masonlarının özgür ve bağımsız olduklarını söylüyor.

Tamam o zaman. Onlar mason değil. Mason adını yanlışlıkla almışlar. Hemen değiştirilsin. Bu sitenin adı da değiştiriliversin. Bu sitede Masonluk ile bağlantılı olarak yayınlanmış tüm yazılara aslında bunların Masonluk ile bağlantısı olmadığına ilişkin yanlışlık şerhleri düşülsün.  Böylece Sayın Hacamat da önce bu site yönetimine olağanüstü bir kendini düzeltme olanağı sağlamış oluyor demektir; teşekkür edilsin; olanak varsa ödül verilsin.

Elbette bu iş bu kadarla bitmeyecek. Bu sitedeki masonlar hemen kendi üyesi oldukları örgütlerin yöneticilerine bu bağlamda gerekli düzeltme önerisini götürsün. Tartışmaya gerek yok, doğru olan budur. Bu teoriye göre hareket edilecek. Museviler üyelikten çıkarılsın çünkü onlar zatan mason ve burada üye olmalarına 2gerek yok. Tüm örgütte gereken düzeltmeler yapılsın. Eski yayınlar ve belgelerin  içinde "mason" sözcüğü geçen tüm kağıtlar çöpe atılsın; yo hayır yazık olur, kağıt fabrikasına gönderilsin. Yurt dışında ilişki kurulmuş örgütlere bilgi verilsin. Dernekler Masası'na isim değişikliği için gerekli başvuruda bulunulsun ve bunun bir an önce sonuçlandırılması için gerçek masonlardan yani Musevilerden ilgili devlet organlarını etkileme ricasında da bulunulsun. Bu arada yanlışlıkla onların adlarının kullanılmış olmasından ötürü kendilerinden özür dilenmesi de unutulmasın.

Başka yapılması gereken ne var? Şu anda benim aklıma gelemedi ama elbette daha birçok şey yapması gerekir bu yanlışlıkla kendisine mason demiş olanların bu yanlışlığı giderebilmeleri için.

Bu arada tanıyanlar lütfen Prof. Dr. Kerem Doksat'a da bilgi versin, hani o da kendini mason sananlardan olduğu için. Desinler ki bu sitede ona gereksinmesi olan biri var.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 22, 2011, 04:15:01 ös
Yanıtla #27
  • Aktif Uye

İyi  o zaman. Bende tsunamiden Masonlar sorumlu diyeyim, onu da ispatlasınlar.
Yapmadıklarını ispatlayamazlarsa kabul etmişler sayılsın, çanak çömlek patlasın.
Ellerimizle masonlara nanik nanik yapalım.

Hatta Mersin'deki son 10 yıldaki bütün cinayetleri Hacamat işlemiştir 'teorisini' ortaya atayım,
Hacamat tersini ispatlasın. İspatlayamazsa kabul etmiş olsun, cezaevine atılsın.

Ohh, mason olmamak bazen güzel oluyormuş.
Aklına geldiği gibi teori kuruyor, estiği gibi cevap yazıyorsun.
Öbürü ağır iş.

Nisan 22, 2011, 04:17:12 ös
Yanıtla #28
  • Aktif Uye

Sn ADAM;
Gerçekten bu yazını çok beğendim. Bırakalım  böyle kalsınlar di mi? ne uğraşıyoruz.
Sn ADAM; Belki onca iş çıkacak diye saklıyorlardır gerçeği de  :) :)

Saygılarımla
Hacamat
« Son Düzenleme: Nisan 22, 2011, 04:19:15 ös Gönderen: Hacamat »
Saygılarımla

Nisan 22, 2011, 04:43:38 ös
Yanıtla #29
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Dünya üç beş bilgisizin elinde;
Onlarca her bilgi kendilerinde.
Üzülme; eşek eşeği beğenir:
Hayır var sana "kötü" demelerinde.
                                                                   Ö.Hayyam
Sagılarımla...
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.