Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: İngiltere Galler ve Deniz Ötesi illerindeki Athelstan Masonik Düzeni  (Okunma sayısı 5243 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 17, 2012, 02:46:35 öö
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 187
 • Cinsiyet: Bay

Kaynak : http://www.athelstan.org.uk/component/content/article/51-welcome

İlgili yazının iki çevirisini 1 ve 2 sıra numaraları ile veriyorum.

1.Çeviri

Alıntı
Çeviri ile ilgili notlarım:
'Order' için 'tarikat' demeyi, 'düzen' sözcüğünü uygun bulmadığım için tercih ettim.
'Master Mason' için 'Usta Mason' dedim ama 'Üstad Mason' da olabilir tabii.
'Royal Arch Chapter'ı nasıl çevireceğimi bilemedim ve öyle bıraktım, aynı şey United Grand Lodge of England için de geçerli.

"Tarikat, Kral Athelstan efsanesinin ve onun hayatının tarihi kayıtlarına dayanmaktadır. Tarikatın odaklandığı nokta, Spekülatif Masonluğun gelişiminde, İngiliz tarihindeki Masonluğun önemine bu erken referansın ne kadar önemli olduğunu göstermektir.

Athelstan Masonik Tarikatı, Usta bir Masonun, kraldan Antik Emirleri almak üzere 926'da York'a çağrıldığı hikayesini anlatmaktadır. Tören boyunca, ritüel, bugün bazı Localarda hala görülebilen sembolizmden çok şey içermekle beraber, artık işlenmeyen birçok şeyi de içermektedir.

Tarikat, İngiltere'de ve Galler'de öyle bir yapılanmıştır ki, vilayetleri mümkün olduğunca orijinal Krallık ve Loncaları, Kral Athelstan tarafından "Tüm İngilizlerin İlk Kralı" olarak bilinen hükümdarlığında kurulmuş gibi sunar ve yansıtır. Bu nedenle Eyaletlerimizin İngiliz Kontluğu bölümleriyle direkt olarak bağı kurulamaz; Eyaletlerimiz, onları desteklemek ve güçlü tutmak için gereken on alanı sağlayacak büyüklükte mevcut idari bölgelerden oluşmaktadır.

Masonik törenlerde, ahlaki değerleri tanımlamak ve anlatmak için kullanılan bir sürü efsane vardır. Bu tarikattaki törenler farklı değildir. Athelstan töreni, 926'da York Toplanması efsanesine odaklıdır ve bu, bizim kendi törenimizin iskeletini ve yolunu oluşturur. Hikaye, Usta Mason'un, York toplantısına Masonik ritüel ve sembolizminin ek talimatları için çağrılmasını ve böylelikle takip eden yüzyıllarda Zanaat'ın tarihi gelişiminin izlenmesini içerir.

Athelstan Masonik Tarikatı'nın amacı, üyelerini yeni hakiki çalışma ve araştırmalara yönlendirmek ve teşvik etmektir. Öyle ki, her aday Masonik tarihe ilgisine göre ve tarikatımıza 'öğretilmiş' olmasına göre dikkatlice seçilir.

Tarikatımıza üyelik kesinlikle davetiyeyle olur ve üyelerden, farmasonluğun her yönünüyle genişçe ve kendini adayarak ilgilenmesi beklenir. Bu yüzden her üye için hem Zanaat Masonluğunda hem de "Royal Arch" Masonluğunda güncel, aktif ve devam eden üyeliğe sahip olması gibi zorunlu koşullar vardır. Nihayetinde bu amaçla, biz "United Grand Lodge of England"a tamamen destek veriyoruz ve Tarikatın her üyesini "UGLE"ye tam destek ve sadakat vermelerini bekliyoruz."


2.Çeviri
Alıntı
The Order is based on the historic records of the life and the legend of King Athelstan. The focus of the Order is to show how this early reference to the importance of Masonry in English history was significant for the development of speculative Freemasonry.

"Düzen Kral Athekstanın efsanelerine ve hayatı hakkındaki tarihsel kayıtlara dayanır.Düzenin odağı İngiliz tarihinde masonluğun önemine bu ilk referansın
spekülatif masonluğun gelişimi için ne kadar önemli olduğuğunu göstermesi içindir."
 
The Masonic Order of Athelstan portrays the story of a Master Mason being called to York in 926 AD to receive the Ancient Charges from the king. Throughout its ceremony the ritual contains a great deal of symbolism that is still seen in some Lodges today and a great deal that is not currently worked.
 
"Athelstanın Masonik Düzeni Antik yüklerin kraldan alınması için üstat masonun York a MS 926 yılında çağrılmasının hikayesini tasvir eder.
Seremoni boyunca ritüel bugün localarda hala görülebilen ve şu anda çalışılmayan bir çok sembolizm içermektedir."

The Order, in England and Wales, is structured so that its Provinces, wherever possible, reflect and represent the original Kingdoms and Gilds (original spelling of Guilds) as they were set up by King Athelstan during his reign as "The First King of all the English". Our Provinces do not therefore correlate directly with the English County divisions; our Provinces amalgamate and include areas from existing counties to provide  Provinces large enough to support and sustain the required ten Courts.

"  ' Tüm İngilizlerin İlk Kralı ' olarak Kral Athelstanın egemenliği boyunca mümkün olanlarda orjinal krallıklar ve 'gild' ler  onun tarafından kurulmuş gibi İlleri yansıtan ve gösteren İngilteredeki ve Gellerdeki Düzen yapılandırılmıştır.İllerimiz buyüzden İngiliz İlçe bölünmesi ile doğrudan ilişkili değildir;
İllerimiz gerekli olan 10 mahkemeyi sürdürmek ve desteklemek için illerin yeterli büyüklükte olması nedeniyle var olan ilçelerden alanları birleştirmekte ve içermektedir."

Throughout Masonic ceremonies, there are many legends that are used to tell a story and portray moral values. The ceremonies within this Order are no different. The Athelstan ceremony focuses on the legend of the York Assembly of 926 AD and uses this as the framework and conduit for our own ceremony. The story is the summoning of the Master Mason to the York assembly for further 'instruction' of Masonic ritual and symbolism and in doing so follows the historic development of the Craft over the following centuries.
 
"Masonik seremoni boyunca ahlaki değerleri betimleyen ve bir hikaye anlatmak için kullanılan efsaneler mevcuttur. Bu düzendeki seramoniler farklı
değillerdir.Athelstan seramonisi MS 926 yılının York Topluluğunun efsanesi üzerine odaklanmıştır ve bunu kendi seramonimiz için bir çatı ve kanal olarak kullanır. Hikaye üstat masonun masonik ritüellerin daha ileri öğrenimi için York Topluluğuna çağrılmasıdır böylelikle gelecek yüzyıllardakş zanaatin tarihsel gelişimi oluşacaktır."

The aim of the Masonic Order of Athelstan is to encourage and prompt its members into actual further study and research. As such each candidate is carefully chosen due to their interest in Masonic history and is ‘Instructed’ into our Order.

"Athelstanın Masonik düzeninin amacı üyelerini gerçek ileri çalışması ve araştırması için yüreklendirmek ve teşvik etmektir. Böyle  her aday masonik tarihe olan ilgilerinden dolayı dikkatlice seçilir ve düzenimiz öğretilir."

Membership of our Order is strictly invitational and members are expected to take a wide and committed interest in all aspects of freemasonry, there are therefore mandatory requirements for each member to have current, active and ongoing membership of both Craft and Royal Arch Chapter Masonry. To this end we are fully committed to supporting the United Grand Lodge of England and expect each and every member of the Order to give full support and allegiance to the UGLE.

"Düzenimize üyelik kati olarak davetseldir ve üyelerden masonluğun tüm yönlerinden geniş ve adanmış bir ilgilenme beklenilir.Bu yüzden her üyenin
heriki Royal Arch Chapter Masonluğunda ve zanaatindeki şimdiki ,aktif ve devam eden üyeliklerine sahip olmaları için  zorunlu gereklilikleri vardır.
Bu sona kadar Birleşik Büyük İngiltere Locasına desteğe tamamen adadık ve Düzenin her üyesinin UGLE ye tam bağlılık ve destek vermesi beklenmektedir."
Ağustos 17, 2012, 02:57:06 öö
Yanıtla #1
 • Mason
 • Orta Dereceli Uye
 • *
 • İleti: 243

Tesekkurler, Sayin neumann. Athelstan Kurulusu ABD'de de bazi eyaletlerde bulunmaktadir. Bu topluluga uyelik icin basvuran Kardeslerin, her ikisi de muntazam olmak uzere, Mavi Loca'da Ustat derecesinde ve York Ritinde Royal Arch Masonu derecesinde olmalari gerekmektedir.

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka
The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction


Ağustos 17, 2012, 02:53:51 ös
Yanıtla #2
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3181
 • Cinsiyet: Bay

Sayın neumann;

Çeviri yaparak; katkıda bulunduğunuz için şahsım adıma teşekkürü bir borç bilirim.
Saygılarımı sunarım Efendim...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
0 Yanıt
2346 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 29, 2007, 01:13:06 öö
Gönderen: shemuel
10 Yanıt
5899 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 25, 2008, 11:36:47 öö
Gönderen: Santander
12 Yanıt
10656 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 11, 2011, 05:59:50 ös
Gönderen: ADAM
3 Yanıt
5335 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 03, 2014, 10:11:29 ös
Gönderen: Kajmeran
0 Yanıt
5604 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 20, 2009, 05:59:29 ös
Gönderen: akasya
0 Yanıt
2929 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 16, 2010, 09:44:04 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
3003 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 09, 2010, 04:11:09 ös
Gönderen: Eagle35
6 Yanıt
5388 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 31, 2013, 07:50:12 ös
Gönderen: lmia
5 Yanıt
5881 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 15, 2018, 03:39:25 ös
Gönderen: Novayst
Mor ve Ötesi-Güneye Giderken

Başlatan cagritarlaci Muzik

0 Yanıt
1192 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 06, 2014, 12:20:49 öö
Gönderen: cagritarlaci