Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: OBEDİYANSLAR VE RİTLER - 1  (Okunma sayısı 12613 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 03, 2009, 05:51:07 ös
Yanıtla #10
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Waldow,

Sn. ADAM, kendi bakış açısına göre, sizin anladığınız şeyden çok farklı bir hususu anlatıyor. Loca Çalışmalarıyla ilgili bir söylem yukarıda bulunmamaktadır. Yukarıda Sn. ADAM, yine vurgulayayım, kendi bakış açısıyla Loca - Büyük Loca arasındaki ilişkiler hakkında yorum yapmaktadır. Obediyans kavramını da anlatıyor.

Sizin yorumunuz hakkında sunu söylemek isterim.

Locada Üstadı Muhterem tek otoritedir. Ancak Bir Locanın görevlilerinin en üstü olarak ÜStadı Muhterem olmakla diğerleriyle aranızdaki Kardeşlik Bağı kopmaz. Üstadı Muhteremde diğer kardeşler gibi bir Kardeştir. Kardeşleri tarafından bir görev tevdi edilmiştir ve bu görev verildikten sonra da ona itaat esastır. Bu bir konu hakkında farklı görüş olmayacak demek değildir. Loca üyesi bir Mason tek başına da kalsa bir konuyla ilgili görüşünü özgür biçimde ortaya koyabilir.

Sizin tahayyül ettiğiniz gibi askeri bir hiyerarşi söz konusu değildir.

Eşitliği ifade eden çok güzel bir simge vardır. Ama şimdi bunu nasıl toparlayıp burada aksettireceğimi bilemedim kusura bakmayın. Ben sorayım bir Mason üyemiz bu soruma nasıl cevap verileceğini daha iyi bilir mutlaka. "(...) Masonlar nasıl buluşup dağılırlar?"

Saygılarımla.

Ocak 01, 2012, 08:23:02 ös
Yanıtla #11
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn. Waldow,

Sn. ADAM, kendi bakış açısına göre, sizin anladığınız şeyden çok farklı bir hususu anlatıyor. Loca Çalışmalarıyla ilgili bir söylem yukarıda bulunmamaktadır. Yukarıda Sn. ADAM, yine vurgulayayım, kendi bakış açısıyla Loca - Büyük Loca arasındaki ilişkiler hakkında yorum yapmaktadır. Obediyans kavramını da anlatıyor.

Sizin yorumunuz hakkında sunu söylemek isterim.

Locada Üstadı Muhterem tek otoritedir. Ancak Bir Locanın görevlilerinin en üstü olarak ÜStadı Muhterem olmakla diğerleriyle aranızdaki Kardeşlik Bağı kopmaz. Üstadı Muhteremde diğer kardeşler gibi bir Kardeştir. Kardeşleri tarafından bir görev tevdi edilmiştir ve bu görev verildikten sonra da ona itaat esastır. Bu bir konu hakkında farklı görüş olmayacak demek değildir. Loca üyesi bir Mason tek başına da kalsa bir konuyla ilgili görüşünü özgür biçimde ortaya koyabilir.

Sizin tahayyül ettiğiniz gibi askeri bir hiyerarşi söz konusu değildir.

Eşitliği ifade eden çok güzel bir simge vardır. Ama şimdi bunu nasıl toparlayıp burada aksettireceğimi bilemedim kusura bakmayın. Ben sorayım bir Mason üyemiz bu soruma nasıl cevap verileceğini daha iyi bilir mutlaka. "(...) Masonlar nasıl buluşup dağılırlar?"

Saygılarımla.

Sn.skullG

İteat konusunda size konuyu daha iyi bildiğiniz için soracağım.

İteat etmek hem demokratik anlamda hemde hürriyet anlamında  insani yapıya yahut en azından kendi adıma benim için çok uygun değil.
Kurallarını ve tarzını bilerek bir yere üye olup çalışma yapmak başka birşey insan olarak herhangi bir şeye istemesenizde iteat etmeye mecbur bırakılmak başka birşey.
Basit olsun diye bildiğim bir konudan askerlikten örnek vereceğim 18 ay askerlik yaptım içinde kendi hiyerarşisi ve uyulması mecbur olan kurallları olan bir yapıda ben sadece mecbur olduğum için manasızda olsa asla bu çok saçma bir şey diyemeden yaptım oldu bitti benimki mecburiyetten sizinki gönüllü,ikisini bir mantıkta görmek farklı benim anlattığım işin sadece iteat kısmı idi üstadı muhtereme iteat sonuna kadar şart ise masonlar daha kamil olma yolunda ilerlemeyi sağlarken kendi becerilerinimi kullanıyorlar yoksa bilinen bir metne göremi yükseliyorlar.Nereye kadar iteat edilebiliyor yanlış hatırlamıyorsam siz hukukçusunuz bu konuda Sanırım en problemli masonlardan birisinizdir birazda mesleğiniz gereği.

İteat etmek zor iştir insan özgürlüğüne pranga vurmak gibidir.Sorumu yanlış anlamanızda istemem ben kendi ruhuyetim ile soruyorum asla ortamınızı bilemem ve asla iteat kavramınında o ortamınızdaki ölçüsünü  tam bilme olanağım yok.Harici olarak bu kadar anlayabiliyorum.

Saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ocak 01, 2012, 10:48:23 ös
Yanıtla #12
  • Uzman Uye

Sayın Waldow, yazınızda  bir harici olduğunuzu belirtmişsiniz. Ben de bir hariciyim. Tabiiki sizin de değindiğiniz gibi "Locada ki itaat" konusunda en doğru bilgiler bizzet onu yaşayanlar tarafından verilebilir.
       Yanlız "Locada ki itaat " ile "askeri itaati nasıl bağdaştırdığınızı pek anlayamadım. Bilindiği üzere "askeri itaat" her erkeğin (bazı ülkelerde hem erkek hem de kadın)  mecburi yükümlülükle yerine getirmek zorunda olduğu  yasa ile konmuş, uyulması zorunlu bir sistemin sonucudur. Yani isteyen veyahut kabul edilerek gidilen bir müessese değildir askerlik.  Loca ap ayrı bir oluşumdur. Kendine has kuralları olduğunu kitaplardan veya  bizzat yaşayanların anlatılarından öğreniyoruz (o bilgiler  bile  sınırlıdır). Bu nedenle olayı " askeri itaatle" kıyaslamanız pek uygun  düşmemiş. Örneğin, Camide vaaz veren bir müftü/imamın sözünü kesip istediğiniz şekilde konuşabilir misiniz?. Keza ; cemaat namazlarında (Cuma namazı - Bayram namazı-Cenaze namazı-Teravih namazı gibi) istediğiniz şekilde kılabilir misiniz ? İmam'a kesin itaat etmeniz gerekir. Buradaki itaat nasıl ki kendi hür iradeniz ile sonucuna katlandığınız bir itaat ise, Loca'daki itaatin buna b enzer bir itaat olduğunu/olabileceğini düşünüyorum.
          Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Şubat 20, 2015, 03:55:57 öö
Yanıtla #13
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sayın adam oldukça bilgi dolu açıklamalarda bulunmuş. Tam obediyansla ilgili araştırma yapıp konu paylaşacaktım ki, sayın ADAM'ın bu serisine ulaştım. O halde benzer şeyleri yazmak yerine bu konuyu güncelleyeyim dedim. Teşekkürler.

Saygılar...
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe