Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Coğrafyada Geometri  (Okunma sayısı 35202 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 07, 2009, 04:11:41 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

5 yıl kadar önce bir konu üzerinde araştırma yaparken, kafam şu “kutsal geometri” kavramına takıldı.

İnternette bir araştırmaya girişince, karşıma başa çıkamayacağım kadar çok bilgi çıktı.

Bilgisayarımda bir klasör açıp, bunlardan bir bölümünü biriktirdim.

Bu forumda “Geometri” için bir özel başlık ayrılmakta oluşu, kuşkusuz Masonlukta geometriye çok önem verilişinden ileri geliyor. Buna karşın, Masonlukta geometri ile uğraşıldığını sanmıyorum. Bir mason için geometri olsa olsa çok önemli ve değerli bir simgesel kavramdır. Nitekim çizgi, üçgen, kare, çember gibi geometrik şekillerin de Masonlukta simgesel bakımdan birer ideografi olarak değerlendirildiği gizli saklı bir bilgi (sır) olmasa gerek.

Geometrik biçimler dünya yüzünde, coğrafyada da ilginç görünümler sergiliyor. Belki şöyle demek daha doğru: İnsanlar geometrik biçim ve ilişkileri coğrafya üzerine de işlemiş. Bunlar belki birer rastlantı ama insanın rastlantının bu kadarı da fazla diyesi gelebiliyor.

Bu bağlamda derlediklerimin bazılarını bu forum üyelerine de aktarmak dileğindeyim. Ancak bu konunun Masonluk ile hiçbir ilgisi yok. Belki masonlar bir bağlantı kurabilir; orasını bilemem.

Bu iş beni hayli uğraştıracaktır. Çok emek harcamam gerekecektir. Acaba bu konuya ilgi duyan üyemiz var mı?

Şayet varsa, yanıt vermelerini rica ediyorum; açık ya da mesajla. Emeğimin boşa gitmesini istemem doğrusu. Belki aktaracaklarım sizin için önemsenir ya da bir değer taşır nitelikte olmayacaktır ama gene de emektir;internetten toparlama olsa bile. Kendiniz arayıp bulmak isterseniz, ona bir şey diyemem.

Yanıt bekliyorum.

Sevgiler
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 07, 2009, 04:21:23 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Ben kendimce bu soruya bir yanıt vermek istedim izninizle...

18. yy'da muntazam masonlar ortaya çıkmadan önce özellikle Rönesans'da ve diğer dönemlerde masonlar mimari konusunda yetkindiler ve bu yetkinliği sağlayan birtakım sırları da kendi içlerinde tutuyorlardı. Böylelikle masonlar mimari alanında dünyada birçok başarıya imza attılar.. Bunu anlatmamın sebebi mimarinin geometri ile çok yakın ilgisi olduğunu belirtmek içindir. Bunları sizin de bildiğinizden eminim ayrıca.

Saygılarımla...
« Son Düzenleme: Eylül 07, 2009, 04:23:40 ös Gönderen: quadriga »

Eylül 07, 2009, 04:32:45 ös
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Quadriga,

Kuşkusuz ama benim konum o değil. Kutsal geometri olarak nitelenen alanın ilkelerinin yapılarda kullanılması ayrı bir alan. Ben yapılardan değil, coğrafyadan söz ediyorum. Bu da anladığımca sizin için ilgi çekici değil, öyle mi?

Sevgiler 

Eylül 07, 2009, 04:46:49 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Sayın Adam bu kesinlikle ilgi çekici bir konu...

Aşağıdaki kısıtlı bir konu için dedim aslında yukardakileri.

Bu forumda “Geometri” için bir özel başlık ayrılmakta oluşu, kuşkusuz Masonlukta geometriye çok önem verilişinden ileri geliyor. Buna karşın, Masonlukta geometri ile uğraşıldığını sanmıyorum. Bir mason için geometri olsa olsa çok önemli ve değerli bir simgesel kavramdır. Nitekim çizgi, üçgen, kare, çember gibi geometrik şekillerin de Masonlukta simgesel bakımdan birer ideografi olarak değerlendirildiği gizli saklı bir bilgi (sır) olmasa gerek.

Sembolsel değeri olduğu gibi mimari açıdan da bir değer olduğu mümkündür anlamında...

Dediğiniz gibi dünyada var olan geometrik doğal işaretler benim de ilgimi çekiyor. Hatta Signs-İşaretler- diye bir film vardı ve bu konuyu anlatıyordu. Gerçekten ilginçti.

Belki sitede bu konu ile ilgili az ya da çok birikim sahibi üyeler mevcuttur ve paylaşırlar.

Saygılarımla...

Eylül 07, 2009, 04:52:31 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Konu ile ilgili bazı görüntüler demin yaptığım arama sonucu bulduğum şu videodan görülebilir.

http://www.htportal.org/reviews-137.html

Eylül 08, 2009, 09:17:23 öö
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

O videoyu görüntüleyemedim. Daha sonra yine denemeliyim. Ancak benim anlatacaklarım farklı olabilir. Uzun da sürecektir. Bunun için birkaç bölüme ayırmalıyım. Bugün başlamaya çalışacağım.

Sevgiler,

Eylül 08, 2009, 11:05:30 öö
Yanıtla #6
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Konu başlığı coğrafyadaki geometrik ilişkiler olunca, kuşkusuz böyle şeylerin var olduğunu söylemiş oluruz.

Fakat burada sözünü edeceğim geometrik ilişkiler, doğanın kendiliğinden gelmekte olanlar değil;  mutlaka insan eliyle, özellikle, ölçülüp biçilerek, bizce bilinemese de belli bir amaçla yerleştirilmiş olanlar. Kim bilir, belki birileri ille de böyle ölçüler bulabilmek, şekiller çıkarabilmek için önceden kararlı olarak birtakım çalışmalar yapmış.

Vereceğim örnekleri görünce şöyle diyebilirsiniz: «Bu gibi ilişkiler, ölçüler ve bağlantılar, başka yerlerde de bulunabilir. Bunların olağanüstü bir yanı yok.»

Haklı olabilirsiniz. Ancak dediğim gibi, birileri bu ilişkileri bulmuş ve internette yayınlayarak literatüre geçirmiş. Öyle bir iddiası olan varsa, meydan açık: Buyursun benzer ve belki çok daha ilginç olabilecek geometrik ilişkileri bulsun, yayınlasın. Bizim de bilgimiz biraz daha artsın; teşekkürlerimizi sunalım.

Bu sanıldığı kadar kolay bir iş değil. Dehşetli bir kararlılık istiyor.

Örneğin ben bir ara İskoçya’nın kuzeyinde ünlü Lochness gölüne gittiğimde ilginç bir olay olmuştu. Bu gölün bir efsanesel canavarı vardır: Nessie… Bu efsane üzerine de orası hayli turist çeker. (Bizim Van Gölü canavarı söylentisinin çok ötesinde bir şey.) Kimileri böyle bir canavarın gerçekten var olduğuna inanır; hatta onu gördüğünü ileri sürenler bile olmuştur. Ben oraya gittiğimde bir kıyıda karavanıyla kamp yapan bir adam ile bu konu üzerine biraz konuştum. Dokuz aydan beri orada nöbet tutuyormuş. Amacı da canavarı görür görmez fotoğrafını çekmekmiş.

Elbette bunun coğrafyadaki geometri ile bir ilgisi yok. Demek istediğim, bu ilişkileri bulup çıkarabilmek için hayli uğraşmak, gönül vermek hatta bu işe baş koymak gerekir.

Örneklere geçeceğim ama galiba yine çok uzun yazdım. Şöyle bir ara vereyim; bir-iki saat sonra devam ederim.

Eylül 08, 2009, 02:13:07 ös
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Quadriga ve izleyen sevgili dostlar,

Bu anlatımın sonrasında bir teknik sorunla karşılaşmış durumdayım. Çözümlenmesi olanaksız değil ama çözümü doğrusu pek işime gelmiyor.

Dolayısıyla bu konu üzerinde anlatacaklarımdan caymak zorundayım. Lütfen bağışlayın.

Sevgiler,

Eylül 09, 2009, 08:05:17 ös
Yanıtla #8

Bu iş beni hayli uğraştıracaktır. Çok emek harcamam gerekecektir. Acaba bu konuya ilgi duyan üyemiz var mı?

Şayet varsa, yanıt vermelerini rica ediyorum; açık ya da mesajla. Emeğimin boşa gitmesini istemem doğrusu. Belki aktaracaklarım sizin için önemsenir ya da bir değer taşır nitelikte olmayacaktır ama gene de emektir;internetten toparlama olsa bile. Kendiniz arayıp bulmak isterseniz, ona bir şey diyemem.

Yanıt bekliyorum.

Sizi gayet iyi anlıyorum Saygıdeğer Hocam; anlatacaklarınızın ne kadar çok önem taşıdığı hususunda ve özellikle yoğun emek gerektiren bir çaba olduğu yolunda herhangi bir şüphem yok. Ama kuşkusuzki bu Bilgileri bizimle ya da almak isteyenlerle paylaşabilmek Sizin için de önemli bir durum arzedeceği için bence paylaşmanın mükemmelliğini Sizde de görebilmek duygusuyla hele de yazılarınızı ilgiyle takip ettiğimden, ifade etmek ve aktarmak istediğiniz Düşüncelerinizi paylaşmaktan lütfen bizleri mahrum bırakmayınız. ( kendi adıma konuşuyorum ).

Sayın Quadriga ve izleyen sevgili dostlar,

Bu anlatımın sonrasında bir teknik sorunla karşılaşmış durumdayım. Çözümlenmesi olanaksız değil ama çözümü doğrusu pek işime gelmiyor.

Dolayısıyla bu konu üzerinde anlatacaklarımdan caymak zorundayım. Lütfen bağışlayın.

Sizin caymanız benim açımdan büyük bir kayıptır Sevgili Hocam; aynı zamanda önemli bir bilgi eksikliğiyle karşı karşıya bırakmanız anlamına geleceği için ama bu durumda asla Sizi zorlamış gibi bir tutum sergilediğimi düşünmenisi istemem Efendim, ama lütfen yineleyerek söylediğim gibi Sizin Bilgilerinize gerçekten çok ihtiyacım var.

Bu arada ben, şahsi görüşümü de belirtmek istiyorum. Filozoflar dönemimde yaşamıyoruz ama her biri benim için çok önem ve büyük bir Değer taşımıştır. Kendilerine duyduğum hayranlık sahip oldukları Bilgileri ne olursa olsun aktarma güzelliğini sergilemeleriyle Kendilerini aynı zamanda kanıtlamış ve Insanlığa Işık tutmuşlardır. Bu yüzden eğer Sizin açınızndan bir problem teşkil etmeyecekse devam etmenizi büyük bir saygınlıkla diliyorum.

Saygı ve Sevgilerimle,   
« Son Düzenleme: Eylül 09, 2009, 08:13:06 ös Gönderen: Isabell »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Eylül 10, 2009, 08:11:27 öö
Yanıtla #9
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Isabell,

Bu konu tamamen teknik bir sorundan kaynaklanıyor. Çözümleyebilmek için Sayın quariga da bana yardımcı olmaya uğraşıyor. Çözümünü bir yakalayabilsem devam edeceğim ama henüz beceremedim.

Sevgilerle,