Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Sizce Masonlar kendilerini anlatirken ne kadar Durustler?

Tamamen dogru ve durustler
Yeteri kadar durustler.
Durustlukleri kadar yalanlarida var.
Durust degiller.
Soyledikleri her kelime yalan.

Gönderen Konu: Sizce Masonlar kendilerini anlatirken ne kadar Durustler?  (Okunma sayısı 27706 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 03, 2007, 02:43:24 ös
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sizce Masonlar kendilerini anlatirken ne kadar Durustler?
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Aralık 08, 2007, 05:15:56 öö
Yanıtla #1
  • Yeni Katilimci
  • *

bu konuda yorum yapamam cünki mason görmedim o yüzden yalancıdır ya da dürüstür diyemem

saygılarımla...

Aralık 08, 2007, 05:00:37 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Bu foruma sahsen uyelik amacim da bilgi almak oldugundan. Tabii ki bu soruya cevap verecek kisi ben degilim zira kisi  ve kurumlar durudtluk boyutunu ancak kendi kendilerine sorgulayabilir.

Bununla birlikte hususi bir birlik olmasindan dolayi, sahsen ben de komplo terorilerinin yaninda sadece kisitli kaynaklardan bilgi alabiliyorum. Isin dogasindan kaynaklanan gizemin getirdigi ve tahminlere zanlara bagli bir suru teori gelistiriliyor ama aslini ancak bu isin arka perdesindekiler bilir.

Bu soruya soru ile cevap vermek istiyorum, masonlar kendilerini yeterince anlatabiliyorlar mi; yada kendilerini ifsa edip anlatmak istiyorlar mi?

Saygilar

Aralık 08, 2007, 08:25:53 ös
Yanıtla #3
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Alıntı
Bu soruya soru ile cevap vermek istiyorum, masonlar kendilerini yeterince anlatabiliyorlar mi; yada kendilerini ifsa edip anlatmak istiyorlar mi?

Sayin cardiffmonster,

Sorulariniza kisaca "Hayir" denebilir. Masonlar kendilerini yeterince anlatmiyorlar. Anlatamiyorlar. Cunku ne kadar anlatirlarsa anlatsinlar, her zaman aciklanamayacak bazi noktalar bulunmasindan dolayi anlattiklari yetersiz kaliyor.

Masonlar kendilerini ifsa edip anlatmak istiyorlarmi? Ifsa kelimesini hicbir Mason un sevecegini sanmiyorum. Bu nedenle Masonlarin kendilerini ifsa etmeyecegini dusunuyorum. Ancak "Masonlar kendilerini anlatmak istiyorlarmi?" seklinde bir soru sorarsaniz su yaniti alabilirsiniz;
Aslinda Hayir. Masonlarin kendilerini anlatmaya gerek gormezler. Ancak zamanla artan tepkiler, yapilan suclamalar ve Masonlugun yanlis tanitimi, bulundugu lokal cevrede belli sinirlari asinca, kapiyi bir miktar aralama karari alinabiliyor.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Aralık 09, 2007, 12:40:59 öö
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Sayin Mason

Her organizasyonun kendi uyeleri disindakilere herseyini aciklamamasi geregine katiliyorum, ardi arkasi kesilmez komplo teorilerine ve gizli kalan seylere karsin insanlarin uydurduklari seyleri de insan olmanin dogasina bagliyorum. Dediginiz gibi kapi bir miktar da aralansa mevcut ortamda gene de yeterli kalmaz ve diger taraftan da gereksiz ifsaatlar yapilan isin yada organizasyonun dogasini bozar diye dusunuyorum, bu nokta da sahsen saygi duyuyorum.

Saygilar

Aralık 09, 2007, 01:02:37 öö
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

yapılan eleştiriler bence amaçların çatışması doğrultusunda gelişmekte ve türemektedir.
Amaçları çatışan hangisi olursa olsun farklı kesimlerin birbirlerini suçlaması yanlış olduğunu iddia etmesi haliyle doğaldır.
Heleki eleştirenlerin amaçlarının çatıştığı oluşumun esas temelinde gizlilik yatıyorsa ne denli şeffaf olunursa olunsun inanmayış ve inkar sürekli üretilecektir.
şahsıma göre sınırlar zorlanarak kapılar ne kadar açılırsa açılsın eleştiriler ve inanmayışlar Masonluğun hep bir adım yan tarafında olacaktır.
ancak varolan iddialar kanıtlanabilir ve ispatlanır.Varolmayan söylemlerin zaten kanıtları yoktur.
bence bu doğrultuda masonlar tarafından yapılması gerekn sürekli bir "anlatım" tutumu içinde olmak yerine  kanıtlanamayan söylemlere kulak asmamak ve kanıtlanabildiği ileri sürülen iddialara cevap vermek olmalıdır.
sürekli anlatım tutumu içinde olmak ilgilenenleri,eleştirenleri ve muhatapları bir dönem sonra kanıksama derecesine getirdiğinde anlatılanların doğruluğundan herzaman şüphe edilir.
fakat gereken yerde gereken ve aynı ölçüde şeffaf olan cevaplar daha fazla güvenli bir duruş göstergesi olarak doğru algılanmaya ve inanılmaya o kadar yakındır.
sn. Mason

saygılarımla

Aralık 27, 2007, 12:04:36 öö
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Tabii ki "tamamen doğru ve dürüstler"... İnsanlar can-ı gönülden inandıkları herşeyde kanlarının son damlasına kadar doğru ve dürüstlerdir. Aksi takdirde sizce, üç büyük din bu kadar yaygın ve kabul edilmiş olur muydu? Ve ek olarak, Masonluk bu kadar uzun zamandan beri devam edebilir miydi?

Aralık 11, 2008, 06:41:10 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

sayın Mason,masonlar kendilerini anlatmadan nasıl bu kadar güçlü olabiliyorlar?

Aralık 11, 2008, 08:57:24 ös
Yanıtla #8
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Kendilerini anlatmadiklari icin.

Aralık 12, 2008, 12:30:04 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Kendilerini anlatmadiklari icin.

haklı olabilirsiniz.teşekkür ederim