Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Avrupa Ülkelerindeki Düzenli Loca Logoları  (Okunma sayısı 18094 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 25, 2022, 12:29:12 ös
Yanıtla #20

Wikipedia.org da detaylı anlatmışlar.
Aşağıda paylaşıyorum;

Mısırlı; "yaşam haçı"dır, kadın ve erkeğin birlikteliğini simgeler ve evrensel yaşamın çekiciliği olarak ele alır. Nil'in anahtarı olarak da bilinir.

Ankh sembolü genel anlamıyla ya da semavi ve dünyevi alem arasındaki irtibata ilişkin anlamıyla kullanıldığında, daire Semavi Yönetim’i “T”nin yatay çizgisi olan kol yeryüzü ile semavi alemi ayıran sınırı simgeler; sütun sembolizmini içeren aşağı inen kol ise iki alem arasındaki, iki yönlü her türlü irtibat ve iletişimi temsil eder.

Sembol inisiyenin alnının ortasında, iki gözünün arasında, yani üçüncü göz hizasında tutulduğunda, misterlere inisiye olmuş bulunmayı ve sırrı gizli tutmayı simgeler. Bu, arkan denilen sırlara açılan kapıları inisiye olmayanlara kapatan anahtardır. Yani bu, öte-alemin tülünü aralamış, durugörü gibi psişik yeteneklere sahip olmuş ve görünmez hiyerarşi ile vizyon veya sezgi yoluyla temasa geçmiş inisiyenin sırları kimseye açıklamaması gerektiği anlamına gelir.

Ankh sembolünün kulpundan tutulan bir anahtar olarak kullanıldığı sembolizmlerde ise, bu anahtar, onu taşıyan kişinin İsis gizemleri (misterleri) inisiyasyonundan geçmiş biri olduğunu simgeler. O kimsenin göğün kapısının anahtarına sahip oluşu İsis ve Osiris’le temsil edilen semavi vazife organizasyonunda, artık şuurlu olarak hizmet edebilecek bir duruma gelmiş olmasını ifade eder.

Mumyaların üzerine konulan ankh sembolü, mumyalananın, ilahlara benzer duruma gelene kadar doğum-ölüm süreçlerinden (reenkarnasyon) defalarca geçeceğini simgeler.

Firavunların bu sembolü dudaklarının arasında tutarak, bu nefesin kendilerine Öteki Dünya'da hayat vereceğine inanılırdı.[wikipedia.org]
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 25, 2022, 05:54:39 ös
Yanıtla #21

« Son Düzenleme: Nisan 25, 2022, 06:01:06 ös Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 27, 2022, 05:41:31 ös
Yanıtla #22

Peki İtalya Locasının logolarında Ahit Sandığını en üste koymasından ne gibi bir çıkarım yapılabilir?

Bu Ahit sandığının ezoterik (içrek) anlamıyla mı ilgili? Yoksa Ahit sandığının herkes tarafından bilinen eskatolojik(kıyam zamanı, eski zamanın sonu, altın çağ) anlamıyla mı ilgili?

Bol bol sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 27, 2022, 07:09:21 ös
Yanıtla #23
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Peki İtalya Locasının logolarında Ahit Sandığını en üste koymasından ne gibi bir çıkarım yapılabilir?

Bu Ahit sandığının ezoterik (içrek) anlamıyla mı ilgili? Yoksa Ahit sandığının herkes tarafından bilinen eskatolojik(kıyam zamanı, eski zamanın sonu, altın çağ) anlamıyla mı ilgili?

Bol bol sevgiler.

Guzel ve merak uyandiran bir gozlem! tesekkurler.

Yalniz once kendiniz biraz arastirmak istemezmisiniz... Burdaki logo ( eger sayin Caliper itiraz etmezse Kita- Avrupa Masonluk tarzinda calisan) Italya Buyuk Locasinin logosu. Ve yuzyillar once Ronesans devrine buyuk katkilar yapan Pico della Mirandola da burda yasamistir, peki o Tabernakel hakkinda ne demis?
« Son Düzenleme: Nisan 27, 2022, 07:11:31 ös Gönderen: midyad »

Nisan 27, 2022, 11:00:35 ös
Yanıtla #24

Pico Della Mirandola'yi araştırdım ve bir makalesini okudum (sanırım İnsan Üzerine Söyleşiydi).

Sevgili midyad hocam, öncelikle tabernacle'dan kasıt tapınak mı yoksa beden mi bilmiyorum.

Eğer tapınaksa, tapınağa iyi işler yapanların, iyi insan olanların alınması gerektiğini söylüyor. Bunun dışında Tanrı'ya ulaşma için geçilmesi gereken aşamalardan(Kerubilerden de bahsediyor), Majiden (iyi ve kötü olanından) bahsediyor.

Buraya geliş amacımıza uygun yaşamamız gerektiğinden de bahsediyor.

Yalnız birşey dikkatimi çekti. Kendisi sanırım majisyen(iyicil) ve melek çağırabiliyor. Böyle hissettim. Tanrı övgüsü var. "Gerçek Apollon" diye bir terim kullanıyor.

Kendisinden önce gelmiş felsefeciler den, ustan, sevgiden, tanrıyla bir olmaktan bahsediyor.

Hem İslam, hem Yahudilik hem de Hıristiyan teolojisini takip etmiş, ve bu dini akımların filozoflarını ve bu filozofların düşüncelerini incelemiş.

Ama tam olarak ahit sandığını anlayamadım. Sanki iyi bir insanda gerekli alt yapı oluştuktan sonra tanrıyla bütünleşme için bir yapı ya da büyü gibi geldi bana. Ama emin değilim.

Sevgiler midyad hocam.
« Son Düzenleme: Nisan 27, 2022, 11:02:36 ös Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 27, 2022, 11:09:00 ös
Yanıtla #25

Sanki insan belli bir aşamaya geldikten sonra baş melekleri çağırıp Tanrıyla hasbihal olabiliyor, Tanrıyla konuşabiliyor ya da Tanrı gibi hissedebiliyor, ya da Tanrı gibi olabiliyor ve yahut direkt Tanrılaşıyor.

Çoklukta birlik bu manada olabilir. Her insan özgür iradeyle Tanrılaşabilir. Tanrıyla bir olabilir.

Muhtemelen Tanrı her insanın kendi gibi Tanrı olması için bir yol haritası çıkarmış olabilir. Çünkü Tanrı doğal olarak kıskanmaz, sever ve fedakârlık yapar. Mevkisini, hakeden herkesle paylaşabilir.

Küçük bir felsefe yapayım dedim.

Tekrar sevgiler midyad hocam.

(Tamamen Tahmindir, hepsi hatalı olabilir.)
« Son Düzenleme: Nisan 27, 2022, 11:48:56 ös Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 28, 2022, 11:43:32 öö
Yanıtla #26

Bol bol sevgiler.

Guzel ve merak uyandiran bir gozlem! tesekkurler.

Yalniz once kendiniz biraz arastirmak istemezmisiniz... Burdaki logo ( eger sayin Caliper itiraz etmezse Kita- Avrupa Masonluk tarzinda calisan) Italya Buyuk Locasinin logosu. Ve yuzyillar once Ronesans devrine buyuk katkilar yapan Pico della Mirandola da burda yasamistir, peki o Tabernakel hakkinda ne demis?

Siz başka bir yazısından mi bahsetmiştiniz midyad hocam?

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 29, 2022, 08:55:18 öö
Yanıtla #27
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Iki kitabinda ( Oration on the Dignity of the Man ve Heptaplus) da tabernakel hakkinda yorumda bulunmus. Yukaridaki linklerden birinde sayin ADAM onemli bir cumle kurmustu, sanirim bu cok onemli; 'Masonluk yorum yapma sanati degildir'.
Kendi acimdan bu logoyu soyle kapatayim: bu bir heraldik (arma)tir, bitti.

Nisan 29, 2022, 12:02:30 ös
Yanıtla #28

Iki kitabinda ( Oration on the Dignity of the Man ve Heptaplus) da tabernakel hakkinda yorumda bulunmus. Yukaridaki linklerden birinde sayin ADAM onemli bir cumle kurmustu, sanirim bu cok onemli; 'Masonluk yorum yapma sanati degildir'.
Kendi acimdan bu logoyu soyle kapatayim: bu bir heraldik (arma)tir, bitti.

Yorum yapılmaz, bilinir. Keşke bilsem ama bilmiyorum. Cahil geldim, cahil gideceğim diye çok korkuyorum. Umarım ileride bilenlerden olurum.

Dışarıdan bilmeye çalışmak, doğru bilgiye ulaşmak çok zor. Şu anki dünyada, süregelen yoğun bilgi akışında, samanlıkta iğne aramak gibi.

Sevgili Midyad, sizin farklı bir sevimliliğiniz var. Sıcak geliyorsunuz bana. Muhtemelen normal hayatta yumuşak kalpli birisinizdir.

Sevgiler
« Son Düzenleme: Nisan 29, 2022, 12:05:44 ös Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Mayıs 01, 2022, 01:56:11 ös
Yanıtla #29

New York Büyük Locası'nın Logosu ve üzerindeki semboller.

Aslan ve Kartal var, 3. hayvanı çıkaramadım açıkçası. Bunlar dışında yine bir çok önemli sembol mevcut.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci