Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: PRİEURÉ DE SİON’UN BÜYÜK ÜSTATLARI (EKEİR – 18)  (Okunma sayısı 6363 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 08, 2010, 02:23:19 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye
  • *****
  • İleti: 7217
  • Cinsiyet: Bay


Tapınak Şövalyeleri Tarikatı’nın en yetkili yöneticisinin taşıdığı “büyük üstat” unvanı, papa tarafından onaylanmıştı. Daha önce değinmiş olduğum üzere; 1188 yılı öncesinde bu kişi aynı zamanda Prieuré de Sion’un başındaydı.

Prieure de Sion’un en yetkili yöneticisinin bundan sonra da “büyük üstat” olarak anıldığı görülüyor. Bu olgu da, Tapınak Şövalyelerinde olduğu gibi Prieuré de Sion örgütünde de başka “üstatlar” olduğunu ortaya koyuyor. Bu kadarla da kalmıyor; bu kurumun “bilgi” ile bağlantılı bir niteliğinin, bekli de bir öğretisinin de bulunduğunu gösteriyor. Bu sonuncusunun olmaması için ancak şu “üstat” dediğimiz unvanının (magister) mutlaka Roma İmparatorluğu döneminden kalma geleneksel bir terim (üst düzey yönetici) olarak alınmış bulunması gerek. Ancak “bilgi” denilince bunun abartılması da gerekmez; öyle pek ayrıntılı olmayabilir de; küçücük bir gizem bile bilgi sayılabilir.

Yine daha önce sözünü ettiğim şu “Gizli Dosyalar” denilen belgelerden birinde, 1188 yılından bu yana Prieuré de Sion’un Büyük Üstatları’nın tam listesi veriliyor.

Buna göre; Tapırnak Şövalyelerini terk ettikten sonra, Prieuré de Sion’un ilk Büyük Üstadı olan Jean de Gisors, 1220 yılına kadar bu görevde kalmış. Jean de Gisors İngiltere kralının vasalıydı; 1193 yılına kadar bu görevi sürdürdü.

1220 yılında büyük üstatlığa Iskoçya’daki Rosslyn yöresinin baronu olan Henri de Saint-Clair’in (Heny Sinclair) kızı Marie de Saint-Clair gelmiş. Böylece, tarihte ilk kez bir kadın “büyük üstat” unvanını almış. Henri de Saint-Clair ise Godfroi de Bouillon’un yakın dostuydu; onunla birlikte Birinci Haçlı Seferi’ne çıkmıştı. Marie de Saint-Clair’in, Jean de Gisors’un ikinci karısı olduğu da söylenir; ama bu belgelenememiştir.

1266 yılında Jean de Gisors’un torunu Guillaume de Gisors büyük üstat olmuş. “Gizli Dosyalar”daki belgede, bu yüzyılın sonlarına doğru Guillaume de Gisors’un Prieuré de Sion’u hermetik nitelikli bir tür masonik örgüte dönüştürdüğü belirtilmekte, ancak bu konuda herhangi bir ayrıntı verilmemektedir.

1307’de büyük üstat olduğu söylenen Edouard de Bar, aynı yıl ölen İngiltere Kralı 1. Edward’ın torunu ve Guillaume de Gisors’un karısı olande de Bar’ın ikinci kuşaktan yeğenidir. 1336’da onun yerine ablası Jeanne de Bar, 1351’de ise Jean de Saint-Clair geçmiş.

1366 yılında bir diğer kadının büyük üstat olduğunu görüyoruz: Navarra kralının kızı, Longueville ve Evreux Kontesi Blanche d’Evreux. Fransa Kralı 6. Philippe ölmeden önce onunla evli olan Blanche d’Evreux, Gisors kontesi unvanını da almıştı. Gisors’daki şatosunda, yoğun bir biçimde alşimi deneyleriyle uğraşırdı. Prieuré de Sion’un büyük üstadı olduğu söylenen tarihte Fransa tahtına torunu 5. Charles çıkmıştı.

1398 yılında Nicolas Flamel büyük üstat olunca, Prieuré de Sion’da bu sanın bir “soylu” tarafından taşınması geleneği kalkmış olduğu görülüyor. Nicolas Flamel bir kitap kopyacısıydı. Bu nedenle çok geniş bir genel kültürü vardı. Oldukça yoğun bir biçimde alşimiyle de ilgilenmekteydi. Aslında çok varlıklı bir kişi olmasına karşın alçak gönüllü bir yaşam sürdürdüğü, geniş çapta iyilik işlerinde bulunduğu bilinir.

1418 yılında büyük üstat olduğu belirtilen René d’Anjou, pek çok sayıda soyluluk unvanı taşımış olan ender kişilerden biridir. Birçok yerin dükü ve kontu -bu arada Lorraine dükü- oluşunun yanı sıra, Macaristan kralı, Napoli ve Sicilya kralı, hatta Kudüs kralı unvanlarını da taşımıştır. Lorraine kardinalinin 1420’li yıllarda kurmuş olduğu “Bağlılık Tarikatı” (L’Ordre de la Fidélité) adlı örgüte de katılmıştır. 1449 yılında “Hilâl Tarikatı” (L’Ordre de Croisant) adlı bir diğer ezoterik örgüt kurmuştur.

René d’Anjou’nun oğulları Charles ve Jean babalarından önce ölmüşlerdi. 1480 yılında René d’Anjou’nun kızı Iolande de Bar Büyük Üstat olmuş. Iolande de Bar, babasının kurmuş olduğu Hilâl Tarikatı’nın üyelerinden olan Sion-Vaudémont Lordu Ferri ile evlenmişti.

Bu noktada bir an durup azıcık soluklanalım.

Sion-Vaudémont Dağı, Lorraine bölgesinin ilginç yerlerinden biridir. Kudüs’teki Sion Tepesi’nin Fransa’daki karşılığı olarak benimsenmiş ve kutsal bir yer sayılagelmiştir. olande de Bar, eşinin ölümünden sonra tüm yaşamını bu çevreyi koruyup güzelleştirmeye adamıştı. Oğlu Réne de Sion-Vaudémont, Lorraine ve Bar dükü olmuştu.

Şimdi devam edelim. Bundan sonrası ilginçleşmeye başlıyor.

1483 yılında Sandro Philipepi büyük üstat olunca, Prieuré de Sion’un büyük üstatlığının Italya’ya taşındığını görüyoruz.

Kim bu Sandro Philipeppi?... Çağının ünlü alşimist ve okültistlerinden biri olduğu, birçok ezoterik örgütle yakın ilişkilerinin bulunduğu bilinen bu sanatçıyı “Botiçelli” adıyla tanırız. “Tarot Kartları”nı ilk kez onun düzenlemiş olduğu söylenir. (Gerçi bu konuda kuşkular var; bu kartlar aslında çok daha eski olmalı. Bu nedenle onun yaptığı yeniden derleme olsa gerek.) Bu kartlar şöyle bir elden geçirildiğinde, birçoğunun üzerinde Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti de dahil olmak üzere 18. yüzyılın ikinci yarısında kurulmuş İskoç ritlerinin çeşitli derecelerindeki simgeleri görülür.

Tarot kartları -günümüzdeki yaygın uygulamasına göre- “fal bakmak” için kullanılmaktadır. Aslında “Astroloji” ve “Okültizm” ile bağlantılı çok daha geniş bir kullanım alanı vardır. Çağdaş bilimsel yaklaşım ile bu kullanım, olsa olsa “saçma sapan bir iş” diye nitelenebilir. Fakat “tarot” ile mason ritlerinin kimi ritüellerindeki öğretimin ortak bir kökeni görülmektedir. Simgeciliğin çok önemli bir yer tuttuğu bu köken araştırılırsa, Hermetizme varılır.

1510 yılında Leonardo da Vinci’nin büyük üstat olması bizi hiç de şaşırtmamalı...

Leonardo’nun ezoterik nitelikli kurumlarla bağlantısı bilinmeyen bir şey değildir. Hatta bir “Rozkruacı” olarak bile nitelenmiştir. Bunun da şaşılacak bir yanı yok. (Asıl şaşılacak olan, tüm belirgin bilgilere karşın günümüzde basın ve medyada Leonardo da Vinci’nin “mason” olduğundan söz edilmesi. Üstelik bu sözü “ciddi araştırıcı” geçinen kişilerin yapması; Dan Brown gibi romancılara diyesim yok.)

1519’da Prieuré de Sion’un büyük üstatlığı yine Fransa’ya dönmüş. Bu kez, Fransa’nın o tarihlerdeki en güçlü soylularından biri sayılan Châtelleraut Dükü Charles de Montpensier et de Bourbon büyük üstat olmuş. Kızı, Lorraine düküyle evlenmişti. 1. François’nın Fransa kralı olmasını engellemeye çalışmış, bunda başarılı olamayınca ülkeyi terk etmek zorunda kalmıştı. Daha sonra Kutsal Roma İmparatorluğu’nun başkomutanı sıfatıyla Fransa kralıyla savaşa tutuşmuştu.

Charles de Bourbon 1527 yılında ölünce, onun yerine kuzeni Guastella Kontu Ferrante de Gonzaga (Ferdinand de Gonzague) Prieuré de Sion’un başına geçmiş. 16. yüzyılda Fransa tahtını ele geçirmeye çalışan François de Lorraine ile Charles de Guise’e elinden geldiğince yardım ettiği biliniyor.

“Gizli Dosyalar”daki belgede Ferrante de Gonzaga’nın 1575 yılına kadar Prieuré de Sion’un büyük üstadı olduğu belirtiliyor. Burada bir tarih yanlışlığı yapılmış olsa gerek. Çünkü Ferrante de Gonzaga’nın 1557 yılında Brüksel’de ölmüş olduğu biliniyor. Oğlu César de Gonzaga’nın ölüm tarihi ise 1775. Bu nedenle 1557-1575 tarihleri arasında Prieuré de Sion’un Büyük Üstatlığını César de Gonzaga yürütmüş olabilir.

1575 yılında Ferrante de Gonzaga’nın yeğeni Louis de Nevers Prieuré de Sion’un büyük üstadı olmuş. Kız kardeşi Longueville dükü ile, erkek kardeşi de Habsburg ailesinden biriyle evlenmiş. Louis de Nevers de tüm gücüyle Lorraine ve Guise ailelerini destekleyenler arasında yer alıyor.

Adlarını saymış olduğum bu kişilerden çoğunun bir soylu aileden gelmekte oluşlarının, özellikle Guise ve Lorraine ailelerine destek vermiş bulunmalarının yanı sıra, bir ortak özellikleri daha var: Hemen hepsi, bir takım ezoterik, özellikle hermetik ve kabalistik nitelikli kurumlarla yakın ilişkiler kurmuş, yoğun bir biçimde alşimi ile de ilgilenerek uğraşmışlar.


Prieuré de Sion’un asıl bu tarihten sonraki büyük üstatlarının kimlikleri çok daha ilginçleşmeye başlıyor. Ancak onlara bu başlık altında değil bundan sonraki “Rozkrua Bağlantısı” başlığı altında yer vereceğim.ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
1 Yanıt
8428 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 21, 2009, 02:20:05 ös
Gönderen: Waldow
2 Yanıt
7694 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 26, 2009, 09:21:45 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
4466 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 03, 2010, 07:30:19 öö
Gönderen: ADAM
2 Yanıt
7740 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 10, 2010, 03:49:38 ös
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
4667 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 15, 2010, 02:26:55 ös
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
3762 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 19, 2010, 11:35:52 öö
Gönderen: ADAM
2 Yanıt
5785 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 10, 2014, 08:32:07 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
3715 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 22, 2010, 10:54:41 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
3459 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 27, 2010, 10:28:49 öö
Gönderen: ADAM
1 Yanıt
4333 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 05, 2010, 12:09:15 ös
Gönderen: ADAM