Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason nasıl bir insandır?  (Okunma sayısı 2925 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 06, 2019, 10:29:42 ös
Yanıtla #10
  • Uzman Uye

Sevgili Alsah listendekilerin Mason olup olmadiklari konusunda bir sey demiyecem ama benim yazdigim listedeki kisilerin kendileri kadar ne yaptiklarida önemli diye yazdim.

Bi tarafta Masonluk idealleri, öteki tarafta bu idealleri yaymaya calisan bir kuruma üye olan insanlarin yasam icinde yaptiklari.

Mayıs 07, 2019, 12:59:21 öö
Yanıtla #11
  • Uzman Uye

Sayın ANARCHOSA, Listemdeki inanlar arasında Mason olmayanların olduğu belirtilmiş. Evet öyle, ama ben bu insanların Mason olduklarını zaten belirtmedim. Bu insanların, insanlığı aydınlığa götürebilmeleri için hayatlarından bile feragat ettikleri için yazdım.
      Hani "Mason nasıl bir insandır" konu başlığı ya !. Hani, Mason şöyle iyidir, böyle iyidir, Mason insanlığa hizmeti ve aydınlanmayı hedefler falan diyoruz ya!. İşte bu insanların da ruhbanların karanlık dünyalarından,  insanlığı aydınlığa götürmek, onlara bilimi ve feni anlatabilmek için hayatlarını bile feda ettikleri için listesini yazdım (Daha çok var ama o an aklıma onlar geldi).
       Bu arada dikkat edilirse, sayın Caliper Mason olduğu halde "Keşke ben de Mason olsam" demiş.  Kendisinin bu ifadesini takdirle karşılıyorum. Yani, Mason olmak için sadece locaya kayıtlı olmak yetmiyor. Mason gibi yaşayabilmek, Masonluk ilkeleri ışığında insanlığa bir katkıda bulunabilmekte bence Masonluktur.
        Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Mayıs 07, 2019, 10:09:25 ös
Yanıtla #12
  • Uzman Uye

Sevgili Alsah"in listesini ( konunun veya basligin disinda da olsa) affina siginarak söyle bir cümle ile tamamlamak isterim.

Iyi bir insan olmak icin illahi Mason olmamiz gerekmiyor ve ayni sekilde her Mason da iyi insandir diye bir kaide yoktur.

Diye düsünüyorum.

Mayıs 08, 2019, 12:16:21 öö
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bir paragraf paylaşacağım buradan siz çıkarım yapınız.

Arz insanı yani insan eşrefi mahlukat, yani mahlukların şereflisidir. Mahlukların şereflisi olmak başka insan-ı kamil olmak başkadır.

İnsan-ı kamil olmak, yüzde yüz tüm bilincin bilgisine hakim olmak demektir. Adem'in ilk yaratımdaki bilgisine sahip olmak demektir. Eşrefi mahlukat olanlar yani arz insanı, insan-ı kamil olmak için sonsuz seçenekli yolları deneyerek, bilincinin çok küçük bir bölümünden daha sonsuzca bölümünü kullanana kadar bu yolculuğu sürecektir. Bu yolculuk, sonsuz tekamül yolculuğudur.

İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Mayıs 08, 2019, 06:35:59 ös
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Mason "Yalnız kendisi değil, tüm insanların barış ve mutluluğuna yönelik bir dünya idealinin gerçekleşebilmesi ve gelecek kuşaklara düşünsel altyapı oluşturmak için çalışan yada öyle olmaya gayret gösteren insandır." diye duymuştum.
Nosce te Ipsum

Mayıs 12, 2019, 01:47:04 ös
Yanıtla #15
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Mason nasıl bir insandır?

Forumda masonluk ile ilintili bir çok başlık ve paylaşım var bir çoğuda oldukça garip.
Mason nasıl bir insandır?
En az benim kadar iyi,en az benim kadar kötü,En az benim kadar yakışıklı, E n az benim kadar fenerbahçeli, En az benim kadar insan.

Zaten başka ne olabilirdiki?
Nemi olurdu mason sadece bir yolcudur,b,r yola çıkmış kendince iyi olduğunu düşündüğü bir yolun yolcusu.
Yol nedir?kimin yoludur?kimin çizdiği yoldur?
Başkalarının çizdiği yol yolmudur?gidilirmi? hep masonun yoldaki sorunlarındandır bana göre.
Mason nasıl insandır ehh işte en az benim kadar insandır ne bir fazla ne bir eksik.

ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo