Masonlar.org - Harici Forumu

Masonluk Bilgidir. Bilimdir. Ilimdir. => Genel Bilim - İlim => Konuyu başlatan: Waldow - Temmuz 28, 2013, 10:48:02 ös

Başlık: Bilimsel mitler -4
Gönderen: Waldow - Temmuz 28, 2013, 10:48:02 ös
MİT 4: Bilimsel bilgi nesneldir.

Çoğu kişi, bilimsel bilginin nesnel olduğunu, bilimin, bilim insanın ön bilgi, tutum veya değerlerinden etkilenmediği düşünmekte ve bilimi edinilmiş bilgi birikimi olarak yorumlamaktadırlar. Bu bilgilerinde öznellikten uzak olup bizden bağımsız olarak gerçekleşen olaylar neticesinde elde edildiği görüşündedirler. Bunun sonucunda da, bilimi diğer alanlardan ayıran en önemli özelliğinin nesnellik olduğu savunulmaktadır.

Tam tersine, bilim insanlarının da aldıkları eğitim, inanç sistemleri, yaşadıkları ortam, yetiştikleri toplum neticesinde oluşan önbilgi, tutum ve değerleri vardır. Bu durum, aynı verinin bilim insanları tarafından farklı farklı yorumlamasına yol açar. Başka bir ifadeyle, bütün bilim insanlarının aynı veriyi aynı şekilde yorumlamasını, aynı bakış açısıyla bakmasını bekleyemeyiz, dolayısıyla bilimsel bilgi nesnel değil aksine özneldir.

(http://img850.imageshack.us/img850/9979/v9an.jpg)
Her bilim insanının aynı problemi yorumlaması ve bakış açısı farklıdır.

(http://img19.imageshack.us/img19/749/dbl.gif)

Bir problemin çözümüne ilişkin bilim insanları tarafından ortaya atılmış birden fazla görüş olabilir, önemli olan hangisinin kabul gördüğüdür.


Kaynakça

McComas, W. F. (1998). The principal elements of the nature of science:Dispelling the myths. The Nature of Science in Science Education. Kluwer Academic Publishers. Printed in Netherlands.