Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Benito Mussolini (1883-1945)  (Okunma sayısı 3645 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 03, 2010, 10:15:08 öö
  • Aktif Uye
  • ***
  • İleti: 886
  • Cinsiyet: Bay

Anti-mason İtalyan diktatör. Gençlikten devrimci. Birçok defa hapise atıldı ve göz altına alındı.
1912 de İtalyan ın sosyalist gazetesi Avanti'nin editörü oldu, 1914 de Il Popolo d'Italia yı kurmak için istifa etti. Italya'ya I.dünya savaşına müttefiklerle girmesi için başvurdu ve bu savaşta er olarak hizmet verdi. Savaştan sonra komünizm karşıtı mücadeleye katıldı ve 23 Mart 1919 da Milan da Fascio di Combattimento yu organize etti. Bu İtalya'da faşizmin başlangıcıydı.

Faşizm 1921 de politik bir parti şeklini aldı. 1922 de Faşistlerin Masonluk karşıtı Roma yürüyüşüne izin verdi.Kabine istifa ettiği zaman Mussolini kral tarafından bakanlık kurması için çağırıldı.
Yeterli sayıdaki bakanlık üzerinde kontrol kazanarak, seçim yasasını değiştirdi ve muhalefeti bastırdı.

1929 da Roma kilisesi ile 59 yıl sürecek bir anlaşma imzaladı. 1936 da Habeşistan'ı, 1939 da Arnavutluk'u fethetti. Franco'ya Masonluk karşıtı İspanyol iç savaşında yardım etti ve II.dünya savaşına Mayıs 1940 da Hitler'in safında katıldı.

Mussolini yükselirken İtalya'da iki loca vardı. Birini diğerine karşı kullandı ve en son Roma kilisesini de kalan ne varsa.

1923 de Masonluğu İtalya da yasakladı. Büyük Üstat Torrigiani, Lipari adasında cezaevinde işkence ile öldü. Diğer yetkililer çeşitli cezalar aldı..


Ağustos 04, 2010, 06:26:47 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Sn.Özkann

Musoloni benim için hep merak konusu olmuştur ve aklım hep bir sınıflandırma yapar Hitler çok kötü Musoloni sadece kötü yani yaptıklarının veya o yıllar

olanların acaba bir derecelendirmesi yapılabilir mi?

Ve kendi hayatıma dönerim sonunda ben bir komutan devlet başkanı değilim iyiki de değilim,Mesela bir komutan olarak Fatih Sultan Mehmet veya bir Atatürk

veya bir komutan peygamber mesela Hz.Davut adam öldürmeye emir vermekten suçlanamazlar mı?

Buradaki ayrım sizce nedir kim haklıdır veya soru şu olmalı kim mazlum hangi savaşlar savunma için hangi savaşlar saldırı,savunmanın sınırları neler.?

İlla kavga mı etmeliyiz belkide Amerikan Mandasını kabul etsek savaşmasak bir yurdumuz olmazdı ama hepimiz İngilizce bilirdik canımızı kaçarak

kurtarabilirdik.

Belki Davuta saldırmasını söyleyen Tanrı Davuta Şaka yapmıştır veya onu tongaya düşürmüştür.Fatih Sultan kime göre büyük ordular kimlere göre şanlı

.......???????


Ağustos 04, 2010, 08:32:08 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye
  • ***
  • İleti: 886
  • Cinsiyet: Bay

Sayın Redkit,

'Kim daha kötüdür'; bir ayrışmaya gitmeden kesin bir cevaba ulaşılamayacak, güzel bir felsefi-politik bilmece sorusu olabilir.

Kimileri, onları insanlığa karşı işlenen suçlarla itham ederken diğer taraftan hastanın büyük acılar çekeceği ama kaçınılmaz olan bir operasyon yapan doktor olarak da görebilirler.
İnsanlığa karşı işlenen suçlarla itham edilenler, yaptıklarını önleyici saldırı olarak adlandırıp, insanlığa karşı suç işleyenlere karşı insanlığı savunduğunu da söylerse bu felsefi-politik bilmece derinleşir.
Yani, çıkar paylaşımında doğacak anlaşmazlık, sahip olduğunuz bilgiye ve dolayısı ile baktığınız pencereye göre bütün grupları savunma halinde de gösterebilir.

Doğru nedir, kötü nedir, kime ve neye göre şeklinde anladığım sorunuz Mussolini başlığı altında olmasa diğer üyelerimizin bakış açıları ile beslenme şansına erişiriz.
İsterseniz bunu bir başka başlık altında yazışalım, öncelikli olarak sizin fikrinizi ve verilecek cevapları bende merak ediyorum.

Saygılarımla


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
5 Yanıt
5922 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 01, 2007, 12:05:32 öö
Gönderen: nietzsche
1 Yanıt
4173 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 03, 2010, 01:07:52 ös
Gönderen: ozkann
0 Yanıt
2896 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 20, 2015, 08:38:34 öö
Gönderen: Risus