Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Büyük Üstad En Muhterem Remzi Sanver Kardeş  (Okunma sayısı 77836 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 13, 2010, 02:21:48 ös
  • Skoç Riti Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Sayın forum üyeleri;

Büyük Üstad En Muhterem Remzi Sanver Kardeş, 19 Ekim Salı günü saat 22:05'de Habertürk kanalında Fatih Altaylı'nın sunacağı Teke Tek programına katılacaktır.

Yine aynı şekilde Boğaziçi Ünversitesi Mezunları Derneği BÜMED'in yayın organı olan dergide bir röportajı yayınlanmıştır, ilgili link aşağıdadır.

http://issuu.com/tetrailetisimcom/docs/bumed155_ekim10/63?zoomed=&zoomPercent=&zoomX=&zoomY=&noteText=&noteX=&noteY=&viewMode=magazine

Aynı röportajla ilgili  Habertürk gazetesinde de alıntılarla bir haber yapılmıştır. Bilgilerinize sunarım.

Saygılarımla

Ekim 13, 2010, 02:34:04 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

20 senedir Masonlukta olan bir derya kendisi, hem kitaplarına yansıyor hem de konuşmalarına, mütevaziliği de cabası. Bana düşmez ama, haketmiş olduğu makamı.

Bilgilendirme için teşekkür ederim Bay Aramis.

Sevgiyle

Ekim 13, 2010, 02:53:16 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Sevgili Admin ve diğer görevlilere önerim;

Kayıtetme imkanı olan kayıt ederse foruma koyma imkanı olur ve o gün izleyemeyenler ya da daha sonra masonlar.org'u ziyaret edenler izleyebilirler.

Sevgiyle

Ekim 14, 2010, 03:36:51 öö
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

bilgilendirmeniz için şahsım adına teşekkür ederim...

saygılarımla.

Ekim 15, 2010, 01:40:24 öö
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Prof. Dr. Kerem Doksat'ın yazısı

Masonluğunu Gizlemeyen Genç bir Akademisyen

Prof. Mehmet Remzi Sanver, 40 yaşında Türk Masonluğu’nun en genç Büyük Üstâdı oldu.

Remzi Sanver dünya tatlısı bir insandır. Tekris edildiğinde (masonluğa giriş töreni) 21 yaşının altındaydı ve babasının teklifiyle kabûl edilmişti. İstanbul’da 1970’de doğup, babasının kariyeri için gittikleri Kanada’da 4 yaşına kadar kalmış. Akabinde İstanbul’a dönüş, Galatasaray Lises’inde orta tahsil, Boğaziçi’nde başarı dolu yüksek tahsil ve akabinde Bilgi Üniversitesi’nde hârikulâde bir kariyerle ulaştığı nokta…

Remzi’nin ne masonluktaki, ne de akademik hayattaki başarılarının arkasında herhangi bir torpil vardır. Henüz 40 yaşında iken profesör ve HKMBL Büyük Üstâdı oldu. Boğaziçi Mezunlar Dergisi’ndeki röportajından sonra, 13 Ekim tarihli Habertürk gazetesinde röportajı neşredildi; sanırım Fatih Altaylı’nın programında da canlı yayında iştirak edecekmiş.

Bakalım terbiye ve edep mütehassısı Murat Bardakçı da çıkacak mı, onunla da “dalga geçmeye” kalkacak mı, elinde âilesinden kalma ritüeli alıp, Pelin’i de kıkırdatarak Remzi’yi aklı sıra sıkıştırmaya kalkacak mı?
Türkiye Bilimler Akademisi 2002 Yılı Genç Bilim Adamı Ödülü sâhibi ve tartışmasız Türkiye’nin en parlak beyinlerinden biri olan dostum, arkadaşım ve kardeşimdir Remzi. Gözlerindeki zekâ dolu gülümseme, inanılması pek güç bir “sâhiciliği” ve tevâzuu vardır. Loca hâricinde herkese ismiyle hitap eder, meselâ “canım ağabeyim, sevgili dostum” gibi sözleri sık sık işitebilirsiniz. Türkçe’yi mükemmel bilen ve ayrıca üç lisanı da ana dili gibi konuşan genç bir dâhi…

Remziciğim, masonik ifâdeyle de En Muhterem Büyük Üstâdım, Allah yolunu ve başarılarını açık etsin, seni çok seven ve sevecek o kadar çok insan var ki… Eminim Tanju Koray Ağabeyin Ontogenetik Psişe’de kadehini şerefine kaldırıyordur.

En Muhterem Büyük Üstâd Remzi Sanver’in seçildikten sonraki konuşmasını aşağıya koyuyorum:

Masonluğun geleneksel kimliği, inisiyatik kültürün değerleri ve Operatif Masonluğun töreleri tarafından belirlenir. Bu kimliği oluşturan unsurların listelenmesi şüphesiz tartışmaya açık bir konu olmakla birlikte, dünyada birçok Büyük Loca, ifâdesini İngiltere Birleşik Büyük Locası’nın 1989 tarihli Hür Masonluğun Dış İlişkileri Beyanâamesi’nde bulan aşağıdaki sekiz ilkenin, Masonluğun geleneksel kimliğinin muhafazası için şart olduğunda hemfikirdir…

1) Büyük Loca’nın muntazam bir Büyük Loca tarafından veya intizamlarına muntazam bir Büyük Loca’nın kefil olduğu en az üç Loca’nın bir araya gelmesiyle kurulmuş olması,

2) Büyük Loca’nın bağımsız ve kendi kontrolü altındaki Localar üzerinde mutlak otoriteye sahip olması; sembolik dereceleri idâre etme yetkisine tek başına sahip olup, bunu herhangi bir diğer masonik örgüt ile paylaşmaması,

3) Büyük Loca’nın jüridiksiyonu altındaki Masonların erkek olmaları ve kadınları kabûl eden Localar’la hiçbir masonik temasta bulunulmaması,

4) Büyük Loca’nın jüridiksiyonu altındaki Masonların bir Yüce Varlığa inanmaları,

5) Büyük Loca’nın jüridiksiyonu altındaki Masonların yeminlerini Kutsal Yasalar Kitabı üzerine etmeleri,

6) Hür Masonluğun üç büyük nurunun (Kutsal Kitaplar, Gönye ve Pergel), Büyük Loca’ya bağlı Locaların çalışmaları esnasında açık bulundurulması,

7) Localar içinde dinî ve siyasî tartışmalara yer verilmemesi,

8 ) Masonluğun eski nizamlarına (Eski Landmarklar’a), ve mesleğin örf ve âdetlerine, Büyük Loca ve kendisine bağlı Localar tarafından riayet edilmesi masonik literatürde, bu sekiz ilkeyi benimseyerek çalışan Büyük Localar “muntazam” olarak tanımlanırlar.

Farklı Masonluk anlayışları
Masonlukta Büyük Locaların bağımsızlığı esastır. Onun için her Büyük Loca, dilediği masonik anlayışı benimsemekte serbesttir. Türkiye Büyük Locası, kendi Masonluk anlayışını, Büyük Loca Tüzüğü’nün başlangıcındaki Hür Masonluğun Temel Prensipleri başlıklı bölümde ifâde eder. Benimsediğimiz bu prensipler, Masonluğun geleneksel kimliğine uygundurlar. Dolayısıyla, Türkiye Büyük Locası, muntazam bir Büyük Locadır.

Tanıma/Tanınma
Bir Büyük Loca’nın bir başka Büyük Loca’yı tanıması, o Büyük Loca’yla Masonik ilişki kurmayı kabul etmesi ve dolayısıyla iki Büyük Loca’nın mensuplarının birbirlerinin masonik çalışmalarına katılabilmeleri manasına gelir. Bir Büyük Loca’nın bir diğerini tanıması ya da tanımaması tek taraflı bir tasarruftur. Başka bir deyişle her Büyük Loca, dilediği Büyük Locayı tanımakta ya da tanımamakta serbesttir. Doğal olarak, ortak masonik anlayışlara sahip Büyük Localar birbirlerini tanırlar, olmayanlar ise tanımazlar. Bâhusus, muntazam Büyük Localar ancak muntazam Büyük Locaları tanırlar. Diğer yandan, muhtelif sebeplerden dolayı, birbirlerini tanımayan muntazam Büyük Localar da mevcuttur. Türkiye Büyük Locası hâlihazırda dünyadaki 144 muntazam Büyük Loca ile tanışmaktadır.

Güncel bir gelişme
İngiltere Birleşik Büyük Locası 5-6 Kasım 2007 tarihlerinde Londra’da, Avrupa’daki muntazam Büyük Locaları davet ettiği “Masonlukta İntizam ve Tanıma İlkeleri” konulu bir toplantı düzenledi. Katılım çok yüksek oldu. Davet edilen bütün Büyük Locaların bu davete icabet ettikleri bildirildi. Böylece, 38 tanesi Büyük Üstat düzeyinde olmak üzere 42 Muntazam Büyük Loca toplantıda temsil edildi. Bu muntazam Büyük Localardan 8 tanesi hâlihazırda İngiltere Birleşik Büyük Locası tarafından tanınmayan Büyük Localardı. Toplantıda herhangi bir ritüelik çalışma yapılmadığı için bu durum sorun teşkil etmedi.

Toplantının hedefi bir görüş alışverişiydi ve Büyük Locaların bağımsızlığı ilkesi gereğince herhangi bir ortak karar alınması söz konusu değildi. Toplantıya katılan Büyük Locaların temsilcileri, bu anlayış içerisinde, İntizam Kavramının öneminden, Masonluk ile toplum ilişkilerine; yeni kurulan Büyük Locaların yaşadıkları sorunlardan, Büyük Localar arasındaki iletişim yöntemlerine uzanan bir yelpazede bakış açılarını dile getirdiler. Özellikle vurgu yapılan hususlardan bir tanesi, Masonluğun kurumsal kimliğinin, dini ve siyasi tartışmaların dışında tutulması gereğiydi. İngiltere Birleşik Büyük Locası adına konuşan Büyük Üstat Naibi Northampton Markisi, Masonluğun bireysel kendini keşfetme ve geliştirme yolculuğu olduğunu, dolayısıyla üyelerine etki etmek dışında herhangi bir toplumsal etki arayışında olamayacağını; diğer yandan Masonluğun değerlerini temessül eden masonların, birey olarak ve mason kimliklerini kullanmaksızın topluma olumlu etkilerde bulunmalarının doğal olduğunu söyledi. Muntazam Masonlu­ğun, ne kadar evrensel ve asil olursa olsun, herhangi bir amacın lobisini yapamayacağının altını çizdi. Vurgulanan bir diğer husus da, “uluslararası masonik toplantılar” kavramına gösterilmesi gereken hassasiyetti. İskoçya Büyük Locası adına konuşan Büyük Üstâd Sir Archibald Ewing Muntazam Büyük Locaları bir araya getiren ve daimi Sekretaryaları olan toplantıların, ne kadar iyi niyetle düzenlenirse düzenlensinler, Büyük Localar’ın bağımsızlığı ilkesini ihlâl tehlikesini taşıdıklarını söyledi. Görüşülen bir diğer konu da, muntazam Masonluğun İtalya’daki durumuydu. Hâlihazırda İtalya’da birbirini tanımayan iki muntazam Büyük Loca var: İtalya Büyük Doğusu (Grande Oriente d’Italia) ve İtalya Muntazam Büyük Locası (Gran Loggia Regolare d’Italia). Dünyadaki muntazam Büyük Locaların bâzıları İtalya Büyük Doğusu’nu, bazıları da İtalya Muntazam Büyük Locası’nı tanıyorlar. Katılımcılar (ki bunlar arasında İtalya’daki her iki Büyük Loca’nın da Büyük Üstâdları vardı) masonluk­taki geleneksel uygulamalara aykırı bu durumu ortadan kaldırma yollarını görüştüler.

Özetle toplantı, Avrupa’daki muntazam Büyük Locaların bilgi ve görüş alışverişinde bulundukları; uygulamadaki bazı zorlukların halli üzerine fikir ürettikleri müstesna bir zemin teşkil etti. Dile getirilen görüşlerin çeşitliliğine rağmen, bir ana fikir, toplantıya yol gösterdi: Muntazam Masonluk ilkeleri, Masonluğun doğasının bir yansımasıdır. Dola­yısıyla bu ilkeleri değiştirmek, Masonluğun doğasını değiştirmeye kalkmak anlamına gelir.

Kaynak: http://www.keremdoksat.com/2010/10/14/gundem-2/

Ekim 16, 2010, 12:51:46 ös
Yanıtla #5
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Çok güzel bir televizyon programı olacağı kesin , Kerem Doksat'ın yazısını da beğendim.

Ekim 19, 2010, 11:25:26 ös
Yanıtla #6
  • Seyirci
  • Aktif Uye

"masonluğunu gizleyemeyen bir akademisyen"
Hadi sadece bu cümleyi tartışalım. Kimseyi katmadan sadece bu kelimeyi tartışalım.
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Ekim 19, 2010, 11:52:59 ös
Yanıtla #7
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Hadi sadece bu cümleyi tartışalım. Kimseyi katmadan sadece bu kelimeyi tartışalım.

Sayın Prometheus , yazmış olduğunuz cümlenizde , "gizleyemeyen" kelimesi , vurgulamak istemiş olduğunuzu yanlış bir yöne sevkediyor..Doğrusu "gizlemeyen" olmalıdır..

Ekim 20, 2010, 12:01:08 öö
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Özür dilerim ama, akademisyen oldu diye adam mı oldu?
Yunus Emre akademi kelimesini dahi bilmiyordu.
Ya Aşık Veysel? Şan derslerimi aldı?
Ben kızarım böyle şeylere.
Bende sözüm ona saygın bi üniversitede mimarlık okudum, şimdi rektör olan, o zamanın dekanı beni kurduğu resim kulübüne almaya kalkıştı, bir bayan profesörle akademik kariyerim yanımda konuşuldu.
Bunlarla adam olduğumu hiç düşünmedim ben.
Çok şeyimi överken, çok şeyimi beğenirken, hiç bunlar aklıma gelmedi bunca sene.
Birisini övecekseniz böyle övmeyin. Bırakın o yüzyılların sonunda bile kendini övmeyi becerir. Tıpkı ATATÜRK gibi, tıpkı Ömer Hayyam gibi, tıpkı Budha gibi…

Hadi geçtik hepsini, "gizleyemeyen" ne demek?
Gizlemek mi marifet burda? yoksa gizli kalmayı başaramayacak kadar açık olmak mı?
Kaldı ki, sanki bi manifesto gibi konuşmasını övmeniz sizi bilmeyenler için hiçbir şey ifade etmiyor.

Yazınızda hiçbir torpil yokken demişsiniz.
Bu ne ahkam kesmek, bu ne bilmişlik.
Bu ne son nokta böyle?
Sanırım sizin gelişmeniz için çok uğraşmanız lazım, Buna ispatım yazılarınızdaki çelişkileriniz.
Alın size ispat;
Alıntı
Tekris edildiğinde (masonluğa giriş töreni) 21 yaşının altındaydı ve babasının teklifiyle kabûl edilmişti

Benim babam mason olmadığına göre, bu remzi bana göre torpilli olmuyor mu?
Ben masonluğu 40 yaşımda öğrendim oysa.
Şartlarımız sizce aynı mı?
Alıntı
Remzi’nin ne masonluktaki, ne de akademik hayattaki başarılarının arkasında herhangi bir torpil vardır.
Kanada da 4 yaşına kadar yaşamış olması bile bi ayrıcalık olamaz mı?
Yada babasının kariyeri
Bu bir torpil sayılmazsa, illa hamili kart sahibi yakınimdir mi yazması gerekiyor?

Juddi Krishnamurti derki:
İnsan hala yıkıcı, rekabetçi, zalim, içten pazarlıkçı. Bu toplumu yaratanda bu insan.
Ve bu insanın yarattığı toplum, yine yıkıcı, zulmeden, rekabetçi, agresif ve hastalıklı.
Böyle bir topluma iyi eklemlenmiş olmak, sağlıklı olduğunuz anlamına gelmez.

Her hırslı insanın yapabileceği başarılarla birilerini övmeyin. Kaldı ki övülmeye değer hiçbir insan, övülmek için tek bir adım bile atmaz.

Yazım çok sert olmuş olabilir, bunun (bence) sebebi çok kırılmış olmamdandır.
Lütfen, binlerce yıldır yaptığımız şu hatadan vazgeçelim.

Tanıdığım birisi bana bir gün dedi ki;
14 yıl aynı işyerinde çalıştım. Her gün gittim aynı işi yaptım. Ama sen hep daldan dala atladın. Bi türlü bir yerde kalamadın.
Güldüm, yazık 14 yılın bir gün gibi geçmiş.
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Ekim 20, 2010, 12:07:47 öö
Yanıtla #9
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sayın Prometheus , yazmış olduğunuz cümlenizde , "gizleyemeyen" kelimesi , vurgulamak istemiş olduğunuzu yanlış bir yöne sevkediyor..Doğrusu "gizlemeyen" olmalıdır..

Evet haklısınız, orada hata yapmışım. Cahiliğime verin.
Düzeltme yapmama izin verin lütfen.

Alıntı
Masonluğunu Gizlemeyen Genç bir Akademisyen
Siz gizliyorsanız, niye böyle bir hata yapıyorsunuz?