Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Altın Oran ve Altın Sayı  (Okunma sayısı 12961 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 16, 2011, 01:32:44 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Kimileri “Altın Oran” ile “Altın Sayı” sözcükleri eş anlamlı hatta özdeş alıyor. Yanlış!

Yanlış ama bir açıdan bakacak olursanız ikisi de birer oran, ikisi de birer sayı.

Bunlardan biri 1,4. Böyle olunca bir sayı ama aslında bu anlamsız çünkü bunun aslı 7/5 yanie bir oran.

Tarih boyunca, çoğu yapıların iç ölçülerinde, özellikle odalarda bu oran ya bu sayı kullanılmış. Her nedense bunun tersinden yani 5/7 oranından pek söz edilmiyor ve hep 7/5 alınıyor. İşte o zaman da = 1,4 olduğu için buna altın sayı deniyor.

Bu altın sayıyı masonlar da kullanıyor. Belki çoğu kullanıldığının farkında bile değildir. Loca toplantılarını yaptıklarını mabede gittiklerinde biraz dikkatli baksınlar çevrelerine.

Bence akıl karıştırmaktan başka bir şey değil.

Ancak asıl altın orana geldiğimizde aklımız çok daha fazla karışır.

Bir açıdan baktığınızda bu da bir sayı: 1.618. Ancak bu tam değil; yaklaşık olarak böyle. Aslı ise şöyle: 1,61803398874….

Belki buna nasıl varıldığını belirtmek daha doğru. O zaman şöyle yazmak gerekiyor: (1+√5)/2

Altın oranın bir de geometrik anlatımı var ki, bakın işte bu çok önemli.

Herhangi bir eş kenar beşgen çizin. (Çizebilirseniz…. İnanın ki bunu çizmek çok zor. Geometride vesica piscis terimini bilmeniz ve pergel kullanarak bunu oluşturmanız, sonra da kullanmanız gerekiyor.)

Şimdi o eşkenar beşgenin bir hipotenüsünü (iki karşılıklı köye arasındaki mesafeyi) ölçün ve onun bir kenar uzunluğuna bölün. İşte size altın oran.

Tevekkeli değil masonlar şu pergele bu kadar çok önem veriyor... Bu işler pergelsiz yapılamaz.

Bu altın oran konusu üzerinde yapılmış dünya kadar çalışma, tez vb var. İnternette bu konuya bir girin, içinden zor çıkarsınız. Benim de elimin altında bu konu üzerine yazılmış bir kitapçık var. “Doğada, Sanatta, Mimaride Altın Oran ve Fibonacci Sayıları” diye bir kitap. Prof. Dr. Fikret Akdeniz yazmış, Nobel Kitabevi yayınlamış. (2007) Doğadaki birçok olgunun (hele çiçeklerin ve salyangozların) bu konuyla bağlantısını görünce, insanın şaşkınlıktan dili tutulası geliyor.

Ben şimdi bu başlığı açıtım ya… Bu sadece konuya bir girişti. Asıl katkıları forumun diğer üyeleri sağlayacak. biliyorum.
[/font]
« Son Düzenleme: Haziran 16, 2011, 01:35:18 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 02, 2011, 08:54:23 öö
Yanıtla #1
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Altin sayi, ya da phi. Cok kabaca 1,618, aslinda uzadikca gidiyor ondalik kismi.

Masonlukta da yeri olan Kutsal Sayilar konusunda Hur Kose'de yayinlamayi istedigim bir arastirma yaparken yakindan tanima firsati buldum kendisini.

Cok ilginc ozellikleri olan bir sayi.

Ornegin, Fibonacci dizisindaki sayilarin her birini, dizide kendisinden bir onceki sayiya boldugunuzde, dizi ilerledikce bu sayiya yakinsamaya basliyorsunuz.

Bu sayiyi kendisiyle carptiginizda, sayinin 1 fazlasini (2.618); sayinin bolme islemine gore tersini aldiginizda (yani 1/phi) sayinin 1 eksigini (0.618) elde ediyorsunuz.

Ancak is sadece aritmetikle bitmiyor.

Uzayda aritmetik olarak nitelendirilebilecek Geometride, iki parcaya bolunmus bir dogrunun tamaminin uzun parcaya orani, uzun parcanin kisa parcaya oranina esit oldugunda bu orani elde ediyorsunuz. Benzer sekilde, kati cisimler Geometrisinde duzgun kati cisimleri incelerken de karsimiza bircok yerde, yine altin oran cikiyor.

Mimaride, yapilarda kullanildiginda, eskiden bu yana, insanlarin hosuna gitmesinden dolayi estetik bir yonu oldugu kabul ediliyor. Yani bir nevi, "mimari retorik" ogesi.

Is sadece estetikle de kalmiyor. Ozellikle spirallerin ciziminde, bu sayidan faydalaniliyor. Ornegin, sayin ADAM'in avatar resmindeki iyonik duzen sutun basindaki "volute" denilen disimsi kivrimlari, altin oran kullanarak cizmek mumkun.

Muzik ve Astronomi alanlarinda da, Altin Sayi ve Altin Oran'a cogu yerde rastliyoruz. Muzigi zamanda, Astronomiyi de uzay-zamanda aritmetik olarak tanimlayabildigimizden, altin oran butun ozelliklerini bu alanlara da tasiyor ve her alanda yeni ve carpici acilimlara imkan sagliyor.

Daha detayli bir arastirmayi gerektiriyorsa da, bu kadariyla dahi okuyucuda merak uyandirmis olmasini umuyorum.

Kisacasi, bakmayi bilenin gormesi icin Doga'ya naksedilmis bir iz. Buyuk Ustadin imzasi, isareti.

Eureka

The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction

Ağustos 03, 2011, 12:12:04 öö
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Altın oran çoğu alanda kullanılmıştır matematik,müzik...vs bilgilendirici konular teşekkür ederim

Ekim 20, 2011, 05:07:14 öö
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Ben Amerikali bir yahudiden fibonacci gauge aldim ancak altin orani bitkilerde, insan bedeninde olcemedim, burdan altin oranin sadece insan zihninindeki geometride olan ve de dogaya uygulanmasi gereken bir oran olarak mi algilamaliyim, ben  oyle algiladim. Simdi bir bitkiye(meyveye) bio-teknoloji vasitasiyla altin oran yaptik diyelim bunun gorsel cazibe disinda ne gibi faydasi olacak onu merak ediyorum, satisi artacak mi, boceklere ve haserelere karsi dayanikliligini etkilememicegi veya raf omrunu uzatmicagi kesin, sadece gorsel cekiciligi artirabilir.
« Son Düzenleme: Ekim 20, 2011, 05:12:39 öö Gönderen: Escalation »

Ekim 31, 2012, 11:36:26 ös
Yanıtla #4
  • Yeni Katilimci
  • *

Merhaba, konu başlığı için teşekkür ederim.

Aslında bir araştırmaya baktığımızda dünya üzerinden altın oran alındğında sürekli Mekke şehri çıkıyor. Mekke'nin içinde de Kabe. Özellikle bunu Leonardo Üstadın pergeli ile gösteriyorlar. Google Eartstan baktığımızda bu oranı doğruluyor. Cetvel ozelliği ile hesaplayabiliyoruz. Mona Lisa çalışmasında ve daha birçok çalışmada bu oran mevcut.

Saygılarımla.

Kasım 14, 2012, 12:54:39 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Merhaba, konu başlığı için teşekkür ederim.

Aslında bir araştırmaya baktığımızda dünya üzerinden altın oran alındğında sürekli Mekke şehri çıkıyor. Mekke'nin içinde de Kabe. Özellikle bunu Leonardo Üstadın pergeli ile gösteriyorlar. Google Eartstan baktığımızda bu oranı doğruluyor. Cetvel ozelliği ile hesaplayabiliyoruz. Mona Lisa çalışmasında ve daha birçok çalışmada bu oran mevcut.

Saygılarımla.

Sayın Meseyi, google earth'ten bahsettiğiniz altın oran işlemini nasıl yapıyorsunuz veya bunu kim yapıyor?
Görece kürevi olan dünyanın merkezini tespit için mi bu altın oran hesaplanıyor?
Yoksa birileri ben hesapladım bu çıktı diye zarf mı atıyor?
Saygı ile,
Ayakta Ölmek Diz Üstünde Yaşamaktan Yeğdir.

Kasım 15, 2012, 06:32:22 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

https://www.youtube.com/watch?v=RrzGT6YV5XM       Golden ratio on earth is a rock, most holy place.:)) Jeolojik kayma olmus herhalde zamanla.

Kasım 15, 2012, 06:37:02 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sahiden ilginçmiş bu kabe meselesi
Ayakta Ölmek Diz Üstünde Yaşamaktan Yeğdir.

Aralık 09, 2012, 10:16:39 öö
Yanıtla #8
  • Yeni Katilimci
  • *

Merhaba,

Başlangıç Meridyeni üzerinden Google eartstaki rakamlar üzerinden oranı tutturmaya çalışırsanız Mekke çıkar. Siz kendiniz deneyebilirsiniz.
Ayrıca insan vücudundaki oranlar da muntazam hesaplanmış. İlginizi çekebilir.

Saygı ve Sevgilerimle

Aralık 09, 2012, 11:07:42 öö
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Merhabalar,

Genelde bu tip konularda yazmak istemem ama nedense bu konuya girmek istiyorum.

1- Mekke/Kabe'yle ilgili altın oransal hikayeler tamamen insanlar tarafından manipule edilmiş verilerdendir. Kabe'nin 21.42 enlemi, 39.82 boylamındadır.
Altın oran uygulamak için;

180 enlem var. ama 0'dan 180'e değil, -90'dan +90'a olduğu için;
Enlem: (180/altın oran) - 90 = 21.24

360 boylam var. ama 0'dan 360'a değil, -180'den +180'e olduğu için;
Boylam (360/altın oran) -180 = 42.49

Demek ki neresiymiş? Kabe'den yaklaşık 300 km uzakta bir yermiş.

Bir insan araştırmacı ruha sahip olmayabilir, çok donanımlı bilgili olmayabilir, ama en azından eline bir bilgi geçtiğinde, veya bunu paylaşacağında bunu sorgulayacak 5 dakikaya ve ilkokulda öğrendiğimiz dört işlem bilgilerine sahip olduğuna inanıyorum.

O zaman burda bir soru soralım, neden bunu yapmıyoruz? Neden?

2- Şöyle bir şey de var, altın orana denk gelseydi bile, Dünya'nın malesef düz olmadığı kanıtlandı çoktan. Tepsi gibi değilmiş yani. Etrafında dolanabiliyoruz.
O yüzden bakış açımızı biraz değiştirelim ve çizgilerimizi aşağıdaki farklı ama bire bir doğru bir dünya haritasına göre çizelim isterseniz, bakalım neresi çıkacak?
http://www.plainview.k12.tx.us/Portals/0/images/schools/phs/world_map_projection.gif