Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: 5 SEVGİ DİLİ  (Okunma sayısı 3344 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 09, 2011, 06:56:12 ös
  • Seyirci
  • Uzman Uye
  • ****
  • İleti: 4031
  • Cinsiyet: Bay

Sevgi deposunun dolu tutulması gerekmektedir. İnsanlardaki sevgi oluşumu işte bu deponun varlığına bağlıdır. Aşık olan kişi sevdiği kişini mükemmel olduğu illüzyonuna sahiptir. Aşık olma deneyiminin 3 nedenden dolayı gerçek sevgi olmadığı sonucuna vardı Dr. Peck.
a) Aşık olma iradi bir fiil veya bilinçli bir seçim değildir.
b) Aşık olmak gerçek sevgi değildir,çünkü çaba göstermeden yaşanır.
c) Aşık olan kişi diğer kişinin gelişimine yardımcı olmakla gerçekten ilgili değildir...
5 sevgi dilini aşağıya sıraladıktan sonra konu açıklamalarına geçeceğiz. Önce bu dillerin nasıl olduğu konusunda sizler tahminde bulunun.
(1) ONAY SÖZLERİ
(2) NİTELİKLİ BERABERLİK
(3) HİZMET DAVRANIŞLARI
(4) ARMAĞAN ALMA
(5) FİZİKSEL TEMAS
Yukarıdaki sıralanan maddeler 5 sevgi dilinin varlığından bahsediyor. Şimdide bunların ne demek olduklarını öğrenelim.

 

(1) ONAY SÖZLERİ
Antik İbrani bilgesi Solomon "Dil; yaşamın ve ölümün gücüne sahiptir. Kaygılı bir yürek insanı bunaltır, ama sevecen bir söz onu neşelendirir." der. Sözlü iltifatlar veya takdir sözleri sevgiyi güçlü şekilde iletir.
”Bu kıyafetle çok şık görünüyorsun...”
”Ooo ! Bu elbiseyle çok hoş görünüyorsun...”
”Bu dünyada patatesi en iyi pişiren kişi sen olmalısın...”
Sevginin hedefi,istediğiniz bir şeyi elde etmek değil,sevdiğiniz insanın saadeti için bir şey yapmaktır. Bununla birlikte şu bir gerçektir ki onaylayıcı sözler aldığımızda karşılıkta bulunmak için harekete geçmemiz çok daha muhtemeldir.
Onay sözlerinde;
a) Cesaret verici sözler: Duyguları sezinlemeyi ve dünyayı eşinizin gözüyle görmenizi sağlar.
b) Sevecen sözler: Seni seviyorum kelimesi buna bir örnek. Bu tür durumlarda da eşiniz genellikle sesinizin tonuna yüklenmiş olan mesajı yorumlayacaktır. Kullandığınız kelimeler değil, konuşma tavrınız ve ses tonunuz çok önemlidir.
c) Alçakgönüllü sözler: “Pardon hanımefendi 2 dakikanızı alabilir miyim?”  Ricalar iletişime yön verir ve kişinin kendisinin önemli olduğunu hissini verir.

 

(2) NİTELİKLİ BERABERLİK
Nitelikli beraberlikte bütün dikkatimizi kiminle berabersek ona vermemiz gerekmektedir. Kanepeye birlikte oturup,beraberce TV. İzlemek değil, televizyonu kapatıp tüm dikkatlerimizi toplayıp, birbirimize bakmamızdır. İkinizin beraberce konuşması, beraberce yürüyüşe çıkmanız, beraberce yemeğe çıkmanız vs. Birbirini seven 2 gençle, bir karı-kocanın aynı ortamda otururken bile davranışları farklıdır, çıkan gençler gözbebeklerinin içine bakar, dışarıdaki ortam 2.plandadır. Karı-kocadan biri ise mutlaka dışarıyı izliyordur. Garsona bakar, başka müşterilere bakar. Nitelikli beraberlik yoktur onlarda.
Nitelikli beraberlikte;
a) Birliktelik: Bedensel yakınlık demek değil,odaklanmışlıkla ilgili bir şeydir. Hem birbirimize  dikkatimizi vemek, hem de ruhen yakınlık ve birliktelik demektir.
b) Nitelikli sohbet : 2 bireyin deneyimlerini,düşüncelerini,duygularını ve arzularını dostça ve rahatsız edilmeyecekleri bir ortamda paylaşmaları anlayışına dayanan diyalogdur.
Nitelikli Sohbet Ve Nitelikli Beraberlikte Dikkat Edilecek Hususlar:
1) Eşiniz konuşurken göz temasını sürdürün.(Eşinize tüm dikkatinizi verdiğinizi anlatır.)
2) Eşinizi dinlerken başka bir şeyle meşgul olmayın .(Başka bir şey yapmayın.)
3) Duyguları dinlemesini öğrenin.
4) Vücut dilini gözlemleyin. (Sıkılmış yumruklar,titreyen eller,gözyaşları...)
5) Sözünü kesmeyin. ( Araştırmalara göre bir insan  karşısındakinin sözünü kesmeden yalnızca 17 saniye dinler. Ama susması gerektiğini bildiği zamanlar bu uzar ve susma süresi susana bağlı olur.)

c) Konuşmayı öğrenmek: Eşinizle konuşmayı öğrenmeniz gerekmektedir. Mümkün olduğu kadar eşinizle sohbete girmekten kaçınmayın. 2 kişilik tipi vardır 1. Ölü denizdir : İsrail'de Galileo denizi, Jordan nehri yolu ile güneye ölü denizine akar, suyu alır fakat vermez. Bu kişilikte alır kesinlikle vermez. Bilgisi vardır paylaşmak istemez, suskundur. 2.Çağlayan çayıdır. Gözden veya kulaktan her ne girerse ağızdan dışarı çıkar ve ikisi arasında nadiren 60 sn. vardır, her gördüğünü ve işittiğini anlatır.
d) Nitelikli faaliyetler : Birinizin veya her ikinizin ilgi duyduğu her şeyi içerir.
Vurgu ne yaptığınız üzerinde değil,neden yaptığınız üzerindedir. Amaç birlikte
bir şey yapmak ve "bana değer veriyor" imajını vermektir.

 

(3) ARMAĞAN ALMA
Armağanlar sevginin görsel sembolleridir. Kriz zamanlarında fiziksel varlığınız eşinize verebileceğiniz en güzel armağandır. Armağanın pahalı olması gerekmez. Nede her hafta verilmesi gerekir. Bu yüzden armağan insanın ilişkilerinde, kendisinin diğer kişinin karşısında kıymetli olduğu izlenimimi verdiği için etkili olacaktır. Bu armağanların çeşitliliği eşinizi ve arkadaşınızı daha iyi tanıdıktan sonra  artacaktır. Bazen bakarsınız bir tatlı söz, bazen bakarsınız bir öpücük, bazen  akşam yemeği,  bazen de mahallenin çiçekçisinden alınmış kırmızı bir gül armağan için yeterli olacaktır. Ayrıca armağan; verdiğiniz kişide sizi de hatırlaması ve unutmaması ihtimalini arttırdığı için, ilişkinizin ve sevginizin de hatırlanacak olması yönünden çok önemlidir.

 

(4) HİZMET DAVRANIŞLARI
Hizmet davranışları ile eşinizin,yapmanızdan hoşlandığı şeyleri yapmanızı kastediyorum. Onun için bir şeyler yaparak ona sevginizi ifade edersiniz. Ricalar sevgiye yön verir ama talepler sevginin akışını durdurduğu için isteklerinizde rica etmeyi ihmal etmeyiniz.

 

(5) FİZİKSEL TEMAS
Çocuk gelişim alanlarında çok sayıda araştırma şu sonucu vermiştir: Kucaklanan ve öpülen çocuklar, uzun zaman süreçlerinde fiziksel temastan mahrum bırakılmış çocuklara nazaran daha sağlıklı bir duygusal yaşam geliştiriyorlar. Fiziksel temas evlilikte sevgiyi iletmek için güçlü bir araçtır.  Fiziksel temas 2 ye ayrılır,
a) Örtülü temas:Vücudunuzu çaktırmadan sürtmek. Elini omzuna koymanız gibi.
b) Aşikar temas: Bilerek temastır. Masaj, elini tutmak gibi.
El tokalaşmaları da bir nevi teminattır. Vücut dokunulmak için vardır. Kriz zamanlarında neden iç güdüsel olarak,birbirimiz kucaklarız. Çünkü fiziksel temas sevgiyi güçlü olarak ilettiği için.
***ÇOK ÖNEMLİ BİR NOT:*** Burada unutulmaması gereken en önemli nokta, her insanın farklı sevgi dili olacağıdır. Eşiniz için 1. sevgi dili nitelikli beraberlikken arkadaşınız için de 1.sevgi dili onay sözleri olabilir. Erkek için 1. sevgi dili hizmet davranışları iken kadın için armağan alma 1. sevgi dili olacaktır.

 

KAYNAK : 5 SEVGİ DİLİ (Garry Chapman)

 

ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
SEVGİ

Başlatan sun Insan

1 Yanıt
4321 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 14, 2008, 08:14:09 ös
Gönderen: Prenses Isabella
4 Yanıt
3972 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 14, 2008, 04:54:37 ös
Gönderen: blossom
1 Yanıt
3736 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 01, 2009, 02:53:01 ös
Gönderen: martı
0 Yanıt
3596 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 16, 2009, 12:00:28 ös
Gönderen: ceycet
1 Yanıt
4165 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 09, 2010, 05:30:19 ös
Gönderen: oasis
6 Yanıt
7860 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 14, 2012, 05:41:32 öö
Gönderen: Element
3 Yanıt
4712 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 15, 2010, 04:04:10 ös
Gönderen: Prenses Isabella
0 Yanıt
2916 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 24, 2011, 07:48:20 ös
Gönderen: karahan
0 Yanıt
3158 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 06, 2012, 07:53:40 ös
Gönderen: karahan
2 Yanıt
4219 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 23, 2013, 04:14:19 ös
Gönderen: karahan