Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Takvim Gazetesi Masonluk Yazı Dizisi Bölüm 19  (Okunma sayısı 2975 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 13, 2013, 06:15:52 öö
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

İyi ve kötü kardeşler

Masonlar'ın, Türkiye'de önemli bir güce sahip olduğu doğru. Birbirlerine karşı bir hayli yardımsever olan Masonlar için bu kural bazen bozulabilir... İşte 'kardeşler' arasında iki farklı olay...

İyi ve kötü kardeşler
Türkiye, son 10 yılda Masonlar için zor bir ülke haline gelse de güçlü oldukları hala yadsınamaz bir gerçek... Kardeşlerin de birbirlerine ne kadar bağlı oldukları da doğru. Ancak 2 gerçek olayı dikkate aldığımızda, birbirine zıt iki durumla karşılaşıyoruz. İşte 2 olay:

HASTANEDE KARDEŞLİK BULUŞMASI:
Yaklaşık 4 yıl önce oğlumun ameliyat olması gerekti. Riskli bir ameliyattı. Tabii, ameliyat olacak kişi oğlum olduğu için büyük bir korku içindeydim. Doktor 10 ünite kana ihtiyacımız olduğunu söyledi. Oğlumun kanı 0 grubu olduğu için telaşlandım. Loca'yı aradım. Hemen, aynı kan grubu olan kardeşlerimle bağlantı kuruldu. Sadece 5 saat sonra, 12 kardeşim hastaneye geldi ve kan verdi. Şu anda oğlum çok iyi durumda. O gün doktorun dediği gibi 10 ünite kan kullanıldı. İşte o gün Mason olduğum için çok büyük mutluluk yaşadım. Buna benzer birçok konuda kardeşlerimin desteğini gördüm. Elbette zor durumda olana herkesin yardım etmesi gerekir. Ancak böyle güçlü bir Loca'ya sahipseniz, kendinize olan güveniniz daha da artıyor. Buna benzer bir olay da geçen yıl oldu. Ben de koşarak gittim ve kan verdim. Kan verdiğim kişi, kardeşliğin önemine vurgu yaptı.

BENİ YOK SAYDILAR:
1999'da Loca'ya girdim. Kısa sürede yükseldim. 21. Derece Mason olduğum günlerde başıma kötü bir olay geldi. Maalesef oğlum, Las Vegas'ta kumar oynamış. Kaybettiği para da 9 milyon dolar. Maalesef o günlerde maddi anlamda zor günler yaşıyordum. Loca'dan destek istedim. 24 saat sonra cevap geldi. Maalesef bu konuda yapabilecekleri bir şeyin olmadığını söylediler. Yıkılmıştım. Loca'nın isteği doğrultusunda 15 milyon dolar yardımda bulunmuştum. Paraya hiçbir zaman değer vermedim. İşlerim bozulduğu için Loca'dan yardım istedim. Boşuna Mason olduğumu anladım. Loca'daki konuşmaların aslında bir hikaye olduğunu bizzat yaşayarak öğrendim. Benim için acı bir ders oldu. Yılmadım, çalıştım ve oğlumun 9 milyon dolarlık borcunu ödedim. Şimdi işlerim çok iyi. Bir daha Loca'nın önünden geçmek mi? Asla. Şu anda bir Mason tanıdığım anda, yanımdan uzaklaşmasını söylüyorum. Çünkü çok büyük bir kandırmaca olduğunu anlatıyorum. Ancak inanmıyor. Bana da ilk zamanlar anlatsalardı ben de inanmazdım.

KİTAPTAN BİR ALINTI

Masonlar'ın kendileri için yazdıkları kitaplar da mevcuttur... Kelimelerin gizli anlamlarını yakalamak çok önemlidir. Masonların 33.
Derece'den büyük üstatlarından Necdet Egeran, "Gerçek yüzüyle masonluk" adlı kitapta, Masonluk hakkında çok önemli irdelemeler yapıyor. Tabii, saptamaların birçoğunun zamanla doğru olmadığı da ortaya çıktı.

Masonluk millidir!..
Bağımsızdır!..
Masonlar vatanperverdir!.. İlericidir, aydındır!..
Masonluk gizli değildir ama, kendine has töreleri, ritüelleri vardır!..
Masonlar herkese dosttur!..
Masonluk sadece Allahsızlığı, vatansızlığı, anarşiyi, cehaleti ve tembelliği hoş görmez!..

TÜRKİYE'DE MASONLUK

Masonluğun, Türkiye'deki faaliyetleri 1723'den sonra başladı. İlk Mason Localar'ı Halep ve İzmir'de, İskoçya Locası'na bağlı olarak kuruldu. Daha sonra İskenderun, Hama ve Humus'ta da Mason localar'ı açıldı. 1734'te ise İstanbul'da faaliyete başladı. Sonra ağır bir darbe aldılar. 1820'den sonra İstanbul. Makedonya, Trakya, İzmir ve Suriye'de Mason Localar'ı arka arkaya açılmaya başladı. 1850'de yine zor durumda kaldılar. Kendi kendilerini gizlediler. Mason Localar'ı I. Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında da çalışmalarını sürdürdü. 1925'te bir ara kapatıldı. Ancak yine açmayı başardılar.
Live long and prosper.

Temmuz 07, 2014, 07:20:00 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Masonluk Üyeliğine seçilirsem bir çok bilgimi paylaşa bilirim.

Temmuz 23, 2014, 09:45:27 ös
Yanıtla #2

Oğlu Las Vegas'ta kumar oynayıp 9 milyonu kaybedince Loca'dan yardım isteyen adamın Mason sıfatıyla gezmesi üzücü...
"İsteyen yavaş gitsin, ister hızlı koşsun, arayan bulur. İki elinle isteğe sarıl; çünkü istektir iyi yola kılavuz olan."
Mevlana