Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Zübük  (Okunma sayısı 1771 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 15, 2015, 01:33:20 öö
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *
  • İleti: 512
  • Cinsiyet: Bay

Elli yıl öncesinden bugünümüzü anlatan güzel bir oyun,ilgisi olan arkadaşlara tavsiye ederim.Özellikle imam karakteri oldukça başarılıydı.Başta yazar Aziz Nesin olmak üzere günümüze uyarlayan Nedim Saban ve ekibine teşekkürler,emeklerine sağlık..

''Aziz Nesin'in ünlü romanı "Zübük", Tiyatrokare tarafından müzikal olarak sahneye taşınıyor.

Yeni Yıl Geldi, "Zübük"ler Bitmedi! Tiyatrokare tarafından sahneye taşınan oyun güncelliğini koruyor!

Türkiye’nin önemli ve usta yazarlarından Aziz Nesin’in, 2015 yılında kutlanacak doğumunun 100. yılı nedeniyle "Zübük" isimli eseri, Nedim Saban tarafından uyarlanarak özel olarak sahneye taşındı. Aziz Nesin’in doğum gününde özel galası yapılan oyunun tüm gala geliri kimsesiz çocukları eğiten Nesin Vakfı’na bağışlandı.

Aziz Nesin’in en önemli eserlerinden "Zübük", Nedim Saban tarafından yeni bir yorumla uyarlanıp, sahneye taşındı. Bu müzikli komedi,  Beylikeğrisi adlı hayali bir yerde, bir seçim sandığının başında geçiyor. Zübük’te başrolü Tuna Orhan oynuyor.

Meslek hayatına Antalya Devlet Tiyatrosu’nda başlayan ve Hokkabaz filminde Cem Yılmaz ile başrol oynayarak, 18. Ankara Uluslararası Film Festivali oyunculuk ödülünü alan ve en son "Yalan Dünya" dizisindeki sevilen "Yönetmen Tufan" karakteriyle izlediğiniz Tuna Orhan, Kemal Sunal tarafından filme taşınan "Zübük" karakterine farklı bir yorum getiriyor.

Oyunun diğer rollerinde tiyatro, sinema ve TV dizilerinden tanıdığınız Halim Ercan, Hakan Akın, Hilmi Özçelik, Ercü Turan, Evren Erler, Şebnem Bilgeer,  Deniz Değirmenci, Serdar Aydın, Ena Alpar, Emrah Düzkaya, Selim Tezin gibi isimler rol alıyor. Oyunun yardımcı yönetmeni Bülent Seyran.

Nedim Saban projeyle ilgili olarak şunları söylüyor: "Zübük romanını okuduktan sonra, bu karakterin yazıldığı dönemde Don Kişot efsanesini yakaladığını gördüm. Zübüklük adeta bir kavram olarak dilimize girmiş ve Aziz Nesin’in dillere destan karakteri ölümsüzleşmiş. Romanın yan karakterleri de müthiş renkli ve seyirciye nefis bir tat bırakıyor."

"Zübük"ün dekor tasarımı Sıla Karakaya, müzikleri Tuna Orhan, ışık tasarımı Kemal Aydoğan, koreografisi Özge Midilli, şarkı sözleri Nedim Saban’a, oyun fotoğrafları Emrah Nihat Erel’e ait. 

Oyun ocak ve şubat ayında İstanbul’da Profilo Kültür Merkezi, Ataköy Yunus Emre Kültür Merkezi, Kozyatağı Kültür Merkezi, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde oynandıktan sonra, 27 ve 28 Şubat’ta İzmir Atatürk Kültür Merkezi ve 1 Mart’ta Bodrum’da oynanacak.

Konu:
Siyasi hayatına küçük bir ilçede başlayarak, milletvekilliğine kadar yükselen “İbrahim Zübükzade”, çevresindeki herkesi kandırmış, halkın manevi değerleri ve inançlarını sömürerek, siyasette yükselmeye başlamıştır. Bu önlenemez yükselişi durdurmak isteyenler, son çare olarak onu  daha da yükselterek, Ankara’ya göndermeye karar verirler. Ancak Zübük, nereye giderse gitsin bela olmaya devam eder…''

15 Şubat

Profilo KM Büyük S. - İstanbul

20 Şubat

Kadıköy Halk EM - İstanbul

21 Şubat

Profilo KM Büyük S. - İstanbul

28 Şubat

İzmir AKM Yunus E. - İzmir

01 Mart

Bodrum Bld. Nurol Kültür M. - Muğla

05 Mart

Caddebostan KM - İstanbul

08 Mart

Profilo KM Büyük S. - İstanbul

21 Mart

Kadıköy Halk EM - İstanbul


Bilet Fiyatları (Ortalama) = 50-70 tl
Görmek, varlığın yükselişidir.