Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Mutlak Sevgi.......  (Okunma sayısı 3663 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 02, 2010, 11:31:19 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **
  • İleti: 308
  • Cinsiyet: Bay

           Birçoğumuz, az sayıda insana karşı belli bir dereceye kadar varabilen bir sevgi besleriz. Buna karşı, birçok insana antipati, soğukluk, hattâ açık bir nefret duygusu besleriz. İşin en acıklı yönü de, hiç görmediğimiz insanlara­ ve toplumlara karşı bu duyguları beslememizdir. Yalnızca propagandanın, bütün bir sını­fı, ırkı ve ulusu yok etmek için, başka bir sınıfı, ırkı veya ulusu harekete geçirdiğinin örneğini tarih bizlere bol bol vermektedir. Sevginin aksi­nin daima nefret olması gerekmez. Bu hal, da­ha ziyade başkalarına karşı ilgi duymamakla ve onları umursamamakla kendini gösterir. Ta­nıdığım bir kadın bana şunları söylemişti: "Kimseden nefret ettiğimi sanmıyo­rum, ama kimse ile de ilgilenmiyor ve kimseyi umursamıyorum."

           Katıksız ve mutlak bir sevgi, herkese kar­şı iyi niyet beslemeyi ve müspet davranmayı ge­rektirir. Ancak bu davranışı, haksızlık yapan zorbalara karşı, yüreksiz insanların, müraice boyun eğmeleri haliyle karıştırmamalıyız. Zira, bu gibi durumlarda, zorbalığa boyun eğmek, halkın kayıtsızlığını artırarak, onları bezgin ve yılgın bir hale getirir. Böyle kısa görüşlü bir davranışın sonucu da, kilit noktalarının insaf­sız ve vicdansızların eline geçmesini sağlamak­tan başka bir şeye yaramaz.

           Mutlak sevgi, kötülüklerin hoşgörü ile kar­şılanması demek olmayıp, gerektiği zaman, in­sanların haklı dâvaları için mücadeleye giriş­melerini telkin eden bir ülküdür.

           Mutlak sevgi bir insanı, bir sınıfı, bir ırkı, bir ulusu düzelt­mek ve değiştirmek için gerekli bütün güçleri seferber edecek nitelikte olmalıdır. Mutlak sev­gi, insanları birleştirmek ve dünyayı yenileştir­mek için, açık ve gerekiyorsa katı bir mücade­lenin bütün güç kaynağını teşkil etmelidir. Bu tür sevgilerle kalbi dolu olan bir kadın, kocası­na şöyle diyordu: "Seni olduğun gibi seviyo­rum! Fakat seni ulaşman icap eden yüksekliğe çıkarıncaya kadar mücadele edeceğim."

           Dünyayı, yıkıntıya götüren güçlerden biri de, insanların yüreklerinde çöreklenen, acılık ve katılık duygularıdır. Fakat çoğunlukla, bu et­kenler adaletli göründükleri için, insanlar bun­lara katlanırlar. Ancak, insanların bu acı ve keskin yanlarının, adaletli olmayan yönleri ka­dar, kötü olduğu da bir gerçektir. Büyük zenci lideri Booker T. Washington şöyle diyor: "Be­ni, hiçbir kimse, kendisinden nefret ettirecek kadar alçaltmaya yeltenmemelidir."

           Washington'da yüksek mevki sahibi bir memur, bakanlıktaki bütün çabalarının, şefi ta­rafından boşa çıkarıldığı sanısına kapılmıştı. Bu ruh haleti altında şöyle diyordu: "Şefim ile aramdaki ilişkiler, hayatımın en büyük kırıklı­ğını ve acılığını teşkil etmektedir." Fakat aynı memur, kısa bir zaman sonra, peşin hükümle verilmiş bu haksız kararı ve yaralanmış duygu­ların arkasına gizlenen yersiz gururu farkedin­ce şefinden özür diledi. Daha önceleri, bakanlık­ta esen ayırıcı ve zehirleyici havanın o anda dağıldığını ve yerine ılık bir barış havasının yayıldığını görerek kendisi de gönül rahatlığı­na kavuşmuş oldu. Karamsar ve yıkıcı davranışlarının, bütün kötülüklerini kaldıran bu gü­cü memura, sağlam, insancıl ve akılcı bir dü­şünüş sağlamıştı. Karamsarlığa yakasını kaptı­ran bir insan umutsuzluğa sürüklenir ve hiçbir kimseyi düzeltemeyeceği gibi, kendi karamsarlığını da ortadan kaldıracak gücü bulamaz.

           Mutlak sevgi insanların renklerine, sınıf­larına, politik inançlarına ve milliyetlerine bak­madan, onların hayat standardını doğal ve nor­mal bir duruma getirmek için durmadan çaba harcamayı gerektiren gerçek sevgidir. Ancak, böyle bir inanış ve davranış, dünya çapında düşünen ve dünya için yaşayabilen insan tipini yaratabilir. Bir önyargı ile, politik ve ideolojik görüşler yüzünden yüzlerce seneden beri çeşitli kamplara ayrılan ve halkı da birbirlerine düşman olan dünyamız, birleştirici bir faktör ola­rak, böyle bir insana şiddetle muhtaçtır. An­cak bu suretle, bir beraberlik ve kardeşlik sağ­lanabilir ve düşmanlarımız da gerçek dostları­mız olmak yolunu tutarlar.

           İnsan iradesiyle başa çıkabilmenin ve ona şekil verebilmenin tek yolu, mutlak mânevî kıs­tasları, samimî bir surette ve peşin olarak ka­bul etmek ve onu hayat boyunca, içtenlikle uy­gulamaktır.( Dr. Paul Kampbell )


IŞIK ve SEVGİ ile KALIN.......

Işık, sadece ışık ama daha fazla ışık.......


Temmuz 20, 2015, 01:50:56 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **
  • İleti: 236
  • Cinsiyet: Bay

Sayın Oasis bu yazısı için çok teşekkür ederim Mutlak sevginin geçmişte olduğu gibi bügünümüz ve tabikide geleceğimiz için çok ihtiyacımız var...
Güneş ışınları neyse kara toprak için gerçek aydınlanmada odur bu dünyada Doğanlara...


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
14 Yanıt
6709 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 09, 2009, 01:09:40 öö
Gönderen: zarathustra
4 Yanıt
3978 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 13, 2010, 10:18:25 ös
Gönderen: Genius Loci
14 Yanıt
9985 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 24, 2010, 10:44:20 ös
Gönderen: shaGrot
1 Yanıt
3098 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 03, 2012, 01:39:42 ös
Gönderen: NOSAM33
0 Yanıt
4491 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 26, 2011, 03:19:37 ös
Gönderen: scherif
1 Yanıt
5761 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 25, 2011, 03:47:30 öö
Gönderen: Prometheus
7 Yanıt
5069 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 20, 2011, 10:32:16 öö
Gönderen: MASON
Psikoloji-Sevgi

Başlatan Özer Baysaling Psikoloji - Ruh bilimi

0 Yanıt
5554 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 20, 2011, 04:32:51 ös
Gönderen: Özer Baysaling
2 Yanıt
2943 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 03, 2012, 06:52:18 ös
Gönderen: Arais
1 Yanıt
2743 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 03, 2012, 08:07:17 öö
Gönderen: MASON