Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tanrısal Adalet Üzerine  (Okunma sayısı 9251 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 29, 2016, 07:33:44 ös
Yanıtla #30
  • Uzman Uye

Alıntı
Böyle bir yazıyı koyup bir açıklama yapılmaması hoş değil.

Sayın Ares katılıyorum ...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mart 29, 2016, 10:53:58 ös
Yanıtla #31

Alıntı
Öneriniz nedir sayın NOSAM33?

Bu  form bir yaradana inanmanın şart olduğu Masonlar tarafından kurulmuştur .O yüzden O Evrenin mimarına hakareti kınadım .

Saygılar  8)

Sayın @NOSAM33;
"Yanlış bir düşüncenin panzehiri, yeni ve kabul gören bir düşünce üretmektir.Yanlış düşünceyi kınamak değil."
Bende sizi;form'u durmadan iki kelimelik mesajlarınızla meşgul ettiğiniz için kınıyorum.
Sen Özelsin

Mart 30, 2016, 12:07:19 ös
Yanıtla #32
  • Uzman Uye

Alıntı
Bende sizi;form'u durmadan iki kelimelik mesajlarınızla meşgul ettiğiniz için kınıyorum.

Saygı duyarım ...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Nisan 02, 2016, 10:03:07 öö
Yanıtla #33
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Alıntı
Benim bir dinim yok ve bazen bütün dinlerin denizin dibini boylamasını istiyorum. Hükümetini ayakta tutmak için dini kullanmaya gerek duyanlar zayıf yöneticilerdir, adeta halkı bir kapana kıstırırlar. Benim halkım demokrasi ilkelerini gerçeğin emirlerini ve bilimin öğretilerini öğrenecektir. Batıl inançlardan vazgeçilmelidir. İsteyen istediği gibi ibadet edebilir. Herkes kendi vicdanının sesini dinler. Ama bu davranış ne sağduyulu mantıkla çelişmeli ne de başkalarının özgürlüğüne karşı çıkmasına yol açmalıdır..
— Mustafa Kemal Atatürk

Gerçekten Ulu önder ''BENİM BİR DİNİM YOK '' dedi mi ?

Bu alıntının yeri bu başlık değil, ama madem ki değinildi, ben de üzerine birkaç söz söylemek isterim...
Geçmişte söylenmiş kimi sözleri kendi zamanına göre değerlendirmek gerekir. Hoş, bugün de aynı tekerrür içinde olduğumuzdan bu alıntı üzerinde böyle bir okumaya gitmeye ne yazık ki pek gerek yok, ama bugünü dahi net göremeyenler için açıklık getirmekte yarar var: Söz konusu alıntının ardındaki tarihi gerçekleri düşünecek olursak bu haklı tepkinin bir din karşıtlığı taşımadığını, aksine, dinlerin türlü çıkarlara alet edilmesine karşı sarf edildiğini, dolayısıyla dinin saflığını koruma gayesi taşıdığını, dahası, inanç özgürlüğünü ölçüsüz ve bu yüzden başkalarının özgürlüğüne engel olabilecek şekilde çıkmaza sokmak yerine, onun karşılıklı saygı sınırında değerlendirilmesi gerektiğini, yani özgürlüğü genel anlamıyla savunan daha geniş bir bakış taşıdığını görebiliriz.