Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Bir Bilgi Sorusu  (Okunma sayısı 2696 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 26, 2016, 02:23:48 ös
  • Uzman Uye
  • ****
  • İleti: 2105
  • Cinsiyet: Bay
    • Masonluk ve Masonlar

Sayın üyelerimize bir bilgi sorusu da benden gelsin.

Türkiye Cumhuriyeti'nde, bir milletvekili, herhangi bir mason obediyansının dernek başkanı/büyük üstadı olabilir mi?
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe


Nisan 26, 2016, 04:04:02 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **
  • İleti: 228
  • Cinsiyet: Bay

Sayın üyelerimize bir bilgi sorusu da benden gelsin.

Türkiye Cumhuriyeti'nde, bir milletvekili, herhangi bir mason obediyansının dernek başkanı/büyük üstadı olabilir mi?


Sorulan soruyu daha iyi kavramak için -soruya soruyla yanıt vermek olmaz biliyorum- sormam şart olduğundan soruyorum.

"Milletvekili" sıfat olduğuna göre sıfatların mı herhangi bir mason obediyans'ına dernek başkanı/büyük üstadı olup olamayacağı soruluyor?

Bildiğim kadarı ile bütün sıfatlar kapının dışında kalıyor. Yoksa yanlış mı biliyorum?
Madem yersizlik alemi aslım
Artık bana tek bir şey düşecek
Yücelip aslıma gitmek


Nisan 26, 2016, 06:55:33 ös
Yanıtla #2
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *
  • İleti: 718
  • Cinsiyet: Bay

Olabilir ama olamaz.

OLABİLİR; çünkü 3069 sayılı Kanun - Madde 2 uyarınca, milletvekillerinin üye olamayacağı kurumlar aşağıdaki gibi listelenmiştir ve Mason Dernekleri bu tanımlardan hiçbirisine girmemektedir:

- Devlet ve diğer kamu tüzel kişilerinde ve bunlara bağlı kuruluşlarda;
- Devletin veya diğer kamu tüzel kişilerinin doğrudan doğruya ya da dolaylı olarak katıldığı teşebbüs ve ortaklıklarda;
- Özel gelir kaynakları ve özel imkanları kanunla sağlanmış kamu yararına çalışan derneklerin;
- Devletten yardım sağlayan ve vergi muafiyeti olan vakıfların;
- Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikalar ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların

yönetim ve denetim kurullarında görev alamazlar, vekili olamazlar, herhangi bir taahhüt işini doğrudan veya dolaylı olarak kabul edemezler, temsilcilik ve hakemlik yapamazlar.

OLAMAZ; çünkü mason olan bir milletvekilinin masonluğu, masonluk-karşıtı diğer milletvekilleri, basın mensupları ve hatta masonluk-karşıtı olan halk tarafından aleyhte kullanılacaktır ve kişinin masonluğundan herkes haberdar olacak, kişinin kendi parti hiyerarşisi içinde gidebileceği yol tıkanacaktır. Elbette bu tür saçma sapan bir durum sadece ülkemiz için geçerlidir, çünkü medeni ülkelerde masonluk onurla taşınılan bir sıfattır ve kimse sizin aleyhinizde bunu kullanamaz, aksine kullanmak isteyen ayıplanır. Tabi, Türkiye'de de kişi "ben sadece milletvekili olarak kalacağım, partimde ilerlemek gibi bir niyetim yok, ayrıca şahsıma karşı yapılacak haksız saldırıları da umursamayacağım" şeklinde düşünürse, o zaman yine de mason olabilir.

OLABİLİR kısmı ile ilgili olarak umarım doğru yorum yapmışımdır. Eğer yorumum yanlış ise, hukukçu forum üyelerinden beni düzeltmelerini dilerim.
Live long and prosper.


Nisan 28, 2016, 12:37:55 öö
Yanıtla #3
  • Uzman Uye
  • ****
  • İleti: 2105
  • Cinsiyet: Bay
    • Masonluk ve Masonlar

Sayın SELİM konuya biraz daha felsefi bakıştan yaklaştı ancak sorumuz oldukça basit ve adı üstünde ''bilgi'' sorusu.

Sayın Spock'un ''OLABİLİR'' yanıtı doğrudur. ''OLAMAZ'' yanıtı ise bilgiden çok yoruma dayalı bir yorumdur ve haklıdır.

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe


Nisan 28, 2016, 02:22:17 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **
  • İleti: 55
  • Cinsiyet: Bay

Sayın Spock çok güzel bir şekilde açıklamış ama aklıma takılan birkaç durum var; bu milletvekili mason olursa ve mason olduktan sonra başkan olduğunda bu onun aleyhinde neden kullanılsın ki? İçeriden bir mason karşı partiden olsa bile eğer ki gerçekten mason olabilmişse bunu gizli tutması gerekmiyor mu? Ya da gizli tutmak yerine bunu kendi çıkarlarına ve başkan olan milletvekili masonun aleyhinde kullanıyor açıklamalar yapıyorsa bu kişi ceza alır mı?
"Acı çekmek, büyük bir zekaya ve duyarlı bir yüreğe sahip kişiler için her zaman kaçınılmazdır."


Nisan 28, 2016, 08:52:30 ös
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye
  • *****
  • İleti: 7217
  • Cinsiyet: Bay

Mason olan milletvekilleri var.

Bakanlık yapmış masonlar var; hem öyle pek eskilerde değil, yakın geçmişimizde.

Masonluk, bu ülkede herhangi bir diğer sosyal dernek statüsünde çalışır. Bir milletvekili mason olamıyorsa, bu, "hiçbir sosyal derneğe üye olamaz" anlamına gelir.

Üstelik masonlar, daha önceden mason olmayan bir milletvekilinin locaya Masonluğu gereklerine uyarak gelip, çıraklığa başlamasından ötürü pek hoşnut olsalar gerektir.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Mayıs 01, 2016, 11:50:51 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye
  • ****
  • İleti: 1801
  • Cinsiyet: Bay

         Sanırım soru biraz yanlış anlaşılmış. Sayın Risus," Türkiye Cumhuriyetinde Milletvekili olan birisinin, her hangi bir Mason obediyansının
dernek başkanı/büyük üstadı olup olamıyacağını" sormuş. Milletvekillermizden elbette Mason olanlar var, hatta Başbakanlarımızdan bile Mason olanlar var, ama  büyük üstad olan var mı ben bilmiyorum. Mantık yürüttüğüm takdirde, olmaması için bir neden göremiyorum. Zira; en basit ilkeleri gereği, Localarda siyaset ve din tartışmaları yapılmamaktadır. Yani bir engel olmadığını düşünüyorum.
         Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"


Mayıs 02, 2016, 05:18:26 ös
Yanıtla #7
  • Yeni Katilimci
  • *
  • İleti: 24

Olabilir mi?"nin cevabı bence,"Neden olmasın?". Millet vekilinin diğer  meslek sahiplerinden farkı ne olabilir ki? Soru, "Olur mu ?" şeklinde olsaydı ,"Olmaz," der ama olmasını da ister ve alkışlardım.


Mayıs 06, 2016, 10:16:39 öö
Yanıtla #8

Evet olabilir olmaması için herhangi bir yönerge ve yasaklama yoktur bildiğim üzere
ayhan