Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: İnsan'ın Hedefi  (Okunma sayısı 2319 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 10, 2016, 03:32:53 öö
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 37
 • Cinsiyet: Bay

Biz modern insanlar bugün bilimde ve ilimde farklı noktalara gelmiş bulunmaktayız. Merakımız, hayallerimiz ve sorularımız bizi bu hale getiren unsurlardan bir kaçı sadece. İlk insanlardan bugüne kadar, gece yada gündüz durmaksızın yeni fikirler üretiyor ve bunları gün geçtikçe gerçekleştiriyoruz. Evrende ki yerimizi sorguluyor, evreni anlamaya çalışıyor ve yaşanacak yerler arıyoruz. Tabi biz o kadar masum değiliz ve masum olamadık. Öğrenmek uğrunda gezegenimizin her dakika, hatta ve hatta her saniye ömrünü kısaltıyoruz. Hem buradan gitmek istiyor, hemde bulunduğumuz gezegeni yaşatmak için anlamsız bir biçimde günlerimizi heba ediyoruz. Peki biz insanlar ne istiyoruz? Hedefimiz nedir?


Her ne kadar bugün hedefimizi tam anlamıyla bilemesek de, aslında temel olarak isteğimizi biliyoruz; ölümsüzlük...

Biz insanlar evrenimizin ömrü tükenene dek yaşamak istiyoruz. Ve bunun için tek ihtiyacımız bilinci yaşatabilmek. Bilinç, insanı diğer canlılardan ayıran en temel faktördür. Ve insan bilinci olduğu sürece yaşar. Ne zaman insan bilincini kaybederse, o zaman ölmüştür ve insan vücudu artık et parçasından ibarettir. Vücut sağlıklı olduğu sürece bilinci kaybetmez. Fakat vücut yıllar geçtikçe yaşlanır ve mutlak ölümle karşı karşıyadır. Öyleyse bilinci mekanik bir bedene aktarabilir miyiz? Cevap şu an için hayır, fakat 21. YY bitmeden cevabımız değişebilir. Kopyalama yaparak, insan beyninde ki bütün bilgileri olası bir mekanik bedene aktarabiliriz. En azından şimdilik hayalimiz bu şekilde.

Sizin düşünceniz nedir? Sizce bilinci kopyalamak mümkün mü? Yada hedefimiz nedir?

SOMA isimli video oyununda, karakterimizin bilinci başka bir bedene kopyalanmıştır. Frictional Games ekibi kurgulamayı çok başarılı bir biçimde yapmış.Hatalı bir paylaşım ise affola. Saygı ve sevgilerimle...
« Son Düzenleme: Haziran 10, 2016, 03:46:38 öö Gönderen: Vulakrein »
Ad vitam æternam.


Haziran 10, 2016, 06:53:33 öö
Yanıtla #1
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 312
 • Cinsiyet: Bay

Güzel bir yazı olduğundan öncelikle sayın Vulakrein sizi tebrik ederim. Konuya döndüğümüz zaman sorulardan beyinin farklı vücuda aktarılması yada bilgiyi taşıması hakkında "Einstein'ın Beyninin Sırrı" isimli bir belgeselde şu soru soruluyordu; "Sizce bir insanın beynini almak mı bilgileri almayı sağlar yoksa sadece o bilgiler tasarlandığı vücuda mı aittir?" bu konuda insan öldüğü vakit insanın beyini sıfırlanmaktadır. Tıpkı bir bilgisayar gibi düşünebiliriz ki bilgisayarlar insan beyninin neredeyse mekanik halidir. Bilgisayarlara bir kelimeyi tanıtırsanız programlamayla onu çözer, onu görsele programlarsanız görsel tasarlar, kamerası onun gözüdür.

Aynı zamanda sağ yada sol beyinin insana nakledildiği görülmüştür. Bu konuda şunu çıkartabiliriz ki beyinde ki kodlar beyini terk ettiği zaman çalışmaz yada silinir. Bu hücre kodlarını kopyalamak için geniş bir teknolojinin oyunda ki gibi çıkması mümkün müdür? bu bilemem. Benim fikrimce insan vücudunun canlılığı ve yeniliği sağlanması ölümsüzlüğün sırrı olur.


Haziran 10, 2016, 05:03:24 ös
Yanıtla #2
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 37
 • Cinsiyet: Bay

Aynı zamanda sağ yada sol beyinin insana nakledildiği görülmüştür.

Öncelikle teşekkür ederim sayın Novayst. Ancak bir konuda takıldım, bilgi eksikliği var ise affola ama bildiğim kadarıyla günümüz teknolojisi hala beyin nakli için gereken imkanı sağlayamıyor.

Ekleme: Roma imparatorluğundan günümüze kadar bir çok kez denendiğini fakat başarısızlıkla sonuçlandığını biliyorum.

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Haziran 10, 2016, 05:07:37 ös Gönderen: Vulakrein »
Ad vitam æternam.


Haziran 10, 2016, 05:07:01 ös
Yanıtla #3
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 312
 • Cinsiyet: Bay

Ahhh çok özür dilerim dalgınlığıma verin ki beynin yarısının alınma ameliyatını beyin nakli zannetmişim. Kusura bakmayın..