Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Necip Fazıl Kısakürek..!  (Okunma sayısı 20387 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 26, 2007, 08:08:32 ös
Yanıtla #30
 • Skoç Riti Masonu
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 3734
 • Cinsiyet: Bay

Sn. Leon'un çeşitli sitelerde yayınlanan resimli anlatısına yine internette -kanımca mantıklı- cevaplar verilmiş, aynen alıntılıyorum;

"Ay kültü iddiası:

Bu iddianın ilk çıkış noktası fanatik Hristiyanlardır. İslam dinini karalama çalışmasıyla bu iddiaları ortaya atmaktadırlar. Buna göre ‘Allah’ ismi, Kur’an’ın gelişinden de önce vardı. Araplar, İslam dininden önce de Allah’ı biliyorlardı. Bu iddiaya göre Allah yani El- İlah, Ay Tanrısının adıydı. İslam inancı da Ay kültünden gelmekteydi. Bu iddiaların ışığında İslam dininin ,diğer semavi dinlerle hiçbir ilgisinin olmadığını, arkeolojik bulgularda bulunmuş bazı kabartma resimleri delil olarak öne sürerek ispat etmeye çalışmaktadırlar.
Bu iddiaların tümü açıkça saptırmadır. Bu iddialar detaylı incelendiğinde gerçek bir temelinin olmadığı ortaya çıkacaktır.
Şimdi madde madde bu iddialara bakalım:

1-Arapların İslam öncesinde Allah inancına sahip olduğu fikri yeni bir buluş değildir. Peygamberimizin babasının adı bizzat “Abdullah” (Allah’ın kulu) tır.
İslam dininden önce de Allah kavramının Araplar tarafından bilindiği gerçeği Kur’an’da da bir çok ayette ifade edilir. Bunlarda birisi şöyledir:

Haberin olsun; halis (katıksız) olan din yalnızca Allah’ındır. O’ndan başka veliler edinenler (şöyle derler:) “Biz, bunlara bizi Allah’a daha fazla yaklaştırsınlar diye ibadet ediyoruz.” (39 Zümer Suresi - 3)

Bu ayetten de anlaşılacağı gibi peygamberimizin döneminde müşrikler Allah’ı biliyordu ama “Putlara bizi Allah’a yakınlaştırsın diye tapıyoruz.” diyorlardı. Onların inancında Allah’ı tümüyle bir inkar söz konusu değildi. Sadece bazı putları ona ortak koşuyorlardı.
Allah inancı, İslam öncesi diğer hak dinlerden gelmektedir. İslam dininin ilk geldiği dönemde İbrahim dininden gelen “Hanef Dini ‘’ de bu ortamda bulunmaktaydı.Hanefiler, bu dini dejenere etmekle beraber ,ilk başından beri var olan birçok ibadet ve inancı ana hatlarıyla korumayı başarmışlardı. Bu yüzden İslam öncesinde de Allah inancı , hac, namaz, oruç gibi ibadetler bozulmuş da olsa halen mevcuttu. Dolayısıyla İslam geldiğinde, bu kavram ve ibadetleri onlardan almamış, aksine onları ilk defa insanlara buyuran Allah, yanlış yapılan uygulamaları düzelterek tekrar Hz. Muhammed vasıtasıyla bildirmiştir.

2- Bu konuda delil olarak gösterilmeye çalışılan arkeolojik bulgular da kasıtlı olarak çarpıtılmaktadır. Bu bulgular Mekke bölgesinde değil oradan çok daha uzak olan Güney Arabistan bölgesinde bulunmuştur. Bu bulgular kasıtlı olarak Kuzey Arabistan’da bulunmuş gibi gösterilmeye çalışılmaktadır. Bunların Mekke bölgesinde yaşayan Araplarla hiçbir alakası yoktur.

3- Ay tanrısı Arkeolojik bulgularda “Sin” olarak geçer. Allah (el-ilah) kelimesinin Ay Tanrısı olduğu iddiasını destekleyecek hiçbir kanıt yoktur. Buna rağmen bu tarz iddialarda bulunanlar, birkaç resim koyup altına da böyle bir yorum yazarak Ay Tanrısının, Allah olduğunu iddia ederler. Eğer bunun kökeni biraz araştırılırsa, bu iddiaların fanatik din düşmanlarının vehmi olduğu ortaya çıkacaktır.

4- Camilerin kubbesindeki ay sembolünün de Ay kültünün bir uzantısı olduğu delil olarak sunulmaktadır. Bu da oldukça desteksiz bir iddiadır. Camilerin tepesine ay sembolü konulması Peygamberimizin döneminde kullanılan bir sembol değildir. Hatta halifeler döneminde de kullanılmamıştır. Bu sembolü ilk kullananlar Emeviler de olmamıştır. Bu adet ilk defa Araplar tarafından değil, Türkler tarafından uygulanmıştır. Alparslan 1064′te Ani’yi fethedince camiye çevrilen katedralin kubbesindeki büyük haçı indirtip yerine büyük bir hilal koydurmuştur. Ve bundan sonra bu uygulama gelenek haline gelmiştir.
Ayrıca ay sembolü İslam öncesi Türk toplumuna ait bir simgedir. En son yapılan kazılarda bulunan sikkeler, ay sembolünün İslam öncesi Türkler tarafından kullanıldığını ve bir Türk adeti olduğunu ortaya koymaktadır.
İslam öncesi Göktürklere ait sikkeler Kırgızistan’da yapılan kazılarda bulunmuştur. Bu sikkelerde göze çarpan bir nokta bunlarda da ay sembolünün kullanılmış olmasıdır.
Göktürk Sikkelerinde Ay Yıldız başlıklı haberi okumak için tıklayınız
(http://www.trt.net.tr/wwwtrt/hdevam.aspx?hid=117531&k=6)
Müslümanların ay takvimi kullanmasının yine Ay kültüyle alakası yoktur. İslam geldiğinde var olan takvim budur. Ve Müslümanlar da bunu kullanmışlardır. ‘’Müslümanlar sonradan bu takvime geçmişlerdir’’ gibi bir iddianın hiç bir temeli yoktur. Sadece, akla gelen herşey, bu şekilde temelsizce vehimlerle, bilimden ve akıldan uzak bir şekilde açıklanmaya çalışılmıştır.

5- Bu konuda en açıklayıcı nokta ise Allah kelimesinin kökeni ile ilgilidir. Allah kelimesi “El-İlah”tan gelir. “El” takısı İngilizcedeki “the” gibidir. Allah (El- İlah) “The God” anlamına gelir. Yani Allah El- İlah belli bir ilahtır. Bu kelime sadece Arap dilinde yoktur. Arapça’nın mensubu olduğu Sami dillerinde de bu kelime vardır. Örneğin İbranice’de “Elohim” ( Tanrı) kelimesi bu kökten gelir. Ayrıca yine aynı dil ailesinden gelen ve Hz.İsa’nın ana dili olan Aramice’de de aynı kelime vardır. Hem de Arapça’daki “İlah” kelimesiyle aynı kelimedir. Okunuşu da aynıdır.
Bu konuda Aramice bir sözlüğe ulaşamayanlara bir filmi kaynak olarak gösterebiliriz. Mel Gibson’un yönettiği “Passion” filminde, konu orijinali gibi olması için o dönemde konuşulan diller seçilmiştir. Filmde, İsa rolünde oynayan kişi de Aramice konuşmaktadır. Bu filmde bir çok yerde Tanrı kelimesi kullanırken Aramice “İlah” şeklinde telaffuz edilir. (Bu filmi seyretme imkanı bulunanlar, Hz. İsa rolündeki kişinin çarmıha gerildiği sahnede, Aramice Allah’a dua ederken “İlah” diye seslendiğini duyabilirler, yine benzer bir şeyi Yahudi rolündeki kişinin Hz. İsa’yı sorgularken, “Sen Allah’ın oğlu musun?” diye sorarken, yine Aramice “ilah” kelimesini kullandığını duyabilirsiniz.”)

Aşağıdaki linkleri tıklayarak filmin ilgili bölümlerine ulaşabilirsiniz.
Passion1.mpg time cod: 00:27:10- 00:27:15

Passion2.mpg time cod:01:38:40- 01:38:45

Bu gerçek Fanatik Hıristiyanların iddialarını tümüyle boşa çıkartmaktadır. Eğer El-İlah Ay Tanrısı ise, Hz. İsa da bu tanrıya inanıyordu. Ona bu isimle dua ediyordu(!). Böyle bir şey söz konusu değildir. Hz. Muhammed’in seslendiği Allah ile Hz. İsa’nın seslendiği Allah aynıydı. Ve o her şeyin yaratıcısı olan eşi ve benzeri olmayan yüce Allah’tır.
Dolayısıyla bu iddiada bulunan Hristiyanlar bilmeden kendi kendilerini yalanlamaktadırlar. Bu iddialarda bulunanlar kendi dinlerini bilmeden, Aramicede tanrının ne demek olduğundan haberleri olmadan, İsa’nın konuştuğu dilin farkında olmadan bu vehimleri söylemişlerdir.

6- Bu tip çalışmalar yukarıda da söylediğim gibi fanatik Hristiyanlar tarafından ortaya atılmaktadır. Bağımsız bilim adamları bu iddialara destek vermez. Bu konuda Türkiye’deki ateist çevrelerin bu fikre destek olmasının sebebi, olayın bilimsel temellerine dayanması değildir. Adeta “Düşmanıma atılan çamur benim çamurumdur.” mantığıyla bu iddialara sahip çıkılmaktadır. Bu çevreler için söylenenlerin bilimsel olup olmaması önemli değildir. Önemli olan dine bir saldırıda bulunulmasıdır. Aynı çevreler İslam’ın kökeni “güneş kültü”dür diye de iddialarda bulunmaktadırlar. Bunlar çıkarlarıyla çelişen konularda işlerine gelen şeyleri söylemekten çekinmezler. Onlara göre, bunların bilimsel bir alt yapısı olmasına gerek yoktur.
Sonuç olarak, bu iddialar tümüyle gerçek dışıdır. İslam tevhid dinidir. Bu din Adem’den günümüze kadar yeryüzünde hep varolmuştur. Allah elçileri vasıtasıyla bu dini insanlara ulaştırmıştır. Allah Kur’an’da insanların Aya, Güneşe değil sadece Allah’a tapmaları gerektiğini şöyle vurgulamaktadır:

Gece, gündüz, güneş ve ay O’nun ayetlerindendir. Siz güneşe de, aya da secde etmeyin. Alah’a secde edin, ki bunları kendisi yaratmıştır. Eğer O’na ibadet edecekseniz. (41 Fussilet - 37)"

artık kim hangisine inanmak isterse, benim için farketmez...

en kalbi sevgilerim ve en derin saygılarımla...Kasım 26, 2007, 11:52:03 ös
Yanıtla #31
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 788
 • Cinsiyet: Bay

çok güzel bir açıklama olmuş sn.Skullg,tebriklerimi ve teşekkürlerimi sunarım..
Vostede é vostede. . Nunca perder o caducidade. .


Kasım 27, 2007, 02:38:20 öö
Yanıtla #32
 • Ziyaretçi

Tanrı'nın bazı özel isimleri vardır aşağıda listede olduğu gibi;

zeus
hera
athena
apollon
artemis
hermes
hephaistos
hestia
ares
aphrodite
demeter
poseidon


Arapçada doğa üstü güçlere sahip olduğu iddia edilen varlıklara verilen genel isim. Al ilah

Araplarda özel tanrı isimleri.

lat

menat

uzza

hubel

Baal

Genel bir isim olan Al ilah, el artikeli ile ilah kelimesi birleştirip allah şeklinde özel isim haline getirilerek insanlar kandırılmaya çalışlmaktadır. Allah lafzı, etimolojik bir dayanaktan yoksundur. Ayrıca Türkiye'de bazı cahil insanlar çocuklarının ismini müslüman ismi deyip Abdullah, Abdurrahman vs. gibi isimler koymaktadır. Oysa islam yokken önce dahi muhammed'in amcasının adı abdullahtır. Yani abdullah müslüman değil arap ismidir. Böylece toplumda arap milliyetçiliğinin nasıl yayıldığını görüyorsunuz. Dünyada hiçbir millet Türk milleti kadar milli kimliğini arap dini içerisinde kaybetmemiştir. Bunun en büyük sebebi ise devşirmeci - ümmetçi osmanlıdır.
« Son Düzenleme: Kasım 27, 2007, 02:43:11 öö Gönderen: LEON COMANDANTE »


Kasım 28, 2007, 04:47:21 ös
Yanıtla #33
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 562
 • Cinsiyet: Bay

Ayrıca Türkiye'de bazı cahil insanlar çocuklarının ismini müslüman ismi deyip Abdullah, Abdurrahman vs. gibi isimler koymaktadır. Oysa islam yokken önce dahi muhammed'in amcasının adı abdullahtır. Yani abdullah müslüman değil arap ismidir.

Bakınız bu güzel bir nokta. Yalnız benim bilgime göre Abdullah Hz. Muhammed'in babasının ismidir amcasının değil. Tabi Hz. Muhammed'in kaç amcası olduğunu başka Abdullah olup olmadığını bilmiyorum. Abdullah, Allah'ın Kulu demektir. Ve İslam'dan önce böyle bir ismin var olması Allah isminin önceden de kullanılan bir isim olduğunu gösterir.

Şu da var ki Allah'ın kökeninin Al İlah olduğu konusu biraz tartışmalı bir konu. Yine devrin tarih yazarlarının belirttiği kadarıyla Nabateanlar (Kuzeybatı Arabistan bölgesi) arasında Allakh isimli bir tanrıya inanıldığı belirtilmektedir. Ve yine bazı kaynaklarda Arap kabileleri arasında en saygın yere sahip olan ilahın Allat olduğu ve bunun Yunanlar'daki Afrodit'e eş değer bir tanrıça olduğu söylenir. Bu Kur'an'da da geçen Lat'tan başkası değildir.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo


Kasım 28, 2007, 04:51:39 ös
Yanıtla #34
 • Ziyaretçi

Ayrıca Türkiye'de bazı cahil insanlar çocuklarının ismini müslüman ismi deyip Abdullah, Abdurrahman vs. gibi isimler koymaktadır. Oysa islam yokken önce dahi muhammed'in amcasının adı abdullahtır. Yani abdullah müslüman değil arap ismidir.

Bakınız bu güzel bir nokta. Yalnız benim bilgime göre Abdullah Hz. Muhammed'in babasının ismidir amcasının değil. Tabi Hz. Muhammed'in kaç amcası olduğunu başka Abdullah olup olmadığını bilmiyorum. Abdullah, Allah'ın Kulu demektir. Ve İslam'dan önce böyle bir ismin var olması Allah isminin önceden de kullanılan bir isim olduğunu gösterir.

Şu da var ki Allah'ın kökeninin Al İlah olduğu konusu biraz tartışmalı bir konu. Yine devrin tarih yazarlarının belirttiği kadarıyla Nabateanlar (Kuzeybatı Arabistan bölgesi) arasında Allakh isimli bir tanrıya inanıldığı belirtilmektedir. Ve yine bazı kaynaklarda Arap kabileleri arasında en saygın yere sahip olan ilahın Allat olduğu ve bunun Yunanlar'daki Afrodit'e eş değer bir tanrıça olduğu söylenir. Bu Kur'an'da da geçen Lat'tan başkası değildir.
Ilginc bilgiler. Tesekkurler.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
44 Yanıt
19302 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 22, 2007, 08:33:36 öö
Gönderen: zarathustra
7 Yanıt
23077 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 13, 2007, 01:01:06 ös
Gönderen: Supeluta
NİHAL ATSIZ - necip fazıl

Başlatan LEON COMANDANTE Diger Konular

9 Yanıt
17070 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 25, 2007, 01:53:02 öö
Gönderen: Itzhak
0 Yanıt
2222 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 23, 2008, 01:28:02 öö
Gönderen: blossom
1 Yanıt
5482 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 24, 2008, 01:45:35 ös
Gönderen: dogudanesen
0 Yanıt
2881 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 18, 2011, 06:09:26 ös
Gönderen: karahan
15 Yanıt
8415 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 02, 2012, 08:04:32 ös
Gönderen: yazbenide
1 Yanıt
3321 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 03, 2012, 06:00:25 ös
Gönderen: Tij
2 Yanıt
3708 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 05, 2012, 03:41:10 ös
Gönderen: ARCHITECT
1 Yanıt
2430 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 24, 2015, 04:29:48 ös
Gönderen: İNSAN