Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: GUSTAV KLİMT  (Okunma sayısı 1771 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 07, 2017, 11:52:20 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **
  • İleti: 264
  • Cinsiyet: Bay

14 Temmuz 1862 tarihinde Avusturya'da dünyaya gelen Gustav Klimt sembolist bir ressamdır. Viyana Uygulamalı Sanat Okulu'nda eğitim gören ressam mezun olduktan sonra arkadaşı Franz Matsch ve kardeşi Ernst Klimt ile birlikte duvar resimleri yaparak hayatını kazanmaya başladı.

     Birincil resim konusu kadın bedeni olan Klimt'in eserlerinde ince dekoratif süslemelerle beraber zarif bir erotizm göze çarpar. 1897 yılında Klimt bir grup sanatçı ile birlikte zamanın akademik sanat anlayışına karşı çıkan Viyana Sezession grubunu kurdu ve grubun ilk başkanı seçildi. Viyana Sezession grubunun önemli üyelerinden olan Klimt 1911 yılında Ölüm ve Yaşam adlı eseriyle Roma Dünya Fuarı'nda birincilik ödülü aldı. 6 Şubat 1918 tarihinde Avusturya'da hayatını kaybeden ressam tablolarının yanısıra duvar resimleri, eskizleri ve diğer eserleriyle de tanınmaktadır.
     
     Yaşadığı dönemde İmparator dahil olmak üzere pek çok değerli kişi ve kuruluştan çeşitli ödüller ve madalyalar alan Gustav Klimt arkasında özellikle sembolist akım için çok değerli çalışmalar bırakmıştır. (ALINTI)
 
Denemeyi bilene imkansız yoktur / Büyük İskender