Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bir beyaz Kürt: Selahattin Beyazıt  (Okunma sayısı 3623 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 23, 2022, 01:51:38 öö
  • Uzman Uye

Bir beyaz Kürt: Selahattin Beyazıt
22 Ocak Cumartesi 2022

https://cdn.odatv4.com/images/2022_01/2022_01_22/odatv_image_72__a6d6d8743f894a.jpg

Hürrem Elmasçı yazdı...
Selahattin Beyazıt dün vefat etti biliyorsunuz çocuklar.

Pek konuşuldu, lakin hep bilindik şeylerdi; Riva’daki arazi; GS’ın başkanlığı, şirketleri filan.

Şaştım vallahi...Ben size onun hakkında yazılmayanları, konuşulmayanları yazayım isterim bugün.

Bir kere... Zannettiğinizden çok daha önemli biriydi baştan söyleyeyim, pek ortalıkta görünmeyi sevmezdi.

Sırlıydı biraz hayatı... Ve fakat bu giz bilinçliydi elbette...

MARGARET THATCHER’I İKTİDARA MI TAŞIDI

Yılın büyük vaktini yurt dışında geçirirdi.

20 yıl Bilderberg’in Türkiye Temsilciliğini yaptı; bu toplantılar meşhurdur, zamanında Margaret Thatcher’ı bu toplantıya götüren de odur.

O ara yıldızı yeni parlıyordu da bu toplantılardan sonra zirveye çıktı. Hatta denir ki Thatcher’a iktidar yolunu açan gizli el Selahattin Beyazıt’tır diye.

Samimiyetlerine hiç girmeyeyim, kadın “demir leydi” fakat; ona “Maggy” diyecek kadar da yakındılar.

Gerisini siz düşünün!

Kraliçe ile de öyle; randevusuz filan ona ulaşabilen ender insanlardan biriydi!

Beyaz Saray’dan randevu alan da hep oydu, Henry Kissinger ile de pek yakın dosttu.

Derin adamdı vesselam...

Bildiğimiz var hakkında, bilmediklerimiz ise meçhul!

AŞİRET ÇOCUĞUYDU

1931 yılında Ağrı Doğubeyazıt’ta doğdu. Soyadı oradan gelir zaten çocuklar.

Babası İbrahim Ağa bir aşiret reisiydi; 1930 yılında Ağrı civarındaki Kürt isyanlarına filan katılmıştı da 17 kişilik sürgün listesine alınmıştı o derece.

Onlar da tası tarağı toplayıp tas-tarak derken altınlarla İstanbul’a geldiler. Emlak işiyle başladılar; iş büyüdü, genişledi tabi.

Uzatmayayım canım...

Selahattin Beyazıt Galatasaray Lisesi mezunuydu; GS’lılığı oradan gelir, pek eskidir yani takım aşkı...

Sonra... İngiltere’ye gitti; Cambridge Üniversitesi’nden mezun oldu.

MARSHALL YARDIMLARI

Bilirsiniz o günleri canım... Sütle, süt tozlarıyla kandırdılar bir ulusu!

Ah o zamanlar bilinmezdi yardımların sebebi nedir? Bilenler de azdı ya.

Neyse canım... Sonraki yıllarda ABD’den Türkiye ekonomisinin gidişatını denetleyen adamlar geldi gitti sıkça...

Biri de Ekonomist Max Thornberg’dü. Selahattin Bey onun tercümanı olarak görevlendirildi ilk bildiğim.

ADNAN MENDERES VE SÜLEYMAN DEMİREL İLE İLİŞKİSİ

Adnan Menderes ve Süleyman Demirel ile yakınlıklarını meşhurdu. Çok istediler zamanında onu milletvekili yapmak için ama yok canım, “Nuh” dedi, “Peygamber” demedi.

Perde arkasında durmayı seçti diyeyim...

Nedenini niçinini ben bilmem artık, bilirim de bilmem!

Fakat bir ara Adnan Menderes’in “Özel Kalem Müdürlüğü”nü de yaptı yalan olmasın.

O kadar!

Ama hep yanındaydı...

ADNAN MENDERES’İN UÇAĞI DÜŞTÜ

Ayol neler gördü geçirdi bu ülke.

Hiç unutmam; Adnan Menderes’in uçağı düştü diye haber geldiğinde “öldü” sanıldı hani.  Vatan Caddesi’nde ağlayan insanlar dün gibi gözümün önünde...

Ülke perişan oldu.

O ara İngiltere’de Selahattin Beyazıt ve karşılamaya gidiyorlar Adnan Menders’i. Uçak düşünce tabi, apar topar enkaza koşuyorlar. Orada Adnan Bey'i bir taşın üzerinde otururken görüyor.

Yaşadığına şükrediyorlar tabi.

Kraliçe ile de güya hastanede Adnan Menderes için ziyarete geldiğinde tanışmışlar. Sonra pek sevdi beni filan demişti.

Sık sık görüşmüşler sonra...

Velakin zannımca bu yakınlığın esas mimarı kendisine “Kırmızı Yalı”yı ve tüm mirasını bağışlayan Muharrem Nuri Birgi’dir.

Kraliçe’yi güldüren Türk derlerdi ona da...

Bir vakit yazarım Nuri Birgi’yi size, neler var heybemde neler...

TÜM MİRASINI ONA BIRAKTI

Ateşeydi... Bilderberg’in kurucusu Türk o işte...

Hiç evlenmedi; çoluğu çocuğu yoktu; tüm mirasını Selahattin Beyazıt’a bıraktı.

Ölmeden önce vasiyet etmiş, “yalıya git, şu çekmeceyi aç bir not bulacaksın” filan demiş Beyazıt’a hatta...

Notta şu yazıyormuş  çocuklar: “Benim evladım, memlekete, millete büyük hizmet edeceğine inandığım Selahattin Beyazıt’a tüm varlığımı hibe ettim”

Sonra yalıya taşındı Selahattin Bey... Ama "Ona saygımdan hiç onun odasında yatağında yatmadım" dedi.

DÜNYA SİYASETİNDE ETKİN ROL OYNADI

Ve... Sonra dünya siyasetinde pek önemli olaylara sahne olan Bilderberg yönetiminde de Selahattin Beyazıt yer aldı.

Yirmi yıl filan sürdü.

Yıllarca önce konuk olduğu yalıda ev sahibi olarak yaşadı Selahattin Bey; sonra rahmetli Suna Kıraç’a devretti yalıyı da, görevleri de ama rahatsızdı o da, olmadı bildiğim...

Bir ara icralık oldu dendi; sonra borçlar ödendi filan en son nedir ne değildir hiç bilmiyorum çocuklar...

BEYAZ SARAYDAN RANDEVU ALABİLEN TEK ADAM

Kuzum sadece Adnan Bey değil, Süleyman Demirel Bey ile de yakındı ve devlet meselelerinde ABD ile bağlantı kuran hep oydu.

Şak diye randevu alırdı bir mesele olduğunda!

Kimse bilmezdi, nasıl oldu ne oldu ama perdenin arkasındaki adam hep oydu.

İş bir anda çözülürdü.

O yüzden pek sırlıydı; gizliydi hani...

Göz önünden değildi ama perde arkasından yönetendi...

Yıllarca kendini gizlemeyi çok iyi başardı.

O yüzden şaştım ya çocuklar; herkes aynı şeyleri yazıyor çiziyor dün.

Yok, Riva’daki araziydi...

Yok, GS Başkanıydı...

Yok, büyük sanayiciydi...

Tamam da... Selahattin Beyazıt bu kadar mıydı, değildi kuzum.

Yaz yaz bitmez de yazıyı bitireyim artık...

Ne diyeyim ki Allah rahmet etsin, mekanı cennet olsun; ailesine, sevenlerine baş sağlığı dilerim!

Hürrem Elmasçı

Odatv.com

Allah rahmet eylesin ... :'(
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ocak 23, 2022, 07:10:21 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

https://i4.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/61ed457c4e3fe0133859dfd0.jpg

Geçtiğimiz günlerde vefat eden Galatasaray Kulübü'nün eski başkanlarından Selahattin Beyazıt, son yolculuğuna uğurlandı.

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus