Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Adem ve Havva  (Okunma sayısı 22304 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 23, 2007, 10:48:29 ös
Yanıtla #30
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Uyeler,

Konunun "Mizah" bolumunde olmasi, kisisel (kirici) tartismalar yapmaniza hak tanimaz. Bazi mesajlar silinmistir. Kisisel yapilan tartismalarda, konuyu baslatan ile birlikte karsilik verende yaptirima maruz kalacaktir. Forumun kalitesi  ve sayginligini koruyamayan kisilerin uye olarak bulunmasi mumkun degildir. Kisilerin inanclarina saygi duymaniz ve kelimelerinizde kirici olmamanizi rica eder, gosterilen toleransi bir ciddi ikaz olarak algilamanizi talep ederim.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Eylül 24, 2007, 12:14:23 öö
Yanıtla #31
  • Uzman Uye

Sn. Mason biraz dozajı aştık sizden özür diliyorum. Ama hiç bir kanıt sunmadan ortaya bir iddia veya yalanlar söylenmesi de bu forumun seviyesini düşürecektir. Biraz gerçekçi olalım Sn. Mason.  Sizin kararlarınıza gerçekten saygı duyuyorum ama burada engellenmesi gereken daha önemli şeyler vardı.
''Kızıl elmada buluşalım''

Eylül 24, 2007, 01:47:10 ös
Yanıtla #32
  • Ziyaretçi

Bencede saygılı olmalıyız.  Çünkü aramızda bir peygamber var.

Eylül 24, 2007, 01:53:56 ös
Yanıtla #33

Bencede saygılı olmalıyız.  Çünkü aramızda bir peygamber var.

Saygı göstermek gösterilen kişiyi değil göstereni yüceltir Sn. alpacino.Sevil hnm herzaman saygılı ve seviyeli bir üyemiz olmuştur.Kendisini ister bir peygamber isterseniz bir insan olarak örnek alıp uyarıya rağmen iğneleyici tavrınızı sürdürmemenizi tavsiye ederim.
Omnia mors aequat

Eylül 24, 2007, 09:38:30 ös
Yanıtla #34
  • Uzman Uye

Kişide ne kadar saygı gösterirse ona da o kadar saygı gösterirler.
''Kızıl elmada buluşalım''

Eylül 25, 2007, 08:35:01 öö
Yanıtla #35

Teşekkür Ederim, Saygıdeğer Mystic; o Sizin yüksek anlayışınızdan ve çok Saygın Kişiliğinizden kaynaklanıyor.
SAYGILARIMLA_
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Eylül 26, 2007, 02:55:21 öö
Yanıtla #36
  • Aktif Uye

Öncelikle ilk karikatüre güldüğümü belirtmeliyim. Öyle yerlere yatmadım, çünkü kanaatimce misyonu sadece güldürmek olan bir karikatür değil; güzel düşünülmüş bir protesto. Yiğit Özgür'ünkilere ise zaten her çarşamba bol bol gülüyorum.

Sevil Hanım, dini inanışınızı bilemiyorum elbette fakat İslam inancına göre Adem bir peygamberdir, kendisine 10 suhuf indirilmiştir. Oğlu Şit de peygamberdir ve ona da 50 suhuf indirilmiştir. Diğer arkadaşların verdikleri tepki bu yüzden.

Ta'ha Suresi/121 "nihayet ondan yediler. bunun üzerine kendilerine ayıp yerleri göründü. üstlerini cennet yaprağı ile örtmeye çalıştılar. (bu suretle) âdem rabbine âsi olup yolunu şaşırdı."

Eğer Adem ve Havva'nın yaprakla örtünme mevzusu konusunda bir itiraz varsa Kur'an'da bu olay aynen böyle anlatılmaktadır. Yok eğer peygamberlerin tasvirlerinin yapılması konusunda bir itiraz varsa bu karikatürün peygamber tasviri amacıyla yazılmadığını, bunu sadece bir araç olarak kullandığını düşünüyorum. Eleştiri getirdiği nokta Adem ile Havva değil dini baskılardır.

Eğer ki itiraz noktası bir peygamber ve hanımının günümüz siyasetine alet edilmemesi gerektiği ise benim buna cevabım, bunu çok daha acımasızca ve insanların hayatlarına kast ederek yapanlar varken bu naçizane eleştiriyi iğrençlik olarak addetmek, kolaya kaçmaktır. Dini inancınıza çok ters olabilir fakat dikkatli bakarsanız çevrenizde buna ters, insaniyete ters pek çok şey bulabilirsiniz.

Beni hiç rahatsız etmedi bu karikatür. Sanatçı elbette bu yapılırken alacağı tepkileri düşünmüştür ve bunları göze alarak yapmıştır. Bu cesareti bile takdire şayan bana kalırsa...
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Ocak 30, 2008, 11:06:29 ös
Yanıtla #37
  • Ziyaretçi

Yiğit Özgür ile alakalı birşeyler var mı, ona göre başlık açayım derken burayı, ardından da bana göre gereksiz tartışmaları okudum. Sn. MASON ve üyelerimiz umarım hakaret gibi anlaşılmaz, çok keskin ifadeleri kullanmakta istemem ama arkadaşlar aranızda alıp veremediğiniz ne? İlk insanlar olarak (dini anlamda bile ifade etmiyorum) aynı Adem ve Havva' dan gelme değil miyiz?
Saygılarımla,

Ocak 31, 2008, 03:53:58 öö
Yanıtla #38
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn MASON bu siteye gelirken amacım masonluğun ve masonların görüş ve düşüncelerini anlamaktı.Fakat gördüğüm kadarıyla görüşlerin yanı sıra hakaret içerikli bir sürü metin yer almakta.Diğer kişilerden ne kadar kabul görür bilinmez ama ben bu sayfaya konulmuş olan metinleri tasvip etmemekle kalmıyorum bu tarz düşüncelere sahip insanlarında bu forumda yerlerinin olmayacağını düşünüyorum.Bu forum sadece kaliteli tartışma ortamlarının olduğu görüş ayrılıklarının konuşarak hallolduğu bir sitedir.Bu siteyi içinde mizah amacı olmayan İslam dinine ve gönderilen en son peygamber olan Hz.Muhammet ve tüm müslümalara büyük haksızlık olduğunun kanaatindeyim

SublimePrince İslam dini bu tür kötü emellere alet edilemeyecek kadar yüce bir dindir.Sizin yaptığınız mizahla alakası olmayan çirkin bir kışkırtma anlayışıdır.Bu millet bu tür tahriklere kısa zamanda net yanıtlar vererek siz ve sizin gibileri susturmuştur.Amacınızı gayet iyi anlıyorum.Bu tür basit şeylerle yorulmamanızı temenni ederim...

Bütün dinlere hoşgörü gösterilmelidir...
Bu ülkede kimse satranç oynamayı bilmez.Bu millet kaderini zar atarak belirler.

Ocak 31, 2008, 04:48:16 öö
Yanıtla #39

Sayın kure ayrılıkları konuşarak halledebiliriz diyorsunuz ne güzel ama bir yandan da bu tarz düşüncesi olanların bu forumda yeri olmayacağını düşünüyorsunuz sizce de tezat değil mi?

Eski tartışmaların belli dönemlerde seviyesinin düştüğü anlar olabilir. Maksat o düşüklüğe kapılmadan sitenin seviyesine uygun davranmak olsa gerek. Burada amaç kimseyi susturmak değil aksine herkesi konuşturmak. Eğer böyle olmasa en başında biz hariciler sitede yer almazdık. Bütün dinlere gösterilmesini beklediğimiz hoşgörü için ilk adım o hoşgörüyü etrafımıza yansıtmak olacaktır.

ars longa, vita brevis...