Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Geçmişteki bir sesi tekrar duyabilmemiz mümkün mü?  (Okunma sayısı 23100 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 18, 2007, 08:27:00 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ses bir tür enerjidir ve enerji kaybolmaz o halde geçmişteki bir sesi tekrar duyabilmemiz mümkün mü?

Enerji kaybolmaz ama entropi artar. Tüm sorun sesin içerdiği enerjinin zaman geçtikçe mikroskobik hareket biçimlerine aktarılması. Yani, en sonunda tüm etki moleküllerin hızlarının artmasıyla sonuçlanıyor. Bu da, teknik dilde “sesin enerjisinin ısıya dönüşmesi” olarak adlandırılıyor. Isıyla entropi arasında da çok yakın bir ilişki var. Entropi, madde içindeki düzensizliğin bir ölçüsü. Başka bir şekilde söylemek gerekirse, ses dalgalarındaki düzenli hareket biçimi zamanla mikroskobik ölçekte düzensiz harekete dönüşüyor. Termodinamiğin ikinci yasası da bu dönüşümle ilgili: Düzenlilik düzensizliğe dönüşebilir ama hiç bir zaman düzensiz bir durum kendiliğinden daha düzenli olamaz – entropi azalamaz. (Ya da ısı enerjisi tamamen daha yararlı enerji formlarına dönüştürülemez.)
Gerçi bazı bilim adamları bir yöntemle daha önce oluşmuş bir sesi yeniden oluşturabiliyorlar. Ama bunu yapabilmenin koşulu düzensizliğe geçişin yeterince gerçekleşmemiş olması. Yani, zaman geçtikçe orijinal ses daha az bir belirginlikle elde ediliyor. Eğer aradan çok uzun bir süre geçmişse, hiç bir şey elde etmek mümkün değil..

Aralık 15, 2007, 07:24:13 ös
Yanıtla #1

hayır degıl tuana umarım yeterınce acık olmustur =) sende zaten  solemıssın aradan uzun bı zman gecmemıs olması lazım dıye.cunku aradan zaman gecnce ses dalgalarında kı tıtresımler etkısını kaybedıyor ve oteleme olmadıgı ıcın kayboluyor ancak cok kısa zaman ıcerısınde ses tıtrsımlerınden sesı bulabılmek mumkun olabılıyor ama buda her zman degıl.gecmıstekı bır sesı duyabılmenın tek kosulu zaman yanı.zaman cok ama cok kısa ıse bu mumkun olabılır.mesela sana sole dıyım.ses dınleme cıhazları vardır.cok gelısmıs cıhazlar yan odadan duvara carpıp tıtresımlerını oteleyen ses dalgalarından sesı elde edebılıyor.yanı baska bır odadayken cıhaz ıle yan odadakı veya cevrendekı herhangı kapalı veya acık bır yerdekı sesleeı dalgalardakı enerjı yardımı ıle elde edebılıyorsun.ancak bu gunumuzde sadece savunma sanayısınde kullanılıyor.umarım acıklayabılmısımdır sorunun cevabını.

Aralık 15, 2007, 09:14:21 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

ses atmosferden kaybolmamaktadır  ve  mossad ajanları bu konuyla ilgili araştırmalar yapmaktadır sanırım önümüzdeki zamanlarda  söylentilerden haberdar oluruz .

Aralık 15, 2007, 09:34:54 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

bu konuyu açmamdaki neden  sn.klmtrs ın bahsettiğiydi aslında ama ben bunu araştırma yapmalarından daha çok bizzat kullandıkları şeklinde duymuştum,,..

Aralık 16, 2007, 01:28:14 öö
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Tuana ve Just_McCann olayin teknik boyutunu anlatmislar yeterince, buna ek olarak, sesin atmosfere yayilmasi ve maddeler tarafindan absorbe edilmesi uzerine bri arastirma oldugunu duymustum, arastirmanin yaninda zaman siniri olmaksizin eski seslerin uzerine yapilan bir calisma ama misleading noktasinin istenilen zamandaolusmus seslerin yakalanmasinin cok zayif bir ihtimal oldugu uzerinde duruyordu bunun uzerinde calisanlar. Artik mossad midir baskasimidir bilemem ama Cebrail(as)nin sesini yakalamaya claistiklarini duymustum, artik dogrumudur degilmidir bilemem.

Aralık 16, 2007, 02:01:31 öö
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

sevgili cardiffmonster
(Cebrail(as)nin sesini yakalamaya claistiklarini duymustum)

böyle bir şey  söz konusu bile olmaz tabiki  ışık hızında olan hiç birşeyin ne sesi ne görüntüsünden haberdar olabiliriz çünki insanların gözlerinde yaratanının koymuş olduğu perde vardır bu perdede insanda görüntü sınırlaması  oluşturmaktadır. aslında bu konu insandaki milyarlarca organizmayla alakalı bir durumdur nasılki organizmalara + yükleri yani(protonlarla) yüklersen insanda belli bir sınıra kadar önünde olan perdenin kalkmasını gibidir.

Aralık 16, 2007, 03:05:09 öö
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Aralık 16, 2007, 11:24:30 öö
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Kesinlikle duyabiliriz ve hatta kişileri görebilirizde :)

Aralık 16, 2007, 04:59:33 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Aralık 16, 2007, 05:09:36 ös
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Çok basit  :D
Duymak istediğimiz sesi bir kasete yada cdye kayd ederiz. ilerleyen zamanlarda  bu sesi tekrar duymamız mümkün olur
Ben videodan rahmetli dedemi  bile görebiliyorum :D