Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Opus Dei hakkında ki saygıdeger görüşleriniz nelerdir.  (Okunma sayısı 17289 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 17, 2008, 03:31:23 ös
  • Ziyaretçi

Opus Dei, (Latince: Tanrının işi) 2 Ekim 1928'de Madrid’te sıradan bir papaz olan Jose Maria Escriva de Balaguery Albas tarafından kurulan, katoliklik'ta bir örgüt.

Opus Dei, İspanyol asıllıdır ve sadece 79 yıllık bir örgüttür. Katolikliğe sadık Laik iş ve meslek sahiplerini biraraya getirerek Papa’ya Vatikan dışında destek olacak varlıklı ve iyi eğitim görmüş elit bir kadroyu oluşturmak amacı ile kurulan ama günümüzde Vatikan’da en etkili olan Laik kurumdur. Gizli bir örgüt olan Opus Dei’nin tüm üyeleri Katolik meslek sahiplerinden oluşmakta fakat her ülkede örgütten sorumlu bir Kardinal bulunmaktadır.

Onlara göre Papa'nın kimliği, Kilise'nin de, Papalık Makamı’nın da üstündedir. Papa, Tanrı-Krallığı’nın kutsal önderidir. Böylesine yüce bir mertebeye erişebilen kişi de elbette Olağanüstü bir kişidir. Bu nedenle Opus Dei, böylesine olağanüstü bir kişi tarafından temsil edilen Vatikan Devleti’ni yüceltir ve Kilise’yi ikinci planda görür.

Opus Dei ile ilgili pekçok tartışma yaşanmış ve olumsuz görüşler dile getirilmiş buna rağmen örgüt herhangi bir açıklama yapmamıştır.

Bu görüşlerden bazıları şunlardır:

İsviçreli parlamenter ve toplum bilimci Jean Ziegler; Opus Dei kendisiyle terörizm kadar mücadele edilmesi gereken, gizli çalışan aşırı sağcı bir harekettir.[kaynak belirtilmeli]

İngiliz araştırmacı Michael Walsh; Bu örgüte Opus Dei (Tanrının işi) değil Actopus Dei (Tanrının ahtapotu) denilmelidir.

2.8 milyar dolar serveti, 15 üniversitesi, 97 teknik okulu, 36 ilköğretim okulu olan Opus Dei Tarikatı son olarak karikatür krizi ile gündeme geldi. Tarikata bağlı 'Studi cattolici' dergisi Muhammed'i cehennemde tasvir eden bir karikatür yayınlayarak dinlerarası diyalog girişimine ağır bir darbe vurdu.

Tarikat dünya siyasetini tıpkı bir ahtapot gibi sarıyor. İngiltere Milli Eğitim Bakanı, Polonya hükümetinde görev yapan 3 bakan, Perulu 2 bakan, ABD Anayasa Mahkemesi'nin 2 yargıcı, Amerikan Kongresi'nin onlarca üyesi, eski FBI Başkanı Louis Freeh ve Fox televizyonunun yorumcusu Robert Novak; Opus Dei müridi olduğunu gizlemiyor.[kaynak belirtilmeli]ABD'de kürtaj, eşcinsel evlilikleri ve kök hücre çalışmaları konusunda yönetimin muhafazakar tutum göstermesinin ardında Opus Dei'nin yattığı vurgulanıyor.[kaynak belirtilmeli]

Opus Dei tarikatı Dan Brown'ın Da Vinci Şifresi kitabının sayfalarında ölümsüzleştirilmiş ve sağ kanat politik gündemini belirlemekle suçlanmıştır. Opus Dei, hakkında çok fazla konuşulan fakat günümüz dinsel toplulukları içinde hakkında en az şey bilinen örgüttür.

Nisan 17, 2008, 03:49:13 ös
Yanıtla #1
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Don Corleone,

Opus Dei`nin gizli bir orgut oldugu yanlistir. Katolik kisilere ozellikle cocuklara yardimlar yapmaktadir. Okullar yaptirdigi gibi Vatikani destekleyende bir egitim sistemi barindirir. Uyelerini ozenle secerek seckin bir uye gurubu amaclamakta ve tarihsel iddalara karsin suanda yanlizca katolik kitlelere yardimda bulunmaktadir. Uyelerine murid yakistirmasi yapmak ve grubu bir ahtapota benzetmek, Masonluga atilan iftiralardan farkli gorulmemelidir. Gecmis yuzyillarda bu grubunda hedefinden sasan faaliyetleri olmustur. Fakat bu faaliyetlerden dolayi butun grubu yada kurumu suclamaktansa gunumuz cercevesinde degerlendirmek ve yaptigi yardimsal faaliyetlere bakmak daha dogru olur.

Katolik kilisesinin tipik gelenekci ve papaya bagli ozelliklerini tasiyarak bulundugu ulkede katolik ahlak yapisinin savunuculugunu yapmaktadir. Amerika gibi %47 si katolik olan bir ulkede elbette alt tabakadan uyeleri oldugu gibi ust tabakadan uyeleride bulunmaktadir. Ancak kurum olarak politik kararlar almamakta ve bu kararlarin uygulanmasinda kurum olarak faaliyete gecmemektedir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Nisan 17, 2008, 04:00:40 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

sayın,
 MASON
       bu benim yapmış oldugum bir açıklama degil bir alıntı dır sadece gercektende anlatıldıgı gibi mi yoksa taraf alınarak mı yazılmıştır bunu merak etmiştim ayrıca cevabınız için çok teşekkür ederim.

Nisan 17, 2008, 04:07:07 ös
Yanıtla #3
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Sayin Don Corleone,

Sizi anliyorum. Bende yazinin tarafli oldugunu ifadeye calistim. Cogunlugu abartili ve taraf tutularak yazilmistir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Nisan 18, 2008, 11:19:57 öö
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

genellikle; masonluk,sion,opus dei, gibi kuruluşlara neden çok fazla yükleniliyor sadece medya önünde çok fazla tanındıkları içinmi yoksa başka sebeplerde varmıdır    sayın , mason

Nisan 18, 2008, 11:30:56 öö
Yanıtla #5
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Nisan 18, 2008, 07:54:11 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

aydınlattıgınız için teşekkürler  sayın MASON

Mart 19, 2009, 03:39:11 ös
Yanıtla #7
  • Aktif Uye

Davinci Code da tapınakcılarla opus dei bir birlerine zıt 2 kutup gibi gosteriliyor gercekte boyle bir anlayıs varmi?

Aralık 08, 2009, 08:38:37 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Başlığa konu olan yazı Wiki'den alınmış. Merak ettiğim, ritüellerinin din ağırlıklı olduğunu okuduğum cemiyet; kendi sitesi de sanırım şu: http://www.opusdei.org/
Çöl Bilgesi

Aralık 09, 2009, 10:21:36 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Sayın Mason ,

Opus Dei hakkında sizden daha farklı bilgilere sahibim,yanılıyorsam düzeltin lütfen.Kurum olarak politik kararları ve uygulamaları olmadığı bilgisini verdiniz ancak Opus Dei İspanya iç savaşında çok açık olarak Franco yu desteklemiştir Cumhuriyetçilerin karşısında yer almıştır.Bunun yanısıra yine araştırmalarım beni yanıltmıyor ise Fransa da zamanında Mitterand a karşı aday olarak çıkan maliye bakanını desteklemiştir.

Masonlar ile benzer yönleri olduğu savları bana çok yanlış gözükmekte.Dini bir cemaat ile Masonluğun çok fazla benzer yanları olamayacağı kanısı bende hakim.Eklemek isterim ki;Opus Dei kurucusu 2002 yılında Aziz olarak ilan edilmiştir.

Saygılarımla