Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: HAYAT BİR ÇOCUĞA NASIL ANLATILMALI?  (Okunma sayısı 10244 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 30, 2008, 06:50:20 ös
  • Skoç Riti Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Arkadaşımın kızı bir yaşına gelmişti, 'Sen eğitimcisin, neler öğretmem gerekiyor, bazen kendimi çok çaresiz hissediyorum' dedi. Sorusu kolaydı ama yanıtı zordu, akıl vermesi basitti ama uygulaması karmaşıktı, anlatmaya başladım:  Annelik uzun zaman alan ve günün yirmi dört saati devam eden adı 'insan yetiştirmek' olan bir iş. Bir kere bilmelisin ki, zaman alacak. Neye zaman harcarsan onun karşılığını alırsın. İşine zaman harcarsan işinden, eşine zaman harcarsan eşinden, çocuğuna zaman ayırırsan da ondan karşılığını alırsın.   

Yapabiliyorsan gözyaşlarını tutmamasını öğret, acı çekmeden olgunlaşamayacağını...

Kıskanmamayı öğret ona, arkadaşının başarısından mutlu olmayı, birlikte sevinçleri paylaşmayı, içinden 'neden ben değil de o?' demeden...

Kazanmaktan mutluluk duyup içine sindirmeyi, ama aynı zamanda kaybetmeyi öğrenmesini. Çünkü bir adım sonrasında görünüşte galip olanları gösterecek hayat ona. 

Her şeyin bir sonu olduğunu öğret. Sahip olduğu bütün değerlerin bir gün keyif vermeyebileceğini, kazanılan ve harcananın bir sonu olduğunu.

Gidilen yerlerin zamanla bıkkınlık verebileceğini, her şeyi tüketebileceğini, tüketemeyeceği tek şeyin bilgi olduğunu öğret.  Kitaplardan keyif almasını.

Ders çalışmak istemiyorsa zorlanmamasını , ama okumayı sevmesini öğret ona. Elbet er ya da geç alacaksın biliyorum, ama mümkün olduğunca geç al ona bilgisayarı.   

Ona kendisi ile kalacağı sakin zamanlar ver, sıkılmayı öğret ona,   sıkılıp ta kendini yönlendirmeyi bulmasını.

Doğaya götür onu, hayvanlardan korkmaması gerektiğini öğret. Arıların bizi sokmasından çok, nasıl bal yaptığını anlat. Doğanın kendi içindeki gizemini bulmasına yardımcı ol, yağmurdan sonraki toprak kokusundan keyif almasını sağla. 

Soğuk kış gecesinde ateş yakmayı öğret, belki büyüdüğünde bir gece sevgilisine ateş yakar ve bel ki binlerce yıldızın altında birbirlerine sarılırlar,   bunu öğrenmemiş diğer sevgililerin aksine...

Şartlar çok zor olsa da yalan söylememesi gerektiğini öğret ona. 

Kazandığı elli milyonun piyangodan çıkan beş yüz milyardan çok daha keyifli olduğunu öğret.   Alın terine saygıyı öğret ona.

Aşk acısı çekmenin hiç âşık olmamaktan daha güzel bir duygu olduğunu öğret. 

Kendi doğruları üzerinden kimsenin onu yargılamasına izin vermemesi gerektiğini öğret,   başkalarını da kendi doğruları üzerinden yargılamamayı. ...  Bunun başkalarını dinlememek olduğunu değil, söylenenleri kendi eleğinden geçirmesi gerektiğini öğret.

Kendi fikirlerine inanmanın güzelliklerini anlat.   Hayatı sorgulamayı öğret ona...

Bilginin en büyük güç olduğunu öğret.   Yapabilirse bunu en büyük fiyata satmasını, ama kalbini ve ruhunu kendisine saklaması gerektiğini öğret. Haklı olduğu konuda sonuna kadar diretmesini öğret ve haklıyken dik durmasını.

Günün birinde yaptıkları değil yapmadıkları için pişmanlık duyabileceğini öğret.

Basit yaşaması gerektiğini öğret ona, çay içmekten keyif almayı...

'İstemiyorum' ,'hayır' demeyi öğret ona, istediğinde ise 'istiyorum' demeyi.

Sevdiğinde ise'seni seviyorum' diyebilmeyi öğret ona. 

Bir kot pantolon ve tişörtle üniversiteyi bitirmeyi öğret ona. Temiz kokmasını...

Sorgusuz sevmeyi... El yazısı ile notlar yazmayı... Lafı dolandırmamayı ....Sevdiklerinin hiçbir zaman çantada keklik olmadığını, dostluğa yatırım yapması gerektiğini, kıymetini bilmeyenlerden uzaklaşmasını öğret ona. Müziği sevmesini, sporla barışık yaşamasını.

İşlerin hiçbir zaman bitmediğini söyle ona, en yoğun zamanda bile kendine vakit ayırması gerektiğini öğret... 

Ama en çok da kendini sevmesini öğret... Kendini sevmezse kimsenin onu sevmeyeceğini. ..Kendine çiçek almazsa kimseden çiçek beklememesi gerektiğini.. . Kendine özenli yemekler yapıp sofralar kurmazsa kimsenin onun için yemek hazırlamayacağını...Hayatta her şeyden çok kendisinin önemli olduğunu öğret ona...

Aylin Kotil, Cumhuriyet Gazetesi
stilus absentis...

Mayıs 30, 2008, 07:08:01 ös
Yanıtla #1
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Bra, aktarım için teşekkürler. Burada yazılanlar bir cocuğu büyütmenin ne denli zor olduğunu bir kez daha okuyanına anımsatıyor.

Mayıs 30, 2008, 07:18:03 ös
Yanıtla #2
  • Skoç Riti Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Sn. Bra, aktarım için teşekkürler. Burada yazılanlar bir cocuğu büyütmenin ne denli zor olduğunu bir kez daha okuyanına anımsatıyor.

Haklısınız Sn.SkullG.
Öğrenecek ne kadar çok şey var...
Saygılarımla
stilus absentis...

Mayıs 30, 2008, 07:32:53 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Çocuk büyütmek taş işlemeye benzer.Taşı işleyerek vereceğimiz bir şekil olduğu gibi, bir çocuğa da mecazi anlamda onu aynı bir taş gibi işleyerek gelecekteki şeklini verebiliriz

Mayıs 30, 2008, 09:24:21 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Bence anne ve babalar cocuklarinin ustune fazla dusmemeli, her zaman onlari korumamali. Uzaktan izlemeleri ve gerektigi zaman mudahale etmeleri gerekir. Benim annemle babam isleri dolayisiyla benimle neredeyse yok denilecek kadar az ilgilenebildiler ve iyiki de oyle olmus diyorum. Benim yasimda olup da hala en ufak seyleri ailesine danisan insanlar var okulumda ve acikcasi bayagi sasiriyorum. Umarim anlatabilmek istediimi anlatabilmisimdir. Cocuklari korumak icin de illaki ozel okula gitmeleri gerekmiyor. Ben hic ozel okula gitmedim, su an da duz lisede okuyorum. Kendini korumak isteyen her yerde koruyabilir
« Son Düzenleme: Mayıs 30, 2008, 09:30:18 ös Gönderen: poyraz06 »

Mayıs 30, 2008, 09:40:27 ös
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Simdi bu yazdiklarimla konunun ne alakasi var diyebilirsiniz... Bence gunumuzde en cok yapilan hatalardan biri bu konuda. Ben bana gore yanlis ve dogruyu sizlerle hazir konu da acilmisken paylasmak istedim.

Aralık 10, 2008, 03:03:19 ös
Yanıtla #6

Bence anne ve babalar cocuklarinin ustune fazla dusmemeli, her zaman onlari korumamali. Uzaktan izlemeleri ve gerektigi zaman mudahale etmeleri gerekir. Benim annemle babam isleri dolayisiyla benimle neredeyse yok denilecek kadar az ilgilenebildiler ve iyiki de oyle olmus diyorum. Benim yasimda olup da hala en ufak seyleri ailesine danisan insanlar var okulumda ve acikcasi bayagi sasiriyorum. Umarim anlatabilmek istediimi anlatabilmisimdir. Cocuklari korumak icin de illaki ozel okula gitmeleri gerekmiyor. Ben hic ozel okula gitmedim, su an da duz lisede okuyorum. Kendini korumak isteyen her yerde koruyabilir

Kesinlikle Sevgili Poyraz Kardeşim; haklısınız. Anne - Baba yüreği her ne kadar Çocuğunun zarar görmemesi açısından onu gözhapsinde tutmaya çalışsa da işin gerçeği, yarardan çok zararın getirildiğidir. Bunun için de ben de kendi adıma üzerime fazla düşülmediği için, kendimi şanslı hissediyorum. Sevilmek tabiki güzel bir duygudur ama bunu Kişinin yaşamı ön planda olduğundan kendisine ve hayatına mal olacak durumlardan şiddetle kaçınılması gerektiği düşüncesindeyim. Çocuk büyütmek, hatta yetiştirmek çok zordur, bilincindeyim. Ama sırf onu kendi yaşamına terketmek de büyük bir yanlıştır, bunun da kanaatindeyim. Önemli olan şudur ki, Sevgi; bir panzehirdir, bunu zaman zaman hayatın acılı anlarında ona enjekte edilmelidir. Bunun da Çocuktan çok Anne ve Baba için de çok zordur ama söylediğim gibi birey olarak ayakta kalmanın tek şansı budur, diye düşünüyorum.

Ebeveyn olmanın da her zaman için büyük sorumlulukları bulunmaktadır. Bunu taşımak daha doğrusu bu yükün altından kalkmak baziları için büyük bir şanstır. Bazıları içinse değil.

Koruma da aynı şekilde. Bazı duygular, Bireyi rahatlıkla uçuruma sürükleyebilir. İşte bundan kaçınmak çok önemli ve bunu yapabilmek için de belirli bir Bilinç potansiyeline gelebilmek gerekiyor. Kimimiz bu hususta şanslı olarak Dünyaya geliyor, kimimiz de maalesef bilinçsiz olan Anne- Babanın hakimiyetinde geliyoruz ve bu da bizi fazlasıyla etkilemektedir. Hayat bir kumar gibidir, bazılarına denk; bazılarına da tam tersi biçimde gelebiliyor. Düşüncelerin benimkiyle paralel olduğundan ben de görüşlerimi sunmak istedim Poyraz Kardeşim (:   

Sevgiler,
« Son Düzenleme: Aralık 10, 2008, 03:15:08 ös Gönderen: Isabell »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Aralık 10, 2008, 05:10:25 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

ne olursa olsun hiç bi zaman toz pembe anlatılmamalı küçüklükten bile olsa haaın zorlukları anlatılarak büyütülmeliki çocuk büyüdüğü zaman bilinçli olsun...

Aralık 10, 2008, 05:23:44 ös
Yanıtla #8

ne olursa olsun hiç bi zaman toz pembe anlatılmamalı küçüklükten bile olsa haaın zorlukları anlatılarak büyütülmeliki çocuk büyüdüğü zaman bilinçli olsun...

Evet, çok doğru söylüyorsunuz. Bunu bilinçli olarak çocuklarına uygulayanlar geleceğin önemli derecede İnsanlarını da oluşturacaktırlar. Ki imzanızda da söylenildiği gibi, Acı çekmek bazan İnsanı önemli derecede olgunlaştırıyor.

Saygılar, 
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Aralık 10, 2008, 05:59:38 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

bence çocuk belli bi yaşa kadar çocuk sonra büyüyo ve zorluklarla karşılaşıyo bilinçsiz niye karşılaşsınki?bu görüşe katılmayanlarda olcaktır ama hastaneye bile yanında annesi babası olmadan gidemeyen büyüme evresini tamamlamış insanlar gördüm anne baba bugün var yarın yok...