Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: İnternette dolaşan üye listeleri, temel düşünce ve "vay be" ile ilgili SORULAR  (Okunma sayısı 8499 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 03, 2009, 03:04:30 öö
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1648
 • Cinsiyet: Bay

Bildiğiniz gibi H.K.M.B.L. ve Ö.M.B.L.'nın üye listeleri internette dolaşmakta. Burada ilginç olan aynı anda iki derneğin listelerinin yayılmış olması yani bunu yapan sizin içinizden biri değil, olsa olsa üyelerinizin bilgilerini verdiğiniz bir kamu kuruluşundan izinsiz olarak dağılmış olabileceğini düşünmekteyim.
1- Üye listeleriniz derneklerin bağlı olduğu Dernekler Dairesi Başkanlığı ya da herhangi bir kamu kuruluşuna gönderiyormusunuz? Yasal olarak böyle bir zorunluluk var mı?

2- Merak ettiğim Masonlukla alakalı temel ve olmazsa olmaz olan düşünceleriz. Sonuçta inanç ve dünya görüşü olarak hepiniz olmazsa olmaz düşünceleriniz dışında farklı düşünüyorsunuz. Konuyu açarsak; Mason olan bir kişi hangi olmazsa olmazınızın üstüne düşünce inşasını yapabilmekte? Bildiklerimden yola çıkarsam; Tek Tanrı, ruhun ölmezliği. Bunlar çok ucu açık konular. Biraz daha daraltırmısınız ve varsa çeşitlendirirmisiniz.

3- İngilizce de "I see" görürüm demektir ancak anladım anlamında kullanılır. Buradan yola çıkarak, aklı yerinde insan genel de bir şey gördüğün de anlayamaz ama normalin dışında bir insan aynı değildir. O görür ve anlar. Bundan dolayı da büyük düşünürler ya çocukluğunda büyük bir hastalık ya da tranva geçirmiştir. Bana göre bir insanın "vay be" ' si başlamışsa o "The person who sees" 'dir ve gelişmeye başlamıştır. En küçük örnek olarak bal yerken, bunun bir böcek tarafından yapıldığını ve bunun nasıl gerçekleştiğini düşünür ya da her zaman yoldan geçerken gördüğü bir ağaca daha farklı bir gözle bakmaya başlar, sokaktaki adamdan farklı olarak o ağaca, bala farklı anlamlar yükler ve Türkçede olmayan ingilizcede olan acabalamaya(wonder if) başlar bir çok konu üzerine ve kendisini artık zincirleme bir gelişimini sağlamaya başlar. Burada sormak istediğim şu; Meraklı bir kişiye, hayatı boyunca acabalıyarak, "vay be" diyerek kendisinin şaşırmasına ve yeni bir bilgi öğrenen meraklı bir adamın sevincini sağlayacak bir okulmudur Masonluk? Mesela sizler Mason olduktan sonra bırakın 2-3-8-20'yi, bir kere olsun "vay be" dediniz mi? Yani, (sadece Masonların ulaşabildiği locanın kitapları hariç) kitaplardan, ansiklopedilerden öğrenilemeyecek, bulunamıyacak bilgilere sahip oldunuz mu?

4- Masonluk kişiye bilgimi verir yoksa olan bilgiye yorumunu mu verir?

Not: Cahil biri olarak 100 kelimeyle konuşunca kendi dilinin ne yapıp ne yapmadığını da bilemiyorsun. Bundan dolayı da daha Türkçeyi tam öğrenemeyen çocuklara yarım yamalak ingilizce öğretince benim gibi asalak gibi konuşan adamlar çıkıyor.İngilizce bazı şeyler yazmamın nedeni de bu, Türkçe o anlamı veriyorsa ben bilmiyorum. Kusura bakmayın.
« Son Düzenleme: Haziran 03, 2009, 03:14:09 öö Gönderen: M.Akyol »


Haziran 03, 2009, 04:27:27 öö
Yanıtla #1
 • Administrator
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 9553
 • Cinsiyet: Bay
  • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin M.Akyol,

3- Elbette bizlerinde sasirdigi ve "vay be" dedigi unsurlar olmustur. Masonlukta alinan bircok bilgi kitaplarda yada ansiklopedilerde mevcut degildir.

4- Hem bilgi verir, hemde alinan bilgiyi yorumlama kabiliyetini guclendirir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.


Haziran 03, 2009, 06:35:35 ös
Yanıtla #2
 • Ziyaretçi

Bu üye listeleri doğru mu? İnternette birçok kişinin ismi mevcut.


Haziran 06, 2009, 04:32:15 ös
Yanıtla #3
 • Ziyaretçi

Sadece mason kurumları için değil tüm kurumlar için kendi üyeleri kendi kimliğini ifade etmedikçe bir başkası tarafından şahsi bilgilerin kamuoyu ile paylaşılması etik bir davranış değildir.Hele ki masonluk açısından son derece önemlidir diye düşünüyorumn.Kişinin kişilik haklarına karşı saldırıdır.Masonluk ülkemizde harici kimse tarafından öğretileri bilinmediği için gizemi;olumsuz düşüncelere yol açmaktadır.Bu şekilde adı geçen masonlar (listenin doğruluğu varsa eğer) hedef gösterilmektedir.Bu bilinçli bir anti-masonik saldırıdır.Şahsımca doğru olan kamuoyuna listenin verilen yeri tespit ettirerek gerekli kanuni işlem yaptırılmalı ve olası bu ve bunu benzeri saldırıların önü kesilmelidir


Haziran 06, 2009, 05:39:42 ös
Yanıtla #4
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1648
 • Cinsiyet: Bay

Bay barıs

Masonluk karşıtı olanlar, bir düşünceye körü körüne bağlananlar ne görmek isterlerse onu görürler. Yani Masonluğun gizemi, olumsuz düşüncelere yol açmamaktadır. O gecekondularla dolmuş beyinler kendilerinden başka herkesi düşman görmektedirler. Evren gizemlerle dolu ama Evreni suçladıklarını hiç görmedim.

Masonluk ülkemizde harici kimse tarafından öğretileri bilinmediği için gizemi;olumsuz düşüncelere yol açmaktadır.


Haziran 06, 2009, 05:59:57 ös
Yanıtla #5
 • Ziyaretçi

Sevgili M.Akyol;
Masonluğun gizemi bizlere göre olumsuz düşünceye sevk etmemektedir fakat bazı çevrelere göre olumsuz düşüncelere sevk etmiştir.Bunu net görebilirsiniz.Masonluğu alakasız bir milyon şeyle bağdaştıran,sizin de ifade ettiğiniz gibi dar düşünceli insan çok fazla.Dinsiz diyenler,dış bağımlı diyenler,siyonist diyenler vb. çoğaltmak çok mümkün.İnsanlar gizemli olan herşeyin içinde bişeyler ararlar ve bulamadıkça şüpeleri ister istemez olumsuz düşüncelere yol açabilir.Söylemek istediğim budur.Yoksa masonluk gizemleri ve evrenin gizemleri hakkında bir düşünce sunmuş veya yorumlama getirmiş değilim.


Haziran 06, 2009, 06:17:33 ös
Yanıtla #6
 • Ziyaretçi

Biz hariciler,masonlar ve masonluk hakkındaki (öğrenebileceğimiz) herşeyi öğrenmek,doğruyu bulmak,yanlış yorumlamamak için forumda yazıyor,yazılanları okuyor yorumlar yapıyoruz.Ama büyük bir çoğunluk ta okumadan araştırmadan doğru kaynaklardan bilgi almadan yorumlar yapmaktadır.
Bu yorumlarda yani yorumlaması en kolay konular genelde içeriği birçok insan tarafından bilinmeyen konulardır.Binevi çamur at izi kalsın.Öğretileri bilmiyorlar,çalışmaları bilmiyorlar,sembolleri bilmiyorlar sonuç olarak atıp tutuyorlar.Bunu en çok yapanlar cemaatler ve bazı Irkçı kurumlardır.Bugün bazı camilerde bas bas masonluğu dahi tartışıyorlar.Ağır ithamlarda bulunuyrlar Tanrı tanımaz ateistler diyorlar.İşte bu olaylar bilmedikleri gizemler,bilmedikleri evrensel gerçekler,bilmedikleri öğretilerden kaynaklanmaktadır.Oysa Masonluk sadece öğretilerini masonlara bildirmektedir ve herkes bilmek zorunda değildir,üstüne vazife almamalıdır.
Yani Sevgili M.Akyol çok okumalıyız çoooooooook.Toplumumuzun en acil yapması gerekendir.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
19 Yanıt
17145 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 08, 2012, 09:45:54 ös
Gönderen: smyrnali
36 Yanıt
27591 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 23, 2012, 10:20:17 öö
Gönderen: Masor1976
49 Yanıt
35857 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 29, 2014, 11:29:47 öö
Gönderen: ABCDEF
15 Yanıt
15901 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 07, 2015, 01:28:57 ös
Gönderen: _SplendouR_
8 Yanıt
11718 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 09, 2018, 12:28:29 öö
Gönderen: Tık-Tik-Tak
0 Yanıt
5293 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 30, 2010, 02:58:20 ös
Gönderen: karahan
15 Yanıt
18079 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 08, 2011, 05:35:53 ös
Gönderen: alcyone
11 Yanıt
15756 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 12, 2014, 04:25:08 öö
Gönderen: resurrected
3 Yanıt
5490 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 25, 2015, 02:19:45 öö
Gönderen: ruzber
17 Yanıt
10338 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 17, 2016, 10:38:10 ös
Gönderen: resurrected