Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: robespierre  (Okunma sayısı 8394 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 17, 2008, 12:04:46 öö

merhaba bölümünde dogudanesen isimli değerli üyenin isteği üzerine nickim olan robespierre hakkında kısa bir bilgi vermeyi uygun gördüm..

robespierre fransız devriminin liderlerindendir ve  irlanda asıllı bir avukattır. kendisi demokrasiyi savunur ve yaşadığı ülkenin demokrasi ile yönetilmesini sağlamak için hayatta kaldığı süre içerisinde davasının sonuna dek arkasında durmuştur.

saygılarımla..


Aralık 17, 2008, 11:37:10 öö
Yanıtla #1
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 75
 • Cinsiyet: Bay

bu kisi Mason mu? Masonlugu hakkinda bilgi verebilirmisiniz?


Aralık 18, 2008, 02:34:08 ös
Yanıtla #2

evet kendisi dünyaca ünlü bir masondur. kendisi büyük bir üstad..
« Son Düzenleme: Aralık 18, 2008, 02:46:44 ös Gönderen: robespierre »


Aralık 22, 2008, 11:48:29 ös
Yanıtla #3
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 181

evet kendisi dünyaca ünlü bir masondur. kendisi büyük bir üstad..
ne kadar büyük bir üstad?
...Söyleceklerimi yukarda söyledim zaten...


Eylül 09, 2009, 06:40:58 ös
Yanıtla #4

Amerikalı mason William R. Denslow'un 10.000 Famous Freemasons (10.000 Ünlü Mason) adlı çalışmasında bildirdiğine göre, devrimin en radikal ve kanlı liderlerinden olan Marat, 1774'de ilk kez İngiliz Büyük Locası'nda inisye edilmiş, daha sonra da Amsterdam'daki Loge La Bien Aimée adlı locaya girmiştir.Aynı kitapta bildirildiğine göre, 1793 yılında Jacoben Kulübü'nün başkanlığına seçilen Danton da masondur ve Voltaire'i de yetiştirmiş olan Paris'teki ünlü Dokuz Kızkardeşler locasına üyedir.Devrimin en "kan dökücü" lideri olan Robespierre de genel kuralı bozmaz; O da masondur.


Eylül 09, 2009, 06:42:43 ös
Yanıtla #5

Yahudi önde gelenleri ve masonluk arasıdaki İttifak, Devrim ile birlikte geleneksel düşmanı olan Kilise'ye büyük bir darbe vurmuş oluyordu. Devrimin en ateşli günlerinde bu çizgi iyice belirgin hale geldi ve Jakobenlerin yoğun propagandası sonucunda yaygın bir "Hıristiyanlıktan çıkma" hareketi gelişti. Bunun yanısıra İttifak'ın Üstad mason Robespierre tarafından üretilen "devrimci ibadet" ya da "Yüce Varlık İbadeti"ni tasvir eden devrim döneminden kalma bir resim: Resmin tepesine masonluğun Kabala kaynaklı ünlü sembolü "üçgen içinde göz" eklenmiş, tüm bu olayların gerçek organizatörünün kim olduğunu anlatmak istercesine...


Aralık 28, 2010, 05:02:52 öö
Yanıtla #6
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 225
 • Cinsiyet: Bay

evet anlamlı nikleri çok severim:) saygılar

imza: önemli olan Tanrının bir enstrüman yaratmış olmasıdır.insan denen bir enstrüman.ancak yarattığı bir müzik enstrümanını çalamayan bir usta gibi,Tanrı da insandan doğru sesi çıkaramamıştır.bu yüzden,Tanrı hariç bütün güçler insanı çalmış ve özellikle de şeytan en güzel melodilerini onunla bestelemiştir
ben hallettim onu..geri kalanınıda akşam halletcem...


Aralık 08, 2012, 08:09:04 ös
Yanıtla #7
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 120
 • Cinsiyet: Bay

Maximilien François Marie Isidore de Robespierre
(6 Mayıs 1758 - 28 Temmuz 1794),
Fransız devriminin liderlerinden, Fransız hukukçu ve politikacı.

Robespierre ailesinin İrlanda asıllı olduğu söylenir. Robespierre, Arras'da bir süre okula gittikten sonra., Paris'te Louis Le Grand Koleji'nde okudu. 1781'de baba mesleğini seçerek avukat oldu ve Arras'da çalışmaya başladı. 1788'de Etats Generaux Meclisi'nin seçilmesi ve toplanmasıyla ilgili tartışmalara katıldı. Bu meclise girmek için Artois'dan Tiers-Etats temsilcisi seçildi. Sadık bir Rousseau'cu olması sebebiyle aşırı solda sayılıyordu, nitekim hemen Jakoben kulübüne üye oldu. Zengin burjuvazi yerine, Paris halkını tutuyor, onlara dayanıyordu. Bütün söylevlerinde demokrasiyi savundu, ve genel oydan yana çıktı. Halk onu "Incorruptible" (Bozulmaz, satın alınamaz, yıkılmaz) olarak adlandırıyordu. Robespierre, katıksız bir demokrasi adına Jirondenler'le çatışıyordu. Avusturya'yla savaşmak söz konusu olunca buna karşı çıktı, çünkü militarizmden korkuyordu. Cumhuriyet ilan edildikten sonra, geri dönülmesini kesinlikle önlemek için Saint-Just, Marat, ve Danton'la birlikte 21 Ocak 1793'te kralın idam edilmesini sağladı. Paris Komünü'nü örgütleyerek demokrasinin halk arasında kökleşmesini istiyordu. Rousseau gibi Robespierre de siyasal yönetimin eskiden beri büyük çoğunluğun bir azınlıkça sömürülmesi ve ona boyun eğdirilmesi için kullanıldığına inanmaktaydı. Ona göre yasa dediğimiz şeyler, bu çabaları sistemleştirmek içindi. Yasamacılar, halkın güçlerini serbest bırakmak ve özgürlük, onur, mutluluk, kendi kendini yönetme özlemlerini doyurmayı düşünmüşlerdir. Oysa bu yapay zorlama bir kez ortadan kalksa, hemen uyumlu bir toplum doğacak ve aralıksız sürüp gidecektir. Robespierre ve öteki Jakobenlerin terörden umdukları, geçici bir diktatörlükten sonra Aydınlanma Çağı felsefecilerini öngördükleri bu doğal düzene ulaşmaktı. Fakat, Robespierre'in kendisi de bu terör döneminin bir kurbanı olarak 28 Temmuz 1794'te giyotinle idam edildi.


Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Maximilien_Robespierre
Ayakta Ölmek Diz Üstünde Yaşamaktan Yeğdir.


Aralık 09, 2012, 08:38:37 öö
Yanıtla #8
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7217
 • Cinsiyet: Bay


Sayın akcanmd adlı üyemize bize ilgili wikipedia linkini verdiği ve aktarımda bulunduğu için teşekkür ederiz.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Aralık 09, 2012, 02:09:21 ös
Yanıtla #9
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 120
 • Cinsiyet: Bay

Sayın ADAM'a çalışmamı takdir ettikleri için teşekkür ederim.
Yukarıda "Robespierre" verilen tek cümlelik bilgilerin -biri hariç- hepsi benim kaynak aldığım yerden alınma idi.
Ben de daha derli toplu olsun diye kişi hakkındaki kısacık bilginin tamamını, kaynak vererek paylaşmayı tercih ettim.
Hemen hiçbir zaman bilgi kaynağı olarak kullanmadığım bir yerden -diğer üyelerin yazdıklarına kaynak olduğuna dikkat ettiğim- için ironik bir paylaşımda bulundum. Anlayan elbetteki fayda görür.
En nihayetinde, kaynak vermek "Kanıta Dayalı Bilimin" en önemli özelliklerindedir.
Saygı ile,
Ayakta Ölmek Diz Üstünde Yaşamaktan Yeğdir.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
12 Yanıt
4426 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 16, 2008, 09:32:39 ös
Gönderen: BILGI