Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: RİTLERİN ÖYKÜSÜ - 11  (Okunma sayısı 3254 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 29, 2009, 09:57:01 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye
  • *****
  • İleti: 7217
  • Cinsiyet: BayESKİ MISIR ETKİSİ


Masonlukta 18. yüzyıl boyunca ve daha sonra oluşturulmuş ritlerden birçoğunun kapsamında, Eski Mısır’ın ezoterik ekollerinin ve bunların öğretilerinin oldukça etkisi vardı. Bu tür mason ritleri arasında Mizraim Riti ile Memfis Riti özel bir önem taşır.

Mizraim Riti, 1805 yılında İtalya’nın Milano kentinde, Lechangeur adlı bir mason tarafından kurulmuştu. Lechangeur’ün bu riti kurmaktaki asıl amacı, o sıralarda gelişim göstermekte olan Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti’ne karşı daha çok sayıda derecesi bulunan ve daha geniş kapsamlı, böylelikle daha üstün bir rit oluşturmaktı. Önceleri 87 derecesi olan bu rite, kuruluşundan hemen sonra üç derece daha ekledi.

Neden daha çok sayıda derecesi bulunan bir rit?... Bunun ilginç bir öyküsü var. Fransa Yüksek Konseyi Lechangeur adlı bu kişiye İtalya’da ritin yüksek dereceleri kurma yetkisini verir ve onu ritin 30. derecesine kadar getirir. Ancak işte o kadar. Bundan sonraki yönetimsel dereceler verilmez ve İtalya’da bir yüksek konsey kurmaya girişmesi açıkça engellenir. Lechangeur da, «Madem öyle, görürsünüz… Ben de sizin ritinizin üç katı bir rit kurmazsam!...» diye bu işe başlar.

İlk kuruluşu İtalya’da olmasına karşın Mizraim Riti, asıl başarısını Fransa’da sağladı. Ancak, Fransa Büyük Doğusu bu riti çatısı altına kabul etmeyince, gelişimi sınırlı bir düzeyde kaldı.

Fransa Büyük Doğusu bu riti elbette kabul etmezdi; hatta kösteklemek için elinden geleni yapardı. Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti ile başını derde sokmasının âlemi yoktu.

Mizraim Riti’nin derecelerinden bazıları, diğer mason ritlerinin dereceleriyle özdeşti; bazı dereceler ise doğrudan Eski Mısır’ın ezoterik ekollerinin sistem ve öğretilerinden esinlenilerek oluşturulmuştu ve salt bu rite özgüydü. Ritin en önemli özelliklerinden biri ise, inşaatçılık yani Operatif Masonluk ile hemen hemen hiç ilgilenmemekte olmasıydı.

Operatif Masonluk ile pek bir bağlantı kurmayan bir diğer Eski Mısır esinlenmeli rit, 1814 yılında Fransa’nın Montabuan kentinde kurulmuş olan Memfis Riti’ydi. Bu rit, Sam’l Honis adlı bir Mısırlı ile birlikte Baron Dumas ve Marquis de Rogne tarafından kurulmuştu. Önceleri pek bir başarı sağlayamadı. 1839 yılında ise Gabriel Mathieu Marconis tarafından kuruluşu yenilendi.

Kurulduğu sıralarda Memfis Riti’nin 91 derecesi vardı. Sonradan bunların sayısı 97’ye çıkarıldı. Fransa’da kurulmuş olmasına karşın bu rit, diğer bazı ülkelerde çok daha başarılı oldu. Öylesine ki, Fransa Büyük Doğusu’nun Mizraim Riti gibi Memfis Riti’ni de kabul etmemesi nedeniyle 1852 yılında bu ritin Fransa’daki varlığı bir süre için ortadan kalktı. Ancak sadece o nedenle değil; Misraim Riti ile Memfis Riti arasındaki çekişmeler zaman zaman öyle bir boyuta varıyordu ki, hner ikisi de ötekini devlete şikayet ettiğinden, haklarında resmi soruşturma açılıyordu. Sonunda bu savaştan yenik çıkar da Memfis Riti olmuştu.

1867’de, Memfis Riti’nin tüm derecelerinin egemen otoritesinin New York’ta örgütlendiği, bu riti uygulayan tüm locaların New York’taki merkeze bağlı olacağı ilan edildi.

Bu arada Fransa Büyük Doğusu’nun Memfis Riti’ne karşı çıkması sadece Fransa’da değil, diğer Avrupa ülkelerinde de gelişebilmesini olumsuz yönde etkiledi. Merkezî otoritesinin Amerika Birleşik Devletleri’nde olmasına karşın bu rit, orada da pek yaygınlaşamadı; daha çok Lâtin Amerika ülkelerinde tutuldu.

Masonik literatürde Memfis Riti Oriental Rit, ayrıca Eski ve Primitif Rit olarak da anılmıştır. Bu adlardan ikincisi, 19. yüzyılin ikinci yarısında Memfis Riti’nin basitleştirilmesiyle oluşturulmuş bulunan Düzeltilmiş Memfis Riti (Rite du Memphis reformé) ile de özdeştir. Bu riti, özgün Memfis Riti’nin kurucusunun oğlu Jacques Etienne Marconis, 1860 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kurduğu “Disciples of Memphis” (Memfis’in Müridleri) adlı bir tür masonik obediyansın çatısı altında oluşturmuştu. Derecelerinin sayısı 33’e indirilen bu rit, Avrupa’da da sınırlı bir yayılma gösterme olanağı buldu; hatta İngiltere’de bile uygulandı.

Çok uğraşmalarına karşın ritlerini bir türlü istedikleri gibi geliştiremeyen ve yaygınlaştıramayan bu iki ritin yöneticileri, daha 1876 yılında iken aralarında birleşmeyi tasarlamıştı. Bunun için yapılan girişimler ise yöresel boyutta kalmıştı. Bu iki ritte çalışan tüm masonik örgütlerin ve uygulamakta oldukları sistemin Birleşik Mizraim-Memfis Riti adını alması, 1959 yılında gerçekleşti. Bu birleştirme yapılırken, her iki ritte de benzer olan dereceler olduğu gibi korundu; bazı dereceler bir araya getirildi; ritlerin birbirlerini tutmayan ve diğerinde karşılığı olmayan dereceleri ise kaldırıldı. Böylece toplam 96 derecesi olan bir yeni rit doğdu.

Birleşik Mizraim-Memfis Riti, günümüzün en yaygın mason ritlerinden biri olma durumunu korumaktadır. Bu riti uygulayan localar, başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere Fransa, İngiltere, Belçika, Avustralya ve bazı Latin Amerika ülkelerinde çalışmaktadır.

Bu arada bir de şunu eklemek isterim: Bu ritin bir de “karma” yani hem erkek hem kadınları Masonluğa kabul eden bir versiyonu da var.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
0 Yanıt
6143 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 18, 2009, 05:18:17 ös
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
3732 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 23, 2009, 08:33:14 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
3301 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 24, 2009, 09:14:47 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
3359 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 25, 2009, 08:57:21 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
3285 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 26, 2009, 08:06:56 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
3537 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 27, 2009, 07:25:05 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
2915 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 28, 2009, 07:35:14 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
2654 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 30, 2009, 10:08:01 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
2697 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 31, 2009, 09:41:51 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
3096 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 01, 2009, 08:13:14 öö
Gönderen: ADAM