Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Masonluk Türkiye’de Nasıldır? - 5  (Okunma sayısı 3211 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 11, 2009, 01:03:43 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye
  • *****
  • İleti: 7217
  • Cinsiyet: BayTürk Masonluğu’nda bir bölünme baş göstermiş olduğunu belirttikten sonra, belki de sorulacak ilk soru şu olur:


Türk Masonluğu’ndaki bölünme gönümüzde de sürüyor mu?

Evet.

İşte bu tek sözcüklü kesin yanıttan sonra, aradan elli yıldan uzun bir süre geçmiş olduğu göz önünde tutularak, belki di şu sorulur:

Türk Masonluğu’ndaki bölünmüşlük niçin giderilememiştir?

Günümüzde Türk Masonluğu’nun bölünmüş kalmasının nedeni artık ne bölünmeye yol açan bir çekişmedir ne de yönetimi elde tutma tasasıdır. Şimdi, artık bir yanda 1970 yılında Anglosakson Masonluğu ya da Anglo-Amerikan Masonluğu topluluğuna katılmış olan Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası ile Yüksek Şûra, diğer yanda ise Liberal Masonluk ya da Özgürlükçü Masonluk ilkelerini benimsemeyi sürdüren Özgür Masonlar Büyük Locası ile Süprem Konsey vardır.

Masonluğun evrensel boyuttaki amaçları her mason kuruluşu için aynıdır ama bu iki kanattaki mason örgütlerinin benimsedikleri ilkeler farklı, hatta çelişkilidir.

Anglosakson ya da Anglo-Amerikan Masonluğu nedir?

Bu tür Masonluk, İngiltere Birleşik Büyük Locası’nı tüm Dünya Masonluğu’nun ana büyük locası olup, onun belirlediği ilkeleri kabul eden mason örgütlerinin topluluğudur. Nitekim kimilerinin “düzenli” (muntazam) dediği Masonluk işte bu tür bir Masonluk anlayışı ve örgütlenmesidir.

Liberal ya da Özgürlükçü Masonluk nedir?

Bu tür Masonluk, dünya yüzündeki tüm mason örgütlerinin eşdeğerliğini gözeten, birini diğerinden üstün tutmayan, dayatmacılığa karşı, hümanizmi öncelikli tutan ve evrimselliği benimseyen bir Masonluk anlayışı ve örgütlenmesidir.


Türk mason örgütlerinin ilkelerindeki çelişkiler nelerdir?

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası’nın görüşleri şöyle özetlenebilir: (Bu, ilgili büyük locanın bir deklarasyonu ya da açıklaması değildir. Benim yaptığım bir özettir.)

Düzenli (muntazam) bir mason örgütü, kökenini mutlaka bir şekilde İngiltere Birleşik Büyük Locası’na dayamış olmalıdır. Bunun için "düzenli" sayılan büyük localarca tanınmış bulunmalıdır. Düzenli Masonluğun ilkeleri uyarınca, “Tanrı’nın Yüce Varlık olarak kabul edilmesi”, “ruhun ölümsüzlüğünün benimsenmesi” ve “loca çalışmaları sırasında Kutsal Kitapların hazır bulundurulması” zorunludur. Öyle birkaç masonun kendi kafalarından bir araya gelerek «Haydi bir masonik örgüt kuralım.» deyip, birtakım tüzükler ve ritüeller hazırlayıp bunları uygulamaya girişmeleriyle düzenli bir masonik örgüt kurulamaz; böyle bir örgütün üyeleri “mason” sayılamaz. Bu örgütler sadece Masonluğu taklit etmekte, hakları olmadığı halde kendilerini masonik çalışmalar yapar gibi gösterip, üyelerine de “mason” diyerek gerçek Masonluğa büyük zarar vermektedirler. Spekülâtif Masonluğun oluşumu sırasında belirlenmiş olan geleneksel ve değiştirilemez kurallar, dünyadaki düzenli mason örgütlerinin büyük çoğunluğunca benimsenmiştir. Ancak bunlara kesinlikle uyulmak koşuluyla düzenli bir mason örgütü olunabilir.

Özgür Masonlar Büyük Locası’nın görüşleri ise şöyledir: (Bu da ilgili büyük locanın bir bildirgesi ya da açıklaması değildir. Benim oluşturduğum bir derlemedir.)

Dünyadaki her özgür ve bağımsız büyük loca diğerine eşittir. Masonların vicdan özgürlükleri ortadan kaldırılamaz. Hiçbir örgütün, evrensel mason kardeşliğini kendi tekeli altında tutmaya hakkı yoktur. Masonluk, birtakım kesin, değişmez ve değiştirilemez olduğu söylenen ilkelere bağlanamaz; evrimsel doğrultuda ilerlemesine engel olan çağın gerisinde kalmış birtakım geleneklere tutsak edilemez. Masonlukta, değişik eğilimlere, farklı dinsel ya da bireysel inançlara, uygarlık tarihi boyunca ortaya konmuş olan çeşitli felsefe yada öğretilere bağlı olabilen insanların, bir araya gelip birbirlerine kardeşçe bağlanarak, bir İnsanlık Ülküsü’nün gerçekleştirilebilmesi doğrultusunda çalışmaları öngörülmektedir. Herhangi bir ritte çalışan, herhangi bir mason örgütünün üyesi olan her mason, bireysel inançları ve diğer nitelikleri her ne olursa olsun, tüm diğer masonların kardeşidir. Masonluğun kendi içinde din, inanç, ırk, soy, cinsiyet ayırımı yapmak, Masonluğun evrenselliğine aykırıdır. Yeryüzündeki tüm mason örgütleri henüz bunu böyle benimsemekte olmayabilir ama insanlık adına, insanlık için çalışıyorlarsa böyle olması gerekir.

Yüksek Şûra’nın görüşleri İngiltere Birleşik Büyük Locası’nın konumuna değinilmeksizin Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası ile, öte yanda Süprem Konsey’in görüşleri ise bilimsellik ve lâiklik ilkelerinin öncelikli tutulması koşuluyla Özgür Masonlar Büyük Locası ile hemen hemen aynı paraleldedir.


Bilmem özellikle bu son soruya yanıt vermeyi becerebildim mi?...

Şimdi bana bir yandan buna ilişkin diğer soruları, diğer yandan katkıları beklemek düşüyor.

Bu forum ortamının üyesi olan masonlar… Özellikle sizin diyeceklerinizi bekliyorum. Doğru mu söyledim, yanlış mı? Dediklerimin hangisi yanlış, neresi eksik ya da fazla?
[/b]


ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
4 Yanıt
17466 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 26, 2012, 03:58:28 ös
Gönderen: hypatia
10 Yanıt
9889 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 07, 2009, 04:59:51 ös
Gönderen: erdal
15 Yanıt
11379 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 07, 2009, 03:30:50 ös
Gönderen: karahan
0 Yanıt
3557 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 08, 2009, 03:34:37 ös
Gönderen: ADAM
14 Yanıt
12366 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 10, 2009, 06:21:26 ös
Gönderen: aashooter
14 Yanıt
16043 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 15, 2010, 04:50:52 ös
Gönderen: Mustafa Kamil
0 Yanıt
2790 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 17, 2009, 07:56:37 öö
Gönderen: ADAM
4 Yanıt
6982 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 16, 2010, 04:59:51 ös
Gönderen: king76
11 Yanıt
10593 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 26, 2012, 11:46:01 öö
Gönderen: hypatia
25 Yanıt
24129 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 20, 2012, 09:52:24 öö
Gönderen: peacewings